לדלג לתוכן

פלפטין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף דארת' סידיוס)
שיב פלפטין
Sheev Palpatine
פלפטין בטרילוגיה המקדימה
פלפטין בטרילוגיה המקדימה
שם סרט מלחמת הכוכבים
הופעה ראשונה נקמת הפאנטום
הופעה אחרונה אחרוני הג'דיי
יוצרים ג'ורג' לוקאס
גילום הדמות איאן מקדרמיד
מידע
שם אמיתי שיב פלפטין
כינויים דארת' סידיוס
תאריך לידה 84 BBY
מקום לידה Naboo עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע אדם
מין זכר
מקצוע אדון סית',
סנאטור כוכב הלכת נאבו,
קנצלר הרפובליקה,
קיסר האימפריה הגלקטית הראשונה
שיוך האימפריה הגלקטית
נטייה רוע, הצד האפל של ה"כוח"
מומחיות לחימה בחרב אור, דיפלומטיה, הונאה ופסיכולוגיה
כוחות שליטה ב"כוח", ברקי כוח, חיזוי העתיד, אינטלקט ברמה גאונית
כלי נשק חרב אור אדומה
חבר לשעבר בקבוצה הרפובליקה הגלקטית
סגנון לחימה נוהג להכות באויביו בברקי כוח אך מוכשר ביותר עם חרב אור
דת סית'
אזרחות נאבו, קורוסנט
מקום מגורים Byss עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פטירה 35 ABY
מקום פטירה אקסגול עריכת הנתון בוויקינתונים
סיבת המוות נהרג על ידי דארת' ויידר שהשליך אותו לתוך כור גרעיני,
נהרג בשנית על ידי נכדתו ריי כשחסמה בחרבות אור את מתקפת ברקיו
דמויות קשורות
משפחה ריי (נכדה).
חברים דארת' פלייגוס (מורה), דארת' ויידר (סגן ותלמיד לשעבר), הרוזן דוקו (תלמיד לשעבר), דארת' מול (תלמיד לשעבר)
אויבים מסדר אבירי הג'דיי, ברית המורדים, לוק סקייווקר, דארת' מול, ריי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שיב פלפטין או בשם הסית' שלו, דארת' סידיוס, הוא דמות בדיונית ואחד הסית'ים החזקים והמסוכנים בהיסטוריה של עולם מלחמת הכוכבים. פלפטין הופיע בסרטי הסדרה 1–6 ו-9 (כשבפרק 4 רק הוזכר). בסרט השלישי פלפטין מצליח להשמיד את מסדר אבירי הג'דיי ובאמצעות פוליטיקה, תככים ושימוש במיליציות בדלנים להפוך מסנאטור לקנצלר, לבטל את סמכויות הסנאט בהדרגה ובהמשך להפוך לקיסר של האימפריה הגלקטית שקמה על חורבות הרפובליקה הישנה.

ביוגרפיה בדיונית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים מוקדמות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין נולד בכוכב הלכת נאבו בשנת 84 BBY ונהפך בשלב מסוים בחייו לאדון סית'.

פלפטין רץ לפוליטיקה אך נחל שורה של תבוסות עד אשר נבחר בשנת 54 BBY לסנאטור מטעם נאבו. למרות עברו המסתורי פלפטין נהפך לדמות פופולרית בציבור וקנה לו ידידים רבים בחוגי ההשפעה השונים: סנאטורים, פוליטיקאים, מפקדי צבא, מדענים ואפילו אבירי ג'דיי. האמרות והציטוטים של פלפטין בזכות הכוח ועוצמה נהפכו לטקסטים פופולריים והתאוריות שכתב בנושאים אלה נלמדו באוניברסיטאות ברחבי הגלקסיה. למרות השפעתו הגוברת, פלפטין שמר על פרטיותו והרבה להתבודד בתאו.

