פלפטין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פלפטין
הסנאטור פלפטין, לפני בחירתו לקאנצלר
פלפטין בטרילוגיה המקדימה
שם סרט מלחמת הכוכבים
יוצר/ת ג'ורג' לוקאס
שחקן/ית איאן מקדרמיד
מידע
שם אמיתי פלפטין
כינויים דארת' סידיוס
תאריך לידה 84 BBY
גזע אדם
מין זכר
מקצוע מאסטר סית',
סנאטור כוכב הלכת נאבו
קאנצלר הרפובליקה
קיסר האימפריה הגלאקטית הראשונה
שיוך האימפריה הגלקטית
נטייה רוע, הצד האפל של "הכוח"
מומחיות לחימה בחרב אור, דיפלומטיה, הונאה ופסיכולוגיה
כוחות שליטה ב"כוח", חיזוי העתיד, אינטלקט ברמה גאונית
חבר לשעבר הרפובליקה הגלקטית
סגנון לחימה נוהג להכות באויביו בברקי כוח אך מוכשר ביותר עם חרב אור
אזרחות נאבו, קורוסנט
תאריך פטירה 4 ABY
סיבת/גורם המוות נהרג על ידי דארת' ויידר בעת שתקף ועינה את לוק סקייווקר
דמויות קשורות
חברים דארת' פלייגוס (מורה), דארת' ויידר (סגן ותלמיד), הרוזן דוקו (תלמיד), דארת' מול (תלמיד)
אויבים מסדר אבירי הג'דיי, ברית המורדים, לוק סקייווקר

פלפטין או בשם הסית' שלו: דארת' סידיוס, הוא דמות בדיונית ואחד הסית'ים החזקים והמסוכנים בהיסטוריה של עולם מלחמת הכוכבים. פלפטין הופיע בסרטי הסדרה 1–6 (בפרק 4 רק הוזכר). בסרט השלישי פלפטין מצליח להשמיד את מסדר אבירי הג'דיי ובאמצעות פוליטיקה, תככים ושימוש במיליציות בדלנים להפוך מסנאטור לקאנצלר, לבטל את סמכויות הסנאט בהדרגה ובהמשך להפוך לקיסר של האימפריה הגלקטית שקמה על חורבות הרפובליקה הישנה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים מוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין נולד בכוכב נאבו בשנת 84 BBY ונהפך בשלב מסוים בחייו ללורד סית'.

פלפטין רץ לפוליטיקה אך נחל שורה של תבוסות עד אשר נבחר בשנת 54 BBY לסנאטור מטעם נאבו. למרות עברו המסתורי פלפטין נהפך לדמות פופולרית בציבור וקנה לו ידידים רבים בחוגי ההשפעה השונים: סנאטורים, פוליטיקאים, מפקדי צבא, מדענים ואפילו אבירי ג'דיי. האמרות והציטוטים של פלפטין בזכות הכוח ועוצמה נהפכו לטקסטים פופולריים והתאוריות שכתב בנושאים אלה נלמדו באוניברסיטאות ברחבי הגלקסיה. למרות השפעתו הגוברת, פלפטין שמר על פרטיותו והרבה להתבודד בתאו.

פלפטין היה גאון פוליטי וערמומי, בעל הבנה מצוינת של נפש האדם. הוא נהפך לסנאטור מוערך, שרבים אהבו ובטחו בו, ויצר לעצמו מוניטין של אדם צנוע וישר. בנוסף למומחיותו בפסיכולוגיה, בירוקרטיה ופילוסופיה, פלפטין הפתיע את כולם ביכולתו לחזות אירועים עתידיים. פלפטין ניצל יכולת זאת על מנת לתמרן את כולם כרב אמן ב-Dejarik (גרסת "מלחמת הכוכבים" לשחמט) שרואה מספר רב של צעדים קדימה.

המעבר לצד האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי היקום המורחב של מלחמת הכוכבים, פלפטין התעניין בצד האפל של הכוח עוד בהיותו נער בנאבו. הוריו, שהיו פוליטיקאים אמידים ובעלי השפעה בנאבו וככל הנראה הייתה להם רגישות מסוימת לכוח עקב נטייתם להתנהגות שמאפיינת את הצד האפל, נהרגו על ידי פלפטין בדם קר יחד עם שאר משפחתו. פלפטין הפך לתלמידו של דארת' פלייגוס החכם. על דארת' פלייגוס נאמר שהצליח אף לרמות את המוות, וליצור חיים מן ה"כוח", וממידי-הכלוריאנים. פלפטין בגד בפלייגוס כאשר רצח אותו בזמן שישן, וגנב את רוב עוצמתו. פלפטין טוען שלמד את כל מה שפלייג'וס ידע, אם כי כנראה לא הצליח לגנוב את סוד החיים.

דארת' סידיוס החל לאמן חניכים החל מ-52 BBY עוד בהיותו תלמידו של פלגיוס. הראשון שבהם היה דארת' מול, שאומן כמכונת-הרג ומתנקש כנגד הג'דיי. למרות המאמץ הרב שהשקיע סידיוס באימון דארת' מול, האחרון לא היה אלא כלי משחק פשוט בתוכניותיו של פלפטין. נקודה מעניינת היא שדארת' פלייג'וס היה בחיים באותה עת ואף צפה במול והתרשם מכישוריו, דבר המהווה הפרה ברורה ובוטה של חוק השניים. ייתכן שמול אומן בהתחלה כלוחם סית' בלבד, כמו אסאג' וונטרס או סאבאג' אופרס, ככזה שמשתמש בצד האפל אך לא מבינו לעומק. למעשה, פלייג'וס נותר עיוור לתוכניותיו של סידיוס להפיל אותו ולשלוט כאדון הסית' עם מול כחניכו.

פלפטין השתמש במול כדי להתנקש ביריבים פוליטיים ולהסיר מדרכו מתנגדים. כתוצאה מכך רכש לעצמו השפעה גם בקרב חוגים מפוקפקים, חלקם עוינים את הרפובליקה. בעקבות מותו של מול החל פלפטין לאמן גם את הרוזן דוקו.

הבחירה לקאנצלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין ניצל את המרמור של פדרציית הסחר בנוגע למיסוי נתיבי הסחר כדי לתמרנם להטיל מצור על כוכב נאבו ולאחר מכן להכריז מלחמה על הרפובליקה.

בתחילת סדרת "מלחמת הכוכבים", בסרט אימת הפנטום, היה פלפטין נציגו של הכוכב נאבו בסנאט. כשהגיעה פאדמה אמידאלה, מלכת נאבו, בגלל פלישת צבא הדרואידים של פדרציית הסחר לכוכבה בבקשה לעזרה, פלפטין אמר לה שנשיא הסנאט הנוכחי, וואלורום, אינו בעל השפעה בסנאט יותר ויש להציע בחירת נשיא חדש. לבסוף פאדמה התייאשה ואכן הגישה הצעת אי אמון בנשיא וואלורום. הנשיא החדש שנבחר היה פלפטין, והוא קיבל את התואר קאנצלר.

תחילת מלחמת המשובטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך 10 שנים פלפטין היה עסוק בהכנת צבא דרואידים עם ראשי פדרציית הסחר ואימוניו בצד האפל של הרוזן דוקו, אביר ג'דיי שפרש ונהפך לסית' דארת' טיראנוס. באותו זמן (הסרט מתקפת המשובטים) גם הזמין בשביל הרפובליקה צבא משובטים, בעזרת ניצול של מאסטר סייפו דיאס דרך הרוזן דוקו. צבא המשובטים נוצר בכוכב קאמינו באמצעות שיבוט מסיבי של צייד ראשים ומתנקש בשם ג'נגו פאט. החיילים המשובטים תוכנתו להיות צייתנים ולא לשאול יותר מידי שאלות או לפקפק במניעי הממונים עליהם.

