מלי פולישוק-בלוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלי פולישוק-בלוך
לידה 14 בינואר 1953 (בת 71)
רעננה, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
מפלגה מפלגת שינוי עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הכנסת
17 בפברואר 200317 באפריל 2006
(3 שנים)
כנסות 16
תפקידים נוספים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מֵלי פולישוק-בלוך (נולדה ב־14 בינואר 1953) היא פוליטיקאית ישראלית שכיהנה כחברת כנסת מטעם סיעת שינוי בכנסת ה-16. עמדה בראש תנועת דרך אחרת ונבחרה מטעמה בשנת 2008 לכהן כחברת מועצה וב־2012 כסגנית ראש העיר רעננה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולישוק-בלוך נולדה בשם כרמלה פולישוק.[1] היא ילידת רעננה ומתגוררת כל שנותיה בעיר. פולישוק-בלוך היא בוגרת תואר ראשון במדע המדינה ובאמנות התיאטרון מאוניברסיטת תל אביב, בעלת תואר במשפטים מהמרכז הבינתחומי הרצליה ובעלת תואר שני במדע המדינה ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת תל אביב.

שימשה מורה להיסטוריה וגאוגרפיה ומחנכת בתיכון אוסטרובסקי ברעננה למשך מספר שנים, בסופם פרשה מהוראה. לאחר פרישתה ניהלה במשך שנים רבות חנות למוצרי חשמל של משפחתה ברעננה.

במקביל שימשה יו"ר ועדי ההורים בבתי-הספר "מגד" ובתיכון "מטרו-ווסט" ברעננה והקימה את ועד ההורים המרכזי ברעננה. שימשה במשך שנים כחברת ועדת החינוך העירונית.

בראשית שנות ה־80 התפקדה למפלגת שינוי והייתה פעילה בולטת במוסדות המפלגה: היא ייסדה את סניף שינוי ברעננה וכיהנה כיושבת ראש הסניף עד להתמנותה כחברת כנסת; חברת מועצת המפלגה; חברת נשיאות מועצת המפלגה; חברת מזכירות המפלגה; יו"ר ועדת הכלכלה של שינוי (בתפקיד זה עיצבה את מצע המפלגה בתחום הכלכלי-חברתי); יו"ר הוועדה המוניציפלית; יו"ר ועדת ההסברה של המפלגה וחברה בפורומים השונים של המפלגה כמו פורום נשים ופורום לאומנות ותרבות. כמו כן, הקימה את "פורום השרון" לקידום נשים בפוליטיקה שבו חברות נשים מכל המפלגות.

כאשר מונה אמנון רובינשטיין לתפקיד שר האנרגיה והתשתית, שימשה פולישוק-בלוך יועצת שר האנרגיה לענייני הפרטה. לאחר מכן שימשה דירקטורית ויו"ר ועדת הכספים בדירקטוריון חברת הנפט הלאומית ודירקטורית בחברה למתנ"סים. בתקופת כהונתה כחברת מועצה וסגנית ראש העיר הייתה דירקטורית בחברה לפיתוח רעננה ויו"ר ועדת הדירקטוריון להתחדשות עירונית בעיר.

כיום מכהנת כדירקטורית בחברת אקו"ם ודירקטורית בכפר המכביה, נציגה בעלת דעה מטעם הממשלה בוועדת תכנון ובניה של עיריית תל אביב ובעלת משרד לעריכת דין.

פעילות בכנסת ה־16[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפריימריס לבחירת רשימת המפלגה לכנסת ה־16 הגיעה למקום השמיני, מה שהביא אותה לכהן כחברת כנסת בתום מערכת הבחירות. כיהנה לכל אורך הקדנציה של הכנסת ה־16. במהלך כהונתה שימשה יו"ר של ועדות הכנסת למדע וטכנולוגיה, לחינוך תרבות וספורט ולענייני ביקורת המדינה, בהן ניהלה מאות ישיבות והובילה חקיקה, מדיניות ומעקב אחר התנהלות הממשלה.

בראשית הכנסת ה־16 שימשה יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה במשך כשנה.

לאחר הדחתו של השר יוסף יצחק פריצקי מן הממשלה ובעקבות התמנותו של ח"כ אילן שלגי כשר במקומו, מונתה פולישוק-בלוך כיו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט וכיהנה בתפקיד זה קרוב לשנה. לאחר פרישת סיעת שינוי מן הממשלה ומעברה לספסלי האופוזיציה מונתה לתפקיד יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, תפקיד בו נאבקה בשחיתות שלטונית, מנהל בלתי תקין, מינויים לא ראויים ומכרזים תפורים.