פלפטין היה גאון פוליטי וערמומי, הבנתו את נפש האדם הייתה מצוינת. הוא נהפך לסנאטור מוערך, שרבים אהבו ובטחו בו, ויצר לעצמו מוניטין של אדם צנוע וישר. בנוסף למומחיותו בפסיכולוגיה, בירוקרטיה ופילוסופיה, פלפטין הפתיע את כולם ביכולתו לחזות אירועים עתידיים. פלפטין ניצל יכולת זאת על מנת לתמרן את כולם כרב אמן ב-Dejarik (גרסת "מלחמת הכוכבים" לשחמט) שרואה מספר רב של צעדים קדימה. בדיעבד, ניתן להבין כי יכולות הללו נבעו משליטתו העצומה בכוח.

המעבר לצד האפל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי היקום המורחב של מלחמת הכוכבים, התעניין פלפטין בצד האפל של הכוח עוד בהיותו נער בנאבו. הוריו, שהיו פוליטיקאים אמידים ובעלי השפעה בנאבו וככל הנראה הייתה להם רגישות מסוימת לכוח עקב נטייתם להתנהגות שמאפיינת את הצד האפל, נרצחו על ידי פלפטין יחד עם שאר משפחתו. פלפטין הפך לתלמידו של דארת' פלייגוס החכם. על דארת' פלייגוס נאמר שהצליח אף לרמות את המוות, וליצור חיים מן ה"כוח", וממידי-הכלוריאנים. פלפטין בגד בפלייגוס כאשר הרג אותו בזמן שישן, וגנב את רוב עוצמתו. פלפטין טוען שלמד את כל מה שפלייג'וס ידע, אם כי כנראה לא הצליח לגנוב את סוד החיים.

דארת' סידיוס החל לאמן חניכים החל מ-52 BBY עוד בהיותו תלמידו של פלגיוס. הראשון שבהם היה דארת' מול, שאומן כמכונת-הרג ומתנקש כנגד הג'דיי. למרות המאמץ הרב שהשקיע סידיוס באימון דארת' מול, האחרון לא היה אלא כלי משחק פשוט בתוכניותיו של פלפטין. נקודה מעניינת היא שדארת' פלייגוס היה בחיים באותה עת ואף צפה במול והתרשם מכישוריו, דבר המהווה הפרה ברורה ובוטה של חוק השניים. ייתכן שמול אומן בהתחלה כלוחם סית' בלבד, כמו אסאג' וונטרס או סאבאג' אופרס, ככזה שמשתמש בצד האפל אך לא מבינו לעומק. למעשה, פלייגוס נותר עיוור לתוכניותיו של סידיוס להפיל אותו ולשלוט כאדון הסית' עם מול כחניכו.

פלפטין השתמש במול כדי להתנקש ביריבים פוליטיים ולהסיר מדרכו מתנגדים. כתוצאה מכך רכש לעצמו השפעה גם בקרב חוגים מפוקפקים, חלקם עוינים את הרפובליקה. בעקבות מותו (לכאורה) של מול החל פלפטין לאמן גם את הרוזן דוקו.

הבחירה לקנצלר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין ניצל את המרמור של פדרציית הסחר בנוגע למיסוי נתיבי הסחר כדי לתמרנם להטיל מצור על כוכב נאבו ולאחר מכן להכריז מלחמה על הרפובליקה.

בתחילת סדרת "מלחמת הכוכבים", בסרט אימת הפנטום, היה פלפטין נציגו של הכוכב נאבו בסנאט. כשהגיעה פאדמה אמידאלה, מלכת נאבו, בגלל פלישת צבא הדרואידים של פדרציית הסחר לכוכבה בבקשה לעזרה, פלפטין אמר לה שנשיא הסנאט הנוכחי, וואלורום, אינו בעל השפעה בסנאט יותר ויש להציע בחירת נשיא חדש. לבסוף פאדמה התייאשה ואכן הגישה הצעת אי אמון בנשיא וואלורום. הנשיא החדש שנבחר היה פלפטין, והוא קיבל את התואר קנצלר.

