מקומות בסרטי מלחמת הכוכבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת גלקסיית מלחמת הכוכבים

בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים הופיעו כוכבי לכת ומקומות רבים, פרי דמיונם של יוצרי הסדרה. ערך זה מרכז את החשובים שבהם.

פלנטות (כוכבי לכת)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אותה גלקסיה, הנמצאת רחוק מאותה גלקסיה בה אנו חיים, בזמן לא ידוע, כוללת מאות, אם לא אלפי כוכבים. חלק מהכוכבים מופיעים ב"יקום המורחב" של הסרטים (הנקרא גם Expanded Universe), אך רוב הכוכבים החשובים מופיעים בסרטים עצמם.

טטואין[עריכת קוד מקור | עריכה]

טטואין הוא כוכב לכת מדברי וחולי למדי, הנוטה להכיל גם סופות חול ויצורים לא תרבותיים במיוחד. למרות צחיחותו ההערכה היא כי טטואין מכיל כ-20,000 מיני יצורים. הכוכב מפורסם בשתי שמשותיו ושלושת ירחיו.

בטטואין חיים גם חייזרים תבוניים ודמויי אנוש. ביניהם:

  • "ג'אוות": יצורים נמוכים בעלי גלימות חומות אשר רוב חייהם עוסקים בסחר בחלקי חילוף ובדרואידים (שהם גנבו או מצאו בחולות). בסרט הרביעי ניתן לראות כלי רכב הנקרא "Sand Crawler", שבו חיים לרוב הג'אוות במסגרת של שבט, ומשמש אותם לחיים, לתנועה, ולאחסון ועיבוד הסחורה.
  • "אנשי החול" או "יצורי החול": שבטים של יצורים דמויי-אדם אלימים ומרושעים הנוהגים לפצוע ולחבל בכל דבר הנכנס אל גבולות שטחם. הם עוסקים גם בביזה ובסחר בעבדים. הם התושבים המקוריים של הכוכב.

טטואין הוא כוכב הבית של משפחת סקייווקר. שם אנו פוגשים את אנאקין ואמו, שמי (מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום), בתור עבדים השייכים למכונאי בשם ואטו. לאחר שאנאקין משוחרר מעבדות על ידי קווי-גון ג'ין, הוא חוזר לטטואין כעבור 10 שנים, בגלל סיוטים אודות אמו. הוא מגלה כי אמו נמכרה לחקלאי לחות, אשר שחרר אותה והתחתן עמה. החקלאי, שמו קליאג לארס, סיפר לאנאקין כי אימו נחטפה על ידי שבט אנשי חול, ולא חזרה. אנאקין יצא לחיפוש אחריה, וכשמצא אותה, היא כבר גססה בידיו. מלא בזעם, הוא טבח בשבט אנשי החול והרג את כולם בחרב האור שלו. אחרי שאנאקין עבר לצד האפל והפך לדארת' ויידר, בנו - לוק סקייווקר - נשלח בסתר אל טטואין, שם גדל בבית דודיו - אוון לארס, בנו של קליאג, ואשתו, ברו. אובי ואן קנובי, מבודדי הג'דיי שניצלו מבגידת נשיא-הרפובליקה וצבא המשובטים (פקודה 66) הסתתר בטטואין על מנת לדאוג ללוק סקייווקר ולפקח עליו.

טטואין לא נכלל כחלק מהרפובליקה, מכיוון שעל הכוכב שולטים משפחת ההאטים ובראשם ג'אבה ההאט ואשתו גדואולה. כתוצאה מכך, הכוכב נותן מחסה ליצורים המתועבים ביותר בגלקסיה. רובם משתכנים בנמל החלל "מוס אייסלי", אחד האזורים המפוקפקים ביותר בגלקסיה כולה.

במוס אייסלי פגשו לוק סקייווקר ובן קנובי בהאן סולו ושכרו אותו להסיע אותם לכוכב אולדראן. אחרי סגירת העסקה, הגיע צייד ראשים בשם גרידו, על מנת לתפוס את האן ולהביאו כשבוי לג'אבה. מסתבר, כי האן, בתור מבריח לא חוקי, השליך מטען יקר ביותר אשר היה שייך לג'אבה בזמן שנמלט מחלליות אימפריה. ג'אבה, הידוע כמאפיונר הגדול בגלקסיה, לא היה מוכן לסבול את אותו חוב, ולבסוף אף הקפיא את האן בתור פסל. בסופו של דבר, הרגה הנסיכה ליאה את ג'אבה ההאט, אחרי שלוק ארגן מבצע חילוץ עם חבריו, בו שיחררו את האן סולו.