מסדר אבירי הג'דיי גילה את צבא המשובטים ואת צבא הרובוטים של הבדלנים ומאסטר יודה אף השתמש בצבא כדי לחלץ את אובי-ואן קנובי, אנאקין סקייווקר ופאדמה אמידאלה מידי הבדלנים שהתבצרו בכוכב ג'נוסיס. זה היה הקרב הראשון במלחמת המשובטים.

בעקבות המלחמה, דרש פלפטין סמכויות יתר לשעת חירום והציע להשעות לתקופה מסוימת את הסמכויות של הסנאט ואת חירויות האזרח. בזכות הרטוריקה הטובה שלו והמצב הקשה הוא הצליח לשכנע את הסנאט להעניק לו יותר ויותר סמכויות.

החטיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר 3 שנים, לקראת סוף המלחמה נחטף פלפטין על ידי גנרל גרייווס, מפקד צבא הדרואידים, אל ספינתו. שני אבירי הג'דיי, אובי-ואן קנובי ואנאקין סקייווקר, באו להציל אותו. קרב חרבות אור התפתח ביניהם לבין הרוזן דוקו, שאותו אנאקין הרג בפקודת פלפטין, והדבר עורר באנאקין ייסורי מצפון. השלושה נתפסו על ידי גנרל גרייווס כשניסו להימלט. עוד קרב התפתח, וגריוויוס השאיר את השלושה בספינה ההרוסה, אך אנאקין הצליח להנחית אותה. בעקבות אירוע זה נוצר קשר בין אנאקין לפלפטין, כאשר האחרון מעניק לאנאקין תהילה ומייעץ לו בעניינים שונים, בייחוד בנושא התאווה לכוח.

מעברו של אנאקין לצד האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין מערער את נאמנותו של אנאקין במסדר הג'דיי.

פלפטין, שהיה ידוע לראשי קונפדרציית הבדלנים כדארת' סידיוס, הורה להם לעבור ולהסתתר בכוכב הוולקני מוסטאפאר. הוא הודיע לאנאקין סקייווקר, שבינתיים גילה שאשתו פאדמה בהריון, שהוא ממנה אותו לנציגו האישי במועצת הג'דיי. הג'דיי קיבלו אותו למועצה באי-רצון ולא העלו את אנאקין לדרגת מאסטר. אנאקין ראה זאת כעלבון צורב, דבר שהוסיף לתחושת התסכול שלו עקב חוסר יכולתו לבקש ממסדר הג'דיי עזרה עבור אשתו ההרה.

לאחר מכן אובי-ואן מודיע לאנאקין שיש לו משימה חשאית: לרגל אחרי פלפטין, משום שכבר אז חשדו הג'דיי שפלפטין קשור לצד האפל. בזמן הרב שהוא ואנאקין מבלים ביחד, פלפטין מרעיל את מוחו ומסית אותו כנגד הג'דיי. הוא אומר שהג'דיי אינם טובים יותר מהסית', ושהג'דיי זוממים להשתלט על הסנאט. לבסוף הוא מתוודה שהוא לורד סית', ומציע לאנאקין להצטרף אליו ולהפוך לסית' גם. אנאקין מסרב ומודיע למאסטר מייס ווינדו על כך.

פלפטין חושף את זהותו האמיתית לאבירי הג'דיי הבאים לעצור אותו.

