לדלג לתוכן

יודה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מאסטר יודה
מאסטר יודה
מאסטר יודה
שם סרט מלחמת הכוכבים
הופעה ראשונה מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית
הופעה אחרונה מלחמת הכוכבים - פרק 9: עלייתו של סקייווקר
יוצרים ג'ורג' לוקאס
גילום הדמות פרנק אוז
דיבוב פרנק אוז
מידע
כינויים מאסטר
גיל 900 (פחות או יותר)
תאריך לידה BBY 896
גזע לא ידוע
מין זכר
מקצוע ראש מועצת הג'דיי
שיוך מסדר הג'דיי, הרפובליקה הגלקטית
נטייה הצד המואר בכוח
מומחיות לחימה בחרב אור ירוקה, הכשרת אבירי ג'דיי, חיזוי עתידות בעזרת ה"כוח"
כוחות שליטה פנומנלית ב"כוח" ומיומניות בחרב אור
כלי נשק חרב אור ירוקה
מקום מגורים קורסנט עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פטירה ABY 4
מקום פטירה Dagobah עריכת הנתון בוויקינתונים
סיבת המוות זקנה
דמויות קשורות
חברים קווי-גון ג'ין, אובי ואן קנובי, מייס וינדו, אנאקין סקייווקר (כשהיה בצד המואר), לוק סקייווקר (תלמיד)
אויבים דארת' סידיוס, דארת' ויידר, דארת' טיראנוס, ומסדר ה"סית'"
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יודהאנגלית: Yoda) הוא דמות בדיונית בעולם "מלחמת הכוכבים". יודה הוא אמן ג'דיי בדרגת מאסטר, וחבר במועצת הג'דיי. יודה הוא הזקן שבחברי המועצה והמכובד שבהם, ואף אימן רבים מהם לאבירי ג'דיי. את דמותו החייזרית נמוכת הקומה (66 סנטימטר גובהה) דיבב והפעיל השחקן פרנק אוז (שהתפרסם גם בהשתתפותו ב"חבובות"), באמצעות בובה בסרטים המוקדמים של הסדרה, ובסרטים המאוחרים יותר נוצרה הדמות באנימציה ממוחשבת, אך אוז המשיך לדבב אותה. יוצר הסדרה ג'ורג' לוקאס לא חשף את פרטי חייו של יודה לפני מאורעות "אימת הפנטום", ופרטים מסוימים כמו כוכב הבית ושם הגזע שלו נותרו לא ידועים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש הג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת אירועי הסרט הראשון ("מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום") כיהן יודה כמאסטר-ג'דיי וחבר בכיר במועצת הג'דיי. הוא נחשב לגדול אבירי הג'דיי בתקופתו, למרות גילו המופלג (כ-864 שנים).

כמורה ג'דיי, יודה לימד, הכשיר ואימן אבירי ג'דיי נודעים, ובכללם הרוזן דוקו (לפני פנייתו לצד האפל), אובי ואן קנובי (חלקית, לפני שקווי-גון ג'ין לקח על עצמו את אימונו), לוק סקייווקר, אנאקין סקיווקר ואסוקה טאנו.

בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום, יודה ממלא תפקיד חשוב בשכנוע מועצת הג'דיי שלא לאשר את בקשתו של קווי-גון ג'ין לאמן את אנאקין סקייווקר הצעיר עם סיום הכשרתו של אובי ואן קנובי, שהיה אז חניכו. יודה חש שחייו של אנאקין כעבד, וזכר אמו משפיעים עליו במידה המסכנת את עתידו כג'דיי. עתידו של הנער לוט בערפל, טוען יודה.

אף על פי כן, לאחר מותו של קווי-גון ג'ין בידי דארת' מול, מועצת הג'דיי הופכת את החלטתה, מסיבות לא ברורות, ומאשרת את הכשרתו של אנאקין לג'דיי על ידי אובי-וואן קנובי. ייתכן שזיקתו החזקה של אנאקין ל"כוח" היא זו שהשפיעה על המועצה, והם אישרו את הבקשה מתוך מחשבה שיהיה זה בזבוז (ואולי אפילו מסוכן) שלא לאמן את הנער. אפשרות אחרת היא שהמועצה מנסה לכבד את זכרו של קווי-גון ג'ין על ידי מילוי משאלתו האחרונה.

במלחמת הכוכבים - פרק 2: מתקפת המשובטים, יודה הוא גנרל הרפובליקה בקרב על ג'נוסיס, שבו צבא המשובטים של הרפובליקה משתתף לראשונה. בעיצומו של הקרב, מתעמת יודה עם הרוזן דוקו, ומציל מידיו את אובי ואן קנובי וחניכו אנאקין סקייווקר.

