האן סולו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האן סולו
Han Solo
האן סולו
האן סולו
שם סרט מלחמת הכוכבים
הופעה ראשונה מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה (1977)
הופעה אחרונה מלחמת הכוכבים - פרק 9: עלייתו של סקייווקר (2019)
יוצרים ג'ורג' לוקאס
גילום הדמות האריסון פורד (פרקים 4–7, 9)
אלדן ארנרייך (סולו: סיפור מלחמת הכוכבים)
מידע
תאריך לידה 32 BBY
גזע אדם
מין זכר
מקצוע טייס ומבריח סחורות
שיוך האימפריה הגלקטית
ברית המורדים
המחתרת
מומחיות טיסה, ירי באקדח וברובה, תחבולנות
כלי נשק אקדח בלאסטר
כלי רכב חללית המילניום פלקון
אזרחות האימפריה הגלקטית, הרפובליקה החדשה, Galactic Federation of Free Alliances עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פטירה 34 ABY
מקום פטירה בסיס מחסל הכוכבים עריכת הנתון בוויקינתונים
סיבת המוות נרצח על ידי בנו קיילו רן
דמויות קשורות
משפחה

ליאה אורגנה
קיילו רן

לוק סקייווקר
חברים קירה
צ'ובאקה
לאנדו קלריסיאן
לוק סקייווקר
ריי
אויבים דררידרן ווס
טוביאס בקט
ג'אבה ההאט
דארת' ויידר
בובה פט
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האן סולואנגלית: Han Solo;‏ 32 BBY עד 34 ABY) הוא דמות בדיונית המככבת בטרילוגיה המקורית של סרטי "מלחמת הכוכבים". גולם על ידי השחקן האריסון פורד מפרק 4: תקווה חדשה עד לפרק 7: הכוח מתעורר וגולם על ידי השחקן אלדן ארנרייך בסולו: סיפור מלחמת הכוכבים. ג'ורג' לוקאס, יוצר סאגת הסרטים, תיאר את סולו כ"אדם בודד המגלה את חשיבות היותו חלק מקבוצה ועוזר לטובת הכלל". מעריצים רבים שיערו כי דמותו מבוססת על חברו הוותיק של לוקאס, ובמאי מכובד בפני עצמו, פרנסיס פורד קופולה.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעוריו ותחילת דרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בילדותו, האן סולו עבד בחללית בשם מזל הסוחרים, שריד מחללית שנלחמה במלחמת המשובטים, שם החוק אשר שלט היה "כולם עובדים". לאחר שבילה את מרבית ילדותו בחללית, ווקית אלמנה בשם דיולאנה לקחה את סולו תחת חסותה. בגיל 19, סולו השתחרר מעבודתו, כאשר ברח מהחללית.

לאחר שצבר יכולות טיסה מרשימות, הצטרף סולו לצי הטייסים של האימפריה הגלקטית. במהלך קריירת השירות בצי, מפקדו של סולו הורה לו להתעלל באחד מהווקים אשר תפקדו כעבדים, תחת שלטונה של האימפריה. כאשר האן סירב לעשות זאת, הוא גורש מהצי, אך הכיר את חברו לחיים, אשר חב את חייו להאן - צ'ובאקה. האן זכה בחללית המילניום פלקון מידיד שעבד כשכיר חרב בשם לאנדו קלריסיאן, בטורניר סאבאק בכוכב בספין.

ביחד, סולו וצ'ובאקה עסקו בהברחות לא חוקיות, וזכו למוניטין מכובד ביותר בקרב העוסקים במקצוע זה. לרוע מזלו של סולו, בזמן פעילות לא חוקית בכוכב קסל הוא נרדף בידי צי חלליות אימפריאלי ונאלץ לשחרר חלק ממטענו הלא חוקי כדי להימנע ממאסר. מהלך זה גרם לפתיחת חוב גדול אצל אחד מראשי הפשע הגדולים והמאיימים ביותר הידועים בגלקסיה, וכמו כן מעסיק לשעבר של האן, ג'אבה ההאט. ג'אבה הציב פרס כספי על ראשו של האן, וגרם לכך שירדפו אחריו ציידי-ראשים שונים, בין היתר, גם גרידו, אותו לבסוף סולו הרג.

פרק זה של חייו מתואר בסדרת ספרים "The Han Solo Trilogy".

תקווה חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האן מאוים על ידי ג'אבה, במוס אייסלי, טטואין

מצבו של סולו היה קשה, עד כדי כך שהוא הסכים להסיע שני זרים, לוק סקייווקר ואובי-וואן קנובי, לכוכב הלכת אולדריאן, תמורת 17,000 קרדיטים. במהלך הטיסה לכוכב הלכת, אשר לבסוף התברר כי הושמד, המילניום פאלקון נגררה אל תוך תחנת החלל האימפריאלית שהשמידה אותו: כוכב המוות הענקי.

בכוכב המוות נגרר סולו למשימת הצלתה של הנסיכה ליאה אורגנה, אחת ממנהיגי ברית המורדים הגלקטית, הנלחמת באימפריה הגלקטית. לאחר שהרג כמה שוטרים אימפריאליים, כמעט ונמחץ למוות במכל אשפה ענקי, וניצב מול צבא חיילי-סער ענק לבדו, סולו הצליח לברוח מתחנת החלל, ביחד עם לוק, ליאה, ושני הדרואידים R2D2 ו-C3PO.

בהגיעם לבסיס המורדים בכוכב יאבין 4, סולו קיבל את הפרס הכספי שהובטח לו על הצלתה של ליאה. הוא סירב להצטרף לצי החלליות אשר התכוון לתקוף ולהשמיד את כוכב המוות בטענה שמדובר במשימת התאבדות. לוק המאוכזב המריא אל עבר המתקפה, כשהאן נפרד ממנו במשפט "יהי ה'כוח' עמך".

כשהצי החל לאבד את רוב טייסיו, והמצב נראה אבוד, סולו התערב במתקפה, ויירט את דארת' ויידר ממסלולו, שנייה לפני שהאחרון כמעט והפיל את לוק. הדבר אפשר ללוק לירות את הטיל שהשמיד את כוכב המוות הראשון. כהוקרת תודה על הריסת הנשק האולטימטיבי של אויבה, ברית המורדים העניקה ללוק והאן מדליות-כבוד על תרומתם ועזרתם.

האימפריה מכה שנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

3 שנים לאחר אירועי הסרט הקודם, היה האן מפקד בברית המורדים על הכוכב המושלג והקופא הות'. כאשר לוק יצא לסקור את השטח, ולא חזר (בעקבות התקפת יצור שלג בשם וומפה), האן יצא לחפשו. לבסוף, הוא מצא אותו, על סף קפיאה למוות. האן הציל את לוק מקפיאה ולאחר ששהו לילה שלם בקור המקפיא של הכוכב, לוק והאן חולצו על ידי חבריהם.

חששותיהם של המורדים התגשמו והאימפריה מצאה את בסיסם. כוחות המורדים הפסידו בקרב נגד כוחות האימפריה, אשר הספיקו להשתכלל רבות במהלך 3 השנים שחלפו, ונמלטו מהכוכב. בעוד שלוק פנה אל עבר כוכב דגובה, שם נמצא מאסטר יודה, האן, ליאה, צ'ובאקה ו-C-3PO נמלטו בתמרונים מתוחכמים מחלליות האימפריה ופנו אל עבר "עיר העננים", הנמצאת בכוכב בספין, בה נמצא חברו הוותיק של האן, לנדו, מתוך שתקווה שהלה יספק להם מקלט.

