דארת' מול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דארת' מוֹל

Darth Maul in The Phantom Menace.png
שם סרט מלחמת הכוכבים
תוכנית טלוויזיה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים
הופעה ראשונה מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום
יוצר/ת ג'ורג' לוקאס
שחקן/ית ריי פארק
מדבב/ת פיטר סרפינוביץ', גרג ברגר, דייוויד ו. קולינס, ג'ס הרנל, סמואל וויטוור, קלינט באג'אקיאן, סטיבן סטנסון
מידע
תאריך לידה BBY 54
גזע זברק דאת'ומיריאן
מין זכר
מקצוע לוחם ומתנקש
שיוך סית', פדרציית הסחר, אחי הלילה, כנופיית אונאקה, הצל הקולקטיבי, משמרת המוות, הסופר מפקדים של המנדלוריאנים
נטייה רע
מומחיות לחימה בחרב אור וחרב אור דו-להבית, אקרובטיקה ואמנויות לחימה
כוחות שליטה ב"כוח"
סגנון לחימה צורה 7, צורה 6, דאן מוך
דמויות קשורות
משפחה סאבאג' אופרס ופראל (אחים, מתים)
חברים סית', דארת' סידיוס
אויבים ג'דיי, קווי-גון ג'ין, אובי ואן קנובי

דארת' מוֹלאנגלית: Darth Maul; נולד בשנת BBY 54) הנו דמות בדיונית המככבת בזיכיון "מלחמת הכוכבים". בסרטים גולם על ידי ריי פארק. דארת' מול הופיע רק בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום, אך הופיע גם בסדרת האנימציה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים ובמשחקי וידאו. דארת' מול הוא זברק מקורנן, אוחז בחרב אור כפולה וחניכו הראשון של הסית' דארת' סידיוס. מול הוא הנבל העיקרי בסרט "אימת הפנטום", שם גולם על ידי ריי פארק ודובב על ידי פיטר סרפינוביץ'. ג'ורג' לוקאס תיאר את דארת' מול כ"דמות מהסיוט הכי גרוע שלך", וראשו של מול תוכנן בהתחלה להיות מעוטר בנוצות כטוטם. דארת' מול נחטף כעולל על ידי דארת' סידיוס, שהחדיר למוחו את תורת הסית' ואימן אותו להתעלם מרגשותיו.

הופעותיו בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהופעתו הראשונה בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום, דארת' מול צווה על ידי דארת' סידיוס ללכוד את המלכה פאדמה אמידאלה. על טטואין, מול נתקל בקווי-גון ג'ין ליד ספינת החלל המלכותית. בעוד פאדמה ואנקין סקייווקר נמלטים לחללית, קווי-גון נכנס לדו-קרב חרבות אור עם מול, אך לבסוף מאסטר הג'דיי מצליח לברוח. בסצנת השיא של הסרט, מול נלחם לבדו בקווי-גון והפדוואן (שוליה) שלו, אובי ואן קנובי. אחרי קרב קצר עם השניים, מול נלחם בקווי-גון כשאובי-ואן מופרד מהשניים באמצעות שערי לייזר. בסופו של דבר, מול גובר על קווי-גון ודוקר אותו בבטנו מול עיניו של אובי-ואן, המסתער על מול לאחר ששערי הלייזר נפתחו. אובי-ואן מצליח לחתוך את אחד מלהבי האור של מול, שמפיל את חרב האור של אובי-ואן לתהום בגובה 600 מטר, ואז את אובי-ואן עצמו. אובי-ואן נאחז בבליטה בתהום, אך משתמש בכוח כדי לזנק מהתהום. אובי-ואן לוקח את חרבו של קווי-גון, משסף את מול לשני חלקים וזורק אותם אל התהום.

הופעות במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות אנימציה וטלוויזיה - חזרה לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת 2008 של הסדרה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים, מקורו של דארת' מול הוא כלוחם משבט "אחי הלילה" על פני דאת'ומיר, המיושב גם על ידי "אחיות הלילה" ובראשן המכשפת "האם טאלזין". קעקועיו של מול מתבררים כסימן לוחם, ולא כקעקועים מסורתיים של הסית. בעונה השלישית, האם טאלזין אף רומזת לסאבאג' אופרס כי היא מצאה את אחיו האובד.