נפילת הג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות גדולתו ב"כוח", יודה לא מצליח למנוע את נפילת מסדר הג'דיי ועלייתו של אדון הסית' דארת' סידיוס, הוא הקאנצלר פלפטין, לשלטון. במלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית' יודה מתוודה שקצרה ידו לראות מה קורה שכן הצד האפל של הכוח מערפל את העתיד. הוא לא מקדיש תשומת לב מספיקה למצוקותיו של אנאקין סקייווקר ומניח לו ליפול תחת השפעתו של פלפטין. חרף חשדותיו, חשדות המועצה בכוונותיו של פלפטין ואף מתן הוראה לאנאקין לרגל אחרי הקאנצלר, הם נופלים למלכודת של פלפטין ונותנים לו לבודד את אנאקין. יודה נשלח להנהיג את צבא המשובטים על מנת לעזור לווקים (הגזע של צ'ובאקה, טייס המשנה של האן סולו) ואילו אובי ואן קנובי נשלח לצוד את גנרל גריווס בכוכב מרוחק. רק מייס ווינדו נותר להשגיח על אנאקין, אך הריחוק בין השניים גורם להתקרבותו של אנאקין לפלפטין. כאשר פלפטין חושף בפני אנאקין את היותו לורד סית', אנאקין מסגיר אותו למועצה אך כאשר מייס ווינדו מנסה להורגו אנאקין עוצר בעדו ובסופו של דבר עובר לצד האפל ונהפך לתלמידו של פלפטין, תחת השם דארת' ויידר. מגובה באנאקין, פלפטין מתחיל בטיהור הג'דיי הגדול (פקודה 66) ומורה לצבאות המשובטים לחסל את הג'דיי שבסביבתם. רק יודה, אובי ואן ועוד כמה אחדים הצליחו להימלט מהתקיפה. הם טסים בחזרה לקורוסאנט ושם מגלים את מעברו של אנאקין לצד האפל ואת הטבח שערך בחניכי הג'דיי הצעירים, אבירי הג'דיי המבוגרים ובמאסטרים. יודה שולח את אובי ואן להרוג את אנאקין במוסטאפאר ואילו הוא יוצא להתעמת עם פלפטין אך לא מצליח לעצרו. פלפטין מפיל עליו את מושבי הסנאט ומנסה לחשמל אותו אך כשהפסדו של יודה נראה בלתי נמנע הוא מצליח ברגע האחרון להתנגד לחשמל ולהדוף את סידיוס, אך נופל למטה. יודה נמלט לגלות בעזרתו של הסנאטור הנאמן בייל אורגנה, כשהוא מניח לסידיוס לחשוב שהוא נהרג בקרב. אובי ואן חוזר ממשימתו אך מגלה רק בדיעבד שאנאקין שרד ונותר בחיים. הם מיילדים את לוק וליאה, ילדיה של פאדמה ואנאקין. הם מחליטים להפרידם ולהחביאם מוויידר, יודה שולח את אובי ואן להשגיח על לוק בסתר בעוד הסנטור אורגנה מאמץ ביחד עם אשתו את ליאה. באותו זמן יודה מגלה מקווי גון ג'ין המנוח את היכולת להפוך לרוח רפאים והתגלות בכל מקום באמצעות "הכוח".

למרות הפתח לתקווה שנותר, יודה מכיר בכישלונו להביס את הקיסר ולהחזיר את הצד המואר לשלטון בגלקסיה. הוא נמלט לגלות בכוכב דגובה, שם הוא חי בפשטות בביצות, רחוק מעיניה וחייליה של האימפריה.

האימון של לוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – לוק סקייווקר

בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית אובי ואן קנובי שולח את לוק סקייווקר לאימון מתקדם אצל יודה, בכוכב לכת דגובה. לוק סקייווקר היה התלמיד האחרון של יודה באימוני ג'דיי.

על פניו מתקבל הרושם שלוק הוא תלמיד איטי. אימוניו אינם מתנהלים טוב ויודה מאוכזב ולעיתים אף מיואש ממנו. למרות זאת משתפרת בהדרגה שליטתו של לוק בכוח, אך הוא קוטע את אימוניו ב"כוח" כדי לסייע לחבריו שנלכדו בידי דארת' ויידר, למרות הפצרותיהם של יודה ואובי ואן שיישאר וישלים את אימוניו.

