הכוח (מלחמת הכוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הכוחאנגלית: The Force) הוא שדה אנרגיה בסדרת סרטי המדע הבדיוני מלחמת הכוכבים.

הכוח מתואר כמקור בלתי נדלה של אנרגיה וכוח השורה בכל היקום ומתקיים בסימביוזה עם כל היצורים החיים, וכמו כן, עם המידי-הכלוריאנים. הכוח הוא כלי מרכזי בידי אבירי הגד'יי ואדוני הסית' - מסדרים יריבים בעולם מלחמת הכוכבים.

שני צדדיו של הכוח הם "הכוח" ו"הצד האפל". אבירי הג'דיי הם הצד הפסיבי של הכוח: הם נותנים ל"כוח" לזרום דרכם ולהדריך את תנועתם ומחשבתם. הסית' הם הצד האקטיבי של הכוח: הם משתמשים בו וקוצרים אותו בעזרת שנאה וזעם וכל רגש בעל עוצמה.

יכולות משתמשי הכוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

יכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השליטה בכוח מעניקה למשתמש בו יכולות שונות, בהן הוא שולט בעזרת כוח הרצון, יכולות אלה כוללות: טלפתיה, טלקינזיס, מודעוּת מלאה, תפישה פיזית ומטאפיזית מוגברת וכן היכולת לשנות את מחשבתם של בעלי נפש חלשה. בכוח ניתן להשתמש גם כך שידריך את המשתמש בו: כך, למשל, נתן לוק סקייווקר לכוח להדריך אותו ולכוון במדויק טורפדו פרוטונים אל מטרה קטנה בכוכב המוות הראשון בעת קרב יאבין. בנוסף מאפשר הכוח ראייה מוגבלת של העתיד, דבר שיכול להתבטא בראיית המכה הבאה בדו-קרב אך גם בראיית דברים מרוחקים יותר. כתוצאה ממיומנויות אלו, הכוח קשור לעתים אל המושגים של טאואיזם ופאראפסיכולוגיה.

בנוסף ליכולות לעיל, משתמשי הכוח יכולים להתקיף באמצעות הכוח על ידי יצירת "ברקי כוח" מידיהם. ברקים אלה מסיבים סבל רב לקורבנות ואף יכולים להיות קטלניים. בגלל הפילוסופיה של הג'דיי, אבירי ג'דיי משתמשים ביכולת זו רק לעתים נדירות ובפועל היא למעשה יכולת של הסית'. מי שידוע במכות ברקיו היה דארת' סידיוס. בנוסף, אפשר לחנוק אנשים באמצעות הכוח ויכולת זו היא אחד מסימני ההיכר של דארת' ויידר. הכוחות של הג'דיי יותר הגנתיים בעוד הכוחות של הסית' יותר התקפיים. במשחקי המחשב Knights of the Old Republic, Jedi Outcast ו-Jedi Academy ניקוז-כוח, ברקים וחניקת-כוח הם כוחות של הסית' בעוד שספיגה, ריפוי והגנה הם כוחות של הג'דיי. יש גם כוחות אוניברסלים כגון דחיפה, משיכה, מהירות וקפיצה שאינם אפלים או נאורים במהותם. כמו כן, במשחק Knights of the Old Republic ספיגת-כוח היא יכולת אוניברסלית. כמובן, אלה הם רק היבטים מוגבלים של יכולות הכוח, שנובעים מהצורך לפשט את הדברים עבור משחק מחשב. עולה מכך שאביר ג'די יכול להשתמש ביכולות כוח המוגדרות כאפלות, ועדיין להיות מאוחד עם הצד הטוב של הכח.

