אסוקה טאנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אסוקה טאנו
קלוז אפ על פניה של אסוקה טאנו
קלוז אפ על פניה של אסוקה טאנו
שם סרט מלחמת הכוכבים - פרק 2: מתקפת המשובטים
תוכנית טלוויזיה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים (2008), מלחמת הכוכבים: המורדים
גילום הדמות רוזריו דוסון (המנדלוריאן)
דיבוב אשלי אקסטיין
מידע
גיל 40
תאריך לידה BBY 36
גזע טורגוטה
מין נקבה
מקצוע פדוואן
שיוך מסדר הג'דיי, הרפובליקה הגלקטית
נטייה טובה
מומחיות לחימה בחרב אור
כוחות שליטה ב"כוח"
חברה בקבוצה ברית המורדים
חברה לשעבר בקבוצה מסדר הג'דיי
דת ג'דיי (לשעבר)
דמויות קשורות
חברים אנאקין סקייווקר, אובי ואן קנובי, יודה, בריס אופי, דין דג'ארין, הילד
אויבים הרוזן דוקו, קונפדרציית המערכות העצמאיות, אסאג' וונטרס, דארת' ויידר, מורגן אלסבת'
אשלי אקסטיין, המדבבת של אסוקה בסדרה "מלחמת הכוכבים : מלחמת המשובטים" (מימין) ליד דמות של אסוקה (משמאל)

אסוקה טאנואנגלית: Ahsoka Tano; נולדה בשנת BBY 36) היא דמות בדיונית מהיקום של מלחמת הכוכבים.

אסוקה היא הפדוואן של הג'דיי אנאקין סקייווקר. היא הופיעה לראשונה בסרט המונפש מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים שיצא בשנת 2008 ובסדרת ההמשך שלה. בהמשך, אסוקה הופיעה שוב כדמות מפתח בסדרה מלחמת הכוכבים המורדים תחת הכינוי "פולקרום", אשר סייעה בהקמת תאי המורדים הראשונים שהתנגדו לאימפריה. אוסקה נראתה בין החיים גם אחרי התמוטטות האימפריה.

מלחמת המשובטים (הסרט)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת המשובטים, אובי ואן ואנאקין נשלחים להוביל את צבא המשובטים של הרפובליקה בקרב נגד צבא הדרואידים של הבדלנים על הכוכב כריסטופסיס. בעוד הם ממתינים לדיווח מודיעיני ולתגבורת, שלח מאסטר יודה חניכת ג'דיי לאובי וואן, שהתברר שהוא שלח אותה להיות החניכה של אנאקין. לאנאקין היה קשה עם העובדה שיש לו חניכה, והוא חשב שזה רק יאט אותו. כאשר חזרו הדרואידים, אנאקין ואסוקה נשלחו להרוס את בועת המגן, שאיתה לא היה יכול צבא הרפובליקה לירות על הדרואידים. הם התגנבו בסתר לתוך בועת המגן, בזמן שאובי ואן נלכד. הם מצליחים להרוס את בועת המגן ולנצח בקרב. אסוקה מופיעה שוב בסרט כשהיא ואנאקין וצבא משובטים שכולל את קפטן רקס נשלחים למנזר מבודד, כדי למצוא את בנו של ג'אבה ההאט. בפסגת המנזר הגבוה היו דרואידים, שהובסו על ידי המשובטים. כשהם נכנסו למנזר, הם מצאו את בנו של ג'אבה. הם לקחו אותו, אך בדרכם ליציאה הופיעה אסאג' וונטרס - סית' מתנקשת של מנהיג צבא הדרואידים, הרוזן דוקו.

הם הצליחו להימלט, טסו לטטואין, התרסקו בנחיתה אבל הם שרדו אותה. הם התחילו במסע להחזיר את ההאט הקטן לאביו. אנאקין נתן את ההאט הקטן לאסוקה, שהלכה לכיוון אחר. הרוזן דוקו הגיע לטטואין, מצא את אנאקין והחל להילחם איתו. דוקו חתך את התרמיל של אנאקין, שלכאורה ההאט הקטן היה שם, אך היו שם רק אבנים. אנאקין הצליח להימלט והוא נסע לארמון של ג'אבה. אסוקה נאלצה להילחם בכמה דרואידי קרב, ולאחר שחיסלה אותם היא הגיעה לארמון של ג'אבה, ומסרה את ההאט הקטן.

מלחמת המשובטים (הסדרה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים

אסוקה טאנו השתתפה בסדרה בעונות 1–5, 7 כאשר בסוף העונה החמישית היא עזבה את מקדש הג'דיי וחזרה בעונה השביעית. אסוקה השתתפה במספר קרבות ועלילות. היא נשלחה למשימות עם אנאקין לרוב, אך לעיתים גם עם ג'דיי אחרים כאובי ואן קנובי, פלו קון ולומינרה אנדולי. אסוקה התיידדה עם דמויות כקפטן רקס, פאדמה אמידאלה, R2-D2 ועוד. אסוקה מאוד אהבה את אנאקין, אף על פי שלא תמיד צייתה להוראותיו. הם לרוב התבדחו, ונהנו ממשימותיהם ביחד.

עזיבת מקדש הג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת סוף העונה החמישית, התרחש פיצוץ במקדש הג'דיי. אנאקין ואסוקה נשלחו לברר פרטים על האירוע, הם חיפשו בעיר קורוסנט, שאלו אנשים, ועוד. הם תפסו חשודה, והכניסו אותה לכלא. אסוקה ביקרה אותה בכלא, ולפתע, מישהו ביצע חניקת כוח והרג את החשודה. לפי מצלמות האבטחה, המשובטים הסיקו שזו הייתה אסוקה, ומכך חשבו שהיא האחראית לפיצוץ. מאז אסוקה החלה לברוח מהמשובטים.

היא הסתובבה בעולם התחתון של קורוסנט, ולפתע תפסה אותה אסאג' וונטרס, שנבגדה בידי המאסטר שלה, הרוזן דוקו. וונטרס והיא החלו להיות ביחד, לברוח ממשובטים. מי שחנק בכוח את החשודה, המשיך להפליל את אסוקה, שלח אותה למבנה, ושם הביס אותה, השאיר אותה חלשה, ליד קופסאות של ננו דרואיד, שנמצאו בפיצוץ. אסוקה נלקחה למקדש הג'דיי, שם נלקחה לה צמת הג'דיי שמייצגת אותה בתור חניכה, והיא סולקה מהמקדש. אסוקה נשלחה למשפט, ששם פאדמה ייצגה אותה. בזמן המשפט הלך אנאקין לבדוק את הנושא. הוא מצא את וונטרס, התעמת איתה ואז שאל אותה מי הפליל את אסוקה. היא טענה שזו בריס אופי, חברתה של אסוקה, מכיוון שאסוקה דיברה איתה במהלך בריחותיה.

אנאקין הלך למקדש הג'דיי, נכנס לחדרה של בריס ושאל אותה אם זו היא. היא תקפה אותו, ושניהם נלחמו. אנאקין הביס אותה ולקח אותה למשפט, אשר נעצר מיד, כשאסוקה יצאה זכאית. אנאקין הציע לה לקחת את צמת הג'דיי ולחזור להיות הפדוואן שלו. אסוקה סירבה מחוסר אמון באבירי הג'דיי, ועזבה את המקדש.

המצור על מנדאלור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה השביעית והאחרונה של הסדרה, אסוקה היא הדמות המרכזית בשני סיפורים מתוך השלושה, כאשר הסיפור האחרון מתרחש במקביל לסרט נקמת הסית'. בסיפור הזה אסוקה משמשת כיועצת לרקס, שנהפך כעת למפקד למחלקה ה-332 (שהתפצלה מהלגיון ה-501) בזמן המצור על מנדאלור כדי לתפוס את לורד הסית' לשעבר מול. לפני שהיא טסה עם הקבוצה למנדאלור, אסוקה נפגשה עם אנאקין סקייווקר ואובי ואן קנובי פעם אחת אחרונה, כאשר הם במקור היו אמורים לבוא איתה לעזור למנדולוריאנים נגד מול, אבל בגלל שקורסנט תחת מתקפה וחייו של הקאנצלר פלפטין בסכנה, הם חייבים ללכת כל אחד לדרכו, אך לפני שהם נפרדים אנאקין מעניק לאסוקה זוג חדש של לייטסייברים בצבע כחול. הפעם ואסוקה מאחלת לאנאקין בהצלחה לפני שהוא ממהר לקורוסננט. בזמן המצור על מנדאלור, אובי ואן מדבר עם אסוקה ואומר לה כי בזכות מידע מהרוזן דוקו, לורד הסית' דארת' סידיוס עומד מאחורי מלחמת המשובטים כל הזמן הזה, אך כל מידע נוסף שהיה לדוקו לא היה יכול להיחשף עוד כי אנאקין הרג אותו בזמן שהם חילצו את פלפטין, מה שהפתיע את אסוקה. כאשר היא מתעמתת מול מול, הוא מגלה לה כי הוא חזה באמצעות הכוח שהמאסטר שלה לשעבר אנאקין סקייווקר עומד להיות התלמיד החדש של דארת' סידיוס, אך היא מתכחשת להאמין לזה והשניים מתחילים להילחם. בסופו של דבר אסוקה מנצחת ומול נופל מגובה רב, אך היא תופסת אותו עם הכוח, המשובטים מנטרלים אותו, והוא נעצר. לאחר מכן, אסוקה מעדכנת את יודה ומייס וינדו כי מול נעצר והם יביאו אותו לקורוסאנט. הם מעדכנים אותה שאובי ואן בכוכב אוטפאו, מתעמת עם גנרל גריווס ככה שייתכן שהמלחמה תיגמר. בדרכם לקורוסאנט אסוקה באמצעות הכוח חשה באנאקין, פלפטין ווינדו מתעמתים במשרד של פלפטין ואת הנפילה של אנאקין לצד האפל, מה שמשאיר בה הרבה בלבול. בזמן שהיא הרגישה בזה, דארת' סידיוס מפעיל את פקודה 66 והמשובטים שאיתה על הספינה כולל רקס מנסים להרגה. היא בורחת ובו זמנית משחררת את מול כדי שהוא יהווה הסחת דעת. היא מגלה כי למשובטים יש צ'יפ בראשם שכופה עליהם את הפקודה הזאת, היא חוטפת את רקס ומסירה ממנו את הצ'יפ. רקס מסביר לה כי כל המשובטים קיבלו פקודה לחסל את כל אבירי הג'דיי. מול באמצעות הכוח הורס את המנועים של משחתת הכוכבים שהם נמצאים עליה כך שהיא מתרסקת על ירח לא מזוהה והשלושה מצליחים להימלט בזמן לפני ההתרסקות. אסוקה ורקס קוברים את המשובטים שהיו במשחתה וכמו כן היא זורקת את חרבות האור שלה כדי לזייף את מותה והשניים הולכים לדרכם. הסצנה האחרונה של הסדרה מתרחשת שנים לאחר מכן בתקופת האימפריה, כאשר דארת' ויידר מסתובב ליד המשחתה ההרוסה ככל הנראה כחלק ממשלחת חקר, ונתקל בחרב האור הקבורה של אסוקה. ויידר מרים את חרב האור לכמה שניות ולוקח אותה בחזרה לחללית.

מלחמת הכוכבים: המורדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים: המורדים

בעונה הראשונה של הסדרה, היה איש מודיעין לצוות המורדים של החללית "רוח הרפאים" בשם "פולקרום" שנתן לצוות מידע במהלך משימותיהם וציוד, בשביל תאי מורדים שונים שהיו נגד האימפריה. לעיתים הוא נשמע ברדיו של צוות רוח הרפאים בקול מוסווה שגם מראה הולוגרמה של דמות שחובשת עליה ברדס. באחד מהודעותיו פולקרון רמז על זהותו האמיתית על ידי אחד מסימניה המוכרים שהיה באחד מהחבילות שהצוות קיבל. בסוף העונה הראשונה פולקרון גילה את עצמו כאסוקה, שלוקחת חלק בתקופה זו בברית המורדים.

בפרק הראשון של העונה השנייה, אחרי שצוות רוח הרפאים ברח מדארת' ויידר לתא המורדים של אסוקה, ויידר מתחיל לרדוף אחר המורדים על מנת להפילם. בזמן שאסוקה נכנסת למחשבתו של ויידר היא מתעלפת ולאחר מכן מתגברת על זה אך בתחושת אימה ופחד. בפרק "תכריך האפלה" היא נחרדת לגלות באימה שהמאסטר לשעבר שלה, אנאקין סקיווקר הוא דארת' ויידר כאשר היא שומעת את אנאקין אומר לה דרך הכוח שהיא כישלון ושהיא נטשה אותו כשהזדקק לה ושהיא אכזבה אותו.

בסוף העונה השנייה היא מתעמתת לראשונה עם המאסטר לשעבר שלה במקדש סית' בכוכב מאלאקור, שם היא מצילה את עזרא מוויידר והוא מציע לה הגנה בתנאי שתספר לו היכן נמצאים אבירי ג'דיי נוספים. אסוקה מסרבת ואומרת לו כי המאסטר שלה לא היה מתועב כמו ויידר ואילו הוא מכחיש את קיומו של אנאקין סקיווקר. אסוקה אמרה שתנקום בשמו וויידר אומר בסרקסטיות כי נקמה היא לא דרכם של הג'דיי, והיא משיבה לו כי אינה במסדר הג'דיי יותר, והשניים נלחמים זה בזה בקרב אימתני שבמהלכו היא אף שוברת עם חרב האור שלה חלק מהמסכה שלו, ורואה חלק מפניו המושחתות שלו עם העין הצהובה שמעידה כי הוא נפל לצד האפל של הכוח. ויידר קורא לה כאשר שומעים את הקול של ויידר ואנאקין ביחד, ואסוקה מנסה לגרום לו לחזור לצד המואר ושלא תעזוב אותו הפעם. ויידר משיב לה שהיא תמות והשניים חוזרים להילחם. בסוף הפרק רואים את ויידר יוצא מהמקדש ההרוס בקושי עומד על רגליו וגורלה של אסוקה אחרי הקרב לא ידוע.

שלוש שנים לאחר מותה המשוער של אסוקה, עזרא חזר למקדש הג'דיי בלות'ל כדי לגלות עוד סודות הטמונים במקדש. לעזרא מגיע לשער אל "העולם שבין העולמות" שמהווה כגישה לכל המרחב והזמן ביקום. עזרא מנסה להבין מהי משמעות המשימה שלו עד שהוא מגיע לשער מסוים שבו הוא רואה את המשך הקרב של דארת' ויידר מול אסוקה שבו אסוקה מנסה לשבור את הרצפה שעליה ויידר עומד אבל כשהיא עשתה זאת, היא השאירה את עצמה פגיעה אבל לפני שוויידר מנחית את המכה האחרונה, עזרא משך אותה אל העולם שבין העולמות ובכך הציל אותה באמצעות מסע בזמן. עזרא מסביר לאסוקה שראה אותה נלחמת מול דארת' ויידר ושהוא משך אותה משם לפני שהוא הספיק להרוג אותה, היא שאלה איפה קיינן ועזרא הסביר לה שהיא פספסה הרבה אירועים (בין היתר מותו של קיינן כמה ימים קודם לכן). עזרא אמר לה שהוא הגיע למקום הזה כחלק ממשימה שזאב בשם "דום" הטיל עליו. אסוקה שיערה כי ייתכן שקיינן דיבר עם עזרא באמצעות הזאב כדי להגיע למקום זה. עזרא מסיק שקיינן שלח אותו למקדש כדי להצילו כפי שהציל את אסוקה, אך לפני שעזרא מציל את קיינן, אסוקה מסבירה לעזרא שקיינן הקריב את חייו כדי שעזרא, הרה וסבין יישארו בחיים ואם עזרא יציל אותו, הם ימותו. ועזרא השתכנע והשלים עם מצבו.

כשהם מנסים למצוא את הדרך החוצה הם מגלים שגם פלפטין יודע על המקדש הזה ומצא גישה לשעריו של העולם שבין העולמות. הוא מנסה לתפוס את הג'די הצעיר והסורר בעזרת הכוח. הוא ניצל בזכות אסוקה וכל אחד חוזר אל המקום והזמן שממנו הוא הגיע ואסוקה הבטיחה לעזרא שהיא תעזור לו בעתיד. לאחר מכן, אסוקה מתעוררת בחורבות מקדש הסית' שבמאלאקור וצועדת אל תוך המקדש (וזה מסביר את דמותה של אסוקה שהופיעה במקדש בסוף העונה השנייה שנובעת כעת כתוצאה מהשינויים של עזרא בזמן).

שמונה שנים עברו מאז הקרב של אסוקה מול ויידר, ובמהלך הזמן הזה לות'ל שוחררה משליטתה של האימפריה ועזרא ברידג'ר נעדר מאז שחרור לות'ל מידי האימפריה (שנעלם עם ת'רון וספינת הדגל שלו בפרק הסיום של הסדרה). האימפריה נחלה תבוסה מוחצת בקרב באנדור והתפרקה, כתוצאה מכך צוות "רוח הרפאים" המקורי התפרק וכל אחד הלך לדרכו. סבין רן נשארה בלות'ל ואסוקה הגיעה אליה כדי למצוא את עזרא שנעדר כבר במשך 5 שנים.

המנדלוריאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המנדלוריאן (סדרת טלוויזיה)

אסוקה, בגילומה של רוזריו דוסון, הופיעה בפרק 5 של העונה השנייה של "המנדלוריאן". המנדלוריאני (דין ג'ארין) נשלח על ידי מנדלוריאנית אחרת, בו-קטאן קריז שהיא מכרה של טאנו. הפרק נפתח בכך שהיא נלחמת מול ציידי ראשים של המושלת של העיר קאלודן בכוכב קורבוס. היא מתעמתת בכניסת העיר מול המושלת מורגן אלסבת' וסגנה לאנג. אלסבת' אמרה שהיא לא תחשוף בפניה שום מידע ומתגרה בה ואומרת לה כמה אזרחים יסבלו תמורת המידע אך אסוקה אומרת שהם כבר סובלים תחת שלטונה ומאיימת עליה שיש לה יום אחד להחליט. לאחר מכן היא נלחמת מול דין ג'ארין אך הוא מסביר לה מיד שהוא נשלח על ידי בו קטאן כדי שהיא תעזור לו למצוא את בני מינו של הילד שמתלווה אליו. אסוקה תקשרה עם הילד ומספרת לג'ארין את שמו ועברו. היא מסבירה לו כי שמו הוא גרוגו והוא גדל תחת הג'דיי עד מלחמת המשובטים ועליית האימפריה לשלטון שאז הוא הוחבא ואינו זוכר הכל מהבדידות שהוא חש עד שנפגש עם ג'ארין. היא שואלת את המנדלוריאני עם גרוגו מסוגל עדיין להשתמש בכוח אבל ג'ארין לא הבין במה מדובר בהתחלה והיא מסבירה לו על הכוח. ביום שלמחרת היא מתחילה לאמן את גרוגו אך הוא לא מגיב לה. היא אומרת לג'ארין לתקשר איתו והילד מצליח להשתמש בכוח בהצלחה מה שגרם לדין לשמוח ולשבח את הילד אך אסוקה אומרת שהילד יצר אליו קשר מה שעלול להוביל אותו לפחדים ושנאה ושהיא לא תמשיך לאמן אותו כי היא ראתה מה רגשות לאן רגשות כאלו הובילו אביר ג'דיי מיומן. ג'ארין אומר לה שהוא נשלח להרוג אותה על ידי המושלת אבל הוא מבטיח לה שהוא לא מתחייב לעשות זאת ושהוא יעזור לטאנו בבעיה שלה איתה בתמורה לכך שהיא תמצא דרך שגרוגו יקבל אימונים שיתאימו לו. השניים עובדים יחד כדי לשחרר את קאלודן כאשר אסוקה נלחמת מול המושלת בעוד ג'ארין נלחם נגד לאנג. טאנו מביסה אלסבת' ועם הלייטסייבר שלה צמודה לצווארה היא שואלת את המושלת איפה האדון שלה הגראנד אדמירל ת'ראון. אחרי שהם שיחררו את העיר, אסוקה מעניקה לג'ארין את החנית בסקר שהחזיקה אלסבת' ולאחר מכן אומרת לו לטוס עם גרוגו לכוכב טיית'ון ששם הוא ימצא חורבות של מקדש עתיק של הג'דיי. שם הוא יביא גרוגו אל פסגת ההר ויעמיד אותו על "אבן הראייה" והילד יחליט על גורלו ובמידה ויצור קשר עם הכוח, ייתכן וג'דיי יחוש בזה ויאתר אותו. לאחר מכן אסוקה, דין וגרוגו נפרדים כל אחד לדרכו.

אסוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אסוקה (סדרת טלוויזיה)

במאי 2022, הוכרז בחשבון הטוויטר הרשמי של זיכיון מלחמת הכוכבים כי החלו צילומי הסדרה אסוקה בכיכובה של רוזריו דוסון - ספין אוף של המנדלוריאן - שתעלה לשידור בדיסני פלוס.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסוקה טאנו בוויקישיתוף


  1. ^ Bankhurst, Adam (May 9, 2022). Ahsoka, the Original Disney+ Star Wars Series, Has Officially Begun Production. IGN. Retrieved May 9, 2022