בעונה הרביעית, דארת' מול עצמו חוזר לחיים. לאחר ששרד את ביתורו, מול נזרק לכוכב המרוחק "לות'ו מינור", שם הפך לקיבורג בעל חצי תחתון דמוי עכביש, וחרב האור שלו נעשתה בעל להב אחד. מוחו של מול שקע בטירוף מלנכולי במשך עשור, עד שנמצא על ידי סאבאג' אופרס. נוכחותו של אחיו הקטן גורמת למול לזכור את מותו, ובעקבות טבח "אחיות הלילה" על ידי צבא הבדלנים מול עובר טיהור טירוף וזוכה לרגליים קיברנטיות. מול לומד על המשובטים, ובעזרת סאבאג' הוא מכין מלכודת נקמה לאובי-ואן קנובי במסווה של תקיפת כפר. במפתיע, אסאג' וונטרס מגיעה ומסכלת את תוכניתו של מול. אובי-ואן ואסאג' נאבקים בסאבאג' ובמול, שמבינים כי הובסו ובורחים, כשמול מחליט שלא ינסה לנקום אחרי שהבין כי הג'דיי חשו בנוכחתו באמצעות הכוח.

בעונה החמישית, דארת' מול מופיע פעמים רבות. מול מבהיר לסאבאג' כי הם, כמאסטר וחניך, יהרגו כל מי שיעמוד בדרכם. מול מנסה לגייס חסידים נוספים, ולשם כך מנסה להסית את הצוות של הונדו אונאקה, שאינו מתרגש מהעניין. לאחר מכן, מתנהל דו-קרב בין מול לבין אובי-ואן ובין סאבאג' לעדי גליה. סאבאג' הורג את גליה באמצעות קרניו, ובתגובה אובי-ואן כורת את ידו של סאבאג', וצות הפיראטים של הונדו - את רגליו הקיברנטיות של מול. לאחר ששני האחים בורחים באמצעות תרמילי ריחוף, הם נמצאים על ידי משמרת המוות של המנדלוריאנים, ובראשה המפקד טור וויסלה. כשוויסלה נותן לסאבאג' זרוע חדשה ולמול זוג רגליים חדשות, שני האחים רואים זאת כהזדמנות לנקום באובי-ואן ובמחליף הסית' של מול. מול ו-וויסלה מגייסים את "השמש השחורה", משפחת פייק ומועצת האט כדי ליצור סינדיקט פלילי בשם הצל הקולקטיבי. משם, מול מעלה את וויסלה לשלטון, לאחר שהוא שוכר צבא בריונים שנעצרים על ידי משמרת המוות, המוצגים כגיבורים. כצפוי, וויסלה בגד בהם לאחר שעשו את העבודה המלוכלכת, מול נאסר ומחליט להחליף את וויסלה בֵמנדלוריאני אלמק. לאחר שהשתחרר בקלות, מול איתגר את וויסלה לקרב שהמנצח בו זוכה בשליטה במשמרת המוות ובכוכב מאנדלור. מול הורג את וויסלה, זוכה בנאמנותם של חברי משמרת המוות, וצופה בדוכסית סאטן קרייז משתחררת ממאסרה, המנסה ליצור קשר עם מועצת הג'דיי כדי להביא תגבור למאנדלור.

ברגע שאובי-ואן מגיע, דארת' מול לוכד אותו והורג את סאטן כדי לענות את הג'דיי, הנשלח לתא מעצר. בעוד קנובי שוחרר על ידי מורדי "ינשוף הלילה", מול מרגיש בנוכחתו של דארת' סידיוס. כשמול וסאבאג' נפגשים עם סידיוס, סידיוס מופתע מהישרדות חניכו אך מכריז עליו כאויב. סידיוס משתמש בבכוח כדי לחנוק את שני האחים, ששולפים את חרבות האור שלהם. בתגובה, סידיוס שולף שתי חרבות אור, והורג במהירות את סאבאג'. סידיוס מזכיר למול את שלטון השניים ואת העובדה שהוא הוחלף, מה שגורם למול לשלוף את הדארקסייבר שלו ולתקוף את סידיוס. סידיוס הכה את מול באמצעות הכוח, ומתעלם מתחנוניו של מול לרחמים כדי לירות זרמים רציפים של ברקי סית' בחניכו הישן.

