ריי (מלחמת הכוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ריי
Rey
ריי, המגולמת על ידי השחקנית דייזי רידלי
ריי, המגולמת על ידי השחקנית דייזי רידלי
שם סרט מלחמת הכוכבים
הופעה ראשונה מלחמת הכוכבים - פרק 7: הכוח מתעורר
יוצרים ג'ורג' לוקאס (על פי תסריט ראשוני שכתב)
גילום הדמות דייזי רידלי
מידע
תאריך לידה ABY 15
גזע אדם
מין נקבה
מקצוע
שיוך המחתרת
נטייה טובה
מומחיות לחימה בחרב אור, לחימה במוט ארוך, טיסה ומכונאות
כוחות שליטה ב"כוח"
כלי נשק מוט, חרב אור כחולה (של לוק סקייווקר) ואחר כך חרב אור צהובה
כלי רכב חללית המילניום פלקון
סגנון לחימה מיומנת מאוד במוט ארוך ובחרב אור
אזרחות תושבת הכוכב ג'אקו לפחות מאז גיל 5
דמויות קשורות
משפחה סבא: שיב פלפטין
חברים פין, האן סולו, צ'ובאקה, הגנרלית ליאה אורגנה, BB-8, לוק סקייווקר, פו דמרון, בן סולו
אויבים קיילו רן, המסדר הראשון, המנהיג העליון סנוק, דארת' סידיוס, המסדר האחרון.

ריי (באנגלית: Rey) היא דמות בדיונית מסדרת הסרטים "מלחמת הכוכבים", שהופיעה לראשונה בסרט "הכוח מתעורר". דמותה היא הפרוטגוניסט הראשי של טרילוגיית ההמשך.

ריי נולדה בכוכב לא ידוע, לבנו של הקיסר שיב פלפטין (המוכר בשם הסית' שלו - דארת' סידיוס). היא הוחבאה מפני סבה בכוכב ג'אקו על ידי הוריה, שנרצחו משום שסירבו לחשוף את מיקומה. בהמשך היא בוחרת כשם משפחתה את השם סקייווקר, כמחווה למוריה מאסטר לוק סקייווקר וליאה אורגנה.

את דמותה של ריי מגלמת השחקנית דייזי רידלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"הכוח מתעורר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 7: הכוח מתעורר

מקום הולדתה של ריי אינו ידוע. כשהייתה קטנה מכרו אותה הוריה האלכוהוליסטים תמורת משקה חריף לאנקאר פלאט. ומאז שרדה לבדה על הכוכב ג'אקו כשלמחייתה היא אוספת גרוטאות שונות מספינות חלל שהתרסקו על אדמת ג'אקו, ומוכרת אותן בתמורה למזון. ריי משוכנעת שהוריה יחזרו לאסוף אותה, ולכן אינה מוכנה לעזוב את ג'אקו מחשש שמא תחמיץ אותם. בנוסף היא מסמנת על הקיר במקום מגוריה (AT-AT מרוסק) כל יום שעובר מאז נעלמו הוריה.

במהלך אירועי הסרט הכוח מתעורר פוגשת ריי את הדרואיד BB-8 ואת חייל הסער העריק פין הטוען בפניה שהוא חבר בברית המורדים, ומשכנע אותה לברוח איתו אל בסיס המורדים בספינת חלל שאותה הם גונבים ממגרש גרוטאות סמוך. במהלך מנוסתם מכוחות המסדר הראשון הרודפים אחרי BB-8, נחטפת הספינה, המילניום פלקון, על ידי ספינת משא שעליה, כך מתברר, האן סולו וצ'ובאקה. ריי מתיידדת עם השניים, ועד מהרה מציע לה האן עבודה בצוותו על המילניום פלקון.

לאחר שקיילו רן רוצח את האן סולו, ריי ופין נאלצים להילחם בקיילו רן. פין נפצע אך ריי גוברת על קיילו רן באורח פלא. ריי טסה בחללית בשליחות ברית המורדים במטרה לאתר את לוק סקייווקר, ולבסוף מצליחה לאתר אותו, אז היא מושיטה לו את חרב האור שלו, אותה קיבלה קודם לכן ממאז קאנאטה.

ב"אחרוני הג'דיי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 8: אחרוני הג'דיי

ריי מבקשת מלוק סקייווקר ללמוד את דרכי הג'די. לוק מסרב עד שמגלה מה עלה בגורלו של ידידו, האן, ועד שארטו מקרין לו את הודעתה הנואשת של הנסיכה ליאה מתקווה חדשה. ריי מתקשרת מספר פעמים טלפתית עם קיילו רן, עד שהוא מגלה לה את האמת על בגידתו בלוק ומשפחתו (לוק ניסה להרוג אותו כשחש שיש בו יותר מדי אופל). ריי הכועסת תוקפת את לוק ויוצאת אל ספינת הדגל של סנוק למצוא את קיילו רן ולהחזירו לצד המואר.

