לדלג לתוכן

הרפובליקה החדשה (מלחמת הכוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: שגיאות כתיב וניסוח. יש להדגיש כי המדובר בישות בדיונית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: שגיאות כתיב וניסוח. יש להדגיש כי המדובר בישות בדיונית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

"הרפובליקה החדשה" או "הרפובליקה הגלקטית החדשה" (נודעה גם כ"הרפובליקה הגלקטית השנייה") היא שמה של הממשלה הגלקטית הבדיונית בסדרת סרטי המדע הבדיוני מלחמת הכוכבים, אשר נוסדה על ידי ברית המורדים בסיומו של קרב אנדור, במטרה להחליף את האימפריה הגלקטית. נוסדה ב-5 ABY לאחר פירוקה של ברית המורדים ובהמשך נועדה להיות הממשלה השולטת על הגלקסיה כולה. מטרתה המוצהרת הייתה להוות המשך ישיר לרפובליקה הראשונה אשר נודעה בשם "הרפובליקה הישנה".

הרפובליקה החדשה נוסדה על אותם העקרונות שעליהם נוסדה הרפובליקה הישנה אלפי דורות לפני כן - הקמת גוף פרלמנטרי, שייצג את כל תושביה של הגלקסיה בצורה שווה והוגנת בהחלטותיו. כמו כן, מטרתם של המייסדים הייתה להכחיד את אותם החסרונות אשר בעבר גרמו להתמוטטות הדמוקרטיה הישנה ולעליית המשטר הטוטליטרי בגלקסיה (האימפריה הגלקטית). בעבר זכתה הרפובליקה הישנה להגנתו של מסדר הג'דיי, כעת נהנתה הרפובליקה החדשה מהגנתו של מסדר הג'די החדש, תחת הנהגת מייסדו, לוק סקייווקר.

מעט ידוע על הרפובליקה החדשה בקאנון החדש. הרפובליקה קמה מחדש בשנת 5 BBY אחרי מפלת האימפריה בקרב על ג'אקו ומותו של גאליוס רקס, מחליפו של פלפטין. שיירי האימפריה בפיקוד גראנד אדמירל ריי סלון וברנדול האקס (אביו של גנרל האקס) נסוגו בחשאי לחלל הלא נודע על מנת לבנות את עצמם מחדש ולשוב להילחם ביום מן הימים.

מטבע הדברים, מון מו'תמה נבחרה לקאנצלרית הראשונה בבירה החדשה, צ'נדרילה שהיא כוכב הבית של מו'תמה. לאחר תקופה הבירה עברה להוסניאן פריים.

כמו בימי הרפובליקה הישנה, שוב התגלעו מחלוקות קשות בין הפופוליסטים, תומכי שלטונות ריבוניים לכוכבי לכת, לבין המרכזיים שתמכו בממשל מרכזי חזק והגדלת הצבא. השחיתות גאתה כבימים עברו והיו סנאטורים שבסודיות תמכו במסדר הראשון שהחל לגדול ולמעשה חתרו תחת קיומה של הרפובליקה החדשה.

ידוע כי ליאה אורגאנה נכנסה לפוליטיקה וניהלה קריירה מפוארת עד שנתגלה כי היא הסתירה את היותה בתו של דארת' ויידר ועקב כך הסתיימה הקריירה הפוליטית שלה. היא הייתה הראשנה לזהות כי המסדר הראשון איננו ארגון טרור קקיוני, אלא שמדובר באיום רציני על שלום הגלקסיה ומקימה ארגון שהוא למעשה צבא לכל דבר בשם "ההתנגדות" ומחליטה לפעול לבד נגד המסדר הראשון לאור אוזלת ידו של הממשל המרכזי.

בשנת 34 ABY המסדר הראשון הוא איום מוחשי על קיום הרפובליקה עצמו, הוא מחזיק בנשק על בדמות בסיס קוטל הכוכבים ולרשותו צי אימתני. בסופו של דבר, אזלת ידה של הרפובליקה ממיטה שעליה חורבן לאחר המסדר הראשון משמיד את עכל מערכת הוסניאן על בירתה כליל, צי הרפובליקה מושמד והיא למעשה חדלה מלהתקיים.