מול מבוגר יותר מופיע בעונה השנייה של הסדרה מלחמת הכוכבים: המורדים, כאשר הוא נרדף בידי חוקר שנקרא "האח השמיני". הוא ננטש בכוכב הסית' העתיק מלאקור , אך הוא התגלה בידי עזרא ברידג'ר בחורבות מקדש הסית' שהיה שם. הוא הציג את עצמו "כמאסטר ותיק" שרוצה לנקום בדארת סידיוס על כך שפעל נגדו ומשפחתו , ואף הוביל את עזרא עמו לתוך מקדש הסית' העתיק , ששם הם גילו הולוקרון , שבו מול טוען כי הוא מכיל את הידע שהם צריכים להשמדת הסית'. לאחר שהשניים לקחו את ההולקרון ובכך גם רכש את אמונו של עזרא , הם מוצאים את המאסטר של עזרא, קיינן ג'ארוס והג'דיית לשעבר אסוקה טאנו בזמן שהם עסוקים בקרב מול האח השמיני , וגם האח החמישי והאחות השביעית , ששניהם רודפים אחר המורדים במשך זמן רב. מול מצטרף לקרב מול החוקרים וחושף לייטסייבר חדש שמוסווה על ידי מקל הליכה.

לאחר שהחוקרים נסוגו מהקרב, מול משכנע את הג'דיי שכדאי לבטוח בו, מאחר ויש להם יריבות משותפת עם הסית' , כאשר הוא אומר כי אינו יכול להביס את דארת' ויידר בעצמו. כאשר הם עובדים יחד, מול והג'דיי עולים לחלק העליון של המקדש ומביסים בהצלחה את החוקרים , כאשר שניים מהם חוסלו בידי מול והשלישי מת במהלך הבריחה שלו. אך מול מגלה את מניעיו האמיתיים כאשר הוא רוצה לקחת את עזרא תחת חסותו כשוליה שלו, כאשר הוא רימה כבר את עזרא בלהפעיל את המקדש, שזה למעשה תחנת קרב של הסית'. לאחר שעיוור את קיינן , מול נלחם לפרק זמן קצר מול אסוקה ואז נלחם מול קיינן שוב, אך מוצא את עצמו נופל מהמקדש בידי הג'דיי הנכה. אך, הוא ברח ממלאקור באחד מחלליות הקרב של החוקרים אחרי שהמקדש הושמד.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' מול הופיע בחלק גדול ממשחקי זיכיון מלחמת הכוכבים, ומשחק בולט הוא המשחק Tony Hawk's Pro Skater 3 שאינו קשור למלחמת הכוכבים (למרות שבמשחק הבא, Tony Hawk's Pro Skater 4, מופיע צייד הראשים ג'נגו פאט). דארת' מול הופיע בחלק ממשחקי לגו מלחמת הכוכבים, והופיע כחזיר רשע במשחק הסמארטפון Angry Birds Star Wars II.

