יודה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מאסטר יודה

מאסטר יודה
מאסטר יודה
סוג ג"די
שם סרט מלחמת הכוכבים
הופעה ראשונה ((מלחמת הכוכבים 4: תקווה חדשה))
הופעה אחרונה מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית`
יוצר/ת ג"ורג לוקאס
שחקן/ית פרנק אוז
מדבב/ת פרנק אוז
מידע
כינויים מאסטר
גיל 900
תאריך לידה BBY 896
גזע חייזר
מין זכר
מקצוע ג"די
מומחיות לחימה
כוחות חרב ג"די
אזרחות דגובה
תאריך פטירה BBY 4
דמויות קשורות
אויבים סית`

יודה (באנגלית: Yoda) הוא דמות בדיונית בעולם מלחמת הכוכבים. הוא אמן ג'דיי בדרגת מאסטר, וחבר במועצת הג'דיי. יודה הוא כנראה זקן החברים במועצה, ובוודאי המכובד שבהם, ואף אימן רבים מהם לאבירי ג'דיי. דמותו החייזרית נמוכת הקומה (66 סנטימטר) מגולמת באמצעות בובה (בסרטים המוקדמים) או אנימציה ממוחשבת (בסרטים המאוחרים), וקולו מגולם על ידי השחקן פרנק אוז. ג'ורג' לוקאס, יוצר הסדרה, לא גילה את פרטי חייו של יודה לפני מאורעות אימת הפנטום, ואף פרטים כמו כוכב הבית שלו ושם הגזע שלו נותרו ברמת הספקולציה.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש הג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת אירועי הסרט הראשון כיהן יודה כמאסטר-ג'דיי וחבר בכיר במועצת הג'דיי. הוא נחשב לגדול אבירי הג'דיי בתקופתו, למרות גילו הרב (כ-878 שנים).

כאמן ג'דיי, יודה אימן אבירי ג'דיי נודעים, ובכללם הרוזן דוקו, אובי ואן קנובי (חלקית, לפני שקווי-גון ג'ין לקח על עצמו את אימונו) ולוק סקייווקר.

בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום, יודה ממלא תפקיד חשוב בשכנוע מועצת הג'דיי שלא לאשר את בקשתו של קווי-גון ג'ין לאמן את אנקין סקייווקר הצעיר עם סיום הכשרתו של אובי ואן קנובי, שהיה אז חניכו. יודה חש שחייו של אנקין כעבד, וזכר אמו משפיעים עליו במידה המסכנת את עתידו כג'דיי. עתידו של הנער לוט בערפל, טוען יודה.

אף על פי כן, לאחר מותו של קווי-גון ג'ין בידי דארת' מול, מועצת הג'דיי הופכת את החלטתה, מסיבות לא ברורות, ומאשרת את הכשרתו של אנקין לג'דיי על ידי אובי-וואן קנובי. ייתכן שזיקתו החזקה של אנקין לכוח היא זו שהשפיעה על המועצה, והם אישרו את הבקשה מתוך מחשבה שיהיה זה בזבוז (ואולי אפילו מסוכן) שלא לאמן את הנער. אפשרות אחרת היא שהמועצה מנסה לכבד את זכרו של קווי-גון ג'ין על ידי מילוי משאלתו האחרונה.

במלחמת הכוכבים - פרק 2: מתקפת המשובטים, יודה הוא גנרל הרפובליקה בקרב על ג'נוסיס, שבו צבא המשובטים של הרפובליקה משתתף לראשונה. בעיצומו של הקרב, מתעמת יודה עם הרוזן דוקו, ומציל מידיו את אובי ואן קנובי וחניכו אנקין סקייווקר.

נפילת הג'די[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות גדולתו בכוח, יודה לא מצליח למנוע את נפילת מסדר הג'דיי ועלייתו של אביר הסית' דארת' סידיוס, הוא הקאנצלר פלפטין, לשלטון. במלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית' יודה מתוודה שקצרה ידו לראות מה קורה שכן הצד האפל של הכוח מערפל את העתיד. הוא לא מקדיש תשומת לב מספיקה למצוקותיו של אנקין סקייווקר ומניח לו ליפול תחת השפעתו של פלפטין. חרף חשדותיו, חשדות המועצה בכוונותיו של פלפטין ואף מתן הוראה לאנקין לרגל אחרי הקאנצלר, הם נופלים למלכודת של פלפטין ונותנים לו לבודד את אנקין. יודה נשלח להנהיג את צבא המשובטים על מנת לעזור לווקים (הגזע של צ'ובאקה, טייס המשנה של האן סולו) ואילו אובי ואן קנובי נשלח לצוד את גנרל גריווס בכוכב מרוחק. רק מייס ווינדו נותר להשגיח על אנקין, אך הריחוק בין השניים גורם להתקרבותו של אנקין לפלפטין. כאשר פלפטין חושף בפני אנקין את היותו לורד סית', אנקין מסגיר אותו למועצה אך כאשר מייס ווינדו מנסה להורגו אנקין עוצר בעדו ובסופו של דבר עובר לצד האפל ונהפך לתלמידו של פלפטין, תחת השם דארת' ויידר. מגובה באנקין, פלפטין מתחיל בטיהור הג'דיי הגדול ומורה לצבאות המשובטים לחסל את הג'דיי שבסביבתם. רק יודה ואובי ואן מצליחים להימלט מהבגידה. הם טסים בחזרה לקורוסאנט ושם מגלים את מעברו של אנקין לצד האפל ואת הטבח שערך בחניכי הג'דיי הצעירים. יודה שולח את אובי ואן להרוג את אנקין במוסטאפאר ואילו הוא יוצא להתעמת עם הקיסר אך לא מצליח לעצרו. הקיסר מפיל עליו את מושבי הסנאט וחושב שבכך הרג אותו. יודה נמלט בעזרתם של הסנאטור הנאמן בייל אורגנה. אובי ואן חוזר ממשימתו אך מגלה רק בדיעבד שאנקין שרד ונותר בחיים. הם מיילדים את לוק וליאה, ילדיה של פאדמה ואנקין. הם מחליטים להפרידם ולהחביאם מוויידר, יודה שולח את אובי ואן להשגיח על לוק בסתר בעוד הסנטור אורגנה מאמץ ביחד עם אשתו את ליאה.

