מסדר הג'דיי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מאסטר יודה, אביר הג'דיי הוותיק ביותר בהיסטוריית המסדר.

אבירי הג'דיי הם מסדר בדיוני בסאגת מלחמת הכוכבים שתפקידם לשמור על השלום והאיזון בגלקסיה.

הג'דיי מאמינים ב"כוח" - מעין שדה המקיף את כל היקום, אשר המידי-כלוריאנים (הם החלקים בגוף אשר בלעדיהם לא ייתכנו חיים על פני היקום) מעבירים לג'דיי את רצון הכוח. הם יכולים להשתמש בו למטרות שונות כמו דחיפה, משיכה, צלילות מחשבתם ושינוי מחשבתם של יצורים אחרים. מרכזם, מקדש הג'דיי, היה בכוכב קורוסנט, שם נכחה מועצת הג'דיי (אשר הורכבה מ-12 מאסטרי הג'דיי המיומנים ביותר), ומקום מגוריהם. כמו כן, היאנגלינגס - younglings (בעברית צעירונים, פדוונים ), תלמידי הג'דיי הצעירים ביותר, למדו שם את עקרונות "הכוח".

אבירי הג'דיי הם היפוכם של אדוני הסית', ומאמינים בצד המואר של "הכוח", בדרך ההתגוננות והמחשבה, לעומת הסית', אשר מאמינים בצד האפל של "הכוח", בהתקפה ובלהיטות הרגע. נשקם של הג'דיי והסית' הוא חרב אור באנגלית lightsaber, מעין חרב בעלת להב אור חזק.

מסדר אבירי הג'דיי התקיים לפני כ-25,000 שנים BBY.

לאחר קרב ראוסאן, אחריו אבירי הג'דיי האמינו כי הסית' הושמדו, הרפובליקה פירקה את צבאה, ולכן אבירי הג'דיי היו הכוח המגן היחיד. לאחר כ-1,000 שנים, החלה מלחמת המשובטים, החלק המרכזי במזימתו של דארת' סידיוס להפלת הרפובליקה והקמת האימפריה. כהכנה למלחמה, נוצר צבא משובטים עצום בכוכב קאמינו. לאחר שלוש שנות מלחמה, בהן חיילי המשובטים שירתו את אבירי הג'דיי, הורה סידיוס על פקודה 66 בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית', המציגה את הג'דיי כבוגדי הרפובליקה. המשובטים, אשר נשבעו אמונים לרפובליקה, תקפו את אבירי הג'דיי, וביחד עם שני אבירי הסית', דארת' ויידר ודארת' סידיוס, מסדר הג'דיי הושמד. היחידים שנותרו בחיים מבין הג'דיי היו יודה ואובי ואן קנובי, (יכול להיות שהיו עוד אך הם לא מוזכרים בסרטים). לאחר נפילת האימפריה, לוק סקייווקר ניסה להקים מחדש את מסדר הג'דיי, אך נבגד על ידי חניכו ובן אחותו, בן סולו, אשר עבר על הצד האפל. מאוכזב מכשלונו על הריסת המסדר החדש, לוק יצא לגלות מרצון.

מידי-כלוריאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המידי-כלוריאנים הם יצורים מיקרוסקופיים, החיים בסימביוזה עם "הכוח", נמשכים אליו, וניזונים ממנו. הם מוסרים לאבירי הג'דיי את רצון "הכוח", ומנחים אותם בשמו. על פי רמת המידי-כלוריאנים בדם, אפשר לדעת עד כמה "הכוח" חזק אצל יצור כלשהו.

בדמו של אנקין סקייווקר נמדדה הרמה הגדולה ביותר (יותר מ-20,000) מידי-כלוריאנים. הכמות הגדולה ביותר שנודעה אי-פעם (משתמע משיחתם של אובי ואן קנובי וקווי-גון ג'ין בנידון, שעד אז מאסטר יודה הוא שהחזיק בתואר זה).

פלפטין מספר לאנקין את אגדת הסית' העתיקה אודות דארת' פילאג'יוס.

בסרט השלישי, הנשיא העליון פלפטין סיפר לאנקין כי סית' לורד בעבר, דארת' פילאג'יוס, החזיק ביכולת להשתמש בצד האפל של "הכוח", על מנת להשפיע על המידי-כלוריאנים ביצירת חיים, וכמו כן, למנוע את תהליך המוות מאנשים שאהב. האמת אודות הסיפור עוד לא הוכחה, למרות כי סיפור זה הוביל לתאוריה כי דארת' פילאג'יוס היה הגורם להולדתו של אנאקין, אשר לפי אימו, נולד ללא אב. למרות זאת, עובדה זו מעולם לא אושרה, והיא נחשבת כהשערה בלבד. הוא גילה כי יצירת החיים ומניעת המוות נובעות מאותה היכולת.

גילוי יכולותיו של פילאג'יוס יוצר התפתחות מעניינת בהבנת הסרטים: הסית' מנסים לרכוש את עוצמת האלמוות בעזרת מניעתו, תוך כדי שימוש בצד האפל; בעוד שאבירי הג'דיי מקבלים את המוות הפיזי כחלק טבעי מחייהם, ולומדים כיצד לשחזר את חזותם הנראית לעין, ולחזור כחלק רוחני מהצד המואר של ה"כוח".

סוגי אבירי ג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לנפילת הרפובליקה הישנה, היו שלושה סוגים שונים של אבירי ג'דיי: קונסולרי, זקיף, ומגן. הם התמחו בתחומי חיים שונים והיו הבדלים בין סגנוני הלחימה שלהם, אך כולם היו נאמנים למסדר הג'דיי ולצד המואר של "הכוח". הדרך הקלה ביותר להבדיל ביניהם: צבע של חרב האור שלהם.

ג'דיי קונסולרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקונסולריים הם אבירי ג'דיי העוסקים בדיפלומטיה, חקר דרכיו של "הכוח", מדע, רפואה, מתמטיקה ועוד עיסוקים שאינם אלימים. למרות שהמחקר שלהם לא עסק במלחמה, הם עדיין הבינו איך להילחם והיו לוחמים אימתניים. הם נשאו חרב אור, אבל בדרך כלל הם סמכו על "הכוח" להביס את אויביהם של מסדר הג'דיי. צבע חרב האור שלהם היה ירוק. קונסולריים בולטים כוללים את יודה ושאק טי.

ג'דיי מגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגנים התמקדו בכל ההיבטים של לחימה פיזית, כולל קרב פנים אל פנים, אתלטיות, ותעופה. הם למדו את "הכוח", אבל בדרך כלל באופן מוגבל רק ללחימה כדי להגביר את היכולות שלהם בשדה הקרב. רוב אבירי הג'דיי שמופיעים בסרטים הם מגנים, כולל לוק סקייווקר, אנקין סקייווקר, אובי וון קנובי, ומייס וינדו. צבע חרב האור שלהם היה כחול או סגול (מייס וינדו).

ג'דיי זקיף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזקיפים הם אבירי ג'דיי שניסו למצוא איזון בין הקונסולרי והמגן, וכתוצאה היו להם מיומנויות טובות בקרב פנים אל פנים וב"הכוח". בדרך כלל, הזקיפים גם למדו תחומים שאינם קשורים ל"הכוח" או לחרבות אור, כמו מחשבים, ביטחון, והתגנבות. צבע חרב האור שלהם היה צהוב. זקיפים בולטים כוללים את בסטילה שאן וקייל קטרן.

אבירי ג'די ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסדר הג'דיי בוויקישיתוף