התקפת נפל במגרש הרוסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

התקפת נפל במגרש הרוסים הייתה ניסיון משותף של האצ"ל ולח"י, במסגרת "תנועת המרי העברי" לפשוט ולחלץ לוחמים מבית הסוהר המרכזי בירושלים השמור שבמגרש הרוסים ב-19 בינואר 1946. בראש הפעולה עמד איש לח"י, יעקב בנאי ("מזל"). הניסיון נכשל והלוחמים נסוגו. בפעולה נהרג לוחם אצ"ל וארבעה נפצעו. לבריטים נהרגו שני קצינים ומספר שוטרים נפצעו.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הסוהר המרכזי בירושלים פעל בתקופת המנדט הבריטי בירושלים, ושימש לכליאתם של אסירים יהודים וערבים, ובהם רבים מחברי המחתרות העבריות שפעלו נגד שלטונות המנדט, ובכלל זה אחדים מעולי הגרדום.

עם גבור הסכסוך בין השלטון הבריטי ותנועת המרי העברי לאחר סיום מלחמת העולם השנייה ב-1945, חששו הבריטים שחברי תנועת המרי יפוצצו מבנים בתחומי מגרש הרוסים. בשל כך הם תחמו את האזור כולו בגדרות תיל, וכינוהו 'אזור ביטחון'. חברי תנועת המרי, לעומת זאת, כינו את המתחם הסגור בשם "בֵּווינגרד" על שם ארנסט בווין, שר החוץ של בריטניה, שנודע בגישתו האנטי-ציונית לפתרון הסכסוך בארץ ישראל.

מהלך הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 בינואר 1946 תקפו לוחמי אצ"ל ולח"י את בית הסוהר המרכזי בירושלים. ההכנות למבצע בתוך הכלא כללו פתח לבריחה, אותו הכינו האסירים מבעוד מועד, על ידי הוצאת אבנים מקיר של חדר. מחוץ לכלא ברחוב סנט פאול שמצפון לכלא, פוצצה חוליות לוחמים גנרטור, כדי להחשיך את הסביבה בעת הנסיגה. בהתקרב הכוח הפורץ ליעדו, הותקף במפתיע במטח ירי של כוחות המשטרה והצבא הבריטים. ההתקפה לא עלתה יפה ותוך זמן קצר הגיעו כוחות צבא ומשטרה לאזור והלוחמים מצאו את עצמם לכודים. בנאי פקד על נסיגה. הלוחמים הבקיעו את דרכם תוך כדי שימוש במקלעים וזריקת רימונים והצליחו להחלץ.[1]

בפעולה נהרג לוחם אצ"ל וארבעה נפצעו. לבריטים נהרגו שני קצינים ומספר שוטרים נפצעו.[2]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]