ראלף ההורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראלף ההורס
Wreckitralphposter jpeg.jpeg
כרזת הסרט
שם במקור: Wreck-It Ralph
בימוי: ריץ' מור
הפקה: קלארק ספנסר (מפיק)
ג'ון לסטר (מפיק בפועל)
תסריט: ג'ניפר לי‏[1]
פיל ג'ונטסון‏[1]
עפ"י סיפור מאת:
ריץ' מור
פיל ג'ונסטון
ג'ים רירדן
עריכה: וויליאם ג'יי קפארלה
שחקנים ראשיים: ג'ון סי. ריילי
ג'ק מקבראייר
ג'יין לינץ'
שרה סילברמן
מוזיקה: הנרי ג'קמן
חברת הפצה: חברת וולט דיסני
מדינה: Flag of the United States.svg ארצות הברית
אולפן: אולפני ההנפשה של וולט דיסני
הקרנת בכורה: Flag of the United States.svg 2 בנובמבר 2012
Flag of Israel.svg 29 בנובמבר 2012
משך הקרנה: 108 דקות‏[2]
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: $165,000,000‏‏[3]
הכנסות: $471,222,889‏‏[3]
פרסים: פרס אנני לסרט הטוב ביותר ועוד 14 פרסים
דף הסרט ב-IMDb

ראלף ההורסאנגלית: Wreck-it Ralph) הוא סרט קומדיה משפחתית בהנפשה ממוחשבת אמריקאי של אולפני ההנפשה של וולט דיסני מ-2012. הסרט בוים על ידי ריץ' מור, נכתב על ידי ג'ניפר לי ופיל ג'ונסטון והופק על ידי קלארק ספנסר וג'ון לסטר.

הסרט מספר את סיפורו של ראלף, נבל במשחק הארקייד "תקן את זה פליקס" אשר יוצא למסע בו הוא מנסה להוכיח כי הוא טוב. את ראלף מדבב ג'ון סי. ריילי ולצידו מדבבים גם ג'ק מקבראייר, ג'יין לינץ' ושרה סילברמן.

הסרט היה להצלחה קופתית גדולה עם הכנסות של $471,222,889‏[3], בנוסף לכך הוא דורג כסרט ה-14 ברווחיותו בשנת 2012‏[4]; הסרט היה גם להצלחה ביקורתית גדולה. הסרט זכה בפרס אנני לסרט הטוב ביותר[5] והועמד לפרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר[6] ופרס גלובוס הזהב לסרט המונפש הטוב ביותר‏[7].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מתרחש ביקום דמיוני שבו לדמויות ממשחקי הארקייד חיים עצמאיים, כאשר בין היתר הן יכולות לנדוד ממשחק למשחק. גיבור הסרט הוא רָאלְף (ג'ון סי. ריילי) המגלם את דמותו של "ראלף ההורס" ("Wreck-It Ralph") במשחק המחשב "פליקס המתקן ג'וניור" ("Fix-It Felix, Jr.‎"), ראלף הוא דמות הנבל במשחק.

בתחילת הסרט מספר ראלף בקבוצת תמיכה לנבלים כי אינו מרוצה עוד מתפקידו כנבל והוא רוצה לעבור לצד של הטובים, חברי הקבוצה מתנגדים לכך מכיוון שזה יכול לגרום הרס רב אך ראלף אינו חוזר בו. באותו יום חוגגות דמויות המשחק של ראלף את יום השנה השלושים ליציאתו, מבלי להזמין את ראלף. כאשר חוזר ראלף מקבוצת התמיכה הוא רואה את המסיבה ומתעצבן שלא הוזמן, ראלף נתקל בהתנגדות רבה משאר דמויות המשחק האומרות לו שכדי שיוכל לחגוג איתם ולהיחשב אחד מהם עליו להשיג מדליה כמו שעושה גיבור המשחק פליקס. באותו ערב נתקל ראלף במקרה בדמות מהמשחק "חובת הגיבור" ("Hero's Duty") ולומד ממנו כי המנצח במשחק זה זוכה במדליה, ראלף מבין כי יש לו הזדמנות להשיג מדליה ולכן גונב את תלבושתו של הדמות ומתגנב לתוך המשחק. בהפסקה בין שני משחקים מטפס ראלף על מגדל הנמצא בלב עולם המשחק. בעת יציאתו משם הוא דורך בטעות על ביצה שממנה בוקע סיי-באג, דמות הנבל של משחק זה, הסיי-באג רודף אחר ראלף שנמלט אל תוך חללית מילוט שטסה באקראי מכיוון שנוסעיה, ראלף והסיי-באג, נאבקים זה בזה. מבלי להשים לב החללית מטיסה אותם אל מחוץ למשחק "חובת הגיבור" ומביאה אותם למשחק "שוגר ראש" ("Sugar Rush"), משחק של מרוצי מכוניות. ראלף והסיי-באג נפלטים מהחללית כאשר ראלף נופל על האדמה בעוד הסיי-באג טובע בביצה. ראלף מנסה לחבור למדליה אך דמות מ"שוגר ראש", וֶנֵלוֹפִּי וָאן שְוִוִיץ (שרה סילברמן) גונבת לו אותה. ונלופי היא דמות המוגדרת במשחק כבאג ועל כך נאסר עליה להשתתף במרוצים. ונלופי בורחת עם המדליה ונרשמת בעזרתה למרוצי המשחק. המלך סוכרי (אלן טודייק), השולט בעולם של "שוגר ראש", מתנגד להשתתפותה במרוץ בטענה כי ונלופי אינה אמורה להיות חלק מהמשחק. בינתיים ראלף מבין שבשביל להשיג את המדליה שלו בחזרה עליו לעזור לונלופי לנצח במירוץ ולכן הוא בונה לה מכונית ומאמן אותה בנהיגה.