תחילת מלחמת המשובטים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך 10 שנים פלפטין היה עסוק בהכנת צבא דרואידים עם ראשי פדרציית הסחר ואימוניו בצד האפל של הרוזן דוקו, אביר ג'דיי שפרש ונהפך לסית' דארת' טיראנוס. באותו זמן (הסרט מתקפת המשובטים) גם הזמין בשביל הרפובליקה צבא משובטים, בעזרת ניצול של מאסטר סייפו דיאס דרך הרוזן דוקו. צבא המשובטים נוצר בכוכב קאמינו באמצעות שיבוט מסיבי של צייד ראשים ומתנקש בשם ג'נגו פט. החיילים המשובטים תוכנתו להיות צייתנים ולא לשאול יותר מידי שאלות או לפקפק במניעי הממונים עליהם.

מסדר אבירי הג'דיי גילה את צבא המשובטים ואת צבא הרובוטים של הבדלנים ומאסטר יודה אף השתמש בצבא כדי לחלץ את אובי-ואן קנובי, אנאקין סקייווקר ופאדמה אמידאלה מידי הבדלנים שהתבצרו בכוכב ג'נוסיס. זה היה הקרב הראשון במלחמת המשובטים.

בעקבות המלחמה, דרש פלפטין סמכויות יתר לשעת חירום והציע להשעות לתקופה מסוימת את הסמכויות של הסנאט ואת חירויות האזרח. בזכות הרטוריקה הטובה שלו והמצב הקשה הוא שכנע את הסנאט להעניק לו יותר ויותר סמכויות.

במהלך מלחמת המשובטים פלפטין המשיך לצבור כוח ועצמה ונטל לעצמו את השליטה המוחלטת בבנקים. למעשה, לקראת סוף המלחמה, הדמוקרטיה הלכה למעשה חדלה מלהתקיים.

פלפטין הערמומי שיתף בסודותיו רק את הקרובים לו ביותר, ביניהם יו"ר הסנאט, מאס אמידה, בעת שזעם על כך שסנאטור אמידאלה הפילה תוכנית שלו. הוא אמר שלעת עתה עליהם לנהוג על פי כללי הדמוקרטיה שלהם - משמע, בהינתן ההזדמנות הנכונה - הדמוקרטיה תבוטל.

כמו כן במהלך תקופה זו גילה כי תלמידו לשעבר, דארת' מול, עודנו בחיים והשתלט על מנדאלור. פלפטין הפיל אותו משלטונו מחשש כי יצבור כוח רב מדי.

לאחר שלוש שנים, לקראת סוף המלחמה, נחטף פלפטין על ידי גנרל גרייווס, מפקד צבא הדרואידים, אל ספינתו. שני אבירי הג'דיי, אובי-ואן קנובי ואנאקין סקייווקר, באו להציל אותו. קרב חרבות אור התפתח ביניהם לבין הרוזן דוקו, שאותו אנאקין הרג בפקודת פלפטין, והדבר עורר באנאקין ייסורי מצפון. השלושה נתפסו על ידי גנרל גרייווס כשניסו להימלט. עוד קרב התפתח, וגריוויוס השאיר את השלושה בספינה ההרוסה, אך אנאקין הנחית אותה בקושי רב. בעקבות אירוע זה נוצר קשר בין אנאקין לפלפטין (על אף כי השניים הכירו עוד מילדותו של אנקין), כאשר האחרון מעניק לאנאקין תהילה ומייעץ לו בעניינים שונים, בייחוד בנושא התאווה לכוח.

מעברו של אנאקין לצד האפל

[עריכת קוד מקור | עריכה]
פלפטין מערער את נאמנותו של אנאקין במסדר הג'דיי.