לאחר נפילת האימפריה, התרחשו חגיגות גם בכוכב טטואין, כפי שאפשר לראות ב"שובו של הג'דיי".

הפלנטה נקראת על שמו של מקום אמיתי בשם תטאווין (تطاوين) הנמצא בתוניסיה בו צולמו הסצינות בסרטי מלחמת הכוכבים המתרחשות על אותו כוכב. תטאווין הוא כיום מקום תיירותי מאוד כמוקד עלייה לרגל של מעריצי הסדרה.

נאבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאבו הוא כוכב לכת קטן ושקט, בעל אקלים ממוזג ולח. הכוכב נודע באזורים נרחבים של אגמים, כרי מרעה עצומים וכן יערות וביצות. בכוכב חיים בני אדם וכן גזע של ייצורים אמפיביים הנקראים גאנגאנים. אוכלוסיית בני האדם בכוכב שוחרת שלום, ולא מחזיקה צבא למעט כוח משטרה קטן ומשמר מלכותי זעיר. בני האדם והגאנגאנים נמצאים ביחסי בוז הדדיים, אך לא במלחמה. בסופו של דבר, תחת הנהגתה של המלכה פאדמה אמידאלה ובוס נאס (ובתיווכם של אבירי הג'די וג'אר ג'אר בינקס), שני הגזעים משלימים וכורתים ברית שלום.

בנאבו החל העימות שהפיל את הרפובליקה. פדרציית הסחר, תחת הדרכתו של דארת' סידיוס, הטילה מצור על הכוכב ואף תקפה אותו, במאבק על מיסי מסחר. מלכת נאבו דאז, פאדמה אמידאלה, נמלטה לקורוסנט על מנת לבקש סעד מהרפובליקה הגלקטית. בסופו של דבר, בעזרת אבירי הג'די ואנאקין סקייווקר הצעיר היא מצליחה לשחרר את הכוכב מאימת הפדרציה וכן לקדם את מינויו של סנאטור פלפטין מנאבו לעמדת הקאנצלר. מאוחר יותר שימש הכוכב הקטן כגן עדן רומנטי בו אנאקין סקייווקר ופאדמה אמידאלה התאהבו ואף נישאו בסתר.

קורוסנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בירת הרפובליקה, קורוסנט הוא אחד הכוכבים העתיקים בגלקסיה, וערש המין האנושי, שכיסה במשך אלפי שנים את האוקיינוסים הנרחבים לו בגרדי שחקים עצומים שניתן לראות אותם מהחלל. אחרי נפילת הרפובליקה הכוכב כונה גם "הבירה הקיסרית". בכוכב זה גרים 1 טריליון איש.

הכוכב כולל, בין היתר, את אולם הסנאט, מקדש הג'דיי, חדרי הנשיא, ומאוחר יותר גם את ארמון הקיסר (הלא הוא מקדש הג'די אשר הוסב למטרה זו).

קורוסנט מחולק לשני חלקים, מבחינת התרבות: המעמד העליון, אותו אפשר לראות ב"נקמת הסית'", בסצנה באולם האופרה, שם מתכנס המעמד העליון של קורוסנט על מנת לצפות באופרה הנעשתה על ידי אומני מון-קאלאמרי, ומצד שני, "העיר התחתית", אותה ניתן לראות ב"מתקפת המשובטים", ובפרט במועדון בו חיפשו אנאקין ואובי-ואן אחר ציידת הראשים, המכיל בעיקר אנשים מפוקפקים וסוחרים בלתי-חוקיים.

קורוסנט מהווה, ככתוב, כבירת הרפובליקה. היכל הסנאט המפואר נמצא בקורוסנט, מעל משכנו ודירתו הפרטית של הנשיא. רוב הסנטורים גרים בקורוסנט, מפאת האספות הדחופות.