באגדות מלחמת הכוכבים (לשעבר היקום המורחב)

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שחרור קורוסנט

רפובליקה גלקטית חדשה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותו של הקיסר פלפטין בקרב אנדור סימן את סופה של האימפריה. חודש לאחר מכן, פורסמה ההצהרה על הקמתה של הרפובליקה החדשה על ידי 8 החברים המרכזיים בברית המורדים שהצהירו על היעדים, הערכים והאידיאלים שעומדים בפני הממשלה החדשה. 8 המייסדים התמנו לחברים במועצה הזמנית של הרפובליקה. המטרה הראשונית שעמדה בפני המועצה הייתה שחרור קורוסנט. כיבוש כוכב הבירה היה למעשה צעד סמלי ולא אסטרטגי, הסיבה להשתלטות על הכוכב הייתה שמאז ימיה של הרפובליקה הישנה היה הכוכב מרכז השלטון, ותפיסתו תהווה צעד שיאשר את הלגיטימיות במעשיהם.

בחודשים הראשונים שלאחר הניצחון באנדור נמנעה ממשלת הרפובליקה החדשה מלבצע גיחות תקיפה לתוך החלל שעדיין היה בתחומה של האימפריה. במקום זאת בחרה הממשלה לרכז את מאמציה בשליחה של שגרירים אל העולמות הרבים שכבר התמרדו וגירשו את המושלים מטעם הקיסרות. פעולתם של השגרירים חיזקה במהרה את יציבותה של הרפובליקה ובכך הגבירה את נוכחותה בעולמות המעטפת החיצונית. עקב התחזקותה של הרפובליקה, אדמירל אקבר הכין את צבאה של הרפובליקה לסדרה של מערכות שמטרתן: לשחרר נקודות מפתח בגלקסיה מידיה של האימפריה. במהלך השנתיים הבאות, כוחות המגן של הרפובליקה שחררו עולמות רבים במרכז הגלקסיה והטבעת הפנימית. הם הצליחו להתפשט לכיוון עולמות הליבה והקימו בסיסים בשביל מערכות עתידיות.

ב־6.5 ABY,‏ 30% מהגלקסיה תמכו בצורה מלאה וגלויה ברפובליקה החדשה ובנוסף עוד כ-20% תמכו בצורה מחתרתית. עם התקרבותו של צי התקיפה לעולמות הליבה התברר לכל הצדדים כי מטרתה של הרפובליקה, שחרור קורוסנט נמצא בהישג יד.

השנים המוקדמות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורוסנט נפלה לבסוף, שלוש שנים לאחר הקרב באנדור. הניצחון הושג בעזרת כוח קומנדו של הפלוגה האדומה (טייסת העילית של הרפובליקה) ששיתפו פעולה עם סוכנים חשאיים. יחד, הצליח הכוח החשאי לבטל את מערכת ההגנה הפלנטרית. לאחר שהמגן נפל, הזעיק הכוח את צי התקיפה של אקבר כדי שיוכל להשמיד את מה שנותר ממערכות המגן של הכוכב. אך ללא ידיעתם, הצי למעשה נכנס כעת למלכודת שהכין המודיעין של הקיסרות.

כאשר חיילי הרפובליקה נחתו על הכוכב הם נפגעו מווירוס שהושאר כמלכודת. המלחמה במטרה להביא תרופה למחלה נודעה כ"מלחמת הבקטה" (נוזל מרפא). לאחר ניצחון הרפובליקה במלחמה והשתלטות על מקור הבקטה העיקרי בגלקסיה הצליחה הממשלה להשתלט על המשבר. עם כיבוש קורוסנט החלו ממשלות נטרליות רבות לראות ברפובליקה החדשה ככוח לגיטימי ולא כאסופה של מורדים חלושים.