פלפטין, שהיה ידוע לראשי קונפדרציית הבדלנים כדארת' סידיוס, הורה להם לעבור ולהסתתר בכוכב הוולקני מוסטאפאר. הוא הודיע לאנאקין סקייווקר, שבינתיים גילה שאשתו פאדמה בהריון, שהוא ממנה אותו לנציגו האישי במועצת הג'דיי. הג'דיי קיבלו אותו למועצה בחוסר רצון מופגן ולא העלו את אנאקין לדרגת מאסטר. אנאקין ראה זאת כעלבון צורב, דבר שהוסיף לתחושת התסכול שלו עקב חוסר יכולתו לבקש ממסדר הג'דיי עזרה עבור אשתו ההרה.

לאחר מכן אובי-ואן מודיע לאנאקין שיש לו משימה חשאית: לרגל אחרי פלפטין, משום שכבר אז חשדו הג'דיי שפלפטין קשור לצד האפל. בזמן הרב שהוא ואנאקין מבלים ביחד, פלפטין מרעיל את מוחו ומסית אותו כנגד הג'דיי. הוא אומר שהג'דיי אינם טובים יותר מהסית', ושהג'דיי זוממים להשתלט על הסנאט.

מאוחר הוא מודה שהוא אדון סית', ומציע לאנאקין להצטרף אליו ולהפוך לסית' גם על מנת להציל את אשתו. אנאקין מסרב ומודיע למאסטר מייס ווינדו על כך.

פלפטין חושף את זהותו האמיתית לאבירי הג'דיי הבאים לעצור אותו.

ווינדו בא עם עוד שלושה אבירי ג'דיי - אייג'ן קולאר, סאיטי טין וקיט פיסטו - לעצור את פלפטין וקרב חרבות אור מתחיל. פלפטין הורג את שלושת האחרים בעזרת חרבו.

אנאקין בא ורואה את ווינדו מכוון חרב אל פלפטין ששוכב חסר אונים, מה שמצדיק את אזהרתו של פלפטין שהג'דיי זוממים להפיל אותו. פלפטין מנסה לחשמל את מאסטר ווינדו, אך הוא מחזיר אליו את החשמל בעזרת חרב האור ופניו של פלפטין הושחתו. פלפטין התחנן לעזרתו של אנאקין. מושפע ממה שקרה עם דוקו, אנאקין מפציר בווינדו לא להרוג את פלפטין, אך הוא מסרב בטענה שפלפטין מסוכן מדי. כשהוא עומד להרוג אותו, אנאקין כורת את ידו של ווינדו ופלפטין הורג אותו בעזרת הברקים.

פלפטין מחשמל את מייס ווינדו למוות.

אנאקין, שחלם שאשתו מתה בלידה, מחליט שחטאיו לא יכופרו והוא חייב להציל את פאדמה, מה שפלפטין הבטיח שכוחות סית' יכולים לעשות. אנאקין מודיע לפלפטין שהוא יצטרף אליו ופלפטין ממנה את אנאקין לשוליה שלו וקורא לו "דארת' ויידר". הוא מצווה עליו להרוג את כל הג'דיי הצעירים במקדש הג'דיי, בטענה שכל הג'דיי שותפים למזימה להשתלט על הרפובליקה וכולם חייבים להיות מושמדים. לאחר מכן הוא מצווה על אנאקין לנסוע לכוכב מוסטאפאר ולחסל את ראשי הקונפדרציה, שבינתיים התמקמו שם לאחר שגנרל גרייווס נהרג בידי אובי-ואן קנובי.