קיילו רן פועל כמצופה ומביא את ריי לפני מנהיגו. במהלך העימות, קיילו בוגד בסנוק ותופס את מקומו. ריי וקיילו נלחמים גב אל גב מול שומריו של סנוק, אך ריי מסרבת להצעתו לעבור לצידו. ריי מקפידה לכנות את קיילו רן "בן" שמו המקורי מימיו שלפני הבגידה.

ריי נמלטת מהמקום לאחר שחרבה מתפוצצת ומצטרפת למחתרת על כוכב קרייט בדרכם החדשה.

ב"עלייתו של סקייווקר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 9: עלייתו של סקייווקר

בסרט התשיעי לסאגה, ריי מאומנת על ידי ליאה אחרי מותו של לוק. בהמשך, ריי רוצה לחפש את המכשיר למסתורו של פלפטין, מתווכחת עם ליאה שמתנגדת לכל עזיבה שלה את הבסיס ולבסוף ליאה מעניקה לריי את חרב האור של אחיה המנוח שתוקנה. היא יוצאת עם פין, פו, C3PO, BB8 וצ'ובאקה (צ'ואי) על המילניום פאלקון לחפש את המכשיר. הם מגיעים לכוכב בו נערך פסטיבל עפיפונים וריי מדברת עם מקומית ששואלת לשמה. ריי עונה ששמה ריי אך המקומית מקשה ושואלת לשם משפחתה. ריי עונה שאין לה והמקומית מעניקה לה שרשרת. דרך הקשר הטלפתי קיילו רן לוקח ממנה את השרשרת. היא, פין ,פו, C3PO, BB8 וצ'ואי נמלטים לחפש את הספינה שבה נסע משרת סית' שידע היכן למצוא את המכשיר. במקביל אבירי הרן עוקבים אחריהם. החבורה נתקעת בחול טובעני וטובעת ומוצאת את עצמה עם עצמותיו של משרת הסית'. הם מוצאים שם סכין ועליו כתובת בשפת הסית'. הם מוצאים במקום נחש חלל גדול המנסה לטרוף אותם אך היא מרפאת אותו באמצעות הכוח והוא חופר עבורם מפלט לפני האדמה.

לאחר מכן, היא מזהה את הספינה של משרת הסית' מעברה. תוך כדי ההכנות להמראה היא יוצאת להתעמת עם קיילו רן שנוסע עם חללית לעברם וצ'ואי יוצא לקרוא לה. ריי חותכת את ספינתו של רן עם חרב האור של לוק ומבחינה בנחתת שבה מוחזק צ'ואי והסכין, עוצרת אותה באוויר, אך קיילו רן מבחין בזה ומפעיל כוח נגדי. כתוצאה מכך, היא מאבדת שליטה ומשחררת מידיה ברקים הדומים לאלו של הסית'. הנחתת מתפוצצת וכל האנשים עליה מתים במקום. עקב כך, ריי נמלטת עם החללית וחווה ייסורי מצפון.

בהמשך, אחרי פיצוח הכתובת על הסכין, היא מבחינה בנוכחות של הווקי על המשחתת של קיילו רן והם יוצאים להציל אותו. במהלך ההתגנבות היא מרמה בעזרת הכוח את חיילי הסער שמגלים להם את מיקומו של הווקי ומגלה שגם הסכין על הספינה ויוצאת לחלץ אותו. היא מגיעה לחדרו הפרטי של קיילו ושם דרך הקשר הטלפתי הוא מספר לה כי שמה האמיתי הוא ריי פלפטין והוריה התבודדו על מנת לברוח מסבה מצד אביה, שהוא פלפטין, והיא למעשה נכדתו של פלפטין ואנשיו רצחו את הוריה אחרי שהחביאו אותה. הם נלחמים בקרב חרבות אור דרך הקשר הטלפתי וריי פוגעת בקסדה השרופה של דארת' ויידר המנוח שעוברת דרך הקשר הטלפתי והוא מגלה את מיקומה. כשהוא מגיע, היא מתעמתת עם קיילו רן ובורחת למילניום.

