לדלג לתוכן

קיילו רן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קיילו רן
קיילו רן בתלבושתו האופיינית, אוחז בחרב האור הייחודית שלו
קיילו רן בתלבושתו האופיינית, אוחז בחרב האור הייחודית שלו
קיילו רן בתלבושתו האופיינית, אוחז בחרב האור הייחודית שלו
שם סרט מלחמת הכוכבים
הופעה ראשונה מלחמת הכוכבים - פרק 7: הכוח מתעורר
הופעה אחרונה מלחמת הכוכבים - פרק 9: עלייתו של סקייווקר
מספר הופעות 3
יוצרים ג'ורג' לוקאס (על פי תסריט ראשוני שכתב)
גילום הדמות אדם דרייבר
מידע
שם אמיתי בן סולו
כינויים קיילו רן, המנהיג העליון
סטטוס מת
גיל 29 (פרקים 7 ו-8) 30 (פרק 9)
תאריך לידה ABY 5
גזע אדם
מין זכר
מקצוע מתמחה ג'דיי
מנהיג מסדר אבירי רן,
סוכן השליט העליון סנוק למשימות מיוחדות
שיוך המסדר הראשון
נטייה בצעירותו הצד המואר, בהמשך פנה לצד האפל, לקראת כמעט מותו חזר לצד המואר.
מומחיות לחימה בחרב אור, שליטה פנומנלית ב"כוח"
כוחות שליטה ב"כוח"
כלי נשק חרב אור אדומה
חבר בקבוצה מסדר אבירי רן
חבר לשעבר בקבוצה מסדר הג'דיי החדש
סיבת המוות נהפך לכמעט חסר חיים לאחר שריפא את ריי
דמויות קשורות
משפחה אמא: הנסיכה ליאה אורגנה סולו, אב: האן סולו, סב: אנאקין סקייווקר, דוד: לוק סקייווקר סבתא: פאדמה אמידאלה
חברים המנהיג העליון סנוק (לשעבר)
אויבים האן סולו, ריי, פין, פו דמרון, המחתרת, המנהיג העליון סנוק, דארת' סידיוס, מסדר אבירי רן

קיילו רןאנגלית: Kylo Ren) – או בשמו האמיתי בן סולו – הוא דמות בדיונית מסדרת הסרטים "מלחמת הכוכבים", המגולמת בידי אדם דרייבר, אשר הופיעה לראשונה בסרט הכוח מתעורר.

בנם של גנרל ליאה אורגנה והאן סולו, תלמידו של המנהיג העליון סנוק, ראש מסדר אבירי הרן, ומאוחר יותר גם המנהיג העליון של המסדר הראשון, יורשה של האימפריה. קיילו רן מוצג כדמות השרויה במאבק מתמשך בין אופל לאור.

ביוגרפיה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיילו רן נולד כשנה לאחר אירועי הקרב על אנדור (5 ABY) על כוכב הלכת צ'אנדרילה, אליו הועברה בירת הרפובליקה החדשה עם מינויה של מון מות'מה לקאנצל ליאה אורגאנה שכיהנה כסנאטורית בסנאט החדש ולהאן סולו, גנרל ברית המורדים לשעבר. בן נשלח להתחנך בדרכי הג'דיי על ידי דודו, אביר הג'דיי האחרון ולימים מאסטר הג'די לוק סקייווקר, אך פותה על ידי המנהיג העליון סנוק ולבו נטה לאופל. כפי שמתברר מחילופי הדברים בין ריי ללוק ובין קיילו רן לריי, לוק ניסה לחסל את בן בשנתו מה שגרם לבן לבגוד בלוק, לשרוף את מקדש הג'דיי ולחסל את כל הג'די למעט אלו שעברו איתו לצד האפל. בעקבות בגידתו של אחיינו, החליט לוק להפסיק את חינוך הדור הבא של אבירי הג'דיי ונעלם. הוריו של בן, האן וליאה, מזועזים ממה שהתרחש ומלאים ברגשות אשם, נפרדו.