ביסוס הסדר החדש

[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן קצר לאחר ההשתלטות על קורוסנט ומעבר הממשלה לכוכב הבירה, נוסד מחדש הסנאט הגלקטי. הנאום שנשאה ליאה אורגנה שיקף את האמונות והעקרונות של תקופת הסנאט הראשון:

"היום, אנו הופכים להיות משפחה גלקטית. משפחה של הגדול והקטן, של הצעיר והזקן. אנו חולקים כבוד לכל, ואיננו מפלים איש לטובה "

מון מו'תמה התמנתה לראש הממשלה ובנוסף תחת האמנה החדשה, נשאה בתפקיד נשיאת הסנאט והמנהיגה העליונה של הצבא. במהלך כהונתה, הממשלה דמתה מאוד למועצה המייעצת שהנחתה את הרפובליקה בתחילת דרכה. המועצה הפנימית המשיכה לעמוד בראשה, אבל הסנאט מצידו, נטל את תפקדיה של המועצה המייעצת. בהמשך התברר לראשי הרפובליקה, כי קל יותר להילחם בכוחות האימפריה מאשר לבסס קונפדרציה של כוכבים עצמאיים. עם דחיקתה של הקיסרות מליבת הגלקסיה החלו רבים מחברי המועצה להאמין כי מלחמת האזרחים הגלקטית נמצאת לקראת סיום. שאיפות פוליטיות ותאוותם של חברים במועצה לכוח ויוקרה החלו לזלוג לתוך הממשלה. ב-8 ABY היו כבר 3 רבעים מהגלקסיה תחת שלטון הרפובליקה או בברית עימה. בעיני רבים ממנהיגי הממשלה הלחימה עמדה להסתיים.

האימפריה מתעוררת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד האתגרים הגדולים של השלטון החדש הגיעה בשנת 9 ABY. גרנד אדמירל ת'רון השתלט על הכוחות הנותרים של הקיסרות והוביל קמפיין מוצלח כנגד הרפובליקה. בשלבים המוקדמים של המשבר נפגעה יכולת התגובה של הרפובליקה בשל הסכסוכים הפוליטיים הפנימים. אך למרות תבוסות רבות ומכשולים הצליחה לבסוף הרפובליקה להתאחד וזכתה במערכה. ת'רון נהרג וכוחותיו נסוגו במהירות. עקב האמונה כי האימפריה נמצאת לקראת תבוסה סופית, פתחה הרפובליקה בסדרת תקיפות בחלקים שנותרו תחת שלטון האימפריה. ניצחונם היה קצר.

כשנה לאחר מותו של ת'רון, הקיסר פלפטין שהוחיה, פתח במתקפה עצומה מתוך ליבת הגלקסיה. הרפובליקה שמצאה עצמה מתמודדת מול כוחות עליונים נאלצה לסגת ולנקוט באותן טקטיקות שבהן השתמשה בתקופת המרד. לבסוף נצלה הרפובליקה בעקבות מותו של הקיסר במהלך הקרב שניהל עם לוק סקייווקר.

הארגון מחדש והרפורמות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר כיבושו מחדש של קורוסנט ב-11 ABY, החל סנאט הרפובליקה בסדרה ראשונה של תוכניות ארגון מחדש של הממשל. במהלך תקופה זו שכנע לוק את הסנאט כי הרפובליקה החדשה תהיה מוגנת רק אם מסדר הג'די יוקם מחדש. המרכז הראשון, שבהמשך גם הפך לאקדמיה של הג'די, הוקם על יאבין 4. במהלך ניסיונו של אדמירל דאלה להקים מחדש את האימפריה, כיבושו של יאבין 4 נתפס כנקודת מפתח במפלתה של הרפובליקה החדשה. למרות ניסיונותיו של דאלה, הצליחו אבירי הג'די להגן על הכוכב והמתקפה נהדפה. בשלב הזה פרשה מון מות'מה מהחיים הציבוריים ונקבה בשמה של ליאה אורגנה כממשיכת דרכה. באישורו של הסנאט נתמנתה אורגנה לנשיאה השנייה של הרפובליקה. במהלך כהונתה של אורגנה, אחד מהאירועים החשובים ביותר היה "משבר הצי השחור" שבמהלכו לחמה הרפובליקה כנגד הייבת'אן הפנאטים שהובילו קמפיין של רצח עם. באותה התקופה החלו עולמות שבעבר היו חברים בקיסרות להצטרף לרפובליקה, אך תקופת שלטונה של האימפריה הותיר בהם את חותמתה ונציגיהם של העולמות החזיקו בעמדות סלחניות יותר ביחס לקיסרות. הדבר הוביל בפעמים רבות למצבי חוסר הכרעה בסנאט ביחסו לאימפריה.