במקביל, מכיוון שראלף נעדר מעולם המשחק "פליקס המתקן ג'וניור" המשחק אינו יכול להתקיים כשורה ולכן מנהל החנות, מר ליטוואק (אד אוניל), מגלה את התקלה ומכריז על המשחק "פגום". מתוך חשש שינתקו את המשחק מן השקע ובכך יאבדו את ביתם ועבודתם שולחות דמויות המשחק את פֶלִיקְס (ג'ק מקבראייר) למצוא את ראלף. בעולם המשחק "חובת הגיבור" לומד פליקס מאחת הדמויות, סמלת טִמוֹרָה גִ'ין קָלְהוֹן (ג'יין לינץ'), כי לאחר שיהרסו את עולם "שוגר ראש" יהרסו הסיי-באגים את כל המשחקים. פליקס וקלהון יוצאים יחד לחפש את ראלף בעולם "שוגר ראש", במהלך חיפושיהם מזכיר לה פליקס מבלי לדעת את החבר הקודם שלה שנהרג ביום חתונתם על ידי סיי-באג, בעקבות כך דרכיהם נפרדות. קלהון מגלה כי הסיי-באג שהגיע עם ראלף לעולם המשחק הטיל מאות ביצים מתחת לאדמה, בינתיים פליקס מגיע לארמונו של המלך סוכרי ומושלך לכלא.

המלך סוכרי אינו רוצה שונלופי תשתתף במירוץ ולכן הוא חודר לתוך קוד המשחק, לוקח את המדליה שאיתה נרשמה ונלופי ונוסע לראלף. כשהמלך סוכרי פוגש את ראלף הוא מציע לו את המדליה חזרה בתמורה לכך שישכנע את ונלופי לא להשתתף במירוץ; הוא טוען כי אם ונלופי תזכה במירוץ היא תוכל להשתתף גם במרוצים עתידיים אך מכיוון שהיא באג במשחק השחקנים עלולים לחשוב שהמשחק מקולקל ולכן הוא יתנתק ובמצב כזה יוכלו כל הדמויות לצאת מהמשחק פרט לונלופי שתישאר בתוכו עקב היותה באג. ראלף אינו מוכן לסכן את ונלופי ולכן הוא הורס את מכוניתה. כשראלף חוזר עם המדליה לעולם המשחק שלו הוא מגלה כי המשחק הוכרז כמקולקל בעקבות העדרו והוא עתיד להתנתק. באכזבתו משליך ראלף את המדליה לעבר הדף המכריז על המשחק כמקולקל, מה שגורם לדף ליפול, לאחר שהדף נופל נחשפת לפני ראלף מכונת המשחק של "שוגר ראש" שעליה הוא רואה להפתעתו ציור של ונלופי.

ראלף חוזר לעולם של "שוגר ראש" ושם הוא מגלה מעוזרו של המלך סוכרי, ביל (ריץ' מור), כי ונלופי אכן הייתה בעבר הדמות הראשית במשחק אך המלך סוכרי שינה את קוד המשחק כך שתיחשב לבאג ולדמות שלא אמורה להיות במשחק עדי שיוכל למלוך עליו, בנוסף לכך הוא גם נעל את כל זיכרונות הדמויות על מנת שלא יזכרו כי ונלופי שחקנית רגילה. לאחר מכן הולך ראלף אל הכלא של המשחק ומשחרר את פליקס משם, בסיועו של פליקס מתקן ראלף את מכוניתה של ונלופי שהרס קודם לכן. ראלף, ונלופי ופליקס מצליחים להגיע בזמן לתחילת המירוץ.

בזמן המירוץ פורצים למסלולו סיי-באגים רבים שבקעו מביציו של הסיי-באג, הסיי-באגים הורסים את העולם ותוקפים את תושביו. פליקס, קלהון וראלף מתחילים להילחם בסיי-באגים בעוד המלך סוכרי וונלופי ממשיכים להתחרות במירוץ. ונלופי מצליחה להשיג את מכוניתו של המלך סוכרי ומגלה כי הוא למעשה דמות בשם "טורבו" - דמות שבעבר היה לה משחק ווידאו משלה, טורבו קינא במשחק אחר שהצליח יותר ממנו וגרם לשניהם להתנתק, בעקבות כך יצר את דמותו של המלך סוכרי והשתלט על "שוגר ראש". ונלופי מצליחה להימלט ממנו ולהתקדם לסוף המירוץ כשטורבו נאכל על ידי סיי-באג. לקראת סיום המירוץ מחליטה קלהון שכדי להגן על כל משחקי הווידאו צריך לפוצץ את העולם של "שוגר ראש",ראלף מנסה בכל כוחו להוציא את ונלופי מעולם המשחק אך מגלה כי טורבו צדק.

ראלף אינו מוכן לוותר על ונלופי ומגלה כי כדי לחסל את הסיי-באגים יש למשוך אותם אל אלומת אור גדולה; ראלף טס למעיין דיאט קוקה קולה ושם הוא משתמש בנטיפי מנטוס כדי ליצור אלומת אור שתמשוך את הסיי-באגים אליה ובכך הם יתפוצצו. טורבו מגיע כשהוא ממוזג עם גוף עם הסיי-באג שאכל אותו ומנוע מראלף ליצור אלומת אור, ראלף נאבק עם טורבו עד שלבסוף משתחרר וצונח לעבר נטיפי המנטוס מתוך תקווה ליצור את אלומת אור ותוך ידיעה כי יביא למותו. ראלף מצליח ליצור את אלומת אור אך לפי שמתפוצץ מגיעה ונלופי עם מכוניתה ומצילה אותו. במקביל הסיי-באגים נמשכים אל אלומת האור ומתפוצצים, כולל את טורבו. לאחר פיצוץ על הסיי-באגים חוצה ונלופי את קו סיום המירוץ ובכך משחזרת את המשחק להתחלתו ולא נחשבת יותר כבאג. ראלף ופליקס חוזרים לעולם המשחק שלהם ומונעים את ניתוקו.

הסרט נגמר כשמשחקו של ראלף צובר פופולריות רבה, פליקס וקלהון מתחתנים וראלף משלים עם תפקידו כנבל.