רן הוא מנהיג מסדר אבירי רן הקשור למסדר הראשון שהחליף את האימפריה הגלקטית ומיוסודו הוא מסדר אשר קשור לכוח.

בכוח מתעורר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים – פרק 7: הכוח מתעורר

במהלך האירועים מופיע רן כזרוע המבצעת ועושה דברו של המנהיג העליון סנוק, חזק ביותר בכוח ומורהו של רן. רן מביע מספר פעמים את פקפוקיו בבחירה שעשה במעבר לצד האפל, ומציין את משיכתו אל האור. הוא שומר את קסדתו השרופה והמעוותת של סבו, דארת' ויידר, בו הוא רואה דמות להערצה ומקווה להשלים את מלאכתו של ויידר, וממנו הוא שואב השראה כשהמשיכה אל האור חזקה ממנו.

מאידך, רן מוצג גם בצדו האפל, כאשר הוא מוביל את המתקפה על הכפר בכוכב הלכת ג'אקו בניסיון למצוא את המפה המובילה אל מסתורו של לוק סקייווקר. הוא שוחט ללא רחם את לור סן טקה הקשיש ומורה לקפטן פאזמה לירות בכל הכפריים. בהמשך הוא חוקר בעינויים את פו דמרון.

רן מוביל את המתקפה על טאקודנה וארמונה של מאז קנאטה, תופס את ריי ולוקח אותה לספינתו לחקירה.

בחקירה זו המתגלה חולשתו כאשר ריי מסוגלת ל"לראות" את לבטיו וחששותיו הפרטיים ומנגד לא מוסרת מידע מסגיר אודות לוק.

כשליאה פוגשת את האן, היא משכנעת אותו לנסות להחזיר את בנם לצד המואר היות שהוא אביו. האן, צ'ובאקה ופין יוצאים להציל את ריי כשלמעשה על האן מוטלת המשימה לשכנע את בנו לחזור בו מדרכיו. האן סולו נכשל לאחר שבנו מפעיל את חרב אור עליו והאן נופל לתהום. קיילו רן נפצע מהירי של צ'ובאקה הזועם אך יוצא לתפוס את פין וריי. קיילו מתעמת איתם, מהמם את פין אך לאחר קרב קשה, כשהוא פצוע, המום ממעשיו שלו וחסר כוונה לחסל את ריי, אלא רוצה לקחת אותה לתלמידתו, הוא מפסיד בקרב ונותר על בסיס קוטל הכוכבים המתפרק.

קיילו רן ניצל בהוראתו הישירה של המנהיג העליון סנוק שמורה שגנרל הצבא האקס להגיע אליו עם קיילו רן.

באחרוני הג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים – פרק 8: אחרוני הג'דיי

במהלך מרדף שמהל המסדר הראשון אחר ספינות "ההתנגדות", רן מגיע אל מורו, המנהיג העליון סנוק ששואל אותו לשלומו. רן ננזף בידי סנוק על כך שיש בו יותר מדי אור, ועל כי נכנע לילדה שלא אחזה בחרב אור מימיה. רן מנסה לתקוף את סנוק אך נהדף על ידי ברקיו. רן מתחיל להראות מרירות כלפי מורו. רן מצליח לתקשר עם ריי טלפתית ובמהלך שיחות אלו רן מוסר את גרסתו לסיבה בגינה בגד באביו, כשהוא טוען שמעולם לא אהב אותו ו"זרק אותו כמו זבל". כמו כן, הוא חושף מדוע בגד בדודו, לוק סקייווקר. מתברר כי הלה ראה את הצד האפל מתגבר בתלמידו וחשב להורגו את מנת למנוע ממנו לבגוד בו. משהיסס לוק, בן הצליח להינצל ובגד במסדר תוך שהוא הורס את מקדש הג'די מחסל את תלמידיו כליל.

