פארק התעשייה שוקת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פארק תעשייה שוקת הוא פארק תעשייה עתידי המתכונן להיבנות בסמוך למחלף מיתר ולא רחוק ממחלף שוקת. על אף שמו, פארק התעשייה קרוב יותר למחלף מיתר. שמו ניתן לו מכיוון שבתקופת תכננו מחלף מיתר טרם נבנה. פארק התעשייה ישמש את תושבי האזור בהם תושבי מיתר, כרמית, חורה, אום בטין ויספק שירותים לקריית המודיעין של צה"ל שעתידה להיבנות בסמוך לפארק התעשייה.

מיקומו של פארק התעשייה נבחר בגלל נגישותו התחבורתית הטובה. צומת שוקת מחבר בין כביש 60, כביש 6 וכביש 31 וממוקם על מפגש של צירים מרכזיים לתחבורה בצפון הנגב, וייתכן ואף יהנה משירות תחבורתי של מסילת עוקף באר שבע שישרת גם בין היתר את עיר הבהדים ויישובי אזור צומת הנגב[1]. וכן הקמת מרכז תחבורה שעתיד לקום ברובע המערבי של פארק התעסוקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר בתחילת 2005, נחתם הסכם להקמת אזור תעסוקה משותף בצומת שוקת, בשטח שיהיה בין שטחם של הרשויות המקומיות ששטח שיפוטן גובל בצומת שוקת: לקיה, חורה, מיתר והמועצה האזורית בני שמעון. על פי התכנון פארק התעשייה יתפקד כמרכז אזורי וישמש למטרות מסחר, ספורט, נופש, תעסוקה ועוד. ההסכם נחתם בהשתתפותו של שר התעשייה והמסחר, אהוד אולמרט (לימים ראש ממשלת ישראל) שאף ציין לטובה את ההסכם לאור התכנון שבפארק התעשייה יבוצע שיתוף פעולה כלכלי וחברתי בין האוכלוסייה היהודית בנגב לזו הבדואית[2], עוד באותה שנה הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים אישרה את הקמתו של אזור התעסוקה בצומת שוקת[3].

במרץ 2015 אישרה ממשלת ישראל את תקציב הפארק[4].

ב-2017 הוקמה ועדה גאוגרפית במחוז הדרום, לבחינת חלוקת הכנסות מאזור התעסוקה העתידי - בצומת שוקת וכן את החלוקה של שטחי פארק התעשייה שעל פי התכנון כ-57% משטחו מצוי בתחום השיפוט של המועצה האזורית בני שמעון, והשאר כ-43% מצוי בתחום השיפוט של מיתר[5].

התפתחות נוספת בנושא התרחשה במאי 2018 כאשר שונה מעט ההסכם בכך שיהיה משותף גם למועצה האזורית אל־קסום מלבד האלו שהוחלט עליהן כמה שנים קודם לכן, לאחר מכן בוצעה הנחת אבן הפינה של פארק התעשייה בהשתתפותו של שר הכלכלה אלי כהן, מלבד זאת פורסם מידע נוסף אודות אזור התעשייה. בין היתר פורסם כי שטח אזור התעשייה ישתרע על שטח של כ-4,145 דונם, שהפארק התעשייה יכלול כ-4 רבעים שייבנו מסביב למחלף מיתר וכן שעלות הקמתו של פארק התעשייה תהיה כ־70 מיליון שקל[6]. על מנת להקל על קידום פארק התעשייה הוקמה מנהלת משותפת שמורכבת מכמה נציגים של הרשויות המקומיות ששותפות לניהול פארק התעשייה ובעתיד יהיו גם אחראיות על מימון והקמתו של הפארק[7].

מטרתו של פארק התעשייה תהיה לסייע לשמור על רמת אבטלה נמוכה באזור הנגב, לחזק את צמצום הפערים בין מרכז הארץ לפריפריה ואף להוות מוקד תעסוקה למגזר הבדואי המתגורר בסמוך לפארק התעשייה[1], מבנים מרכזים מלבד תעשייה שיוקמו בפארק הם מגרשי ספורט, מתנ”ס, הקמת תחנת מד"א ותחנת משטרה "תחנת משטרת העיירות" וכן מלוניות למבקרים[8], סיבות אלו גורמות לכך שפארק שוקת מצטרף לרשימת אזורי תעשייה אזוריים שהוקמו בנגב בעשור השני של המאה ה-21 כמו אזור התעשייה "עידן הנגב" הסמוך לצומת להבים ופארק נ.ע.מ הסמוך לנתיבות והרחבתו של פארק התעסוקה בעומר. בנוסף לכך הקמתו של פארק התעשייה בצומת שוקת הוא תוצר של שיתוף פעולה בין רשויות ועשיית צדק חלוקתי[9].

באמצע 2020 נפתח מחלף מיתר על שטח שהיה בעבר צומת שוקת, כחלק מתוכנית של חיבור כביש 6 לדרום הנגב והקלה על העובדים שעתידיים לעבוד בפארק התעשייה, דבר זה התווסף לעבודה שכביש 31 שודרג והורחב בהתאם לצורכי התושבים באזור[10].

באוגוסט 2020 פורסם על כך שוועדת המשנה להתנגדויות שליד הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז הדרום, התכנסה לדון בהתנגדויות השונות שהוגשו לתוכנית אזור התעשייה והתעסוקה בצומת שוקת ופעלה על מנת לפתור את הבעיות שהועלו בדיון[11].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 אריאל ויטמן, ‏נחנך פארק התעשייה הגדול ביותר בנגב, באתר ישראל היום, 23 במאי 2018
 2. ^ אזור תעסוקה משותף בצומת שוקת, רשות מקרקעי ישראל, ‏2 בינואר 2005
 3. ^ אושרה תוכנית אזור נופש ותעסוקה בצומת שוקת, באתר גלובס, 3 ביולי 2005
 4. ^ 31 מזרח, ידיעה על תקצוב אזור מסחר תעשייה ונופש שוקת, פייסבוק, ‏25 במרץ 2015
 5. ^ שלומית צור, דרעי: "למרות הקורונה, יהיו ביקושים לשטחי תעסוקה חדשים", באתר כלכליסט, 6 באוגוסט 2020
 6. ^ עודד בר-מאיר, אזור תעשייה חדש ייבנה בצומת שוקת בהשקעה של 70 מיליון שקל, באתר mynet‏ באר שבע, 17 במאי 2018
 7. ^ יניב סול, תכירו: אזור התעשייה המשותף “צומת שוקת”, מקומון שבע, ‏21 במאי 2018
 8. ^ ליאור נגה, פארק תעשיה שוקת יוקם בהשקעה של 70 מליון שקל, ביזנעס, ‏23 במאי 2018
 9. ^ אלישיב רייכנר, ‏הפתרון האזורי: פארק שוקת בנגב הוא הזדמנות לנפץ בועות, בעיתון מקור ראשון, 27 במאי 2018
 10. ^ עודד בר מאיר, שימו לב: הלילה שינויים בתנועה בצומת שוקת, באתר mynet‏ באר שבע, 3 במרץ 2020
 11. ^ עיריית מיתר, עדכון בעניין אזור התעשייה והתעסוקה שוקת:, פייסבוק, ‏7 באוגוסט 2020