ההכרזה על הקמת האימפריה הגלקטית התרחשה בהיכל הסנאט, יום לאחר כיבוש מקדש הג'דיי על ידי יחידת 501 של המשובטים המובחרים, ובראשה אנאקין סקייווקר. לאחר נפילת האימפריה, החגיגות בקורוסנט התרחשו כמו בכל שאר כוכבי הגלקסיה, ומקדש הג'דיי הואר מחדש.

עם הקמת הרפובליקה החדשה כוכב הלכת חזר להיות הבירה שלה.

ג'נוסיס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'נוסיס הוא כוכב לכת מחוץ למעטפת, המופיע לראשונה במלחמת הכוכבים - פרק 2: מתקפת המשובטים. כוכב זה הוא ביתם של הג'נוסיסיאנים, וכמו כן, הבסיס הראשון של איגוד הבדלנים, ואזור ההתרחשות של הקרב הפותח של מלחמת המשובטים - הקרב בכוכב ג'נוסיס. הכוכב נשלט על ידי הארכידוכס פוגל הלסר, עד מותו ב-19 BBY.

הכוכב דומה בהרבה בחינות לכוכב טטואין - שני הכוכבים מדבריים וסלעיים למדי. הדבר השונה ביותר בין שני הכוכבים הוא שמסביב לג'נוסיס, ישנן טבעות צפופות המסתובבות סביבו. כאשר ג'נגו פאט נרדף על ידי אובי ואן קנוביפרק II), הוא טס הישר אל תוך הטבעות, ואיבד את אובי ואן קנובי בין האסטרואידים המרכיבים את הטבעות.

בכוכב ישנם מפעלי דרואידים רבים, תחת חסות איגוד הבדלנים.

בנוסף, התוכניות הראשוניות של כוכב המוות, הנשק האולטימטיבי של הסית' תוכננו בג'נוסיס. לאחר ההפסד בקרב הפותח של המלחמה, דארת' טיראנוס ברח עם התוכניות אל כוכב קורוסנט, ושם העבירן למורו, דארת' סידיוס.

מאוחר יותר, הכוכב נכבש על ידי הרפובליקה, אך נכבש מחדש על ידי הבדלנים במהלך החודשים הראשונים של מלחמת המשובטים. לבסוף, הרפובליקה שיגרה קמפיין נוסף נגד ג'נוסיס והוא נשאר בידיי הרפובליקה עד סוף המלחמה.

מוסטאפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסטאפר הוא כוכב לבה געשי, הנמצא מחוץ למעטפת מערכות הרפובליקה. בכוכב מפעלי מתכת גדולים.

בכוכב זה התאספה פדרציית הבדלנים, לאחר שצבאות הרפובליקה גילו כי הם מסתתרים במערכת אוטאפאו. את הפקודה למעבר נתן דארת' סידיוס, הפטרון המסתורי של הבדלנים, לגנרל גרייווס, מנהיג צבא הדרואידים, הכפוף לבדלנים ולסידיוס. צעדו של סידיוס תוכנן מראש, ומטרתו הייתה לרכז את כל הבדלנים בנקודה אחת, בה אנאקין סקייווקר יוכל להרוג את כולם.

בנוסף, בכוכב זה התרחש הדו-קרב האגדי בין אובי-ואן קנובי לאנאקין, שבסופו אנאקין הובס וכמעט נשרף למוות בלבה.

בסרטי שלוש הטרילוגיות, הכוכב מופיע אך ורק ב"מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית'". נוסף על כך, הוא מופיע בסרט הספין-אוף רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים, שם הוא מוצג כמקום בו בנה דארת' ויידר את הטירה שלו, בה הוא נח כאשר אינו פעיל.

בסדרה "מלחמת הכוכבים: המורדים" הכוכב מתואר כ"המקום שבו ג'די מתים".

דגובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוק ויודה, באחד מאימוניהם בכוכב.

דגובה הוא כוכב לכת ביצתי למדי מחוץ למעטפת. הכוכב מפורסם בהתיישבותו של מאסטר יודה בכוכב, לאחר עליית האימפריה הגלקטית, ונפילת מסדר הג'דיי.

