ביקור ניקסון בסין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ביקור ניקסון בסין בשנת 1972 היה הצעד הראשון ביחסים הרשמיים בין ארצות הברית והרפובליקה העממית של סין. בנוסף, זו הייתה הפעם הראשונה שנשיא ארצות הברית ביקר ברפובליקה הסינית, שהחשיבה את ארצות הברית כאחת מאויבותיה הגדולות ביותר. מ-21 בפברואר ועד 28 בפברואר 1972, ביקר נשיא ארצות הברית ריצ'רד ניקסון בבייג'ינג, בהאנגג'ואו ובשאנגחאי.

פגישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית והרפובליקה העממית של סין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 1971 ראש המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית, הנרי קיסינג'ר, ביקר בחשאי בבייג'ינג במהלך ביקורו בפקיסטן. ביקורו של קיסינג'ר בבייג'ינג היה הבסיס לביקורו של ריצרד ניקסון בסין. כבר עם נחיתתו בסין, דרש ניקסון לפגוש את שליט סין, מאו דזה דונג, שכמעט נפטר תשעה ימים לפני הביקור (דבר שלא היה ידוע לנשיא ארצות הברית), אולם הוא היה חזק מספיק כדי לפגוש את ניקסון. מזכיר המדינה האמריקאי, ויליאם פירס רוג'רס, לא נכח בפגישות עם השליט הסיני, והאמריקאי היחידי לצדו של ניקסון היה חבר מועצת ההגנה של ארצות הברית ולאחר מכן שגריר ארצות הברית בסין, וינסטון לורד. כדי למנוע את מבוכתו של רוג'רס, הוחלט להוציא את לורד מכל התמונות הרשמיות של הביקור ההיסטורי.

ניקסון ערך מספר פגישות עם ראש הממשלה הסיני דאז, ג'ו אן-לאי, שכללו ביקורים בחומה הסינית הגדולה ובערים האנגג'ואו ושאנגחאי. בסיום ביקורו של ניקסון, החליטו ארצות הברית וסין להוציא הודעה רשמית לעיתונות, ובה הוצג מסמך רשמי שהוכיח את תחילת היחסים הטובים בין שתי המדינות. בהודעה, התחייבו שתי המדינות לעבוד במרץ לעבר יחסים דיפלומטיים משותפים זו עם זו.

הונג-קונג ומקאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקשורת ובתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ביקור ניקסון בסין בוויקישיתוף
המלחמה הקרה
אירועים חשובים

(1945–1967)

אירועים חשובים

(1968–1991)

ערכים נוספים

שנות ה-40:

שנות ה-50:

שנות ה-60:

שנות ה-60:

שנות ה-70:

שנות ה-80:

שנות ה-90:

סכסוכים אחרים: