לדלג לתוכן

קונפדרציית המערכות העצמאיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קונפדרציית המערכות העצמאיות
סמל הקונפדרציה
סוג הארגון קונפדרציה
עיר הבירה ראקסוס סקונדוס, ג'נוסיס.
שפות רשמיות גלקטית בסיסית
מנהיגים הרוזן דוקו, לאחר מכן: גנרל גריווס, ניוט גונריי.
מנהיג דה פקטו סודי דארת' סידיוס
מפקד הצבאות גנרל גריווס
ראשות מחוקקת מועצת הבדלנים
הקמה 24 BBY
התפרקות 19 BBY

קונפדרציית המערכות העצמאיותאנגלית: Confederacy of Independent Systems, או בקיצור CIS) היא קבוצת מערכות גלקטיות בדיוניות מסדרת סרטי "מלחמת הכוכבים". הקונפדרציה משמשת כקבוצת הנבלים הראשית בסרטים השני והשלישי.

המערכות החברות בקונפדרציה מאמינות כי הרפובליקה איבדה את ייחודה, וכי כעת היא פועלת בשחיתות ואי-צדק. מטרתה העיקרית, אותה הקונפדרציה משיגה, הייתה התנתקות מהרפובליקה והקמת ארגון משלהם. מספר המערכות החברות נמדד ב"אלפים", ומאוחר יותר בסרט השני נאמר כי "10,000 מוכנות להצטרף". כמה מהמערכות הפעילות ביותר בארגון הן: פדרציית הסחר (Trade Federation), האיחוד הטכני (Techno Union), גילדת המסחר (Commerce Guild), הברית המאוגדת ( Corporate Alliance), הג'נוסיסיאנים ושבט הבנק האינטרגלקטי (InterGalactic Banking Clan).

הקונפדרציה מוכרת בקרב אויביה כ"הבדלנים"(Separatists).

השנים המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הניסיון השלילי של פדרציית הסחר עם הרפובליקה הגלקטית החל ב-32 BBY, כאשר הפדרציה הטילה מצור על הכוכב נאבו, בדרישה לתשלום מיסים עבור שימוש בנתיבי סחר. בן בריתה של הפדרציה היה דארת' סידיוס, סית' לורד שהבטיח להם כי יקדם את עניין הפלישה, ויעזור בקרבות.

ניוט גאנריי, ראש הפדרציה, השתלט על ארמון הכוכב בעיר ת'יד, וניסה להכריח את מלכת נאבו, המלכה אמידאלה, לחתום על אמנה האומרת כי הפלישה היא חוקית. כשאמידאלה סירבה לחתום, גונריי החל לענות את תושביה בעזרת דרואידי הקרב בהם שלט. אמידאלה הצליחה לברוח, בעזרת שני אבירי ג'דיי הנשלחו מטעם הנשיא העליון וואלורום, שליט הרפובליקה.

המלכה, מגיניה ופמילייתה טסו אל עבר בירת הרפובליקה, הכוכב קורוסנט, בו אמידאלה הציגה את עניין הפלישה, וקיוותה כי תקבל עזרה וסיוע מהסנאט. אולם וואלורום הציע כי תשלח משלחת שתבדוק את עניין הפלישה, ורק לאחר מכן תקבע החלטה. אמידאלה, אשר ידעה כי בני עמה סובלים, דחתה את הצעתו, והציעה הצעה משלה - הצעת אי אמון בוואלורום, ובחירות נשיא עליון חדש. כך אכן קרה, והסנטור של נאבו, סנטור פלפטין, נבחר.

לבסוף, גונריי נתפס, צבא הדרואידים של הפדרציה נחל כישלון אל מול תושבי נאבו, וספינת הפיקוד פוצצה על ידי אנאקין סקייווקר, ילד צעיר מכוכב טטואין, שהצטרף לכוחות הכוכב. גונריי הובא אל הכוכב קורוסנט, שם הועמד לדין עבור פשעיו. הוא הרגיש נבגד על ידי הרפובליקה, ובמיוחד על ידי סידיוס, אשר נטש אותו כשהחלה התבוסה. פגוע ומושפל, גונריי פרש מהרפובליקה, וביחד איתו, פדרציית הסחר כולה.