במהלך הדו-קרב עם דארת' ויידר מאבד לוק את ידו הימנית ומגלה שוויידר הוא אביו. אחרי שהחלים מהגדיעה הוא בונה לעצמו חרב אור חדשה (בצבע ירוק) וטס לחלץ את האן סולו מידיו של ג'אבה ההאט (החילוץ מסתיים בהצלחה). אחרי החילוץ הוא טס בחזרה לדגובה להשלים את אימוניו אך יודה אומר לו שהאימונים כבר הושלמו וכל מה שנותר ללוק כדי להיהפך לג'דיי הוא להתמודד עם דארת' ויידר. יודה מאמת בפניו את העובדה שוויידר הוא אביו ומספר לו שיש עוד סקייווקר לפני שהוא נפטר בשיבה טובה בגיל 900.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאסטר יודה מת בתחילת הפרק השישי (שובו של הג'דיי), בגיל 900. הוא מת כאשר לוק סקייווקר נמצא על דגובה (כוכב הגלות של יודה) ומדבר איתו על עברו ומה קרה להוריו של לוק. הוא נפטר כשהוא עומד לספר ללוק שיש לו אחות תאומה.

אפילוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברגעי האמת, לוק מוכיח ליודה שהוא אימן אותו כראוי. לוק דוחה את הפיתוי להצטרף לצד האפל ולהרוג את אביו מתוך שנאה. יתרה מכך, הוא מצליח להחזיר את דארת' ויידר, אביו, לצד הטוב של ה"כוח" (למרות שזה היה דקות מעטות לפני מותו) ואף לחסל את הקיסר פלפטין (ויידר זרק את הקיסר לתוך תהום שבה כור גרעיני). בכך אפשר לאנאקין לממש את הנבואה, להשמיד את הסית' ולהביא איזון לכוח.

יודה נגלה שוב אל לוק כרוח רפאים (יחד עם אובי ואן ואנאקין) ומחייכים אליו בשמחה. בהיותו הג'דיי האחרון, לוק מייסד מחדש את מסדר אבירי הג'דיי.

לאחר 30 שנה, קולו של יודה נשמע במהלך חיזיון שמקבלת ריי לאחר שאחזה בחרב האור של לוק.

יודה נגלה שוב אל לוק כרוח רפאים על מנת לעשות את מה שהאחרון לא הצליח לעשות ולהשמיד את הטקסטים המקוריים של הג'דיי. לוק ההמום שואל אותו מדוע עשה זאת, ויודה מסביר לו כי הם לא היו יכולים לעזור לריי באימוניה, מאחר שהיא הייתה כבר חזקה מספיק. לעומת זאת, לוק היה זה שצריך עזרה ויודה מציין בפני לוק שכמאסטר, עליו להנחיל לתלמידיו הן את חזקותיו והן את חסרונותיו, וביניהם גם כישלון, שזהו המורה הטוב ביותר. העזרה של יודה עודדה את לוק להציל את המחתרת בהמשך.

אישיות ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יודה מדבר גלקטית בסיסית בצורה ייחודית על ידי הקדמת העצם לפועל במשפטי חיווי. צורת דיבור זו בחוגים מקצועיים מוכרת כפורמט "Object Subject Verb" (מושא-נושא-פועל). דוגמה אופיינית אפשר למצוא בסרט שובו של הג'דיי: "When 900 years old you reach, look as good you won't." (בתרגום חופשי "כש-900 שנה גילך יהיה, טוב כל כך לא תיראה"). צורת דיבור זו מאפיינת את יודה ומקנה ניחוח אקזוטי לדמות, אך גם נהייתה מקור לפרודיה. בסדרת הלגו של מלחמת הכוכבים ציין יודה כי הוא מדבר באופן רגיל רק כאשר הוא מחקה אחרים.

יודה הקשיש נעזר במקל הליכה או כיסא-רחפת בחייו היומיומיים, אך למרות חזותו וגילו המופלג, הוא מפגין כישורים מרהיבים בשימוש בכוח בעתות צרה, מה שמעלה תמיהה בקרב מעריצי הסדרה האם השימוש במקל ההליכה נובע אכן ממגבלה פיזית, ממנהג בעל מקור טקסי, או להטעייה.

סגנון הלחימה של יודה מאופיין בקפיצות תכופות ועצבניות שמחפות על יתרון הגובה שיש ליריביו על פניו, ומאפשרות לו לתקוף את יריביו ממספר חזיתות כמעט בו זמנית. יודה מאופיין בשליטה המיוחדת בכוח שמפצה על גודלו, השליטה הייחודית והמרשימה של יודה בכוח הופכת אותו למודל לחיקוי במסדר הג'דיי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יודה בוויקישיתוף