ריי מסרבת להאמין לכך היות שלוק מסר מוקדם יותר גרסה שונה בה השמיט את חלקו האלים. ריי ההמומה שואלת את לוק אודות הדברים ולוק חושף כי למעשה הדבר נכון. בכעסה, ריי תוקפת את לוק בחמת זעם ומודיעה לו שתצא אל רן על מנת להחזירו לצד המואר (כפי שעשה לוק עם אביו בשובו של הג'דיי) על אף כי לוק מזהיר אותה שהתוכנית שלה צפויה להכשל. מכשמגיעה ריי אל רן היא נלקחת אל חדרו של סנוק. סנוק טוען שהוא זה שקישר בין ריי לקיילו, מתגרה ברגשותיה של ריי ומגחך עליה כשהיא מנסה לתקוף אותו ונכשלת. שלא כמו הקיסר פלפטין, נראה שלסנוק אין כל רצון לגרום לריי לעבור לצד האפל, הוא בוטח בתלמידו הנוכחי. רצונו היה לקבל ממנה מידע אודות מחבואו של לוק בחקירתה על ידי קיילו רן, ריי לא ידעה היכן הסתתר לוק ואילו בעת חקירה זו, היא הספיקה לשהות לצדו ומשקיבל את מבוקשו, הוא מוכן לחסלה. בניגוד נוסף לקיסר פלפטין, שהחליט לחסל את לוק במו ידיו, סנוק מטיל את המשימה על תלמידו על מנת לבחון את נאמנותו. רן מקרב את חרבו אל ראשה של ריי, אך בה בעת מזיז את חרבה של ריי שמונחת לצד סנוק תוך שהוא גורם לו להאמין שהוא יפעיל את חרבו על ריי. ברגע של חוסר תשומת לב מצידו של סנוק, רן מפעיל את חרב האור של ריי שחוצה את סנוק לשניים והורגת אותו.

רן וריי נכנסים לקרב קשה נגד שומריו של סנוק ולא פעם מצילים אחד את השנייה. בסיום הקרב כל אחד מציע לשני להצטרף לצד שלו בכוח, אך ריי מחליטה לתקוף אותו, ומשהיא מנסה לקחת את חרבו קיילו מפעיל התנגדות למשיכתה והחרב אגב פיצוץ גדול. ריי נמלטת ורן מאבד את הכרתו.

גנרל האקס מגיע לחדר על מנת לגלות כי המנהיג העליון איננו ומחליט לירות ברן ולקחת ידיו את המושכות, אך מוותר לאחר שרן שב להכרתו. רן טוען כי "הילדה הרגה את המנהיג" ומחלק להאקס פקודות. כשהגנרל מפגין התנגדות לפקודותיו של רן, רן חונק אותו באמצעות ה"כוח" ומכריז על עצמו כמנהיג העליון של המסדר הראשון. בלית ברירה, האקס מקבל את מרותו.

רן מוביל את הקרב על הכוכב קרייט ואף נלחם בהשתקפותו של לוק סקייווקר אותה חשב לסקייווקר עצמו. השתקפותו של סקיווקר מתפוגגת ולפני שהמורדים הנותרים מסתלקים מקרייט, ריי מתגלה אל קיילו רן פעם אחרונה לפני שהמילניום פאלקון ממריאה.

רן יוצא מהקרב כשלא כל תאוותו בידו, אך למרות זאת ידו על העליונה.

עלייתו של סקייווקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים – פרק 9: עלייתו של סקייווקר

כשנה לאחר עלייתו לשלטון קיילו רן מגלה מסר מסתורי מהקיסר לשעבר פלפטין. על מנת למצוא את פלפטין ולחסלו משום שהוא מחשיב אותו כאיום, הוא רוצח תושבים מקומיים על מנת למצוא מכשיר ניווט שמביא אותו למישור סית' בשם אקסגול שם הוא פוגש בפלפטין שחושף בפניו כי הוא עומד מאחורי סנוק והמסדר הראשון והוא היה הקול של הצד האפל אותו שמע לאורך דרכו מאז למד את דרכי ה"כוח". פלפטין חושף בפניו צבא משחתות עצום בשם "המסדר האחרון" ומציע לו לשלוט בו ובגלקסיה בתמורה לחיסולה של ריי. נפחי המסדר האחרון מחשלים מחדש את הקסדה שלו. קיילו חס על חייו, חוזר עם אבירי הרן ומספר לגנרלים שלו על העסקה. אחד הגנרלים בוגד בו ומוסר את המידע למורדים.