הפיכתו של פלפטין לקיסר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שפלפטין חיסל את כוחות הג'דיי על קורסאנט הוא מצווה על צבא המשובטים לבצע את פקודה 66, שהוכנה בחשאי מבעוד מועד ולשונה: להשמיד את הג'דיי. צבא המשובטים מחסל כמות מאוד גדולה מאבירי הג'דיי שלחמו לצידם, בנוסף ליחידה 501 שיצאה עם אנאקין למקדש הג'דיי על מנת לחסל את מי שהיה שם. על אף שבסרטים נראה כי רק מאסטר יודה ומאסטר אובי-ואן קנובי ברחו, דבר זה אינו נכון כלל - אסוקה טאנו (אף שעזבה את מסדר הג'דיי), לומינארה אונדולי, אובל, קיילב דום (קיינן ג'ארוס), החוקר הגדול ועוד שרדו. לאחר מכן מתקשר פלפטין למנהיגי הבדלנים הנותרים בכוכב מוסטאפאר ומודיע להם שתלמידו החדש, דארת' ויידר, יגיע בקרוב כדי "לטפל בהם". פלפטין מכנס את הסנאט, מודיע על מרד הג'דיי ומכריז שהוא הופך את הרפובליקה לאימפריה הגלקטית הראשונה, מה שהופך אותו לקיסר.

מאוחר יותר בא אליו מאסטר יודה במטרה לעצרו, וקרב חרבות אור מתחולל באולם הסנאט. יודה מאבד את חרב האור שלו. פלפטין מנסה לחשמל את יודה, אך הוא מחזיר אליו את החשמל. יודה נמלט אחרי שפלפטין מפיל עליו מושבים מרחפים. יודה מבין שלא יוכל לנצח את פלפטין ומעדיף להימלט לגלות. פלפטין מבין שיודה שרד את הקרב אך לא מוטרד מכך יותר מדי. הסנאטור בייל אורגנה מסייע ליודה להימלט מחוץ לקורוסאנט.

בינתיים, פלפטין חש שחניכו, דארת' ויידר, נמצא בסכנה וטס עם חיילים לכוכב מוסטאפאר. הוא מגלה שהתרחש קרב חרבות אור בין אנאקין לאובי-ואן בו אובי-ואן כרת את גפיו הטבעיות של ויידר (יד שמאל ושתי רגליו) והשליך אותו ליד בורות הלבה. פלפטין מוצא את אנאקין מפויח ומלא כוויות בכל גופו, נאבק בשארית כוחותיו להתרחק מהלבה. פלפטין ממהר להביא תא רפואי ולוקח את ויידר הפצוע לחדר ניתוח קיברנטי סודי בכוכב קורוסנט, שם מבצעים הדרואידים-הרופאים ניתוח להצלת חייו של ויידר הגוסס ושיקומו. במהלך הניתוח הרובוטים מתקינים לאנאקין גפיים ביוניות במקום אלה שהוא איבד, וחליפה שחורה המכילה מערכות החייאה, בצירוף קסדה המגינה על פניו ומכילה חמצן בלחץ גבוה, המאפשרת לוויידר לנשום באמצעות מכונת ההנשמה שהותקנה בה.

כשדארת' ויידר שואל היכן אשתו פאדמה, פלפטין משקר ועונה שדארת' ויידר הרג אותה. פאדמה לא נהרגה באופן ישיר על ידי ויידר, והדעה הרווחת היא שפלפטין הרג אותה מכיוון שיש לו את היכולת והמניעים לעשות זאת. ויידר מאמין לפלפטין, משום שלפני כן אכן ניסה לחנוק את פאדמה בעזרת ה"כוח". ויידר הופך לחסר רגש ומנצל את תפקידו כיד ימינו של הקיסר לזרוע פחד והרס ברחבי הגלקסיה, על מנת לפרוק את זעמו ותסכולו.

שלטונו של פלפטין כקיסר

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דארת' ויידר ודארת' סידיוס, אבירי הסית' היחידים בגלקסיה, מפקחים על בניית כוכב המוות.