למרות הפתח לתקווה שנותר, יודה מכיר בכישלונו להביס את הקיסר ולהחזיר את הצד המואר לשלטון בגלקסיה. הוא נמלט לגלות בכוכב דגובה, שם הוא חי בפשטות בביצות, רחוק מעיניה וחייליה של האימפריה.

האימון של לוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – לוק סקייווקר

בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית אובי ואן קנובי שולח את לוק סקייווקר לאימון מתקדם אצל יודה, בכוכב לכת דגובה. לוק סקייווקר היה התלמיד האחרון של יודה באימוני ג'דיי.

על פניו מתקבל הרושם שלוק הוא תלמיד איטי. אימוניו אינם מתנהלים טוב ויודה מאוכזב ולעתים אף מיואש ממנו. למרות זאת משתפרת בהדרגה שליטתו של לוק בכוח, אך הוא קוטע את אימוניו בכוח כדי לסייע לחבריו שנלכדו בידי דארת' ויידר, למרות הפצרותיהם של יודה ואובי ואן שיישאר וישלים את אימוניו.

במהלך הדו-קרב עם דארת' ויידר מאבד לוק את ידו הימנית ומגלה שוויידר הוא אביו. אחרי שהחלים מהכריתה הוא בונה לעצמו חרב אור חדשה (בצבע ירוק) וטס לחלץ את האן סולו מידיו של ג'אבה ההאט (החילוץ מסתיים בהצלחה). אחרי החילוץ הוא טס בחזרה לדגובה להשלים את אימוניו אך יודה אומר לו שהאימונים כבר הושלמו וכל מה שנותר ללוק כדי להיהפך לג'דיי הוא להתמודד עם דארת' ויידר. יודה מאמת בפניו את העובדה שוויידר הוא אביו ומספר לו שיש עוד סקייווקר לפני שהוא נפטר בשיבה טובה בגיל 900 שנה.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאסטר יודה מת בתחילת הפרק השישי (שובו של הג'דיי), בגיל 900. הוא מת כאשר לוק נמצא על דגובה (כוכב הבית של יודה) ומדבר איתו על עברו ומה קרה להוריו של לוק. הוא נפטר כשהוא עומד לספר ללוק שיש לו אחות תאומה.

אפילוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברגעי האמת, לוק מוכיח ליודה שהוא אימן אותו כראוי. לוק דוחה את הפיתוי להצטרף לצד האפל ולהרוג את אביו מתוך שנאה. יתרה מכך, הוא מצליח להחזיר את דארת' ויידר, אביו, לצד הטוב של ה"כוח" ואף לחסל את הקיסר פלפטין (ויידר זרק את הקיסר לתוך תהום שבה כור גרעיני). בכך אפשר לאנקין לממש את הנבואה, להשמיד את הסית' ולהביא איזון לכוח.

יודה נגלה שוב אל לוק כרוח רפאים (יחד עם אובי ואן ואנקין) ומחייכים אליו בשמחה. בהיותו הג'דיי האחרון, לוק מייסד מחדש את מסדר אבירי הג'דיי.

אישיות ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יודה מדבר גלקטית בסיסית בצורה ייחודית על ידי הקדמת העצם לפועל במשפטי חיווי. צורת דיבור זו בחוגים מקצועיים מוכרת כפורמט "Object Subject Verb" (מושא-נושא-פועל). דוגמה אופיינית אפשר למצוא בסרט שובו של הג'דיי: "When 900 years old you reach, look as good you will not." (בתרגום חופשי "כש-900 שנה גילך יהיה, טוב כל כך לא תיראה"). צורת דיבור זו מאפיינת את יודה ומקנה ניחוח אקזוטי לדמות, אך גם נהייתה מקור לפרודיה.

יודה הקשיש נעזר במקל הליכה או כיסא-רחפת בחייו היומיומיים, אך למרות חזותו וגילו המופלג, הוא מפגין כישורים מרהיבים בשימוש בכוח בעתות צרה, מה שמעלה תמיהה בקרב מעריצי הסדרה האם השימוש במקל ההליכה נובע אכן ממגבלה פיזית, או שמא ממנהג בעל מקור טקסי גרידא.

סגנון הלחימה של יודה מאופיין בקפיצות תכופות ועצבניות שמחפות על יתרון הגובה שיש ליריביו על פניו, ומאפשרות לו לתקוף את יריביו ממספר חזיתות בו זמנית.