ייתכן שבחירתו של יודה בכוכב נבעה מקרב שהתרחש בכוכב בזמן מלחמת המשובטים, במהלכו הוביל יודה את כוחות הרפובליקה נגד כוחות הבדלנים. הכוכב הופיע בסרטים החמישי והשישי, בעת ביקוריו של לוק סקייווקר ואימוניו. החלק הידוע ביותר בכוכב הוא "העץ", אזור המלא בכוחות הצד האפל של "הכוח". במקום זה התמודד לוק נגד הזיה של דארת' ויידר, ואנאקין סקייווקר התמודד נגד הזיה של דארת' מול.

ישנה גם סצנה חתוכה מהסרט השלישי בה יודה מגיע לכוכב עם פוד מילוט שקיבל מחלליתו של בייל אורגנה. הסצנה כוללת מבט לאטמוספירה של הכוכב, וכמו כן, לסביבתו הביצתית.

יאבין 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

יאבין 4 הוא אחד מהירחים הנמצאים במערכת יאבין. הוא מתאפיין בצמחייה מרובה, עצים ענקיים וג'ונגלים סבוכים, לצד מבנים עתיקים ומפוארים הנבנו בעבר הרחוק על ידי הית'.

הירח הופיע לראשונה בסרט הרביעי בסאגת הסרטים, כבסיסם של המורדים, לאחר שנטשו את בסיסם בכוכב דנטואין. האימפריה הגלקטית התכוונה להשמיד את הכוכב, בעזרת נשקם האולטימטיבי, כוכב המוות, אך תוכנית זו נכשלה, כאשר צי חלליות של ברית המורדים יצאה להתקיף ולהשמיד את תחנת החלל האימתנית.

רק 5 חלליות שרדו מתוך הצי, אשר לבסוף השמיד את כוכב המוות. טקס גדול התרחש בכוכב ביום שלמחרת, בו הוענקו ללוק סקייווקר והאן סולו מדליות של כבוד, בתור הערכה לעזרתם.

הכוכב נראה בשנית בסדרה המצוירת של מלחמת הכוכבים. בכוכב זה באותה תקופה (22 BBY) התרחש דו-קרב בין אביר הג'דיי אנאקין סקייווקר לבין אבירת הג'דיי האפלה, אסאג' ונטראס.

בנוסף, אותו קרב ההתרחש בכוכב יאבין, משמש כבסיס לקביעת התאריכים ביקום מלחמת הכוכבים. לעוד מידע - BBY.

ביקום המורחב, המספר מה קרה לאחר הסרט השישי, יאבין 4 משמש כמקום הימצאותה של אקדמיית הג'דיי, אותה מנהיג לוק, ובה הוא מאמן את הדור החדש של אבירי הג'דיי.

אנדור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדור הוא כוכב לכת ירוק, המכיל יערות שזורי עצים וקרקעות דשא נרחבות. הכוכב הופיע אך ורק בסרט השישי, בו הוא שימש כאחד מבסיסי האימפריה. כוכב המוות השני נבנה מעל לאנדור, ולכן מתחתיו נמצא הבונקר עם הלוויין הענק, המפעיל את השדה המגן על תחנת החלל. יחידת קומנדו של ברית המורדים הגלקטית, אשר בראשה עמד האן סולו, וכללה את לוק סקייווקר, ליאה אורגנה, R2-D2, C-3PO ושאר חיילי קומנדו נשלחה לפוצץ את הבונקר, ובכך לאפשר לצי החלליות שבחלל להשמיד את כוכב המוות.

ילידי הכוכב הם חייזרים נמוכים ושעירים, הנראים כמו דובונים קטנים, מגזע האיווק. הם עזרו לברית המורדים במלחמתם נגד כוחות האימפריה, והוכיחו כי רצון ואמונה, אף אם הם מורכבים מאבנים וממקלות, יכולים לגבור על רשע, העשוי ממתכת ולייזר.

הסצנה המפורסמת ביותר מהכוכב היא סצנת מרדף הספידרים דרך יערות אנדור. יש הסבורים כי מקור השם אנדור הגיע מהתנ"ך על שם המקום שאליו הלך שאול לפגוש את בעלת האוב לפני הקרב על הגלבוע, אלא ששם המקום נקרא עין דור.