ווינדו בא עם עוד 3 אבירי ג'דיי- אייג'ן קולאר, סאיטי טין וקיט פיסטו - לעצור את פלפטין וקרב חרבות אור מתחיל. פלפטין הורג את שלושת האחרים בעזרת חרב סית' אדומה, לבסוף נראה כאילו מייס מנצח אותו אך זו ככל הנראה הייתה רק מניפולציה, שכן פלפטין היה משתמש הכוח על כל תכונותיו החזק ביותר בגלקסיה באותה תקופה. אנאקין בא ורואה את ווינדו מכוון חרב אל פלפטין ששוכב חסר אונים, מה שמצדיק את אזהרתו של פלפטין שהג'דיי זוממים להפיל אותו. פלפטין מנסה לחשמל את מאסטר ווינדו, אך הוא מחזיר אליו את החשמל בעזרת חרב האור ופניו של פלפטין הושחתו. פלפטין התחנן לעזרתו של אנאקין. מושפע ממה שקרה עם דוקו, אנאקין מפציר בווינדו לא להרוג את פלפטין, אך הוא מסרב בטענה שפלפטין מסוכן מדי. כשהוא עומד להרוג אותו, אנאקין כורת את ידו של ווינדו ופלפטין הורג אותו בעזרת הברקים.

פלפטין מחשמל את מייס ווינדו למוות.

אנאקין, שחלם שאשתו מתה בלידה, מחליט שחטאיו לא יכופרו והוא חייב להציל את פאדמה, מה שפלפטין הבטיח שכוחות סית' יכולים לעשות. אנאקין מודיע לפלפטין שהוא יצטרף אליו ופלפטין ממנה את אנאקין לשוליה שלו וקורא לו "דארת' ויידר". הוא מצווה עליו להרוג את כל הג'דיי הצעירים במקדש הג'דיי, בטענה שכל הג'דיי שותפים למזימה להשתלט על הרפובליקה וכולם חייבים להיות מושמדים. לאחר מכן הוא מצווה על אנאקין לנסוע לכוכב מוסטאפאר ולחסל את ראשי הקונפדרציה, שבינתיים התמקמו שם לאחר שגנרל גרייווס נהרג בידי אובי-ואן קנובי.

הפיכתו של פלפטין לקיסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שפלפטין חיסל את כוחות הג'דיי על קורסאנט הוא מצווה על צבא המשובטים לבצע את פקודה 66, שהוכנה בחשאי מבעוד מועד ולשונה: להשמיד את הג'דיי. צבא המשובטים מחסל כמות מאוד גדולה מאבירי הג'דיי שלחמו לצידם, בנוסף ליחידת 501 שיצאה עם אנאקין למקדש הג'דיי על מנת לחסל את מי שהיה שם. על אף שבסרטים נראה כי רק מאסטר יודה ומסטאר אובי-וואן הצליחו לברוח, דבר זה אינו נכון כלל. לאחר מכן מתקשר פלפטין למנהיגי הבדלנים הנותרים בכוכב מוסטאפאר ומודיע להם שתלמידו החדש, דארת' ווידר, יגיע בקרוב כדי "לטפל בהם". פלפטין מכנס את הסנאט, מודיע על מרד הג'דיי ומכריז שהוא הופך את הרפובליקה לאימפריה הגלקטית הראשונה, מה שהופך אותו לקיסר.

מאוחר יותר בא אליו מאסטר יודה במטרה לעצרו, וקרב חרבות אור מתחולל באולם הסנאט. יודה מאבד את חרב האור שלו. פלפטין מנסה לחשמל את יודה, אך הוא מחזיר אליו את החשמל. יודה נמלט אחרי שפלפטין מפיל עליו מושבים מרחפים. יודה מבין שלא יוכל לנצח את פלפטין ומעדיף להימלט לגלות, תוך הטעייתו של פלפטין למחשבה שהוא נהרג בקרב. הסנאטור בייל אורגנה מסייע ליודה להימלט מחוץ לקורוסאנט.

