ג'אר ג'אר בינקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

ג'אר ג'אר בינקס

JarJar.jpg
ג'אר ג'אר בינקס
הופעה ראשונה מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום
שחקן/ית אחמד בסט
מידע
גזע גאנגאן
מין זכר
דמויות קשורות
חברים קווי-גון ג'ין, אובי ואן קנובי, פאדמה אמידאלה, אנאקין סקייווקר

ג'אר ג'אר בינקסאנגלית: Jar Jar Binks) הוא דמות בדיונית מטרילוגיית מלחמת הכוכבים. ג'אר ג'אר בינקס היה לשעבר איום לקהילתו עקב היותו מגושם. עם התקדמות העלילה, נעשה גנרל בצבא הגאנגאני ונהפך לסנאטור בסנאט הגלקטי בשם נאבו. יש הזוקפים לזכותו את הסכם השלום בין הגאנגאנים לבני האדם בנאבו. הדמות בעיקר קומית ומדובבת על ידי אחמד בסט.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'אר ג'אר בינקס הוא גאנגאן יתום ומגושם מילדותו, אך קומיקס מספר שהוא היה בנו של ג'ורג' אר בינקס (George R. Binks). ג'אר ג'אר לא הצליח להסתדר בבתי הספר ב"אוטו גאנגה" ונזרק מכולם, לכן הוא עבד רוב הזמן ולרוב פוטר ביום שהועסק מפני שהוא מגושם כל כך. העבודה האחרונה של ג'אר ג'אר לפני עלילת הסרט הייתה מלצרות במסיבה מפוארת של בוס נאס (השליט של אוטו גאנגה) אך ג'אר ג'אר פוצץ בתאונה מצערת את התנור. הפיצוץ העז סדק את קירות הבועה והציף את המסיבה. ג'אר ג'אר ניסה להציל את הרכב היוקרתי של הבוס, אך ריסק אותו במקום. בוס נאס החליט שזה מספיק והגלה את ג'אר ג'אר בינקס מכיוון שהוא סכנה לציבור.

פרק I אימת הפנטום[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייו של ג'אר ג'אר השתנו כשהוא ראה את הפלישה של צבא פדרציית הסחר. ג'אר ג'אר נבהל מאוד ופגש את אביר הג'דיי קווי-גון ג'ין ותלמידו אובי-וואן קנובי. הג'דיי הצילו את עצמם ואת ג'אר ג'אר מדריסה על ידי רכב של הפדרציה. ג'אר ג'אר, שמכבד את חוקי הגאנגאנים, חב את חייו לקווי-גון. אובי-וואן מעלה את העובדה שהם צריכים להגיע לת'יד כדי לדבר עם המלכת נאבו, פאדמה אמידאלה. ג'אר ג'אר הזכיר שאפשר להגיע לשם דרך אוטו גאנגה, הוא התחרט על זה מיד כי הוא ידע שיהרגו אותו אם יחזור.

ג'אר ג'אר הצטרף לג'דיי והדריך אותם לאוטו גאנגה. ברגע שהגיעו ג'אר ג'אר נעצר והועמד לדין מול בוס נאס. קווי-גון דיבר עם הבוס והצליח להשיג תחבורה לת'יד, לאחר מכן נאס גזר עונש מוות על ג'אר ג'אר. קווי-גון אמר שחייו של ג'אר ג'אר הם רכושו ולכן בוס נאס לא יכול להרוג אותו. הבוס קיבל את זה ושלח את ג'אר ג'אר עם הג'דיי.

בת'יד ראה ג'אר ג'אר איך אבירי הג'דיי הצילו את המלכה אמידאלה. ג'ין שכנע את המלכה ללכת לקורוסנט ולבקש עזרה מהסנאט. ספינתה של המלכה הצליחה לעבור את המחסום שהציבה פדרציית הסחר אך נזוקה. החבורה נאלצה לנחות בטטואין כדי לקנות חלקים לספינה.

אחרי נאבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טטואין[עריכת קוד מקור | עריכה]

החבורה הגיעה לטטואין ונכנסה לנמל החלל "מוס אייסלי". שם הם מצאו את החנות של וואטו. לוואטו היה את החלקים לספינה אך, הוא לא קיבל את הכסף של הרפובליקה מכיוון שהשפעתה של הרפובליקה הייתה חלשה מאוד בטטואין ולכן המטבע שלהם היה חסר כוח קניה. בחנות הם פגשו ילד קטן ושמו אנאקין סקייווקר. אנאקין הציל את ג'אר ג'אר מידיו הכועסות של חייזר בשם סבולבה, שניסה להרוג את ג'אר ג'אר. אנאקין היה ילד מאוד אדיב והציע לחבורה מחסה בביתו בזמן סופת חול שפקדה את מוס אספה. בביתו הם גילו את כישרונו במרוצי פודים. סקיווקר חשב שהמרוץ הקרוב יכול להיות דרך טובה לקווי-גון ולאמידאלה להשיג את הכסף לחלקים.

ג'אר ג'אר שמח לעזור לאנאקין לתקן את הפוד שלו לקראת המרוץ. אנאקין העריך מאוד את עזרתו של בינקס וביום מרוץ ה"בונטה איב קלאסיק" ג'אר ג'אר היה יחד עם הג'דיי ועם אמו של אנאקין שמי במקומות השמורים למשפחה וחברים. כשאנאקין ניצח במרוץ ג'אר ג'אר שמח מאוד ואפילו צעק מרוב אושר.

ביקורת על דמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של ג'אר ג'אר בינקס באימת הפנטום נהפכה לדמות שנואה בקרב חלק מעריצי הסדרה. היא הותקפה בחריפות מספר פעמים על ידי מעריצי הסדרה שהתלוננו כי היא ילדותית, סטריאוטיפית ואפילו גזענית. הדמות מזוהה יותר בהומור סלפסטיק ואינה רצינית. ג'ורג' לוקאס עצמו טען בתגובה כי קהל הצופים אוהב עיבוד יותר קשוח ורציני בסגנון שליחות קטלנית והוא מתאכזב כשמופיעים בסרט קטעים שיכולים להיראות לו ילדותיים.

תאוריית "דארת' ג'אר ג'אר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחמישה באוקטובר 2015, משתמש reddit בשם "Lumpawarroo" העלה לאתר תאוריה שמסבירה את ההתנהגות של ג'אר ג'אר בינקס בטרילוגיה המוקדמת. התאוריה התפרסמה ביוטיוב ופותחה אף יותר.

על פי התאוריה, ג'אר ג'אר בינקס הוא לוחם סית' מיומן שמשתמש באמנות הלחימה "אגרוף שיכור" או דומה לה, יכול לשלוט במחשבות של אחרים, וכהוכחה נוספת ליכולות השליטה שלו בכוח, הוא עשה סלטה עם בורג בגובה 6 מטרים מעמידה במקום.

עקב השנאה הרבה לג'אר ג'אר, תפקידו כעוזר של דארת' סידיוס הוחלף בדמות חדשה וחסרת רקע, הרוזן דוקו.