שלום עם האימפריה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות התגברות החששות ואי האמון בין חלקים שונים ברפובליקה החדשה, היא נותרה מאוחדת במאמציה להביס את האימפריה. קמפיין נוסף של האימפריה כנגד הרפובליקה הסתיים באסון לתוקפים כאשר כוחות המגן בפיקודו של אדמירל אקבר הצליחו להדוף את התוקפים ולכבוש שטח נוסף. הקיסרות נותרה כעת בהחזקה של 8 סקטורים באזור המעטפת החיצונית.

אך באותה התקופה גם ירד כוחה של הרפובליקה מבפנים. השליטה התפזרה יותר ויותר בין העולמות והסקטורים השונים. תפקידו של הסנאט חזר שוב, כמו בתקופת הרפובליקה הישנה, לגוף שמספק הגנה כללית ומקום ליישוב סכסוכים בין מערכות שונות. האירוע המרכזי של התקופה עם זאת, הוא חתימת הסכם השלום הסופי עם כוחותיה הנותרים של האימפריה שהביאו לסוף מלחמת האזרחים הגלקטית שהשתוללה במשך 38 שנים.

חילופי המשמרות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיומה של מלחמת האזרחים הגלקטית הביאה בפעם הראשונה זה תקופה ארוכה למצב שבו עולמות שונים יכלו לבחור לאיזה ארגון הם מבקשים להשתייך. עולמות רבים בחרו לעבור צד והשתלבו בתוך הרפובליקה. ב-23 ABY התפטרה ליאה אורגנה סופית מתפקידה. במקומה נבחר בורסק פייל'יה ברוב של 60% מהקולות. הדבר הוביל לפרישתם של רבים מחברי הסנאט הוותיקים ומנהיגים שונים בצבא דוגמת אקבר. לרוע המזל, המנהיגים הפורשים אשר שימשו גם כמנהיגים בתקופת המרד ושהיו בעלי עקרונות הוחלפו בסנאטורים אשר דאגו לאינטרסים אישיים משלהם והסכסוכים הפנימיים שאפיינו את הרפובליקה הישנה שבו.

מלחמת היוזאן וונג

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך פלישתם של היוזאן וונג לגלקסיה נותר הסנאט משותק ונהג בפחדנות. ממשלו של בורסק פייל'יה טעה בהערכתו כי האיום איננו רציני עד שהיה כבר מאוחר מדי. הכובשים התקדמו במהירות והצליחו לכבוש חלקים עצומים של הגלקסיה בדרכם לקורוסנט. אי האמון במסדר הג'די גרם נזק גדול עוד יותר וכתוצאה מכך מצאו עצמם כוחות המגן של הרפובליקה בנסיגה מתמדת לעבר ליבת הגלקסיה. נפילתו של קורוסנט בידי היוזאן וונג היה המסמר האחרון של הרפובליקה. חלק מחברי הסנאט השתמשו בצי המגן כדי ללוות אותם בבריחתם מחוץ למערכת. פייל'יה עצמו הקריב את עצמו במהלך הקרב על הבירה.

הלידה מחדש

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר נפילת קורוסנט הסנאט התכנס מחדש על מון קלמרי ובחר בקל אומאס כנשיא. בחירתו הייתה הסוף לרצף הבחירות וחוסר היציבות האין סופיים. אומאס ארגן את שאריות הרפובליקה תחת "הפדרציה הגלקטית של בריתות חופשיות". עם חוקה חדשה, מערכת טובה יותר של איזונים ומבנה פדרלי חדש, הצליחה הברית לתקן שגיאות רבות של הממשל הקודם. בנוסף התחייב הממשל החדש לעבוד בצמוד לאבירי הג'די במטרה לסיים את המלחמה. ב-30 ABY הביסה הברית יחד עם אבירי הג'די את היוזאן וונג ושחררה את

ב-ABY 125 הפדרציה הגלקטית של הבריתות החופשיות הותקפה על ידי אימפריית הסית של דארת' קריית.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרפובליקה החדשה בוויקישיתוף