בינתיים, פלפטין חש שחניכו, דארת' ויידר, נמצא בסכנה וטס עם חיילים לכוכב מוסטאפאר. הוא מגלה שהתרחש קרב חרבות אור בין אנאקין לאובי-ואן בו אובי-ואן כרת את גפיו הטבעיות של ויידר (יד שמאל ושתי רגליו) והשליך אותו ליד בורות הלבה. פלפטין מוצא את אנאקין מפויח ומלא כוויות בכל גופו, נאבק בשארית כוחותיו לזחול החוצה מתוך האש. פלפטין ממהר להביא תא רפואי ולוקח את ויידר הפצוע לחדר ניתוח קיברנטי סודי בכוכב קורוסנט, שם מבצעים הדרואידים-הרופאים ניתוח להצלת חייו של ויידר הגוסס ושיקומו. במהלך הניתוח הרובוטים מתקינים לאנאקין גפיים ביוניות במקום אלה שהוא איבד, וחליפה שחורה המכילה מערכות החייאה, בצירוף קסדה המגינה על פניו ומכילה חמצן בלחץ גבוה, המאפשרת לויידר לנשום באמצעות מכונת ההנשמה שהותקנה בה.

כשדארת' ויידר שואל היכן אשתו פאדמה, פלפטין משקר ועונה שהרג אותה. פאדמה לא נהרגה באופן ישיר על ידי ווידר, והדעה הרווחת היא שפלפטין הרג אותה מכיוון שיש לו את היכולת והמניעים לעשות זאת. ויידר מאמין לפלפטין, משום שלפני כן אכן ניסה לחנוק את פאדמה בעזרת ה"כוח". ויידר הופך לחסר רגש ומנצל את תפקידו כיד ימינו של הקיסר לזרוע פחד והרס ברחבי הגלקסיה, על מנת לפרוק את זעמו ותסכולו.

שלטונו של פלפטין כקיסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' ויידר ודארת' סידיוס, אבירי הסית' היחידים בגלקסיה, מפקחים על בניית כוכב המוות.

במהלך 20 השנים הבאות פלפטין מבצר את כוחו בהדרגה, כאשר הוא הופך את הסנאט לגוף סמלי בלבד ומרכז צבא גדול של חיילי סער ומשחתות כוכבים כבדות. בקרב יאבין (אירועי "תקווה חדשה"), הקיסר מפעיל את כוכב המוות (שנבנה עוד מימי הבדלנים) כדי להתחיל בהשמדת ברית המורדים.

התייעצות בקשר ללוק סקייווקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולוגרמה של פלפטין, כפי שנקלטת בעמדת הקשר במשחתת הכוכבים הראשית של דארת' ויידר

כ-3 שנים לאחר השמדת כוכב המוות, פלפטין ודארת' ויידר מרגישים בהפרעה ב"כוח", וויידר מתייעץ עם הקיסר. הם מגלים שההפרעה באה מלוק סקייווקר, בנו של אנאקין ששרד. ויידר מציע לפתות את לוק לבוא אליו ולהעביר אותו אל הצד האפל. פלפטין מקבל את ההצעה ואומר שמדובר ברעיון טוב שכן לוק יהווה בעל ברית חזק מאוד.

כאשר לוק ווידר נפגשים ב"עיר העננים" של בספין השניים עורכים דו-קרב בסיומו ויידר מנצח את לוק תוך שהוא כורת את ידו הימנית. ויידר מציע ללוק להצטרף אליו, ומגלה לו שהוא אביו. הוא מנסה לפתותו בכך שביחד הם יפילו את הקיסר פלפטין ו"ישלטו בגלקסיה כאב ובן". לא ברור האם פלפטין מודע להצעתו של ויידר ללוק לבגוד בקיסר, אך ויידר הציע הצעה דומה לאשתו פאדמה, לפני שנפצע אנושות בקרב על מוסטאפאר.

