האן סולו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האן סולו

האן סולו
האן סולו
שחקן/ית האריסון פורד
מידע
גזע אדם
מין זכר

האן סולואנגלית: Han Solo; נולד ב-29 BBY) הנו דמות בדיונית המככבת בטרילוגיה המקורית של סרטי "מלחמת הכוכבים".גולם על ידי השחקן האריסון פורד. ג'ורג' לוקאס, יוצר סאגת הסרטים, תיאר את סולו כ"אדם בודד המגלה את חשיבות היותו חלק מקבוצה ועוזר לטובת הכלל". מעריצים רבים שיערו כי דמותו מבוססת על חברו הוותיק של לוקאס, ובמאי מכובד בפני עצמו, פרנסיס פורד קופולה.

שנים מוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בילדותו, האן סולו עבד בחללית בשם מזל הסוחרים, שריד מחללית שנלחמה במלחמת המשובטים, שם החוק אשר שלט היה "כולם עובדים". לאחר שבילה את מרבית ילדותו בחללית, ווקית אלמנה בשם דיולאנה לקחה את סולו תחת חסותה. בגיל 19, סולו השתחרר מעבודתו, כאשר ברח מהחללית.

לאחר שצבר יכולות טיסה מרשימות, הצטרף סולו לצי הטייסים של האימפריה הגלקטית. במהלך קריירת השירות בצי, מנהיגו של סולו הורה לו להתעלל באחד מהווקים אשר תפקדו כעבדים, תחת שלטונה של האימפריה. כאשר האן סירב לעשות זאת, הוא גורש מהצי, אך הכיר את חברו לחיים, אשר חב את חייו להאן- צ'ובאקה. האן זכה בחללית המילניום פאלקון מידיד שעסק כשכיר חרב בשם לאנדו קלריסיאן, בטורניר סאבאק (משחק הימורים מיקום "מלחמת הכוכבים") בכוכב בספין.

ביחד, סולו וצ'ובאקה עסקו בהברחות לא חוקיות, וזכו למוניטין מכובד ביותר בקרב העוסקים במקצוע זה. לרוע מזלו של סולו, בזמן פעילות לא חוקית בכוכב קסל הוא נרדף בידי צי חלליות אימפריאלי ונאלץ לשחרר חלק ממטענו הלא חוקי כדי להימנע ממאסר. מהלך זה גרם לפתיחת חוב גדול אצל אחד מראשי הפשע הגדולים והמאיימים ביותר הידועים בגלקסיה, וכמו כן מעסיק לשעבר של האן, ג'אבה ההאט. ג'אבה הציב פרס כספי על ראשו של האן, וגרם לכך שירדפו אחריו ציידי-ראשים שונים, בין היתר, גם גרידו, אותו לבסוף סולו הרג.

תקווה חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האן מאויים על ידי ג'אבה, במוס אייסלי, טטואין

מצבו של סולו היה קשה, עד כדי כך שהוא הסכים להסיע שני זרים, לוק סקייווקר ואובי-וואן קנובי לכוכב אולדריאן, תמורת 17,000 קרדיטים, וללא שאלות מיותרות. במהלך הטיסה לכוכב, אשר לבסוף התברר כי הושמד, המילניום פאלקון נגררה אל תוך תחנת החלל האימפריאלית שהשמידה אותו: כוכב המוות הענקי.

בכוכב המוות נגרר סולו למשימת הצלתה של הנסיכה ליאה אורגנה, אחת ממנהיגי ברית המורדים הגלקטית, הנלחמת באימפריה הגלקטית. לאחר שהרג כמה שוטרים אימפריאליים, כמעט ונמחץ למוות במכל אשפה ענקי, וניצב מול צבא חיילי-סער (חיילי האימפריה) ענק לבדו, סולו הצליח לברוח מתחנת החלל, ביחד עם לוק, ליאה, ושני הדרואידים R2D2 ו-C3PO.

בהגיעם לבסיס המורדים בכוכב יאבין 4, סולו קיבל את הפרס הכספי שהובטח לו על הצלתה של ליאה. הוא סירב להצטרף לצי החלליות אשר התכוון לתקוף ולהשמיד את כוכב המוות בטענה שמדובר במשימת התאבדות. לוק המאוכזב המריא אל עבר המתקפה, כשהאן נפרד ממנו במשפט "יהי ה'כוח' עמך".