דמויות ומדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם המדבב שם המדבב בעברית הדמות תיאור הדמות
ג'ון סי. ריילי[8] ניר רון ראלף נבל משחק הווידאו "פליקס המתקן ג'וניור" אשר מקנא בהצלחתו של פליקס ורוצה להיות גיבור המשחק. יוצא למסע על מנת להוכיח שהוא יכול להיות גיבור.
ג'ק מקבראייר‏[8][9] ניב פטל פליקס גיבור משחק הווידאו "פליקס המתקן ג'וניור". מתאהב בקלהון ומתחתן איתה בסוף הסרט.
שרה סילברמן[8] כנרת לימוני ונלופי וון שוויץ ילדה נהגת מרוצים במשחק הווידאו "שוגר ראש". פוגשת את ראלף ובעזרתו מתחרה במרוץ. מכונה "גליץ'" מכיוון שנחשבת לבאג במשחק אך בסוף הסרט הופכת לנסיכת המשחק שלה.
ג'יין לינץ'[8] איילת רובינסון סמלת טמורה ג'ין קלהון סמלת צבאית במשחק הווידאו "גיבור לא חוקי". עצבנית וחמת מזג. מתחתנת בסוף הסרט עם פליקס.
אלן טודייק דב רייזר המלך סוכרי / טורבו המלך המושחת של משחק הווידאו "שוגר ראש" והאנטגוניסט המרכזי בסרט; מבוסס על דמותו של הכובען המטורף מעליסה בארץ הפלאות. במהלך הסרט מתגלה כי הוא טורבו, דמות ממשחק ישן שנותק בעבר. נהרג בסוף הסרט כאשר נשאב לתוך אלומת אור.

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם המדבב שם המדבב בעברית הדמות תיאור הדמות
מינדי קלינג[10] נועה גורן טאפיטה נהגת מרוצים ב"שוגר ראש". נוהגת להשפיל את ונלופי ולצחוק עליה עקב היותה "גליץ'".
אד אוניל[10] אברהם סלקטר מר ליטוואק מנהל חנות משחקי הווידאו.
דניס הייסברט‏[10] יורם יוספסברג גנרל הולוגרם גנרל צבאי במשחק הווידאו "חובת הגיבור".
הורציו צאנז‏[10] גלעד קלטר דאנקן שוטר במשטרה האזרחית של עולם משחק הווידאו "שוגר ראש".
ריץ' מור‏[11][12] מיקי לאון ביל כדור מציצה ירוק המשמש כמשרתו של המלך סוכרי.

הופעות קמע[עריכת קוד מקור | עריכה]

פגישת "קבוצת תמיכה בנבלים אנונימיים" הכוללת הופעות קמע רבות של דמויות ממשחקי ווידאו כגון בוסטר, קלייד, דוקטור אגמן, נף, זנגיף ועוד

במהלך הסרט ישנן הופעות קמע רבות של דמויות ממשחקי ווידאו אמיתיים. הופעות הקמע המרכזיות הן בתחילת הסרט ב"קבוצת תמיכה בנבלים אנונימיים": בוסטר מהאחים סופר מריו[1][9], דוקטור אגמן מסוניק הקיפוד[1][13] ונף מ-Altered Beast‏[14].

כמה דמויות מ-Q*bert הופיעו בסרט כדמויות חוזרות שהוצגו כ"חסרות בית" בעקבות ניתוק המשחק שלהן, הדמויות שהופיעו הן סליק, קויל, סם, אוגי וברט; בסוף הסרט נלקחות הדמויות על ידי ראלף ופליקס למשחק שלהם כשלב בונוס‏[15][16].
הסצנות בתחנת המשחקים המרכזית ובבר של טאפר כוללות את צ'אן-לי, קאמי ובלנקה מסטריט פייטר[13][17]; פק-מן, בלינקי, פינקי ואינקי מפק-מן[15][18]; מחלק עיתונים ממחלק העיתונים[14][19]; שני המחבטים והכדור מפונג[20]; דיג דוג, פוקה ופג'רי מ-Dig Dug‏[20]; וויקס מ-Qix‏[18]; הצפרדע מפרוגר; פיטר פפר מ-BurgerTime‏[21]. בנוסף, ישנן מספר התייחסויות ללארה קרופט ומריו במהלך הסרט אך הדמויות הללו אינן מופיעות בסרט‏[22]; למרות זאת ציין במאי הסרט, ריץ' מור, כי מריו יופיע בסרט ההמשך‏[23].

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיתוח המקורי לסרט החל בדיסני בסוף שנות ה-80, אך הפיתוח בוטל והתחדש כמה וכמה פעמים. באמצע שנות ה-2000 אותחל הפרויקט מחדש תחת השם "ראלף ההורס" והחלה רשמית ההפקה‏[24][25]. קלארק ספנסר, אחד ממפיקי הסרט, אמר כי "הסרט נעשה ברוח החלוציות של וולט דיסני, עשיית סרט מקורי עם נוסטלגיה, רגש והמור שימשוך המון אנשים"‏[26].

באופן דומה למי הפליל את רוג'ר ראביט וסרטי צעצוע של סיפור בסרט ישנן הופעות אורח רבות של דמויות בדיוניות מוכרות‏[27]; במאי הסרט, ריץ' מור, אמר כי "חייבות להיות דמויות אמיתיות ממשחקים אמיתיים על מנת שהסרט יהיה יותר ויותר מציאותי"‏[28]. לצוות היצירתי של הסרט לקח זמן לבחור דמויות ממשחקי ווידאו כדי להתאים כל דמות למקום המתאים לה לפי התסריט‏[28], לאחר ההתאמה פנו דיסני לבעלי הזכויות על הדמויות בבקשה לאשר את הופעות הדמויות בסרט והבטיחו כי הדמויות יוצגו באופן אותנטי ומתאים לאישיותם‏[28]. נינטנדו היו מהראשונים לאשר את השתתפות הדמויות‏[29] ואף ביקשו מאוחר יותר סצנה מיוחדת למריו אך הדבר לא הסתדר לבסוף‏[29][30], ריץ' מור הפריך בהמשך שמועה כי מריו לא הוצג בסרט מכיוון שנינטנדו בקשו אגרת רישוי גבוהה מידי‏[31] אם כי בראיון אמר שמריו ייקח חלק נרחב בסרט ההמשך‏[23].

