אדרת (מושב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אדרת
Aderet Isarael 2014.jpg
רחוב באדרת הצופה לגבעה
מחוז ירושלים
מועצה אזורית מטה יהודה
גובה ממוצע[1] ‎433‏ מטר
תאריך ייסוד 1961
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 919 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎0.5%‏ בשנה עד סוף 2017

אַדֶּרֶת הוא מושב שממוקם ביער מעל עמק האלה. נמצא דרום מזרחית לעיר בית שמש מול קיבוץ נתיב הל"ה בחבל עדולם. משתייך למועצה אזורית מטה יהודה.

בשנת 1959 נעשה ניסיון ראשון על ידי המדינה להקים את היישוב והוא יושב בעולים מרומניה. המושב הוכן מראש עם בתים מוכנים לקראת הגעת המתיישבים, שיועדו להתפרנס מגידול טבק וגפנים[2]. התושבים היו חסרים כל רקע חקלאי והתפרנסו מעבודה בקק"ל או בעבודות מחוץ למושב. בזו אחר זו עזבו כל המשפחות את המושב, חלקן אף וויתרו על הזכויות שהיו להן על הבתים והנחלות שניתנו להן על ידי הסוכנות היהודית. ועדה של משרד החקלאות קבעה בתחילת 1961 כי אין כל טעם בהמשך קיומו של המושב כמושב חקלאי[3]. בשנת 1963 הוקם המושב מחדש ויושב על ידי עולים ממרוקו. העולים עסקו בחקלאות, בעיקר בענף הלולים, עד לשנות התשעים. כיום תושבי המושב עובדים בירושלים, בית שמש, גוש עציון, קריית גת, דורות, גוש דן ןעוד. בעקבות הרחבת המושב בשנת 1997, בין תושבי המקום נמנים גם עולים מארצות הברית, בריטניה, קנדה, צרפת, גרמניה, ארגנטינה ואורוגאי.. באדרת הייתה מכינה קדם-צבאית פופולארית שעובדת ומבוססת על אקולוגיה ועבודות סביבתיות. המכינה עזבה את המושב ב-2017 בעקבות סכסוך עם חברי המושב.

ביולי 2019 התחוללה שריפת יער גדולה בשריפה נחרבו חלקים נרחבים מהיער הסובב את המושב. למרות שהמושב פונה כולו מתושבים הצליחו לוחמי האש לעצור את הלהבות ממש בקו הבתים הראשון - ללא פגע לנפש או לרכוש.

בהשראת הכרמים באזור, שם המושב נלקח מספר יחזקאל[4], במונח "גפן אדרת" ("אדרת" מילה נרדפת ל"אדירה") כתיאור לעם ישראל הקם לתחיה.

בסביבת המושב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושב אדרת נמצא כ-300 מטר ממערב למערת עדולם, בה נחבא דוד בזמן בריחתו משאול, ולחורבת עדולם. מתחתיה משתרעת עמק האלה. כשני ק"מ מערבית שוכנת חורבות שוכה (סוכו) המקראית, הידועה היום כגבעת התורמוסים, וכחמישה ק"מ מערבית לה נמצאת מקום המאבק בין דוד וגוליית. בקרבת המושב אתרים ארכאולוגיים נוספים, ובהם חורבת עתרי, חורבת ריבוא, חורבת בורגין וחורבת מדרס. חווה חקלאית מהתקופה ההליניסטית נמצאת מטרים ספורים מהשער הדרומי של המושב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אדרת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]