קיילו רן מחפש את ריי ומדבר איתה בקשר טלפתי. הוא מספר לה על פלפטין ודוחק בה לעבור לצד האפל כשהם ייפגשו. לפני ניתוק הקשר הוא חוטף ממנה שרשרת שקיבלה ממקומיים ובכך מאתר את מיקומה ויוצא לרדוף אחריה. הוא שולח אחריה את אבירי הרן וטס לעברה בחללית האישית שלו. ריי חותכת את כנף החללית ומפילה אותה באמצעות חרב האור של לוק שחושלה מחדש. בעוד קיילו מתקדם לעברה היא מבחינה בנחתת הלוקחת את צ'ובקה ועוצרת אותה באמצעות הכוח. קיילו משתמש אף הוא בכוח על מנת למנוע ממנה להחזיר את הנחתת, וריי מאבדת שליטה ומשחררת מידיה ברקי סית' שמפוצצים את הנחתת והורגים את כל אנשיה. ריי בורחת וקיילו חוזר למשחתת שלו, שם אנשיו מספרים לו כי הווקי היה על נחתת אחרת שלא התפוצצה והוא לוקח את חפציו ושולח אותו לחקירה.

לאחר מעקב של אבירי הרן הם מדווחים לו כי מצאו את ריי בעיירה והוא נוסע לשם עם משחתת הכוכבים שלו. בעודו יורד לקרקע ריי מבחינה בנוכחות של צ'ובאקה ופולשת למשחתת שלו בעוד קיילו מחפש אותה על הקרקע בפרק זמן לא פרופורציונלי בעליל. כשריי בחדרו הפרטי הם מקיימים שיחה טלפתית וקרב בו קיילו רן חושף בפניה את זהותה האמיתית: הוריה בחרו באנונימיות משום שסבה הוא שיב פלפטין (קיסר האימפריה הגלקטית ואדון סית') ושמה האמיתי הוא ריי פלפטין. ריי מכה בטעות במסכה השרופה של סבו דארת' ויידר וקיילו מגלה את מיקומה ושב למשחתת. הוא מתעמת עם ריי אך היא נמלטת על המילניום פאלקון.

קיילו נוסע לירח של אנדור לשרידי כוכב המוות שם הוא משמיד את מכשיר הניווט השני ונלחם עם ריי. במהלך הקרב אמו ליאה אורגנה משתמשת ב"כוח" על מנת לקרוא בשמו ומתה. ריי מנצלת את הסחת הדעת כדי לדקור אותו. היא מרפאת אותו ובורחת עם החללית שלו. קיילו הוזה את אביו האן סולו ומדבר עימו. הוא חוזר על המשפט אותו אמר לו לפני שרצח אותו: "אני יודע מה עליי לעשות, אך איני יודע אם יש בי הכוח לעשות כן" ואז משליך את חרב האור האדומה שלו לים הגועש וחוזר להיות בן סולו בצד המואר של ה"כוח".