קאמינו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאמינו הוא כוכב לכת גשום, המופיע לראשונה ב"מתקפת המשובטים". יושבי הכוכב, רובם בעלי צווארים מאורכים, מומחים בשיבוט חפצים ובני אדם. ב-22 BBY, ביקר אובי-ואן קנובי בכוכב זה, לאחר שזיהה בעזרת חברו דקסטר כי החץ הרעיל הננעץ בציידת הראשים זאם וויזל אשר ניסתה להתנקש בפדאמה הוא מתוצרת קאמינו. לאחר שלא הצליח לגלות את מיקום הכוכב בארכיוני הג'דיי, נעזר אובי ואן ביודה ולבסוף מצא אותו. כשהגיע לכוכב, גילה כי במשך שנים נבנה בקאמינו צבא משובטים לרפובליקה, כשהמקור לכל החיילים הוא צייד הראשים ג'נגו פאט.

לאחר צפייה בצבא המרשים, עזב אובי ואן את הכוכב, כשהוא עוקב אחרי ג'נגו פאט אל עבר ג'נוסיס. צבא המשובטים הוזמן על ידי הרוזן דוקו, שהסתתר מתחת לכינוי סיפו דיאס, מאסטר ג'דיי שמת.

ראש ממשלת הכוכב הוא לומה סו, וסגניתו היא טון-ווי.

ב-3 BBY, נערך המרד בכוכב קאמינו, אשר התפתח לקרב בין צבא המשובטים החדש של קאמינו, בהנהגת לומה סו, לבין צבא האימפריה (יחידת 501 של המשובטים, בהנהגת בובה פאט).

הות'[עריכת קוד מקור | עריכה]

הות' הוא פלנטת קרח נטושה. שימש כבסיס סודי של ברית המורדים עד שהתגלו והונסו משם ב"קרב של הות'". בכוכב זה מתגלה אובי ואן קנובי אל לוק סקייווקר ומורה לו ללכת אל דגובה וללמוד מיודה.

בספין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספין הוא כוכב לכת בו נמצאת עיר העננים המרחפת. אל כוכב לכת זה נמלטו האן וליאה מפני האימפריה הגלקטית. בעזרת בובה פאט, דארת' ויידר טמן לשניים מלכודת, במטרה לתפוס את לוק. לוק אכן נחלץ לעזרתם, ונאלץ לנהל דו-קרב חרבות אור עם ויידר. דארת' ויידר מגלה ללוק שהוא אביו ומנצח אותו.

בנוסף, בכוכב זה האן נכלא בקרבוניט, ומועבר אל ג'אבה ההאט, הגנגסטר אשר שם כסף על ראשו של סולו. לוק, שאיבד את ידו בקרב, חוזר לטטואין ומציל את האן.

מושל הכוכב הוא לאנדו קלריסיאן, חבר ותיק של האן. בתחילה, משתף לאנדו פעולה עם ויידר, מחוסר ברירות. לבסוף, לכד לאנדו את כוחות האימפריה בעזרת כוחות הביטחון של בספין, ועזר לליאה, צ'ובאקה, C-3PO ו-R2-D2 לברוח. בנוסף, לאנדו גם עזר במבצע החילוץ של האן.

אוטופאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוטופאו הוא כוכב לכת תחת שלטון הרפובליקה, אשר עריו נמצאות בתוך גומות-קרקע ענקיות. בכוכב זה, אותו כבש איגוד הבדלנים, נשלח אובי ואן במטרה למצוא את גנרל גרייווס ולהורגו. לבסוף, השניים אכן נפגשו, ובסופו יצא קנובי, כשידו על העליונה. חוץ מהדו-קרב בין השניים, התחולל קרב קרקע ענקי: כוחות הבדלנים נגד כוחות הרפובליקה, בהנהגת המשובט קומנדר קודי.

גם בכוכב זה פקודה 66 הופעלה - הפקודה האומרת כי אבירי הג'דיי הם בוגדים של הרפובליקה, ומצווה על המשובטים להרגם. אובי ואן נורה על ידי טנק AT-TE, נפל לצוק שבתחתיתו יש מים, אך שרד את הנפילה.

אולדראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולדראן היה כוכב לכת ממוזג הדומה לכדור הארץ. בו גודלה ליאה אורגנה על ידי אביה המאמץ, בייל אורגנה. הכוכב הושמד על ידי כוכב המוות בסרט הרביעי.