לדברי ריץ' מור הידיעה כי יש להם שלושה עולמות שונים הביאה החלטה לייחד כל עולם במראה הדמויות, בתאורה, בצילום, במוזיקה והכיוון האמנותי‏[26].

הסרט הציג חידושים רבים בטכנולוגיית ההנפשה של דיסני: פונקציות כיווניות משופרות, השתקפויות מציאותיות, מערכת תאורה והצללה מתקדמת, מערכת צילום וירטואלית מתקדמת ואפשרות לעבור סצנות בזמן אמת‏[32]. מכיוון שחלק נרחב מהסרט מתרחש בעולם המשחק "שוגר ראש" העשוי ממתקים רצו דיסני להפוך את מראה הממתקים לכמה שיותר מציאותי, לשם כך האנימטורים של הסרט צפו בממתקים על מנת להבין איך לעשותם מציאותיים כמה שיותר‏[32]. אנדרי הנדריקסון, מנהל הטכנולוגיות הראשי של אולפני ההנפשה של דיסני, אמר כי "זהו אחד הסרטים הכי מרהיבים שעשינו אך גם הכי קשה"‏[32].

קידום הסרט ב-E3 באמצעות מכונת מכונת ארקייד מדומה

הפצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור הפצת הסרט יועדה ל-22 במרץ 2013 אך מכיוון שהסרט היה מוכן לפני המתוכנן החליטו דיסני להקדימו ל-2 בנובמבר 2012[33][34], ההפצה הקולנועית ליוותה את סרט ההנפשה הקצר Paperman שהוקרן לפני הסרט‏[35][36].

הקדימון הראשון לסרט יצא ב-6 ביוני 2012 יחד עם מדגסקר 3 ו-Rock of Ages[37]. במסגרת שיווק הסרט נבנתה מכונת ארקייד מדומה למשחק "פליקס המתן ג'וניור" מהסרט בכנס משחקי הווידאו E3[38]. בנוסף, עוד לפני יציאת הסרט, הוציאה חברת דיסני גרסאות דפדפן, iOS ואנדרואיד למשחקים "פליקס המתקן ג'וניור", "שוגר ראש" ו"חובת הגיבור"‏[39]. קדימון שני לסרט יצא לאור ב-12 בספטמבר 2012 יחד עם מוצאים את נמו 3D ופרנקנוויני.

גרסאות ה-DVD וה-Blu-ray של הסרט הופצו לראשונה בצפון אמריקה ב-5 במרץ 2013 על ידי אולפני הבידור הביתי של וולט דיסני‏[40], ה-DVD וה-Blu Ray היו בראש המכירות לאורך זמן רב בארצות הברית‏[41]. ב-12 בפברואר 2013 הסרט הפך זמין להורדה דיגיטלית ברוב מדינות העולם‏[42]. בישראל ניתן למצוא רק את גרסת ה-DVD של הסרט, המופצת החל מה-3 באפריל 2013.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט קיבל ביקורות חיוביות בעיקר. באתר עגבניות רקובות הסרט קיבל ציון "טרי" של 86% המבוסס על 163 ביקורות, הקונצנזוס הסכים כי הסרט מצחיק ומשעשע‏[43]. באתר Metacritic קיבל הסרט ציון של 72% המבוסס על 36 ביקורות‏[44]. רוג'ר איברט משיקגו סאן-טיימס נתן לסרט שלושה כוכבים מתוך ארבעה ושיבח אותו‏[45]. בניו יורק טיימס נכתב כי "הסרט הוא פיצוץ של צבע, רעש וכיף במשך 93 דקות"‏[46]. באתר Examiner קיבל הסרט את התואר "סרט האנימציה הטוב ביותר של השנה"‏[47]. במגזין וראייטי שובח את הסרט ונכתב כי הוא גאוני ומופלא‏[48]. בניגוד לכל הביקורות החיוביות כְּתב העת The Atlantic ביקר את הסרט בצורה שלילית וכתב כי הוא "מיושן ולא מפותח"‏[49].

גם בישראל זכה הסרט לביקורות חיוביות רבות. דורון פישלר מאתר עין הדג השווה את הסרט לאמיצה שיצא במקביל ואמר כי הוא יותר טוב‏[50], והוסיף:

Cquote2.svg

"ראלף ההורס" הוא לא רק ‏סרט טוב יותר מ"אמיצה" אלא גם (אלא אם כן תגיע הפתעה עצומה ברגע האחרון) סרט האנימציה הטוב של השנה. ילדים קטנים יוכלו ליהנות מהסרט כי הוא חמווווווד. מבוגרים יכולים ‏ליהנות מהסרט בגלל כל הקריצות למשחקים נוסטלגיים, העלילה המצוינת, וכן העובדה שהוא ‏חמוווווווווד.

Cquote3.svg
– דורון פישלר, עין הדג‏[50]

אילן קפרוב מאתר Mako נתן לסרט שלושה כוכבים מתוך חמישה וכינה אותו "מתוק ויפה"‏[51]. ארז דבורה מאתר ynet כינה את הסרט "מלאכת ממוחשבת" ונתן לו ארבעה כוכבים מתוך חמישה‏[52]. בנימין טוביאס מעיתון ידיעות אחרונות כינה את הסרט כ"סרט האנימציה הטוב ביותר בעשור האחרון" ונתן לו ארבעה וחצי כוכבים מתוך חמישה‏[53], יהודה סתיו מאותו העיתון נתן לסרט חמישה כוכבים‏[54]. רותה קופפר מהארץ כתבה כי "הסרט מציג עולמות מקוריים, המשלבים את מיטב הקידמה הקולנועית עם עולמם של משחקי מחשב מיושנים. התוצאה יצירתית ומרהיבה"‏[55].

הכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט היה להצלחה מסחרית גדולה. הוא גרף $189,422,889 ברחבי צפון אמריקה ו-$281,800,000 מחוץ לצפון אמריקה, ברחבי העולם כולו גרף הסרט $471,222,889‏[3]. הסרט הוא ה-14 ברווחיותו בשנת 2012‏[4], סרט ההנפשה הרביעי המרוויח ביותר ב-2012‏[4] והסרט ההנפשה החמישי המרוויח ביותר של דיסני בכל הזמנים‏[56]. ביום הראשון להקרנתו באמריקה גרף הסרט $13,500,000‏[57]. בסוף השבוע הראשון גרף הסרט $49,000,000 והיה לסרט הרווחי ביותר בשבוע הראשון להקרנתו של סרטי ההנפשה של דיסני עד שנת 2013 כאשר נשבר השיא על ידי לשבור את הקרח (עם הכנסות של $67,400,000)‏[58][59]. ההכנסות הגדולות ביותר בשבוע הראשון להקרנת הסרט מחוץ לצפון אמריקה היו בבריטניה, אירלנד ומלטה ($7,150,000); ברזיל ($5,320,000); רוסיה ($5,270,000)‏[60]. בסיכום הכנסות כללי מחוץ לאמריקה הצפונית המרוויחים ביותר היו בבריטניה, אירלנד ומלטה ($36,200,000); יפן ($29,600,000); אוסטרליה ($24,000,000)‏[60].

גם בישראל זכה הסרט להצלחה קופתית. בסוף השבוע הראשון להקרנתו גרף הסרט $135,952‏[61], בסיום הקרנותיו בישראל גרף הסרט $1,745,733 שהם כ-7.8% מהכנסותיו הזרות של הסרט‏[61].

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרס קטגוריה זוכה/מועמד תוצאה
פרס אוסקר[6] פרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר ריץ' מור מועמדות
פרס אנני[5] פרס אנני לסרט הטוב ביותר זכייה
פרס אנני לאפקטים הממוחשבים הטובים ביותר ברט אלברט מועמדות
פרס אנני לעיצוב הדמות הטוב ביותר ביל שוואב, לורלי בוב, קורי לופטיס, מינקי לי מועמדות
פרס אנני לבימוי הטוב ביותר ריץ' מור זכייה
פרס אנני לפסקול הטוב ביותר הנרי ג'קמן, סקרילקס, אדם יונג, מתיו טייסון, ג'יימי יוסטון, מזדקר אקימוטו זכייה
פרס אנני לסטוריבורד הטוב ביותר ליאו מאטסודה מועמדות
ליסה טריימן מועמדות
פרס אנני לדיבוב הטוב ביותר אלן טודייק זכייה
פרס אנני לתסריט הטוב ביותר פיל ג'ונסטון, ג'ניפר לי זכייה
פרס אנני לעריכה הטובה ביותר טים מרטנס מועמדות
איגוד מבקרי הקולנוע של שיקגו פרס איגוד מבקרי הקולנוע של שיקגו לסרט המונפש הטוב ביותר מועמדות
Critics' Choice Movie Awards‏[62] הסרט המונפש הטוב ביותר זכייה
פרס גלובוס הזהב[7] פרס גלובוס הזהב לסרט המונפש הטוב ביותר מועמדות
Golden Reel Awards‏[63] עריכת הסאונד הטובה ביותר בסרט מונפש, האפקטים הקוליים הטובים ביותר בסרט מונפש זכייה
פרס טריילר הזהב‏[64] הטריילר המונפש הטוב ביותר "חלומות" זכייה
פרס IGN פרס IGN לסרט הטוב ביותר מועמדות
פרס IGN לסרט המונפש הטובה ביותר זכייה
פרס IGN לבחירת הסרט המונפש הטוב ביותר זכייה
פרס IGN לסרט התלת-ממד הטוב ביותר מועמדות
פרס IGN לפוסטר הסרט הטוב ביותר מועמדות
National Board of Review Awards‏[65] הסרט המונפש הטוב ביותר זכייה
טקס פרסי הילדים של ניקלודיאון הסרט המונפש האהוב ביותר זכייה
פרס מבקרי הקולנוע האינטרנטיים הסרט המונפש הטוב ביותר מועמדות
Producers Guild of America Award ה-Motion המונפש הטוב ביותר קלארק ספנסר זכייה
פרס סאטורן[66] הסרט המונפש הטוב ביותר ריץ' מור מועמדות
פרס לווין‏[67] הסרט המונפש הטוב ביותר ריץ' מור מועמדות
אגודת האפקטים החזותיים האפקטים החזותיים הטובים ביותר בסרט מונפש שון ג'נקינס, סקוט קרסבג, ריץ' מור, קלארק ספנסר מועמדות
הדמות המונפשת הטובה ביותר ב-Motion ג'ון קווטי, סוזן קים, מישל רובינסון, טוני סמיד מועמדות

פסקול[עריכת קוד מקור | עריכה]

Picto infobox music.png
ראלף ההורס
Wreck-It Ralph original score CD cover.jpg
פסקול מאת הנרי ג'קמן
יצא לאור Flag of the United States.svg 30 באוקטובר 2012
סוגה פסקול
אורך 70:36 דקות
חברת תקליטים Walt Disney Records

המוזיקה לשירים הולחנה על ידי הנרי ג'קמן[68], למעט שירים 1 עד 6 שנכתבו והולחנו על ידי להקות או אמנים‏[69].

רשימת רצועות
מס' שם אמן אורך
1. "When Can I See You Again?" Owl City 3:38
2. "Wreck-It, Wreck-It Ralph" Buckner & Garcia 2:59
3. "Celebration" Kool & the Gang 3:40
4. "Sugar Rush" AKB48 3:14
5. "Bug Hunt" (Noisia Remix) סקרילקס 7:04
6. "Shut Up and Drive" ריהאנה 3:32
7. "Wreck-It Ralph"   1:33
8. "Life in the Arcade"   0:43
9. "Jumping Ship"   1:06
10. "Rocket Fiasco"   5:48
11. "Vanellope von Schweetz"   2:57
12. "Royal Raceway"   3:23
13. "Cupcake Breakout"   1:12
14. "Candy Vandals"   1:39
15. "Turbo Flashback"   1:42
16. "Laffy Taffies"   1:35
17. "One Minute to Win It"   1:17
18. "Vanellope's Hideout"   2:33
19. "Messing with the Program"   1:20
20. "King Candy"   2:11
21. "Broken-Karted"   2:49
22. "Out of the Penthouse, Off to the Race"   2:51
23. "Sugar Rush Showdown"   4:15
24. "You're My Hero"   4:16
25. "Arcade Finale"   3:19
אורך כולל:
70:36