היא, פין, פו דמרון, הווקי והדרואידים נוסעים לירח של אנדור שאליו קרס כוכב המוות השני על מנת למצוא את מכשיר הניווט שנמצא בכספת שבתוכו. הם מתרסקים עם המילניום מגיעים לצוק ומגלים כי אין להם איך לעבור את המים הסוערים אל שאריות כוכב המוות לפני שייתקנו את המילניום או שהמים יירגעו. באורח פלא לא מוסבר הם עומדים במיקום המדויק שבו הסכין מציין את מיקום המצפן ומגיעים עריקים על אלפקות חלל על מנת לסייע להם. ריי שטה לבדה לכוכב המוות ומוצאת את החדר בו התרחש הקרב האחרון בין דארת' ויידר ולוק סקייואקר לבין סבא שלה, הקיסר, ושם היא מוצאת את הכספת. היא נכנסת ומוצאת את מכשיר הניווט אך היא מסתובבת אל מראה שבה מולה היא רואה את דמותה כלורדית סית' המשתמשת בחרב דו צדדית מתקפלת שנלחמת איתה, והיא משלימה את הזיכרון של הוריה נחטפים ומעונים למוות על ידי הסכין של הסית'. מחוץ לכספת קיילו רן אורב לה ומשמיד את המכשיר. היא פוצעת את קיילו שמוסח מהתערבותה של אמו הנסיכה ליאה שבעקבות כך מתה במקום, ומרפאת אותו באמצעות הכוח ובורחת עם הספינה של קיילו.

ריי נמלטת לכוכב שבו נוצר הג'דיי ובו התבודד לוק סקייווקר לאחר התקרית עם בן בכוכב היא משמידה את החללית באש ומנסה לזרוק את החרב של לוק, שתופס אותה בתור רוח רפאים ומעניק לה את החרב שלו, ואת החרב של ליאה מתקופת אימוניה כג'דיי. הוא מספר לה שליאה ידעה לכל אורך הדרך שריי היא נכדתו של פלפטין ואף על פי כן בחרה לאמן אותה. הוא מעניק לה גם את הX WING המקורי שלו שבו השמיד את כוכב המוות הראשון למד אצל מאסטר יודה ונלחם באנדור, ושולח אותה להילחם בסבא שלה. ריי נוסעת, ובכך מאפשרת לפו ופין שמונו עם מותה של ליאה לגנרלים לפלוש עם המחתרת למישור הסית' אקסגול.

ריי מתעמתת עם סבה שמבקש ממנה להרוג אותו, להפוך לסית' ובכך להשמיד את מסדר הג'דיי. היא מסרבת והוא פותח את גג המקדש ומראה לה כיצד כל המחתרת נשחטת בקרב ואיש לא בא לעזור. הוא מסביר לה כי אם היא תהיה הקיסרית היא תפקד על הצי ותוכל להציל את חבריה. בן סולו מגיע והיא מעבירה לו את חרב האור של סבא שלו ונלחמת בשומרים עם חרב האור של אמא שלו.

פלפטין ניצב מול בן סולו וריי פלפטין והוא שואב מהם את "הכוח" ובכך כמעט מביא למותם. פלפטין מתרפא וגופו החרוב משתקם, הוא גורם לריי לאבד הכרה וזורק את בן סולו לתהום. הוא משתמש בכוח על מנת לחשמל את כל הספינות של המורדים באמצעות ברקים בעוצמה חסרת תקדים. ריי מגייסת את כל כוחם של כל הג'דיי אי פעם ומתעוררת ומשתמשת בחרב האור שלה להסיח את דעתו פלפטין שתוקף אותה במקום את הספינות הממשיכות במתקפה. הספינות יורות בנשק משמיד הכוכבים של כל משחתת ובכך משמידות אותן. ריי משתמשת בחרבות של לוק וליאה כדי להדוף את המתקפה ולהרוג אותו, אך כתוצאה מכך מתה גם היא. בן סולו עולה מהתהום ומוצא את גופתה המתה של ריי. הוא משתמש בכוח בכוחותיו האחרונים כדי להציל את ריי. כתוצאה מכח הוא גוסס, ריי מתעוררת הם מתנשקים ובן סולו נופל מת ונעלם מתוך הבגדים שלו.

ריי חוזרת לטאטואין לחווה של ההורים של אנאקין וקוברת שם את החרב של לוק ואת החרב של ליאה בסמוך לקבר של שמי סקייווקר. היא מדליקה חרב אור חדשה בצבע צהוב. אישה מקומית מגיעה ואומרת כי זה זמן רב לא הגיע אף אחד למקום ושואלת את ריי לשמה. ריי עונה כי שמה ריי, ולאחר שהיא רואה את הרוחות של לוק וליאה מוסיפה ששמה הוא ריי סקייווקר.

מאפיינים ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסרט מלחמת הכוכבים פרק 7: הכוח מתעורר, בעקבות סירובה של ריי למכירת הדרואיד BB-8, חבורה של שודדים אורבים לה במטרה לגנוב ממנה את הדרואיד. בעת הקרב בינה לבין השודדים מתגלה המומחיות שלה בשימוש במוט ארוך. פין בדיוק מגיע לקרבת מקום כדי למצוא את BB-8, רואה את הקרב ביניהם, ומתפעל מיכולתה של ריי.

במהלך אירועי הסרט מגלה ריי כי היא בעלת שליטה חזקה בכוח, וכי היא מסוגלת להתמודד עם תרגילי שליטה במחשבות מצד קיילו רן, ואף לבצע בעצמה תרגילי שליטת מחשבות על אחרים. כמו כן היא מגלה את כוחה בקרבות בחרבות אור.

בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 9: עלייתו של סקייווקר מתברר כי היא יכולה לרפא באמצעות הכוח. היא מרפאת נחש ענק אחרי שחומלת עליו, ואחרי שהיא דוקרת את קיילו רן היא מרפאת אותו. כמו כן, היא משתפרת בשימוש בחרב אור כך שהיא מסוגלת לתפוס את חרבו של לוק מהאוויר.

לריי יש צד ויכולות אפלות: היא מפוצצת ספינה של המסדר הראשון על ידי ברק מידיה, רואה חיזיון של עצמה כאדונית סית' ולא כג'דיי, ויכולה להיות קטלנית ולהשתמש בצורה חזקה במיוחד בכוח כשהיא זועמת. יחד עם זאת, היא נאמנה ומגינה על חבריה ומוכנה להפוך לאדונית סית' על מנת להציל אותם (דבר שבסוף לא קורה עקב התערבותו של בן סולו ברגע האחרון). הרבה פעמים פלפטין סבה ובן סולו (לפני חזרתו לצד המואר) מנסים לפתות אותה לעבור לצד האפל ונכשלים.

יכולותיה הנוספות כוללות לעצור חרב אור באמצעות הכוח, לגרום בסרט השמיני במאמץ רב לאבנים לרחף ובסרט התשיעי לעשות זאת ללא קושי, ובסוף הסרט לתקשר עם כל אבירי הג'דיי שהיו, לקבל את כל הכוחות של הג'דיי, לקום באמצעות הכוח ולהילחם אפילו בהיותה גוססת ולהשמיד את פלפטין ואת הסית' על ידי החזרת הברקים של פלפטין אליו באמצעות הצלבת חרבותיהם של לוק וליאה, אפילו שהוא שאב ממנה את אנרגיית הכוח שלה ומשתמש בכל הכח של אבירי הסית' הקודמים.

ריי מאוד מחוברת לבן סולו, ללוק ולליאה סקייווקר. היא מחזירה את בן סולו לצד המואר, ממשיכה את דרכה של ליאה ונהפכת לתלמידתה אחרי מותו של לוק, מורה הראשון. היא מרפאת את בן סולו אחרי שפצעה אותו קשה ומתחברת איתו ובסוף הסרט, אחרי שהוא מחייה אותה היא מנשקת אותו. בסוף הסרט התשיעי היא עוברת לגור בחווה שלוק גר שם כנער, ואחרי שמקומית שואלת אותה מה שם משפחתה, היא רואה את רוחות הרפאים של לוק ושל ליאה ומאמצת לעצמה את שם משפחתם: סקייווקר.

יחסה עם סבה פלפטין מצד אביה לא טובים היות שהוא הורה להרוג את הוריה לאחר שסירבו לתת את מיקומה היות שידעו שפלפטין רוצה להשתמש בה עקב עוצמת הכוח שלה. כשהיא מגלה על כך, היא רוצה להורגו והוא מעודד אותה על מנת שרוחו תפלוש לגופה היות שבזמן זה הוא רוח רפאים. לאחר מכן, מתגלה שסבה רואה בה חלשה בדיוק כמו אביה (בנו), הוא שואב ממנה את כוחה את מנת לקום מחדש ומנסה להרוג אותה כשמתברר לו שאין בה שימוש יותר. אף על פי שהוא משתמש בכל הכוח של אדוני הסית' הקודמים הוא נהרג על ידיה.

ריי היא אבירת ג'דיי זקיפה. היא טובה במכונאות, בטיסה, בהתגנבות וברפואה באמצעות ה"כוח", מלבד היותה אבירת ג'דיי גדולה. ההוכחה הכי טובה לכך היא שבסוף הסרט היא מטמינה באמצעות הכוח את חרבות האור של לוק וליאה באדמה ומשתמשת בחרב אור עצמאית משלה שהלהב שלה בצבע צהוב - צבעם של אבירי הג'דיי הזקיפים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריי בוויקישיתוף