גונריי פנה אל הרוזן דוקו, אביר ג'דיי שפרש מהמסדר, וביקש עזרה בביצוע נקמתו ברפובליקה, ובאמידאלה עצמה. דוקו סיפר לו אודות הקמת הקונפדרציה, והציע לו להצטרף. גונריי הסכים, אך הציב תנאי אחד: מותה של אמידאלה. דוקו, אשר היה מעוניין בהצטרפות פדרציית הסחר לקונפדרציה, שכר את שירותיו של צייד הראשים ג'נגו פט, בהריגת אמידאלה, שכעת נהפכה לסנטורית הכוכב, לאחר שהקדנציה שלה בתור מלכה נגמרה.

ב-22 BBY, מועצת הבדלנים נפגשה בכוכב ג'נוסיס, שם הקים "האיחוד הטכני" מפעלי בניית דרואידי-הקרב של הקונפדרציה. אובי-וואן קנובי, בעבר פדוואן וכעת מאסטר, עקב אחרי פט לכוכב, והיה עד לשיחה שהתנהלה בין מנהיגי המערכות השונות. הוא נתפס, ואחריו חניכו, אנאקין סקייווקר, ולמרבה שמחתו של גונריי, גם אמידאלה. השלושה נשלחו להוצאה להורג על ידי שחרור חיות טרף פראיות. ההוצאה להורגה נכשלה, ואל האצטדיון פרצו עשרות אבירי ג'דיי. חברי הבדלנים המפוחדים שחררו את צבא הדרואידים שלהם, שהוכיח את עצמו כקטלני אל מול אבירי הג'דיי.

לבסוף, דרואידי-הקרב גברו על אבירי הג'דיי, והיה נראה כי זהו ניצחונה הראשון של הקונפדרציה. דוקו הציע למייס ווינדו, מנהיג אבירי הג'דיי שפרצו לאצטדיון להיכנע, ועל כן, הוא יחוס על חייהם. כשווינדו סירב להצעתו, דרואידי-הקרב התכוונו להנחית את מכתם האחרונה, אך מהלך זה הופרע על ידי הגעתו של יודה, וביחד איתו, צבא הרפובליקה, המורכב ממשובטים שנוצרו בכוכב קאמינו. קרב אדיר התחולל בכוכב שבסופו גברו כוחות הרפובליקה על כוחות הבדלנים, והכריחו אותם לסגת. דוקו, כמו שאר חברי מועצת הבדלנים, ברח מהכוכב.

מאותו קרב, החלה לה המלחמה בת 3 השנים, שנקראה מלחמת המשובטים.

מלחמת המשובטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן קצר לאחר הקרב בכוכב ג'נוסיס, גנרל גריווס הפך למנהיג צבא דרואידי-הקרב. לאחר שורת ניצחונות של הבדלנים על צבאות הרפובליקה, הרוזן דוקו גילה למנהיגי הבדלנים כי דארת' סידיוס הוא מנהיגם, וכי התוכנית האולטימטיבית שלהם תהיה לעכב את הרפובליקה מספיק זמן עד להשלמת בניית נשקם האדיר, כוכב המוות, הנבנה על ידי הג'נוסיסאנים. במהלך המלחמה, מנהיגי הבדלנים (למעט מדוקו) לא ידעו על זהותו האמיתית של סידיוס.

סופה של הקונפדרציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדת הבדלנים בכוכב מוסטאפר הייתה בלתי חדירה לפולשים. מועצת הבדלנים נותרה בכוכב ויצרה קשר עם דארת' סידיוס, שאמר להם כי למרות הפסדם במלחמה, הוא יגמול להם על שירותם הנאמן.

עיוורים מההבטחה על תגמולם, אף נציג ממועצת הבדלנים לא תחקר את מטרתו האמיתית של סידיוס. סידיוס תכנן את סופה של הקונפדרציה על ידי שליחת חוליית חיילי משובטים אשר יסתערו על הבסיס, אך לבסוף שינה את דעתו, וחשב כי שליחת נציג יחיד לא תעורר את חשדם. דארת' ויידר הוכנס ללא שאלה אל הבסיס, אך מועצת הבדלנים הבינה מאוחר מדי כי הם נבגדים על ידי מנהיגם ותלמידו. הדלתות ננעלו, וחברי המועצה נשחטו ללא היסוס על ידי אדון הסית' החדש. באותו הזמן, פלפטין נשא בפני הסנאט נאום האומר כי הבדלנים הושמדו, והמלחמה נגמרה. הוא ניצל את ההזדמנות, והודיע כי הרפובליקה הפכה לאימפריה, והוא עצמו הקיסר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]