משחקים שיצאו בעקבות הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2012 הושקו גרסאות דפדפן מלאות למשחקים "תקן את זה פליקס", "חובת הגיבור" ו"שוגר ראש" באתר הרשמי של הסרט‏[70]. בנובמבר לאותה שנה הפיצו דיסני אינטראקטיב משחק פלטפורמה הנקרא "ראלף ההורס" עבור Nintendo DS, ‏Nintendo 3DS ו-Wii אך הוא זכה בעיקר לביקורות שליליות‏[71][72]. באותו החודש הופץ משחק נוסף על ידי דיסני אינטראקטיב ו-Activision המתרחש לאחר אירועי הסרט‏[73]. גם באותו החודש הושק משחק סלולרי תחת השם "ראלף ההורס" למערכות iOS ואנדרואיד[74], שנה לאחר מכן הופץ המשחק גם למערכת Windows Phone 8‏[75].

החל מינואר 2014 דמותם של ראלף וונלופי מופיעות בדיסני אינפיניטי וב-7 בינואר החלו להימכר בובות דמותם‏[76][77][78].

המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראיון שנתן ריץ' מור ב-25 באוקטובר 2012 הוא אמר כי לו ולדיסני יש רעיונות רבים לגבי המשך‏[79] ובראיונות נוספים ציין מור כי מריו וטרון ייקחו חלק נרחב בהמשך‏[23][80][81], בהמשך מור ציין גם כי המדבבים הראשיים ענו בחיוב לגבי אפשרות לדיבוב בסרט המשך‏[82]. באפריל 2014 אמר הנרי ג'קמן, מלחין הפסקול, כי נכתב סיפור המשך‏[83].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע ונתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 Jim Frye,‏‏ Ralph's Wrecking Crew, אביב 2012
 2. ^ מועמדי פרס גלובוס הזהב לסרט המונפש הטוב ביותר, באתר DVDizzy.com, ‏3 בינואר 2013
 3. ^ 3.0 3.1 3.2 3.3 ראלף ההורס (2012), באתר Box Office Mojo
 4. ^ 4.0 4.1 4.2 שוברי הקופות העיקריים ברחבי העולם לשנת 2012, באתר Box Office Mojo
 5. ^ 5.0 5.1 מועמדי טקס פרסי האנני ה-40, באתר אגודת סרטי האנימציה הבינלאומית
 6. ^ 6.0 6.1 מועמדי אוסקר 2013, באתר האקדמיה האמריקאית לקולנוע, 10 בינואר 2013
 7. ^ 7.0 7.1 מועמדי טקס פרסי גלובוס הזהב ה-70, באתר Deadline, ‏13 בדצמבר 2012
 8. ^ 8.0 8.1 8.2 8.3 אולפני ההנפשה של וולט דיסני באמצעות אתר ComingSoon‏, Disney Announces CG Comedy Adventure Wreck-It Ralph, ‏29 בדצמבר 2011
 9. ^ 9.0 9.1 ‏Eric Eisenberg, ‏Wreck-It Ralph' Footage from D23 Features 8-Bit Action, Plenty of Cameos, באתר CinemaBlend, ‏29 בדצמבר 2012
 10. ^ 10.0 10.1 10.2 10.3 אולפני ההנפשה של וולט דיסני, הודעה לעיתונות: מדבבים נוספים בסרט "ראלף ההורס", 19 ביולי 2012
 11. ^ Adam Chitwood, ‏New Character Images and Descriptions from WRECK-IT-RALPH, ‏28 בספטמבר 2012
 12. ^ Wreck-It Ralph Movie Production Notes, אולפני ההנפשה של וולט דיסני באמצעות אתר CineMovie, ‏22 באוקטובר 2012
 13. ^ 13.0 13.1 Anthony Breznican, ‏CinemaCon 2012: Classic video game characters to cameo in Disney's 'Wreck-It Ralph', באתר Entertainment Weekly (טיים וורנר), ‏25 באפריל 2012
 14. ^ 14.0 14.1 Jesse Schedeen, ‏The Familiar Faces of Wreck-It Ralph, באתר IGN, ‏8 ביוני 2012
 15. ^ 15.0 15.1 ראלף ההורס, קדימון הסרט באתר YouTube סרטונים
 16. ^ Anthony Breznican, ‏Disney's D23: Secret lives of video game characters revealed in 'Wreck-It Ralph', באתר Entertainment Weekly, ‏20 באוגוסט 2011
 17. ^ Brendon Connelly,‏ Chun-Li, Q-Bert and Plenty of Video Game Gags in Superb New Image from 'Wreck-It Ralph', באתר Bleeding Cool, ‏16 בפברואר 2012
 18. ^ 18.0 18.1 הולנדר קופר והנרי גילברט, Wreck-it Ralph – 9 amazing things you couldn't possibly know about the movie, באתר Games Radar, ‏19 באוקטובר 2012
 19. ^ Kyle Hillard, ‏Wreck-It Ralph's Director Answers Our Questions, באתר Game Informer, ‏11 בפברואר 2013
 20. ^ 20.0 20.1 Matt Patches, ‏How 'Wreck-It Ralph' Unlocked Its Unbelievable Cast of Video Game Legends, באתר Hollywood
 21. ^ ראלף ההורס, ראיון באתר YouTube סרטונים
 22. ^ Ben Pearson, ‏Video Interview: 'Wreck-It Ralph' Director Rich Moore on Mario & More, באתר FirstShowing
 23. ^ 23.0 23.1 23.2 Tal Dekel-Daks, ‏'Wreck-It Ralph' director Rich Moore wants Nintendo's Mario for sequel, ‏באתר Digital Spy, ‏8 בפברואר 2013
 24. ^ Nathan Rose, Disney's Wreck-It Ralph, Sunday, October 28, 2012, באתר Magical Definition, ‏28 באוקטובר 2012
 25. ^ Jim Hill, ‏Rich Moore Looks Back at the Roads Not Taken With Disney's Wreck-It Ralph, באתר The Huffington Post, ‏19 בפברואר 2013
 26. ^ 26.0 26.1 Lupe Haas, ‏WRECK-IT RALPH Movie Production Notes, באתר CineMovie, ‏22 באוקטובר 2012
 27. ^ Anthony Breznican, ‏, Disney's D23: Secret lives of video game characters revealed in 'Wreck-It Ralph, באתר Entertainment Weekly, ‏20 באוגוסט 2011
 28. ^ 28.0 28.1 28.2 Jesse Schedeen, ‏The Familiar Faces of Wreck-It Ralph, באתר IGN, ‏8 ביוני 2012
 29. ^ 29.0 29.1 Kyle Hillard, ‏Wreck-It Ralph's Director Answers Our Questions, באתר Game Informer, ‏11 בפברואר 2013
 30. ^ Sam Ashurst, ‏Wreck-It Ralph's Skrillex cameo revealed, באתר Total Film, ‏17 בספטמבר 2012
 31. ^ Ben Pearson, ‏Video Interview: 'Wreck-It Ralph' Director Rich Moore on Mario & More, באתר FirstShowing, ‏20 באוקטובר 2012
 32. ^ 32.0 32.1 32.2 Dan Sarto, ‏'Wreck-It Ralph' Shines Bright with New Lighting and Effects Technology, באתר Awn, ‏2 בנובמבר 2012
 33. ^ Brian Gallagher, ‏Monsters University Pushed to 2013, ‏באתר Movieweb, ‏4 באפריל 2011
 34. ^ Scott Collura, ‏Wreck-It Ralph Screenshots, ‏באתר IGN, ‏2 בספטמבר 2011
 35. ^ Oliver Gettell, ‏ Oscars 2013: 'Paperman' wins animated short prize, באתר לוס אנג'לס טיימס, 24 בפברואר 2013
 36. ^ Amid Amidi, ‏The Poster for Disney’s 'Paperman', ‏באתר Cartoon Brew,‏ 25 באפריל 2012
 37. ^ "Spread the word: The first trailer...". Disney Animation via official Twitter page. ‏25 במאי 2012
 38. ^ Chris Kohler, ‏Disney’s Amazing Fake Wreck-It Ralph Arcade Machine, באתר Wired, ‏11 ביוני 2012
 39. ^ Debabrata Nath, ‏Wreck-It Ralph gets official game, באתר VG247, ‏12 ביוני 2012
 40. ^ Kelly West, ‏Wreck-It Ralph Gets An Early Digital Release, DVD/Blu-ray Set For March, באתר Cinema Blend
 41. ^ Wreck-It Ralph' wrecks 'Breaking Dawn Part 2's' DVD reign, באתר The Hollywood Reporter, ‏28 במרץ 2012
 42. ^ Disney announces Wreck-It Ralph will arrive for download before DVD, Blu-ray, באתר Engadget
 43. ^ ראלף ההורס, באתר Rotten Tomatoes
 44. ^ ראלף ההורס, באתר Metacritic
 45. ^ רוג'ר איברט, Wreck-it Ralph, באתר שיקגו סאן-טיימס, 31 באוקטובר 2012
 46. ^ A.O Scott, ‏ראלף ההורס, באתר הניו יורק טיימס, 1 בנובמבר 2012
 47. ^ Chris Sawin, ‏Give in and go turbo: 'Wreck-It Ralph' is the best animated film of the year, באתר Examiner, ‏2 בנובמבר 2012
 48. ^ Peter Debruge, ראלף ההורס, באתר וראייטי, 26 באוקטובר 2012
 49. ^ Christopher Orr, ‏'Wreck-It Ralph' Aims for Pixar ... and Misses, באתר The Atlantic
 50. ^ 50.0 50.1 דורון פישלר, ביקורת: ראלף ההורס, באתר עין הדג, 1 בדצמבר 2012
 51. ^ אילן קפרוב, סוכרת נעורים, באתר Mako, ‏30 בנובמבר 2012
 52. ^ ארז דבורה, "ראלף ההורס": ממלכת ממוחשבת, באתר ynet, ‏30 בנובמבר 2012
 53. ^ בנימין טוביאס, ראלף ההורס: יותר ממשחק מחשב, ידיעות אחרונות מוסף 7 לילות עמ' 18, 30 בנובמבר 2012
 54. ^ יהודה סתיו, המדריכון - קולנוע - סרטי ילדים, ידיעות אחרונות מוסף 7 לילות, 7 בדצמבר 2012
 55. ^ רותה קופפר, "ראלף ההורס" הוא סרט מרהיב, באתר הארץ, 2 בדצמבר 2012
 56. ^ All Time Worldwide Box Office Grosses, באתר Box Office Mojo
 57. ^ Ray Subers, ‏Friday Report: 'Ralph' Rules, 'Flight' Blasts Off, באתר Box Office Mojo, ‏3 בנובמבר 2012
 58. ^ Ray Subers, ‏Weekend Report: 'Ralph' Wrecks It, 'Flight' Cruises, באתר Box Office Mojo, ‏4 בנובמבר 2012
 59. ^ Ray Subers, ‏Weekend Report: 'Catching Fire,' 'Frozen' Set Thanksgiving Records, ‏1 בנובמבר 2013
 60. ^ 60.0 60.1 Wreck-It Ralph (2012) – International Box Office Results
 61. ^ 61.0 61.1 WRECK-IT RALPH - Foreign - Israel‎, באתר Box Office Mojo
 62. ^ Pete Hammond, ‏'Lincoln', 'Les Miserables', 'Silver Linings' Top List Of Nominees For 18th Annual Critics Choice Movie Awards, באתר Deadline, ‏11 בדצמבר 2012
 63. ^ Golden Reel Award Winners & Nominees: Feature Films, באתר Motion Picture Sound Editors
 64. ^ Disney, 'Iron Man 3' Dominate 2013 Golden Trailer Awards, באתר Deadline, ‏5 במאי 2013
 65. ^ Anthony Breznican, ‏National Board of Review highlights 'Compliance' actress Ann Dowd and 'Zero Dark Thirty', באתר Entertainment Weekly, ‏5 בדצמבר 2012
 66. ^ 'The Hobbit' leads Saturn Awards with nine nominations, באתר USA TODAY
 67. ^ Gregg Kilday, ‏Satellite Awards Nominates 10 Films for Best Motion Picture, ‏3 בדצמבר 2012
 68. ^ Walt Disney Animation Studios' "Wreck-It Ralph" Scores Big with Composer Henry Jackman, Plus Original Music from Skrillex, AKB48, Owl City and Buckner & Garcia, באתר Walt Disney Records, ‏19 בבספטמבר 2012
 69. ^ Scott Green, ‏VIDEO: AKB48 "Wreck-It-Ralph" Theme Preview - UPDATED, באתר CrunchyRoll, ‏30 באוקטובר 2012
 70. ^ Play Disney’s Wreck-It Ralph’s Fix-It Felix Jr and other Games from the New Animated Film!‎, באתר Beyond the Marquee, ‏29 באוקטובר 2012
 71. ^ Zack Kaplan,‏ ראלף ההורס, באתר NintendoWorldReport, ‏15 בנובמבר 2012
 72. ^ Wreck-It Ralph game review – cinematic disaster, באתר Metro, ‏8 בפברואר 2013
 73. ^ Wreck-It Ralph Video Game Official Press Release, באתר PrNewswire, ‏25 ביוני 2012
 74. ^ Prasad, ‏‘Wreck-It Ralph’ for iOS and Android game review‎, באתר GSM Arena, ‏18 בנובמבר 2012
 75. ^ Sam Sabri, ‏Disney’s Wreck-it Ralph game now available for Windows Phone, nearly a year after the movie, באתר Windows Phone Central, ‏3 בספטמבר 2013
 76. ^ Colin McIsaac, ‏Disney Infinity Revealed—Features Wreck-It Ralph, Jack Skellington, Davy Jones, and More!‎, Zelda Informer, ‏15 בינואר 2014
 77. ^ ונלופי - דיסני אינפיניטי, באתר Disney Store
 78. ^ ראלף - דיסני אינפיניטי, באתר Disney Store
 79. ^ Disney Wreck-It Ralph Director Rich Moore Is a Huge Gamer, ‏GamerHub Videos
 80. ^ Jim Vejvoda, ‏Wreck-It Ralph Director Wants Tron in the Sequel, באתר IGN, ‏4 בפברואר 2013
 81. ^ ריץ' מור מביא אלינו את "סופר מריו", באתר סרטים, 8 בדצמבר 2012
 82. ^ Kyle Hillard ‏Wreck-It Ralph's Director Answers Our Questions, באתר Game Informer, ‏2 בנובמבר 2013
 83. ^ Sheila Roberts, ‏Composer Henry Jackman Talks Captain America: The Winter Soldier, His Influences, Wreck-It Ralph 2, The Interview, and More, באתר Collider, ‏1 באפריל 2014;
  Cquote2.svg