נפילתו של פלפטין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנה, דארת' ויידר מביא את לוק שהסגיר את עצמו אל פלפטין לכוכב המוות השני. פלפטין מנסה לשכנע את לוק לעבור לצד האפל. קרב חרבות אור מתנהל בין ויידר ללוק, ובסוף ויידר מעורר את זעמו של לוק, שמנצח בקרב. פלפטין אומר ללוק להרוג את ויידר ולתפוס את מקומו, אבל לוק מסרב, זורק את חרב האור שלו ומודיע שלעולם לא יעבור לצד האפל. הקיסר מבין שלוק חסר תועלת ומחשמל אותו בברקים. לוק מתחנן לוויידר, אביו, שיעזור לו. לבסוף רחמיו של ויידר מתעוררים, הוא נוטש את הצד האפל ומשליך את הקיסר פלפטין לתוך הכור של כוכב המוות. פלפטין מת וגופתו מתפוצצת עם כוכב המוות.

פלפטין בנה תוכנית כמעט מושלמת להשתלטות על הגלקסיה. הדבר היחיד שבו טעה היה דארת' ויידר. פלפטין חשב שוויידר הוא רשע חסר כל-רגש חיובי שנאמן לו לחלוטין ולעולם לא יבגוד בו, אך הוא טעה. כפי שפאדמה ולוק טענו, בוויידר עדיין נותר טוב. הוא הצטרף ל"צד האפל" בגלל זעם, שנאה ואהבה, ולא בגלל רשע אימננטי או תיאבון בלתי-מוגבל לכוח והרס.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' סידיוס הוא, ככל הנראה, אדון הסית' החזק בהיסטוריה וודאי שהמוצלח מביניהם. הוא היה תלמידו של דארת' פלייג'וס החכם, שלפי האמונה הרווחת הצליח אף ליצור חיים יש מאין באמצעות הצד האפל של הכוח. פלפטין בגד במורו ורצח אותו בשנתו. ממורו למד פלפטין הרבה מיכולותיו, כולל את יכולת הברקים.

כוחותיו של פלפטין כוללים חיזוי עתידות וראיית הנולד, בשילוב עם יכולת תכנון אסטרטגית לטווח רחוק המאפשרת לו לרקום מזימות מסובכות ומורכבות. גרימה לשינויים בקנה מידה מטורף לכל הדעות בכוח עצמו ובנוסף, יכול פלפטין להזיז במהירות חפצים כבדים באמצעות ה"כוח".

הוא נודע ביכולתו לירות ברקי חשמל רבי עוצמה מכפות ידיו. למעשה ברקיו של פלפטין היו העוצמתיים בהיסטוריית הסית' כולה, הברקים היו כה עוצמתיים עד שלא רק ששיתקו ועינו את הקורבן או יכלו לגרום למותו, אלא אף יכלו להדוף אותו באוויר פיזית. דוגמה לכך היא בקרב מול יודה בפרק 3: נקמת הסית'.

לפלפטין יש 2 חרבות אור בצבע אדום והוא נחשב לסייף הרצחני והקטלני ביותר בגלקסיה בכל הזמנים, אף יותר טוב מיודה.

פלפטין הוא דיפלומט ופוליטיקאי מחונן. הוא תמיד יודע מה הדבר הנכון לומר וכיצד לרכוש את אמונם של אלה שהוא בא איתם בדברים. הוא מצוין בתמרון אנשים ובניצולם למטרותיו שלו. הוא הצליח ליצור נסיבות ולתמרן את פאדמה אמידאלה לגרום להפלת הקאנצלר ולמינויו הוא במקומו, ואילו את ג'אר ג'אר בינקס הוא הצליח לשכנע להגיש הצעה הנותנת לקאנצלר סמכויות מורחבות. פלפטין הצליח לשכנע את אנאקין סקייווקר שהג'דיי מושחתים ולחבור אליו, אך הצליח לעשות זאת רק אחרי עבודה קשה, שיטתית וארוכת-טווח של פגישות שכנוע ומניפולציות. כישרונותיו הדיפלומטיים של פלפטין היו כה טובים עד שהוא הצליח להסתיר ממועצת הג'דיי ובראשה יודה ומייס ווינדו, שהוא אדון סית', על אף שנפגש איתם באופן יום יומי ושהה "ממש מתחת לאף שלהם".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלפטין בוויקישיתוף