מכון ישראלי לארכאולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מכון ישראלי לארכאולוגיה (ע"ר) נוסד בשנת 2002 והוא עמותה רשומה שמטרות קידום המחקר המדעי הארכאולוגי, פיתוח פרויקטים חברתיים, קירוב הקהילה לארכאולוגיה ולאתרי העתיקות ופיתוח אתרי העתיקות וחשיפתם לקהל הרחב. המכון משמש כזרוע הביצוע של המכון לארכאולוגיה ע"ש סוניה ומרקו נדלר באוניברסיטת תל אביב. צוות המכון מורכב מדוקטורים לארכאולוגיה, מאנשי שימור, ממומחים לתיירות ומתלמידי מחקר לתארים שני ושלישי. המכון מנוהל על ידי הארכאולוג ד"ר אלון שביט.

למכון ארבע זרועות פעילות המקדמות את העשייה הארכאולוגית בארץ – קרדום, תגליות, יסודות ובראשית.

קרדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

"קרדום" מתמחה בביצוע חפירות ארכאולוגיות ומתן שירותים ארכאולוגיים מגוונים כגון תסקירים ארכאולוגים, חוות דעת ונספחים לתוכניות מתאר ותב"עות, ייעוץ ליזמים בכל הקשור בארכאולוגיה, חוק ומדיניות, אומדנים ותקצוב, ביצוע התכנות כלכלית והערכות סיכון ליזמים המתכננים פיתוח באתרי עתיקות. קרדום מבצעת גם מיזמים משולבים הכוללים, בין השאר חפירה ארכאולוגית, פיתוח, תכנון, שימור ושחזור אתרים, חפירות הצלה, פיתוח אתרי תיירות עתירי עתיקות וארגון משלחות חפירות ארכאולוגיות בחו"ל.

תגליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"תגליות" היא הגוף המתמחה בהצגת הארכאולוגיה בציבור הרחב. תגליות מקיימת סיורים, הרצאות, כנסים וסדנאות בהם מציגים מיטב המומחים את פרות מחקריהם. חזונה של תגליות להשיב את הארכאולוגיה של ארץ ישראל לציבוריות הישראלית.

יסודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"יסודות" מתמחה בשימור מבנים היסטוריים וארכאולוגיים, בהכנת חוות דעת ליזמים, בפיתוח אתרי תיירות ובביצוע סקרי שימור.

בראשית[עריכת קוד מקור | עריכה]

"בראשית": מערך חינוכי-קהילתי-ארכאולוגי לחידוש הברית בין האדם למורשתו. מטרת בראשית להגביר את הזיקה בין הקהילה למורשתה תוך הכרת הרבדים המגוונים של עברנו ההיסטורי והתרבותי בארץ ישראל. הפרויקטים של בראשית מתמקדים באימוץ אתר ארכאולוגי על ידי הקהילה הצמודה אליו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]