כשהצי החל לאבד את רוב טייסיו, והמצב נראה אבוד, סולו התערב במתקפה, ויירט את דארת' ויידר ממסלולו, שנייה לפני שהאחרון כמעט והפיל את לוק. הדבר אפשר ללוק לירות את הטיל שהשמיד את כוכב המוות הראשון. כהוקרת תודה על הריסת הנשק האולטימטיבי של אויבה, ברית המורדים העניקה ללוק והאן מדליות-כבוד על תרומתם ועזרתם.

האימפריה מכה שנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלוש שנים לאחר אירועי הסרט הקודם, היה האן מפקד בברית המורדים על הכוכב המושלג והקופא הות'. כאשר לוק יצא לסקור את השטח, ולא חזר (בעקבות התקפת יצור שלג בשם וומפה), האן יצא לחפשו. לבסוף, הוא מצא אותו, על סף קפיאה למוות. האן הציל את לוק מקפיאה ולאחר ששהו לילה שלם בקור המקפיא של הכוכב, לוק והאן חולצו על ידי חבריהם.

חששותיהם של המורדים התגשמו והאימפריה מצאה את בסיסם. כוחות המורדים הפסידו בקרב נגד כוחות האימפריה, אשר הספיקו להשתכלל רבות במהלך שלוש השנים שחלפו, ונמלטו מהכוכב. בעוד שלוק פנה אל עבר כוכב דגובה, שם נמצא מאסטר יודה, האן, ליאה, צ'ובאקה ו-C-3PO נמלטו בתמרונים מתוחכמים מחלליות האימפריה ופנו אל עבר "עיר העננים", הנמצאת בכוכב בספין, בה נמצא חברו הוותיק של האן, לנדו, מתוך שתקווה שהלה יספק להם מקלט.

בדרכם לשם הם כמעט ונאכלו על ידי תולעת-חלל ענקית, בזמן שהסתתרו בשדה אסטרואידים מפני חלליות אימפריאליות, אך התגלו בידי צייד הראשים בובה פאט אשר רדף אחרי האן בשל הפרס שהוצע על ראשו על ידי ג'אבה. כשהגיעו לכוכב, לנדו קיבל את פניהם בשמחה, ואף שיכן אותם באחת מהדירות המובחרות שבכוכב, אך משהזמין אותם לחדר האוכל הם גילו בו את דארת' ויידר, שבלם את התקפותיו של האן ואסר אותו ואת חבורתו. האן הפגוע והנבגד גילה כי לנדו הסגיר אותם לכוחות האימפריה מחוסר ברירה, לאחר שמיקומם הוסגר בידי בובה פאט.

ויידר החליט להקפיא את האן בפחמן ( קרבוניט )כדי לבדוק את בטיחות ההליך, מאחר שתכנן להביא כך את לוק סקיווקר לקיסר פלפטין. רגע לפני שהחל תהליך ההקפאה, ליאה התוודתה על אהבתה כלפיו, באחת מהסצנות הידועות בסרט השני:

Leia: "I love you." ליאה: "אני אוהבת אותך."
Han: "I know." האן: "אני יודע."

לאחר שאמר זאת האן הוקפא, ניתן לבובה פאט והפך לקישוט לקיר שאמור להיות מוצג בארמונו של ג'אבה. לאנדו, אשר ניסה לכפר על מעשיו, גבר בעזרת כוחות עיר העננים על חיילי האימפריה, וניסה להציל את האן מידי בובה פאט. ניסיונו נכשל, והאן הועבר אל הכוכב טטואין. למרות זאת לא ויתרו כוחות המורדים, והסרט מסתיים כאשר לוק וחבריו יוצאים להציל את האן.

שובו של הג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנתפס על ידי ג'אבה, האן הקפוא נתלה על קירו, כאות מזכרת על אויבו הוותיק, וכאות אזהרה למועסקיו. חברי ברית המורדים לא התייאשו, ויצאו למבצע ההצלה. במהלכו, נפלו ליאה (אשר הצליחה להפשיר את האן) וצ'ובאקה בשבי, כאשר לנדו התחזה לאחד משומריו של ג'אבה, ושני הדרואידים, R2-D2 ו-C-3PO שימשו כמשרתיו. לבסוף, הגיע לוק, כעת מיומן עוד יותר באומנויות הג'דיי, וניסה לשכנע את ג'אבה להחזיר את חבריו. כאשר ג'אבה צחק בפניו, לוק ניסה להתקיפו, אך נפל למלכודת, וניצב אל מול מפלצת הראנקור. כשהוא הרג אותה, הוא נשלח, ביחד עם האן וצ'ובאקה, אל עבר מפלצת החול המכונה הסארלאק. גם מהוצאה להורג זו הצליחו המורדים להתחמק, ואחרי שפוצצו את ספינת הדגל של ג'אבה, אותו ליאה הרגה, הם נמלטו מהכוכב.

בחללית הדגל של המורדים, התגלה לנו כי לנדו יוביל את צי החלליות שיתקיף, ובתקווה גם ישמיד, את כוכב המוות השני, בעוד שעל קרקע הירח אנדור, האן ויחידתו יהרסו את הבונקר המכיל את הגנרטור היוצר את שכבת המגן העוטפת את תחנת החלל. האן מאשר ללנדו לטוס עם המילניום פאלקון, וחש תחושה מוזרה, כי זו הפעם האחרונה שיראה את השניים.

בכוכב עצמו, נתפסה החולייה של האן, ליאה ולוק על ידי איווקים (Ewoks), יצורים מקומיים הנראים כדובונים קטנים. לאחר שיצרו עמם קשר של שלום, חיילי המורדים נעזרו באיווקים על מנת לנצח את כוחות האימפריה על הקרקע, ולהרוס את הבונקר. האן עצמו ממלא תפקיד מפתח בהריסת הבונקר, כאשר הוא מוצא דרך חכמה וערמומית לחדור אל הבונקר בו התבצרו חיילי הלגיון המובחר של הקיסר. למעלה, בכוכב המוות עצמו, נערך דו-קרב בין לוק לאביו, דארת' ויידר, אשר בו בסופו הצליח לוק להחזיר את אביו ל'צד המואר' של "הכוח", כאשר ויידר הרג את מורו, דארת' סידיוס.

כשהאימפריה חוסלה, והאן התאחד עם חבריו (וכמו כן, גם עם ספינתו), הוקמה לה הרפובליקה הגלקטית החדשה, וביחד איתה, מסדר הג'דיי החדש.

היקום המורחב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כעבור ארבע שנים, בהן סולו שימש כמפקד בכיר בצבא הרפובליקה הגלקטית החדשה, הוא התחתן עם ליאה, ואף הפך לאב ילדיה: ג'יינה סולו, ג'ייסן סולו, ואנקין סולו, הקרוי על שם אביהם של ליאה ולוק, אנקין סקייווקר. שלושת הילדים האלו היו רגישים ל"כוח", ומאוחר יותר אף הפכו להיות מבין אבירי הג'דיי הראשונים במסדר המחודש. כוחות אימפריאליים חדשים אף ניסו לחטוף את ילדיו, ולהפוכם לאבירי ג'דיי אפלים, אך ניסיון זה נכשל.

כמה חודשים לאחר מכן, משובטו של הקיסר פלפטין, שליט האימפריה והסית'-לורד האכזר, ניסה לחטוף את אנקין, במטרה לאכלס מחדש את גופו שלו בגופו של הילד. אך שוב, ניסיון החטיפה נכשל, כאשר סולו ירה בטעות בגבו של פלפטין, והרג אותו.

כעבור כמה שנים, צ'ובאקה נהרג במהלך ניסיון להגן על חייו של אנקין, במהלך פעילות מטעם מסדר הג'דיי החדש. האן לקח את מותו באופן קשה ביותר, ובעקבותיו, שקע באלכוהוליזם ובדיכאון. הוא הוציא את עצביו על משפחתו וחבריו, ובעקבות כך, חזר לחיות את אורך-חייו הבודדים. כאשר האן כמעט והצליח לחזור למצבו הקודם, אנקין נהרג, ועל כן סולו החל גם להרגיש מיואש למדי. לבסוף, הצליח סולו לקבל את מותם של אנקין וצ'ובאקה כחלק מחייו ולהמשיך בדרכו, ובכך, תיקן את מערכת יחסיו עם משפחתו.