  אני לא יכול להגיד יותר [...], אני לא יודע יותר מזה שנכתב סיפור המשך

  Cquote3.svg


סרטי ההנפשה של אולפני דיסני
Logo WaltDisneyCo.svg

שלגיה ושבעת הגמדים (1937) • פינוקיו (1940) • פנטסיה (1940) • דמבו הפיל המעופף (1941) • במבי (1942) • סאלודוס אמיגוס (1942) • שלושת הקאבאלרוס (1944) • מייק מיין מיוזיק (1946) • בכיף וחופשי מדאגות (1947) • מלודי טיים (1948) • הרוח בערבי הנחל (1949) • סינדרלה (1950) • עליסה בארץ הפלאות (1951) • פיטר פן (1953) • היפהפייה והיחפן (1955) • היפהפייה הנרדמת (1959) • על כלבים וגנבים (1961) • החרב באבן (1963) • פו הדב ועץ הדבש (1966) • ספר הג'ונגל (1967) • פו הדב והיום הסוער (1968) • חתולים בצמרת (1970) • רובין הוד (1973) • פו הדב וטיגר גם (1974) • הרפתקאות פו הדוב (1977) • הרפתקאות ברנרד וביאנקה (1977) • השועל והכלבלב (1981) • הקדרה השחורה (1985) • בזיל הבלש הגדול (1986) • אוליבר וחבורתו (1988) • בת הים הקטנה (1989) • ברנרד וביאנקה במבצע אוסטרליה (1990) • היפה והחיה (1991) • אלאדין (1992) • מלך האריות (1994) • פוקהונטס (1995) • הגיבן מנוטרדאם (1996) • הרקולס (1997) • מולאן (1998) • טרזן (1999) • פנטסיה 2000 (1999) • דינוזאור (2000) • הקיסר נפל על הראש (2000) • אטלנטיס - האימפריה האבודה (2001) • לילו וסטיץ' (2002) • כוכב המטמון (2002) • אחי הדוב (2003) • מרד החיות (2004) • צ'יקן ליטל (2005) • לפגוש את הרובינסונים (2007) • בולט (2008) • הנסיכה והצפרדע (2009) • פלונטר (2010) • פו הדב (2011) • ראלף ההורס (2012) • מטוסים (2013) • לשבור את הקרח (2013) • ששת הגיבורים הגדולים (2014)


שובו של ג'אפר  (1994) • אלאדין ומלך הגנבים  (1996) • פוקהונטס 2  (1997) • מלך האריות 2  (1998) • בת הים הקטנה 2  (2000) • היפהפייה והיחפן 2  (2001) • סינדרלה 2  (2002) • הגיבן מנוטרדאם 2: סוד הפעמון  (2002) • פיטר פן 2 (2002) • אטלנטיס: שובו של מיילו (2003) • ספר הג'ונגל 2 (2003) • על כלבים וגנבים 2  (2003) • מלך האריות 3  (2004) • מולאן 2  (2004) • לילו וסטיץ' 2  (2005) • טרזן 2  (2005) • הקיסר נפל על הראש 2  (2005) • במבי 2 (2006) • אחי הדוב 2 (2006) • השועל והכלבלב 2 (2006) • סינדרלה 3 (2007) • בת הים הקטנה 3 (2008) טינקרבל (2008)