שריגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שריגים
Srigim.JPG
מחוז ירושלים
מועצה אזורית מטה יהודה
גובה ממוצע[1] ‎308 מטר
תאריך ייסוד 1960
סוג יישוב יישוב כפרי אחר
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 1,062 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-1.8% בשנה
http://sarigim.org.il

שָׂרִיגִים או לִי-אוֹן הוא יישוב קהילתי בחבל עדולם שבשפלת יהודה. היישוב נמצא דרומית לבית שמש, ושייך למועצה אזורית מטה יהודה. הוא ממוקם לצד כביש 353 ובסמוך ל"צומת שריגים" על כביש 38, כשני קילומטרים מדרום לצומת האלה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם בספטמבר 1960 על ידי הסוכנות היהודית וממשלת ישראל ותוכנן להיות מרכז אזורי כפרי כדי לתמוך בתושבי ומושבי האזור. שמו של היישוב "שריגים" הוא על שם שריגי הגפן, גידול שכיח באזור[2], ומקורו בתנ"ך: "וּבַגֶּפֶן שְׁלֹשָׁה שָׂרִיגִם"[3], וכן: "שָׂם גַּפְנִי לְשַׁמָּה ... הִלְבִּינוּ שָׂרִיגֶיהָ"[4].

היישוב, כמו גם פארק בריטניה וישובים סמוכים נוספים, הוקמו על אדמותיהם של שלושה כפרים פלסטינים אשר תושביהם גורשו או נמלטו ב-1948: דיר דבאן (בערבית: دير الدبان; פירוש שמו הוא "מנזר הזבובים"), עג'ור וקודנא.

בשנת 1962 שינתה ועדת השמות הממשלתית את שם היישוב ל"לי-און", על שם נדבן יהודי בשם "ליאון", שתרם את עיזבונו לתמיכה בהתיישבות בישראל.[5] בשנת 2002 הוחלט להסב את השם ל"שריגים (לי-און)". החלטה זו פורסמה על ידי ועדת השמות הממשלתית בשנת 2006.[6]. במשך השנים נקרא המקום גם "שריגים" וגם "לי-און" ויש שקוראים לו "שריגים לי-און"[7], רבים עדיין ממשיכים לקרוא ליישוב בשם הראשון "שריגים".

בשנות התשעים עבר היישוב פיתוח מואץ והרחבה והיישוב מונה 250 משפחות.

תרבות ותעסוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב מהווה מרכז חינוכי לימודי ומתקיימת בו פעילות תרבותית וחברתית לכל יישובי אזור עדולם. במקום בית עם, מגרשי ספורט, בריכת שחיה, מרפאה אזורית, מרכז מסחרי המשרת את כל תושבי האזור ומבשלת בירה. פעמיים בשנה מתקיימים ביישוב אירועי "בתים פתוחים" שבהם נמכרים אומנות מקומית ואוכל אתני.

היישוב גובל בפארק בריטניה וסביבו מספר אתרי טיול רגליים כמו תל שקלון, תל עזקה ושביל בורות המים. היישוב משמש כמרכז לטיולי אופניים. ביישוב פועלים יקב שריגים - יקב בוטיק, ומבשלת שריגים - מבשלת בירות בוטיק.

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשריגים יש פעילות ענפה של תנועות הנוער הכוללת כמעט את כל ילדי היישוב. הארגון הוותיק ביותר שפועל ביישוב הוא חוגי הסיירות של הקק"ל, אשר מרכז הפעילות האזורי שלו הוא בשריגים. ביישוב פועלים מספר חוגים על פי שכבות הגיל, ובנוסף לכך גם נמצאת ביישוב קומונה של בני שנת שירות ומשרד של חוגי הסיירות. בעבר פעל ביישוב גם גרעין נח"ל שפעל ביישובים ובבתי הספר בסביבה. החוגים תרמו רבות לפיתוח של היישוב ולחינוך הנוער בו. הם ארגנו אירועים קהילתיים רבים כגון סיורי משפחות, וערבי הווי, וקידמו רבות את היער שמעל לשריגים על ידי פרויקטים שונים של הקבוצות. מדריכי הסיירות חקרו את אזור השפלה הקרובה ליישוב ופרסמו סקרי שטח רבים.

בנוסף לחוגי הסיירות ישנו שבט צופים פעיל בשם שבט האלה. השבט הוקם לאחר ששריגים החליטו להפסיק את פעילות קן בני המושבים ביישוב. שבט בית הכרם מירושלים סייע בהקמת השבט החדש. השבט עדיין בתהליכי התפתחות, ומספר הולך וגדל של ילדי שריגים מגיעים לפעילות בו, ואף ילדים בודדים מיישובי הסביבה. החיבור בין התנועה ליישוב היה מהיר וכיום רוב המדריכים הם מקומיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שריגים בוויקישיתוף
רחוב בלי-און שריגים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן סוף אוקטובר 2021 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.
  2. ^ רשימת שמות ישובים שנקבעו על ידי ועדת השמות הממשלתית, ילקוט הפרסומים 829, התשכ"א, 13 במרץ 1961, עמ' 957
  3. ^ ספר בראשית, פרק מ', פסוק י', ספר בראשית, פרק מ', פסוק י"ב.
  4. ^ ספר יואל, פרק א', פסוק ז'.
  5. ^ רשימת שמות ישובים שנקבעו על ידי ועדת השמות הממשלתית, ילקוט הפרסומים 971, התשכ"ג, 12 בנובמבר 1962, עמ' 191
  6. ^ רשימת שמות מאת ועדת השמות הממשלתית, ילקוט הפרסומים 5488, התשס"ו, 2 בפברואר 2006, עמ' 1491
  7. ^ אתר הבית הרשמי נקרא שריגים לי-און ובהמשך כתוב: "ברוכים הבאים לאתר הבית של שריגים/לי-און"