במהלך 20 השנים הבאות פלפטין מבצר את כוחו בהדרגה, כאשר הוא הופך את הסנאט לגוף סמלי בלבד ומרכז צבא גדול של חיילי סער ומשחתות כוכבים כבדות. בקרב יאבין (אירועי "תקווה חדשה"), הקיסר מפעיל את כוכב המוות (שנבנה עוד מימי הבדלנים) כדי לשמור על הסדר בגלקסיה באמצעות פחד.

באותה העת, מושל המעטפת החיצונית, גראנד מוף טארקין, המשמש כראש הצבא, מודיע לעמיתיו כי הקיסר פיזר את הסנאט לעד.

התייעצות בקשר ללוק סקייווקר

[עריכת קוד מקור | עריכה]
הולוגרמה של פלפטין, כפי שנקלטת בעמדת הקשר במשחתת הכוכבים הראשית של דארת' ויידר

כ-3 שנים לאחר השמדת כוכב המוות, פלפטין ודארת' ויידר מרגישים בהפרעה ב"כוח", וויידר מתייעץ עם הקיסר. הם מגלים שההפרעה באה מלוק סקייווקר, בנו של אנאקין ששרד. ויידר מציע לפתות את לוק לבוא אליו ולהעביר אותו אל הצד האפל. פלפטין מקבל את ההצעה ואומר שמדובר ברעיון טוב שכן לוק יהווה בעל ברית חזק מאוד.

כאשר לוק ווידר נפגשים ב"עיר העננים" של בספין השניים עורכים דו-קרב בסיומו ויידר מנצח את לוק תוך שהוא כורת את ידו הימנית. ויידר מציע ללוק להצטרף אליו, ומגלה לו שהוא אביו. הוא מנסה לפתותו בכך שביחד הם יפילו את הקיסר פלפטין ו"ישלטו בגלקסיה כאב ובן". לא ברור האם פלפטין מודע להצעתו של ויידר ללוק לבגוד בקיסר, אך ויידר הציע הצעה דומה לאשתו פאדמה, לפני שנפצע אנושות בקרב על מוסטאפאר.

נפילתו של פלפטין

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנה, דארת' ויידר מביא את לוק שהסגיר את עצמו אל פלפטין לכוכב המוות השני. פלפטין מנסה לשכנע את לוק לעבור לצד האפל. קרב חרבות אור מתנהל בין ויידר ללוק, ובסוף ויידר מעורר את זעמו של לוק, שמנצח בקרב. פלפטין אומר ללוק להרוג את ויידר ולתפוס את מקומו, אבל לוק מסרב, זורק את חרב האור שלו ומודיע שלעולם לא יעבור לצד האפל. הקיסר מבין שלוק חסר תועלת ומחשמל אותו בברקים. לוק מתחנן לוויידר, אביו, שיעזור לו. לבסוף רחמיו של ויידר מתעוררים, הוא נוטש את הצד האפל ומשליך את הקיסר פלפטין לתוך הכור של כוכב המוות. פלפטין מת וגופתו מתפוצצת עם כוכב המוות.

פלפטין בנה תוכנית כמעט מושלמת להשתלטות על הגלקסיה. הדבר היחיד שבו טעה היה דארת' ויידר. פלפטין חשב שוויידר הוא רשע חסר כל-רגש חיובי שנאמן לו לחלוטין ולעולם לא יבגוד בו, אך הוא טעה. כפי שפאדמה ולוק טענו, בוויידר עדיין נותר טוב. הוא הצטרף ל"צד האפל" בגלל זעם, שנאה ואהבה, ולא בגלל רשע אימננטי או תיאבון בלתי-מוגבל לכוח והרס.

