חללית קרב X-Wing

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חללית קרב X-Wing
חללית קרב X-Wing מתוך הסרט תקווה חדשה
חללית קרב X-Wing מתוך הסרט תקווה חדשה
מאפיינים כלליים
סוג חללית קרב
צוות 1
משתמש ראשי ברית המורדים
ממדים 
אורך 12.5 מטר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
ביצועים 
מהירות שיוט מהירות האור
טווח טיסה מרבי כל הגלקסיה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
חימוש 
תותחים 4 תותחי לייזר
טילים 2 טילי פרוטון
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הנעה 
מנוע רקטי ומנוע על-חלל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

X-Wing היא חללית קרב בדיונית בעולם של הזיכיון מלחמת הכוכבים. היא משמשת את ברית המורדים והרפובליקה החדשה. שמה ניתן לה בגלל כנפיה המיוחדות, שבמצב פתיחה יוצרות מבנה דמוי X. היא חמושה ב-4 תותחי לייזר ו-2 טילי פרוטונים. והיא בעלת שרידות גבוהה יחסית לחללית יירוט קטנה. לוק סקייווקר השמיד את כוכב המוות באמצעות טיל פרוטונים שירה מחללית ה-X-Wing שהטיס.

חלליות קרב X-Wing הופיעו לראשונה ב"מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה", במהלך "קרב יבין". ובהמשך הופיעו בשני הסרטים הנוספים של הטרילוגיה הראשונה, "מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית" ו"מלחמת הכוכבים - פרק 6: שובו של הג'דיי".

תיאור החללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

X-Wing היא חללית קרב חד-מושבית, בעלת חרטום ארוך ומחודד ובירכתיה שני זוגות כנפיים, שכאשר הן נפתחות במצב תקיפה הן יוצרות מבנה דמוי האות X. היא חמושה ב-4 תותחי לייזר ומספר טילי פרוטונים. היא מצוידת במנוע על-חלל ומגיני אנרגיה המקנים לה שרידות מול החלליות קרב מסדרת TIE של האימפריה הגלקטית. מאחורי הטייס ישנו שקע ובו יושב דרואיד מסוג אסטרו-מך (מכונה גם "אסטרו-דרואיד") המסייע לטייס בתפעול מערכות החללית ובתיקונה, אף תוך כדי קרב.

בטרילוגיה החדשה ("הכוח מתעורר", "אחרוני הג'דיי", "עליית סקייווקר") מופיעה ה-X-wing עם מבנה חדש ומשופר, שכולל בין היתר שינוי במנועים, שינוי הכנפיים וצביעתה בכחול.

בסרטי הקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-BBY 0 לברית המורדים היו לפחות שלוש טייסות מצוידות של חלליות X-Wing, הם שימשו את קבוצת המורדים של סו גררה ב"רוג אחת", שם הם לקחו חלק בלחימה בג'דה בקרבות בהן ברית המורדים שחררה את ג'ין ארסו ובמשימה לאידו.

ב"רוג אחת" הצוות התעלם מהפקודות שקיבל מברית המורדים, ונחת בסקריף בניסיון נואש לגנוב את המסמכים המפרטים את תוכניות "כוכב המוות" של האימפריה הגלקטית. אליהם הצטרף צי של X-Wing עם טייסת אדומה, טייסת ירוקה, וטייסת כחולה. הם לחמו יחד בניסיון להרוס את השער המגן על הכוכב.

ב"תקווה חדשה" שמתאר את המאורעות בסמיכות לאחר הקרב בסקריף, למדה האימפריה כי הברית ממוקמת בירח של הכוכב יבין 4 ושלחה את כוכב המוות כדי לחסלה. הברית, שלמדה על פגם תכנוני קטלני בכוכב המוות, פרסה כוח של 30 חלליות קרב, בהן 22 חלליות X-Wing, כדי לנסות לבצע סדרת התקפות על תחנת החלל. התוצאה הייתה ניצחונה של הברית, בעזרת לוק סקייווקר, טייס שירה זוג טילי פרוטון לתוך יציאת הפליטה התרמית של כוכב המוות, דבר שגרם לתגובת שרשרת בכור והרס אותו. למרות הצלחת הקרב, הברית איבדה 27 חלליות, בהן 20 חלליות X-Wing, רבות מהן הופלו על ידי דארת' ויידר.[1]

ב"האימפריה מכה שנית", לוק סקיווקר הגיע לכוכב הלכת הביצתי דגובה, במטרה למצוא את מאסטר יודה שהתיישב בו, לאחר עליית האימפריה הגלקטית, ונפילת מסדר הג'דיי. בגלל הערפל הסמיך של דגובה, התרסק סקייווקר עם חללית ה-X-Wing שלו, ולא הצליח להוציא אותה מהביצה. ב"שובו של הג'דיי", לוק סקייווקר השיג חללית X-Wing חדשה, איתה הוא טס לטטואין כדי להוביל את המשימה להצלתו של האן סולו.

ב"הכוח מתעורר", לוחמי מחתרת בחלליות X-Wing הצילו את האן סולו, צ'ובאקה ופין בקרב שהתנהל בטירתה של מאז קנאטה. בהמשך, השלושה נשלחו לחסל את הגנות בסיס ״מחסל הכוכבים״ מבפנים, על מנת שלוחמי המחתרת יוכלו להתקרב עם חלליות ה-X-Wing כדי להשמיד את המתנד של מחסל הכוכבים, וכל זאת לפני שהמסדר הראשון יספיק להטעין אותו מחדש, ובהתקפה נואשת, הם אכן עשו זאת.

ב"עלייתו של סקייווקר", מעניק לוק, כרוח רפאים, את ה-X-Wing שלו לריי, המשתמשת בה כדי למצוא את פלפטין ולהוביל את המחתרת אל המסתור ושל הצי שלו. בסוף הקרב, היא חוזרת בעזרת ה-X-Wing לבסיס מחנה המורדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חללית קרב X-Wing בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]