אזור התעשייה שח"ק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלט במקום מכיל את סמליל אזור התעשייה

פארק תעשיות שח"ק, נקרא לעיתים גם "אזור התעשייה שח"ק" הוא פארק תעשייה אשר ממוקם באזור הצפוני של תחום השיפוט של המועצה האזורית שומרון. פארק התעשייה צמוד להתנחלויות הישראליות "שקד", "חיננית" ולשאר יישובי גוש שקד, בנוסף לכך אזור התעשייה די קרוב ליישוב קציר, ומכאן ראשי התיבות המרכיבים את ראשי התיבות בעברית של שם הפארק (שח"ק). האזור ממוקם בסמוך לגדר ההפרדה בין ישראל ליהודה ושומרון. באזור התעשייה עובדים ישראלים, פלסטינים ביחד ומשמש את תושבי צפון השומרון, יישובי הכוכבים ואת היישוב חריש.

שטח הפארק משתרע על כ-8,000 דונם, מתוכם 3,000 דונם מייעודים למטרות תעשייה, בנוסף לכך המפעלים בפארק נהנים מהטבות של מפעל שפועל באזור פיתוח א' (מפעלים באזור פיתוח א' זכאים לקבל פטור ממס חברות לשנתיים ומענק של כ-24% על רכוש קבע)[1].

נכון ל-2018 בפארק מועסקים כ-950 עובדים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפארק הוקם ב-1998 ומתמקד בטיפוח יוזמות ידידותיות לסביבה.

מצד ימין למעלה נראה אזור התעשייה והיישובים הסובבים אותו: שקד, חיננית, טל מנשה

ביוני 2001 אושר הקמת מפעל של חברת תעשיות בית אל, חברת זו עוסקת בעיקר בפיתוח מערכות טיהור אוויר[2].

בשנת 2010, חברת טירק פתחה את מפעל מיחזור הצמיגים הראשון בישראל בפארק והמפעל מטפל מדי יום בכ-35,000 טון של צמיגים משומשים, מפעל למיחזור צמיגים הוקם בהשקעה של כ-60 מיליון שקל[3].

בנובמבר 2018 פורסם כי קיימת תוכנית להרחבת אזור התעשייה, על פי התוכנו שטחו של הפארק יגדל ב-25%[4], משרד הכלכלה והתעשייה מימן הקמת מכון טיהור שפכים במקום והעמיד לדבר סכום של כ-3.5 מילון שקלים[5]

שנה לאחר מכן כחלק מביקורו הנרחב ביהודה ביקר השר להגנת הסביבה, זאב אלקין באזור התעשייה ובמפעלים החדשים שהוקמו בו[6].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]