כשרונות ומיומנויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' מול אומן בחרב-אור על ידי דארת' סידיוס, ונלחם לפי רגשותיו ההפכפכים וטבעו האפל. עם זאת, מול הקדיש את לימודיו ללימוד צורה VII (צורה 7) להשגת ניצחון מוחלט, ולא במסורת ה"דאן מוך" הנעזרת בהתגרויות ובלוחמה פסיכולוגית. עם זאת, לאחר שנולד מחדש בדאת'ומיר, מול נעזר בדאן מוך בקרב הגומלין שלו נגד אובי-ואן קנובי. מול עבר הכשרה בצורה VI (צורה 6) ובלחימה עם זוג חרבות אור, והוכיח מהירות שהפתיעה את דארת' פלאג'יוס בכבודו ובעצמו. כאשר הוא נלחם, מול מאריך את חרב-האור שלו לשני להבים, וכך מכפיל את יכולותיו הקטלניות, היות שהוא מיומן גם בלחימה עם חרב אור כפולה. מול בנה את הנשק בעצמו, תוך שימוש בתוכניות עתיקות המאוחסנות בהולוקורנים של הסית'. חרב האור הכפולה מבוססת על הנשק של דארת' זאנה, שפותח בעצמו על ידי אקסר קון. סביר להניח כי בחירה זאת הגיעה מנשק תרבותי של הזברק, הזאבוקה. בניגוד לשיטות הסיף המסורתיות, מול משלב יכולות גבוהות של אמנויות לחימה, מה שהופך אותו לכמעט בלתי ניתן לעצירה. דארת' מול היה מהסייפים הבודדים שהחזיקו מעמד בדו-קרב נגד דארת' סידיוס יותר מכמה שניות. בנוסף, מול הוכיח ידע בלחימה עם דארקסייבר.

יכולות בכוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מול מוצג כאמן שימוש בכוח, ובעל יכולת טלקינזיס וחניקת כוח. מול הפגין התנגדות לברקי כוח (כפי שהוצג לאחר שמשך בכתפיו כשנפגע מברק כוח בדרכו לצוד את אלכסיי גארין. דוגמה נוספת היא הקרב נגד דארת' סידיוס). מול הוצג כחסין לקריאת מחשבות, ולאחר שיחזורו הקיברנטי יכולותיו הוצגו כטובות מתמיד. הוא השתמש בצעקת כוח בקרב נגד אסאג' וונטרס ואובי-ואן, ואף חנק נופל בלי לראות אותו וסובב את ראשו ב-180 מעלות. בנוסף, הוא אילץ שומר מכרה לבצע מעין פיגוע התאבדות באותו ממכרה (וכך הרג עשרות חיילים). לפי מאסטר הג'דיי סאלמארה, שנאתו של מול לאובי-ואן היא מה שהחזיק אותו בחיים בזמן שגופו נחצה לשניים, מה שהופך אותו ליריב מסוכן מאוד. מול השתמש בכוח כדי למשוך מעבורות במשקל כמה טונות אף במצב של ייאוש.

יכולות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מול הוא אמן לחימה פיזית ברמה גבוהה, ומשתמש באמנויות לחימה בקרב. מול הוא בעל כישרון אקרובטי, והוכח גם כזריז וגמיש מאוד. אף אחת מיכולות הלחימה של מול לא מבוססת על חיזוק מהכוח, אך לאחר השיפור הקיברנטי יכולותיו של מול בלחימת כוח שתפרו מאוד, למרות שמול כמעט לא נעזר בכוח למתקפותיו גם אז (פרט למקרים מיוחדים).

מול מסוגל לעמוד בכמויות עצומות של כאב פיזי, ולמרות שהעדיף להשתמש בחרב אור, הוא מיומן בשימוש בבלאסטר ובלאנוארוק - מעין גרזן ארוך. בנוסף, מול הוכיח כישורים מכניים טובים מהממוצע. מול בנה אופני מהירות ומספר דרואידים, ושמר על ספינתו באמצעות חיבור דרואיד פרוטוקול מדגם C-3PX לדרואיד קרב.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' מול הוכח כדמות פופולרית. מאז שיחרור הסרט "אימת הפנטום", והובלט על אריזות קידום המכירות לגרסת התלת-מימד של הסרט. בובות פעולה של מול נפוצות בליין מלחמת הכוכבים של חברת הסברו, וכמה מחוות לחרב האור הכפולה של מול מופיעות בתרבות הפופולרית, ודוגמאות לכך הן Treehouse of Horror x של משפחת סימפסון, ונשק דומה במשחק הווידאו Ratchet & Clank. פארודיה על הדמות עצמה הופיעה בפרק של פיוצ'רמה. אלוף ה-WWE דאסטין ראנלס החליף את איפורו לדוגמה לזה של דארת' מול, ומתאבק ה-WCW לשעבר אדולפו טאלפיה החליף את מסכת הגולגולת שלו למסכה הדומה לפניו של מול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]