אזור התעשייה עמק שרה

אזור התעשייה עמק שרה
(למפת באר שבע רגילה)
Israel Beersheba location map.svg
 
אזור התעשייה עמק שרה
אזור התעשייה עמק שרה

אזור התעשייה עמק שרה הוא אזור תעשייה הממוקם מדרום לעיר באר שבע. במתחם אזור התעשייה פועלים כ-35 יזמים להקמת עסקים חדשים בשלבים מתקדמים.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

באר שבע היא עיר מטרופולינית המהווה בירה כלכלית ומסחרית של שטח נרחב, הנגב. בעיר שני אזורי תעשייה. האחד - צפוני, בו מצויה תחנת הרכבת למשאות, והשני - דרומי, הנקרא "עמק שרה", נחשב כאזור התעשייה הגדול והעיקרי של באר שבע.[1] הוא ממוקם מדרום לעיר, אחרי מתחם השוק הבדואי, בסמוך לכביש המוביל לכיוון אילת, ולפני מתחם כלא באר שבע. האזור מרוחק יחסית משכונות המגורים של העיר, וקרוב יחסית רק לשכונת נווה נוי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור התעשייה "עמק שרה" הכיל עד תחילת שנות ה-2000 כ-60,000 מ"ר ריקים, ולכן כונה "עמק הרפאים". החל מ-2009 ואילך, גורמים בעיריית באר שבע טענו שהאזור מלא עד אפס מקום, לאחר שבמהלך השנים התמלאו אזורי המסחר והתעשייה שלו בכ-1000 עובדים נוספים. הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אישרה את הרחבת אזור עמק שרה ב-1,500 דונם נוספים. לאחר ההרחבה גודלו של אזור התעשייה הוא כ-5,000 דונם. ההחלטה להרחיב את אזור התעשייה התקבלה לאור הביקוש העז ולאור הצפי לקליטתם של כ-1000 עובדים נוספים, במסגרת מיזמי התעשייה הצפויים להיקלט בעיר כחלק ממעבר בסיסי צה"ל לנגב במסגרת עיר הבה"דים.[2] בשנים האחרונות נחשב האזור כאזור נדל"ני מבוקש לעסקים ותעשיות.[3]

שמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באר שבע נחשבת על פי המסורת לעיר בה שהה אברהם אבינו. עם בניית אזור התעשייה בעיר, בתחילת שנות החמישים, הוא נקרא "עמק שרה", ברמיזה על שמה של שרה אימנו, רעייתו של אברהם שעמדה לצידו.

מאחר שמדובר באזור גדול, ממוקמים בו מספר רחובות. הרחובות באזור קרויים בשמות של מקצועות תעשייתיים. לדוגמה: רחוב "החורש", "החשמלאי", "הנחושת", "הבדיל", "המכונאי", "הפחח", "המסגר", "הגנן" ועוד. רבים מבתי העסק עצמם, עוסקים בתחומים קרובים לשמות הרחובות בהם הם ממוקמים פיזית. כך לדוגמה, ברחוב "החשמלאי" נמצאים עסקים רבים הקשורים בחשמל, וברחוב "המכונאי" נמצאים עסקים רבים העוסקים במכונאות.[4]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]