בדרכם לשם הם כמעט ונאכלו על ידי תולעת-חלל ענקית, בזמן שהסתתרו בשדה אסטרואידים מפני חלליות אימפריאליות, אך התגלו בידי צייד הראשים בובה פט אשר רדף אחרי האן בשל הפרס שהוצע על ראשו על ידי ג'אבה. כשהגיעו לכוכב, לנדו קיבל את פניהם בשמחה, ואף שיכן אותם באחת מהדירות המובחרות שבכוכב, אך משהזמין אותם לחדר האוכל הם גילו בו את דארת' ויידר, שבלם את התקפותיו של האן ואסר אותו ואת חבורתו. האן הפגוע והנבגד גילה כי לנדו הסגיר אותם לכוחות האימפריה מחוסר ברירה, לאחר שמיקומם הוסגר בידי בובה פט.

ויידר החליט להקפיא את האן בפחמן (קרבוניט) כדי לבדוק את בטיחות ההליך, מאחר שתכנן להביא כך את לוק סקיווקר לקיסר פלפטין. רגע לפני שהחל תהליך ההקפאה, ליאה התוודתה על אהבתה כלפיו, באחת מהסצנות הידועות בסרט החמישי:

ליאה: "אני אוהבת אותך." ".Leia: "I love you
האן: "אני יודע." ".Han: "I know

לאחר שאמר זאת האן הוקפא, ניתן לבובה פט והפך לקישוט לקיר שאמור להיות מוצג בארמונו של ג'אבה. לאנדו, אשר ניסה לכפר על מעשיו, גבר בעזרת כוחות עיר העננים על חיילי האימפריה, וניסה להציל את האן מידי בובה פט. ניסיונו נכשל, והאן הועבר אל הכוכב טטואין. למרות זאת לא ויתרו כוחות המורדים, והסרט מסתיים כאשר לוק וחבריו יוצאים להציל את האן.

שובו של הג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנתפס על ידי ג'אבה, האן הקפוא נתלה על קיר ארמונו כאות אזהרה למועסקיו. חברי ברית המורדים לא התייאשו, ויצאו למבצע ההצלה. במהלכו, נפלו ליאה (אשר הצליחה להפשיר את האן) וצ'ובאקה בשבי, כאשר לנדו התחזה לאחד משומריו של ג'אבה, ושני הדרואידים, R2-D2 ו-C-3PO שימשו כמשרתיו. לבסוף, הגיע לוק סקייווקר, כעת מיומן עוד יותר באומנויות הג'דיי, וניסה לשכנע את ג'אבה להחזיר את חבריו. כאשר ג'אבה צחק בפניו, לוק ניסה להתקיפו, אך נפל למלכודת, וניצב אל מול מפלצת הראנקור. כשהוא הרג אותה, הוא נשלח, ביחד עם האן וצ'ובאקה, אל עבר מפלצת החול המכונה הסארלאק. גם מהוצאה להורג זו הצליחו המורדים להתחמק, ואחרי שפוצצו את ספינת הדגל של ג'אבה, אותו ליאה הרגה, הם נמלטו מהכוכב.

בחללית הדגל של המורדים הם מגלים כי לנדו יוביל את צי החלליות שיתקיף, ובתקווה גם ישמיד, את כוכב המוות השני (שנמצא בבנייה), בעוד שעל קרקע הירח אנדור, האן ויחידתו יהרסו את הבונקר המכיל את הגנרטור היוצר את שכבת המגן העוטפת את תחנת החלל. האן מאשר ללנדו לטוס עם המילניום פלקון, וחש תחושה מוזרה, כי זו הפעם האחרונה שיראה את השניים.

בכוכב עצמו, נתפסה החוליה של האן, ליאה ולוק על ידי איווקים (Ewoks), יצורים מקומיים הנראים כדובונים קטנים. לאחר שיצרו עמם קשר של שלום, חיילי המורדים נעזרו באיווקים על מנת לנצח את כוחות האימפריה על הקרקע, ולהרוס את הבונקר. האן עצמו ממלא תפקיד מפתח בהריסת הבונקר, כאשר הוא מוצא דרך חכמה וערמומית לחדור אל הבונקר בו התבצרו חיילי הלגיון המובחר של הקיסר. למעלה, בכוכב המוות עצמו, נערך דו-קרב בין לוק לאביו, דארת' ויידר, אשר בסופו הצליח לוק להחזיר את אביו ל'צד המואר' של "הכוח" וגרם לו להרוג את מורו ואדונו, דארת' סידיוס.