לאחר שהוא נותר בחיים על ידי העברת רוחו לשיבוט על כוכב הלכת הנסתר אקסגול שם נתמך על ידי כת של תומכי מסדר הסית', פלפטין חושף את היותו בחיים לקיילו רן. עיוור, גופו בתהליך ריקבון, חסר יכולת תנועה או עמידה עצמאית, תלוי לחלוטין במכונות ההחייאה שלו ועל סף מוות, פלפטין חושף בפני רן כי הוא זה שיצר את סנוק, שהוא ישות מלאכותית (והמקדש בו שכן פלפטין הכיל גופים רבים הזהים לסנוק בשלבי התפתחות שונים) וכמו כן כי קיילו מעולם לא דיבר לרוחו של דארת' ויידר, זהו פלפטין אשר הונה אותו במשך שנים. נחשף כי למעשה פלפטין יצר את המסדר הראשון (שאפוא התרגום המדויק של שמו הוא כנראה "הצו הראשון") כחלק מתוכנית המגירה שלו וכך, בהחבא, יצר את בנוסף את הצי הגדול ביותר שראתה הגלקסיה מעודה - הצו הסופי, כשברצונו לאחד כוחות עם המסדר הראשון ולהשתלט על הגלקסיה וייתכן ולהוריש לקיילו רן את הכס. קיילו רן לומד כי ריי היא נכדתו של הקיסר הקשיש מבנו שאינו אלא שיבוט כושל של הקיסר שהותר לו לחיות. כשריי נולדה פלפטין ניסה להביא אותה אליו על מנת לאמן אותה בדרכי הסית' אך מאוחר יותר החליט להורגה פן תהווה איום עתידי על כוחו. עושי דברו של פלפטין חקרו את הוריה והרגו אותם, אך ריי הייתה מוסתרת של ג'אקו תחת השגחתו של אנקאר פלאט.

פלפטין דורש מקיילו רן להרוג אותה אך לרן ישנן תוכניות אחרות, הוא רוצה לאחד כוחות עם ריי באמצעות הקשר המיוחד שלהם ב"כוח", להביס את סבה, ולשלוט על הגלקסיה ביחד. על במספר קרבות חרבות אור שריי וקיילו מנהלים, ניכר בריי הזעם (הנובע בין היתר ממוצאה מהסית' דארת' סידיוס) אך מנגד ניכר חוסר רצונו של קיילו רן לפגוע בריי.

בשלב הזה ריי מגיעה להתעמת עם פלפטין שמתגרה בה על מנת לעורר את חמת זעמה, לגרום לה להרוג אותו וכך לאפשר לרוחו לחיות בגופה ולשלוט לעד בגלקסיה. פלפטין מדבר אל ריי ברכות יחסית, מזכיר מספר פעמים את הקשר המשפחתי שלהם. ברגע שנראה כי תוכניתו נושאת פרי, ריי מעבירה את חרבה לבן סולו, שהספיק לחזור לצד המואר לאחר שחש במות אמו, הנסיכה ליאה. שניהם מוכנים להתעמת עם פלפטין אך אינם מהווים יריב ראוי לאדון הסית' על אף שהלה נמצא על סף מוות. פלפטין משליך את נשקם ושואב מהם את הכוח החי (הנמצא בכל יצור חי, יכולת כוח חדשה לקאנון החדש) שנשאר בהם, מה שכמעט מוביל למותם. פלפטין זוכה מחדש במאור עיניו ותוקף עם ברקיו את כל צי ההתנגדות ואת שלו עצמו, בעצמה חסרת תקדים אף עבורו. הג'דיי מן העבר עוזרים לריי לקום ולחזור לעימות לאחר שבן סולו הושלך לתהום על ידי פלפטין. על ידי ה"כוח", ריי זוכה בכל עוצמתם של הג'דיי שאי פעם חיו לפניה במאמץ האחרון להציל את הגלקסיה ולהביס את הסית' אחת ולתמיד. ריי בולמת בחרבות האור של לוק וליאה את ברקיו של סבה, הודפת אותם בחזרה עליו מה שגורם לגופו להתאדות לחלוטין, במותו, מתים אנשי הכת שלו והמקדש נהרס. הפעולה אמנם הורגת את ריי אך בן מקריב את חייו על מנת להחיות אותה, והסית' האחרון בגלקסיה הומת אחת ולתמיד.