מלכת הכוכב הייתה ברהא, והסנטור בתקופת הרפובליקה היה בייל אורגנה, בין היתר, בעלה ונסיך הכוכב. לאחר פרישתו, בתו החליפה אותו.

הכוכב נראה פעמיים במשך סאגת הסרטים: הפעם הראשונה "נקמת הסית'", שם נראו ההרים המושלגים של הכוכב וארמון הכוכב.

בפעם השנייה הוצג ב"תקווה חדשה", אך רק מנקודת המבט מהחלל.

קאשיק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאשיק הוא כוכב לכת ירוק עם חוף ים שלצידו יערות עם עצים גבוהים. במין סככות עגולות המחוברות בגשרים גר גזע הווקים. קאשיק היה הכוכב הראשון שבו הופעלה פקודה 66 שממנה ניצל מאסטר יודה. בכוכב גר צ'ובאקה לפני שהפך לטייס המשנה של האן סולו. הכוכב נכבש בידי הבדלנים במלחמת המשובטים, אך כוחות הרפובליקה, בהנהגת מאסטר יודה, כבשו אותו.

קאטו ניימוידיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאטו ניימוידיה הוא כוכב לכת שגרים הנומדיינים הכוכב הופיע בסרט השלישי של מלחמת הכוכבים כשראו את מאסטר פלו קון נהרג אחרי שהמשובטים הטייסים יורים בו והוא מת. משם גם הגיעו ניוט גאנרי וסנאטור דוד ורונה האקו.

ג'אקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'אקואנגלית: Jakku) הוא כוכב מדברי, צחיח ונידח השוכן באזור מבודד יחסית של הגלקסיה ומפורסם בעיקר בהיותו מוקד של קרב גדול שהתרחש בחלל מעליו. מים ואוכל הם מצרך נדיר על הכוכב, ותושביו מחליפים סחורות שונות תמורת מזון המגיע בטבליות אטומות. על ג'אקו מתרחשים חלק ניכר מאירועי הסרט הכוח מתעורר, ממנו מגיעה ריי ובאחד ממגרשי הגרוטאות שעל פניו נמצאה המילניום פלקון לאורך מספר שנים.

ג'דה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכב מדברי הממוקם במעטפת המרכזית של הגלקסיה. מופיע בפעם היחידה בסרט רוג אחת ובו נמצאת קבוצת אנשים הנכונה לסייע למרד. עליו נמצאת העיר ג'דהה, העיר הקדושה למורשת הג'דיי. כמו כן, על כוכב הלכת נמצא גם כוח קטן של האימפריה הגלקטית.

בהמשך, קרום כוכב הלכת מושמד על ידי כוכב המוות בפקודתו של המנהל אורסון קרניק.

אידו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אידו הוא הכוכב בו האימפריה חוצבת את מקור האנרגיה שלה לנשקיה, ביניהם כוכב המוות, הקייבר קריסטלים. על הכוכב הזה עובדים כמה ממהנדסי כוכב המוות וביניהם גיילן ארסו. הכוכב מותקף ביד המורדים בעת שהמנהל קרניק מגיע לגלות מי מהנהנדסים בגד באימפריה. גיילן ארסו וכל המהנדסים נהרגו על הכוכב בנסיבות שונות.

סקאריף[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכב לכת טרופי בעל כוחות קיסריים גדולים שמכיל עליו את תוכניות כוכב המוות. המורדים פושטים על הכוכב אך רבים נהרגים בקרב, ביניהם צ'ירוט אימווה ובייז מלבוס. צי המורדים נלחם מעל לכוכב זה בצי האימפריה והצליח להרוס את מחולל שדה ההגנה של הכוב ולאפשר תשדורת ממנו ואליו. לאחר שג'ין ארסו קסיאן אנדור מצלחים לשדר את תוכניו כוכב המוות אל ספינת הדגל של המורדים ולאחר שפצעו קשות את המנהל קרניק, כוכב המוות, בפקודתו של הגראנד מוף טארקין, יורה על הכוכב ומשמיד גם את קרומו והורג איתו את כל מי ששהה עליו, ביניהם ג'ין, קסיאן וקרניק.