נפש[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלה הנוטים לצד המואר של הכוח יכולים במידה להעפיל על המוות ולהתאחד עם הכוח, דבר המאפשר להם להתקיים כיישויות אנרגטיות שיכולות לבוא בדברים עם ישויות הרגישות לכוח (כגון אבירי ג'דיי). לפי אובי ואן קנובי, בספר Heir to the Empire של טימותי זאהן, מצב זה הוא רק זמני, לפני שהג'דיי חייב להמשיך הלאה אל ממלכת הנפשות. הג'דיי לא היו מודעים ליכולת זו, עד אחרי מלחמת המשובטים, כאשר קווי-גון ג'ין חשף בפני יודה מה עליו לעשות כדי להשיג זאת. בניגוד לכתוב בספר של זאהן, קווי-גון תיאר יכולת זאת כ"נצחית". יודה לימד יכולת זאת את אובי ואן קנובי, אך מסתבר שגם אנקין סקייווקר ידע להשתמש בה, מיד אחרי שחזר לצד המואר, למרות שלא למד אותה מאף אחד. בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית' הקיסר פלפטין טוען שדארת' פילאגיוס מצא שיטה תוך שימוש בצד האפל כדי למנוע מוות מלכתחילה.

ביקום המורחב, מספר אבירי ג'דיי ואבירי סית' למדו את היכולת של העברת הנפש לגוף אחר. בקומיקס האימפריה האפלה של דארק הורס קומיקס פלפטין השתמש ביכולת זאת להעביר את נפשו לשיבוט צעיר שלו, וקליסטה מעבירה את נפשה לגופה של חברתה הגוססת, כדי שהיא תוכל לחיות. לרוע מזלה, בתהליך זה היא איבדה את היכולת לגעת בכוח אך עדיין יכלה לגעת בצד האפל.

הנפשות של אדוני הסית' מרקה רגנוס, אג'ונטה פאל, פרידון נאד ואקסר קון הופיעו גם. חושבים שזה אומר שהאמצעים שהסית' יהפך לרוח רפאים פעילה שונים, ופחות טבעיים, מאלה של הג'דיי.

אריכות חיים וחיזוק אתלטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן ראיות שתומכות בכך שהסימביוזה של הג'דיי והסית' עם הכוח מעניקה להם תוחלת חיים ארוכה יותר ומפחיתה את פגעי ההזדקנות. הפחתה זו בפגעי הזקנה מתבטאת לא במראה פיזי אלא ביכולות אתלטיות מוגברות וחושים מחודדים. דוגמאות מרכזיות לכך הן הרוזן דוקו, יודה ודארת' סידיוס, שהיו מסוגלים למעשי זריזות שאינם אופייניים לגילם הרב. דוקו, שהיה למעלה מבן שמונים היה מסוגל ליצירת ברקים וביצועי סיוף מרשימים, סלטות, בעיטות סיבוביות ולרוץ במהירות מלאה. יודה, למרות היותו בן בערך 900 שנה (למרות שלא ידוע מה תוחלת החיים של הגזע החייזרי אליו הוא היה שייך), היה אקרובטי ביותר כאשר נלחם וגייס לצידו את הכוח. קווי-גון ג'ין היה בן 60 כשהוא נהרג בקרב במלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום, למרות שמבחינת מראה ואתלטיות הוא היה רק בשנות ה-40 שלו.

בנוגע לאריכות ימים, זה נובע משורה בסרט של גראנד מוף טארקין במלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה שחשב שאובי וואן קנובי מת מזקנה, ואילו דארת' ויידר הזכיר לו לא להמעיט ביכולותיו של הכוח[1]. אינדיקציה נוספת לאריכות ימים באמצעות הכוח ניתנה בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 6: שובו של הג'די, והיא ניתנה על ידי יודה רגעים ספורים לפני מותו. כאשר לוק סקייווקר מחה שיודה לא יכול למות, יודה אמר שחזק הוא בכוח אך לא חזק דיו כדי להאריך עוד את חייו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יש לציין ששורה זו היא די מוזרה שכן גילו של אובי-וואן בסרט הוא בערך 59 והסית' חשבו שאובי-וואן נהרג ב"טיהור הג'דיי הגדול" שהתרחש בסרט השלישי.