בן סולו מגיע לאקסגול על מנת לסייע לריי בקרב נגד סבא שלה אך נתקל באבירי הרן. ריי משגרת אליו באמצעות הכוח את חרב האור של דודו וסבו והוא הורג את כולם. בן מגיע אל ריי להתעמת עם פלפטין שמתרשם מעוצמת החיבור ביניהם. הוא שואב מהם את הכוח על מנת לרפא את עצמו ובכך מביא אותם לסף מוות. הוא זורק את בן לתהום. בן מצליח לטפס מהתהום רק כדי למצוא כי ריי נהרגה בקרב מול פלפטין כשחיסלה אותו והוא מרים ומחבק את הגופה שלה. הוא משתמש בכוח על מנת להחיות אותה, הוא גוסס, היא מתעוררת והם מתנשקים. בן סולו מת בידיה והיא מניחה אותו על הרצפה וגופתו נעלמת וכך גם גופת אמו.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לסבו, גם קיילו רן חובש מסכה-קסדה המזכירה בצורתה את זו של דארת' ויידר, אך צבעה שחור משולב בכסוף, והיא בעלת עיטורים. בניגוד לוויידר שלבש מסכה-קסדה מסיבות רפואיות גרידא, עוטה רן את המסיכה מתוך בחירה ואף מוריד אותה בכמה הזדמנויות במהלך הסרט, אז מתגלה שיערו השחור הארוך. הוא לבוש בגדים שחורים ועל גופו גלימה וברדס שחורים גם הם. בסוף "מלחמת הכוכבים - פרק 7: הכוח מתעורר" קיילו נותר עם צלקת מחרב אור שנגרמה לו על ידי ריי.

במהלך אירועי "מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי", רן הזועם על מנהיגו חובט בקסדתו הורס אותה כליל ומאמץ סופית את מראהו החדש.

בתחילת הסרט "מלחמת הכוכבים - פרק 9: עלייתו של סקייווקר", נפחי המסדר האחרון מחשלים מחדש את קסדתו של קיילו רן.

כוחו וחולשותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחילופי הדברים בין סנוק לגנרל האקס, מתברר כי הכשרתו של רן בדרכי הכוח לא הושלמה עדיין בתקופת פרק 7 אך חרף כך מציג רן שליטה פנומנלית בכוח, מסוגל לעצור קרן לייזר שנורתה לעברו במעופה בלא שנדרש ממנו ריכוז מיוחד. כמו כן הוא שולט היטב בחרב אור. חרב האור שלו היא בעלת להב אדום ומשני צידי שמורת הניצב בולטים להבי אור קצרים (אדומים אף הם).

למרות כוחו הרב, רן חש כי לעולם לא יוכל להשתוות לדארת' ויידר, סבו. הוא סובל מהתפרצויות זעם אלימות ובלתי נשלטות במהלכן הוא מסוגל להשחית את כל העומד בדרכו ולפגוע בסובבים אותו. במהלך הסרט מלחמת הכוכבים - פרק 7: הכוח מתעורר, מצליחה ריי לפגוע בביטחונו העצמי במהלך קרב ולהביס אותו.

רן היה מסוגל להערים בתודעתו אף על המנהיג העליון סנוק עצמו שטען, למרבה האירוניה, כי "לא ניתן לבגוד בו" היות שהוא "רואה כל כוונה לפעולה של רן". רן סובב את החרב לצידו של סנוק לכיוונו ובה בעת קרב את חרבו שלו אל ריי וכך גרם לו להאמין שיפגע בריי, חיסל את סנוק ולקח את השלטון לידיו.

פרודיות ומחוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדם דרייבר, השחקן המגלם את דמותו של קיילו רן.

דמותו של רן הולידה תוך זמן קצר מספר מחוות ופרודיות שרובן מתייחסות לפגמים השונים באישיותו של רן. בין השאר חשבון טוויטר פיקטיבי המציג את רן כילד מתוסכל המעריץ את סבו ושונא את אביו, מספר רצועות קומיקס שנוצרו על ידי מעריצים ואף מספר סרטונים. השחקן אדם דרייבר אף הופיע בתוכנית סאטרדיי נייט לייב בסרטון פארודי במסגרתו משתתף רן בתוכנית "בוס בהסוואה".

עץ משפחתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמי סקייווקר
(פרנלה אוגוסט)
 
הכוח
 
 
 
 
פאדמה אמידאלה
(נטלי פורטמן)
 
אנאקין סקייווקר
(היידן כריסטנסן)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוק סקייווקר
(מארק המיל)
 
הנסיכה ליאה
(קארי פישר)
 
האן סולו
(האריסון פורד)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בן סולו
(אדם דרייבר)


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קיילו רן בוויקישיתוף