כוחות ויכולות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' סידיוס הוא, ככל הנראה, אדון הסית' החזק בהיסטוריה, ודאי שבקאנון החדש. הוא היה תלמידו של דארת' פלייגוס החכם, שלפי האמונה הרווחת אף יצר חיים יש מאין באמצעות הצד האפל של הכוח. פלפטין בגד במורו והרג אותו בשנתו. ממורו למד פלפטין הרבה מיכולותיו, כולל את יכולת יצירת החיים.

כוחותיו של פלפטין כוללים חיזוי עתידות וראיית הנולד, בשילוב עם יכולת תכנון אסטרטגית לטווח רחוק המאפשרת לו לרקום מזימות מסובכות ומורכבות, גרימת שינויים בקנה מידה גלקטי. בנוסף יכול פלפטין להזיז במהירות חפצים כבדים באמצעות ה"כוח".

כמו כן, נחשף כי פלפטין ידע ליצור חיים וכי הוא התנסה עם הצד האפל של הכוח בניסיון ליצור חיים יש מאין, ככל הנראה, אנאקין סקייווקר היה תוצאה עקיפה של אחד הניסויים האלו. כמו ידע להעביר את רוחו אל שיבוט שלו בכוכב הלכת המרוחק אקסגול בחלל הלא נודע, רגעים לפני שגופו פגע בשדה הכוח בכוכב המוות והתפוצץ, יכולת חסרת תקדים.

הוא נודע ביכולתו לירות ברקי חשמל רבי עוצמה מכפות ידיו. עוצמתם הייתה שנייה רק ל"בן" ממורטיס (מלחמת המשובטים). למעשה ברקיו של פלפטין היו כה עצמתיים עד שלא רק היממו את הקורבן או גרמו לעינויו, אלא אף יכלו לגרום למותו, כמו גם להדוף אותו באוויר פיזית. דוגמה לכך היא בקרב מול יודה בנקמת הסית'.

לפלפטין יש 2 חרבות אור בצבע אדום והוא נחשב לסייף המוכשר והקטלני ביותר שקם לסית'.

פלפטין הוא דיפלומט ופוליטיקאי מחונן. הוא תמיד יודע מה הדבר הנכון לומר וכיצד לרכוש את אמונם של אלה שהוא בא איתם בדברים. הוא מצוין בתמרון אנשים ובניצולם למטרותיו שלו. הוא יצר נסיבות ולתמרן את פאדמה אמידאלה לגרום להפלת הקנצלר ולמינויו הוא במקומו, ואילו את ג'אר ג'אר בינקס הוא שכנע להגיש הצעה הנותנת לקנצלר סמכויות מורחבות. פלפטין שכנע את אנאקין סקייווקר שהג'דיי מושחתים ולחבור אליו, אך דבר זה עלה בידו רק אחרי עבודה קשה, שיטתית וארוכת-טווח של פגישות שכנוע ומניפולציות. כישרונותיו הדיפלומטיים של פלפטין היו כה טובים עד שנסתר במשך שנים ממועצת הג'דיי ובראשה יודה ומייס ווינדו, שהוא אדון סית', על אף שנפגש איתם באופן יום יומי ושהה "ממש מתחת לאף שלהם".

סבלנותו של פלפטין הייתה נדירה. הוא חיכה 10 שנים עד אשר החלה מלחמת המשובטים, 13 בסך הכל עד אשר הפך לקיסר, זאת לאחר 23 שנות עיסוק בפוליטיקה. הוא בנה תוכנית מגירה במשך שנים ולאחר מותו הראשון, שב לחיים על אקסגול ובחש מרחוק בנעשה בגלקסיה, בעיקר בראשו של בן סולו הצעיר, שעבר לצד האפל. הוא חיכה 30 שנים עד אשר חשף את עצמו מחדש בפני הגלקסיה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלפטין בוויקישיתוף