כשהאימפריה חוסלה, והאן התאחד עם חבריו (וכמו כן, גם עם ספינתו), הוקמה לה הרפובליקה הגלקטית החדשה, וביחד איתה, מסדר הג'דיי החדש.

הכוח מתעורר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של האן סולו המבוגר בסרט "הכוח מתעורר"

לאחר הקרב על אנדור, האן וליאה ניהלו מערכת יחסים רומנטית והביאו בן לעולם שקראו לו בן סולו. בן אומן על ידי דודו, לוק סקייווקר, להיות אביר ג'דיי. אך בן פותה לחבור לצד האפל של הכוח בעידודו של השליט העליון סנוק. שבור מן הטרגדיה, האן פרש מברית המורדים, עזב את ליאה וחזר ביחד עם צ'ובאקה לחיי מבריח סחורות גנובות. האן יצר קשרים עם מספר כנופיות ולווה מהם כספים בידיעה שלא יוכל להחזיר אותם. בנוסף לכך, המילניום פלקון נגנבה ממנו בכוכב הלכת ג'אקו.

30 שנה אחרי הקרב על אנדור, האן מוצא את המילניום פלקון ועליה ריי תושבת ג'אקו ופין, חייל סער עריק. הם טענו כי הם מובילים מידע חשוב על מקום הימצאו של לוק שנעלם בתוך הדרואיד BB-8 ושיש למסור אותו למחתרת. האן מחליט לעזור להם והוא לוקח אותם למאז קאנאטה, בעלת טברנה עם ידע רב, שהיא תוכל למסור אותו למחתרת. בזמן שהותם בטברנה, המסדר הראשון תוקף את הכוכב בהנהגת בן סולו, שמתקרא עכשיו קיילו רן. המחתרת מסייעת להם להתגבר על המסדר הראשון אך ריי נחטפת על ידי רן. ליאה מגיע לכוכב והיא משכנעת את האן להצטרף אליהם להביס את המסדר ולהחזיר את בנם למוטב. המחתרת מתכננת תוכנית התקפה נגד נשק השמדת הכוכבים של המסדר הראשון. האן יוצא עם פין וצ'ובאקה לכוכב בו נמצא הנשק והם מצליחים לאתר את ריי ולנטרל את ההגנות של הכוכב כדי שהמחתרת תתקוף. האן נתקל בבנו, ומפציר בו שיחזור הביתה אל הוריו, קיילו רן מהסס ומשתף את אביו בכאבו ולבסוף מפעיל את חרב האור שלו ובכך הורג אותו וגורם לו ליפול לתהום הבסיס. ניכר כי גם אחרי בגידת בנו, האן עדיין אוהב אותו.

בתום הקרב, ריי וצ'ובאקה לקחו פיקוד על המילניום פאלקון.

סולו (2018)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט מוצג סיפור קצת אחר כיצד הכיר את צ'ובאקה. לפי סיפור זה הוא נזרק לתא על מנת להיאכל על ידי צ'ובאקה אך הצליח להבין את שפתו ושכנע אותו להימלט יחד. על פי סיפור זה הוא הצטרף לאקדמיה של הצי לאחר שרצה לחזור לכוכב הבית שלו "קורליה", היכן שנשארה מושא אהבתו ק'ירה, שלבסוף עוברת לעבוד בעבור דארת' מול.

עלייתו של סקייווקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האן סולו מופיע מול קיילו רן בתור זיכרון, ובשיחה ביניהם משכנע את רן לחזור לצד המואר.

עץ משפחה וראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמי סקייווקר
(פרנלה אוגוסט)
 
הכוח
 
 
 
 
פאדמה אמידאלה
(נטלי פורטמן)
 
אנאקין סקייווקר
(היידן כריסטנסן)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוק סקייווקר
(מארק המיל)
 
הנסיכה ליאה
(קארי פישר)
 
האן סולו
(האריסון פורד)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בן סולו
(אדם דרייבר)


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האן סולו בוויקישיתוף