בנוסף שימשה חברה בוועדת הכלכלה שבמסגרתה כיהנה כיו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לעניין תמלוגים לבעלי זכויות יוצרים, במטרה לקבוע פרמטרים לקביעת התמלוגים בישראל. שימשה בתפקיד זה כאשר סיעת שינוי הייתה חברה בקואליציה ובאופוזיציה. הגישה במהלך כהונתה כ–80 הצעות חוק בנושאים שונים, חלקן נכנסו לספר החוקים.

עם פרישתה של השרה יהודית נאות מהממשלה עקב מחלתה באוקטובר 2004 הייתה אמורה פולישוק-בלוך להתמנות לשרה בממשלה אך בשל מחלוקות פנימיות במפלגת שינוי הסירה את מועמדותה.

בעת התפצלות סיעת "שינוי" לקראת הבחירות לכנסת ה-17[2], שובצה פולישוק-בלוך במקום הרביעי ברשימה מפלגת חץ בראשות אברהם פורז אך בבחירות הכלליות שהתקיימו ב־28 במרץ 2006 רשימת "חץ" לא עברה את אחוז החסימה ופולישוק-בלוך לא נבחרה בשנית לכנסת.

פעילותה אחרי כהונתה בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים מאז שסיימה את תפקידה כחברת כנסת מילאה פולישוק-בלוך תפקידים ציבוריים שונים בין היתר: יו"ר ועדת החינוך של המכביה ה־18, יו"ר אגודת הידידים של האוניברסיטה הפתוחה, חברה באגודת הידידים של סמינר הקיבוצים, חברת הנהלה בעמותת שקיפות בינל"א, חברה בתנועת נשים עושות שלום ועוד.

ב־2006 הקימה תנועה חדשה בראשותה, תנועת "דרך אחרת"[3]. במסגרת תנועה זאת, היא התמודדה בנובמבר 2008 על ראשות עיריית רעננה[4], אך הפסידה לנחום חופרי. הרשימה שעמדה בראשה, "דרך אחרת – מימד נוסף", זכתה למנדט אחד, ופולישוק-בלוך נבחרה לחברת מועצה מטעמה.

בתנועת דרך אחרת ניהלה מאבק למינהור כביש 531 למניעת זיהום אוויר ומפגעים סביבתיים שונים[5].

בשנים 2008–2010 מונתה כחברה בוועדה המייעצת של מבקר המדינה השופט לינדנשטראוס ובשנים 2010–2012 הייתה חברה בוועדה לבחינת יחסי הון-שלטון שמונתה על ידי מבקר המדינה[6].

בשנת 2009 יזמה והקימה עם חברות מועצה נוספות את איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות בישראל ועמדה בראשו שבע שנים. כיום חברת הנהלה באיגוד.

בשנת 2010 הופיעה בתפקיד אורח בסדרה "מנדלבאום בלש פרטי" בתפקיד חברת כנסת. בסדרה זו משחק בתפקיד הראשי אחיינה של מלי פולישוק בלוך, יניב פולישוק. הדמות שגילמה שם בדקה מי מדליף מידע לאדם בשם "הספרי", וייתכן שיש בכך התייחסות סאטירית לוויכוח שהיה לה עם הבמאי, שמואל הספרי, שהתעקש להשתמש בתוכניתו, פולישוק, בדמות עם שם דומה לשלה, למרות מחאותיה[7][8].

ב־2012 התמודדה פולישוק-בלוך בבחירות המקדימות במפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה, אך לא הגיעה למקום ריאלי ברשימה.

בשנת 2015 מונתה לתפקיד יו"ר ועדת החינוך של מכבי ישראל ויזמה פרויקט חינוכי "ערכים מנצחים בספורט" בו יצרה שיתוף פעולה של מכבי ישראל, מכבי צעיר ועמותת ערכים בספורט, במטרה להקנות ערכים באמצעות פעילות ספורטיבית. הפרויקט מתרחב ומתקיים במספר יישובים.

בשנת 2020 לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע התמודדה בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית ושובצה במקום התשיעי[9][10], אך מספר שבועות לפני הבחירות הודיעה המפלגה על פרישתה.

חיים פרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן יניב פולישוק הוא אחיינה. היא נשואה ואם לארבעה בנים[11]. בנה הבכור הוא האסטרונום ד"ר דוד פולישוק ממכון ויצמן למדע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כך היא מופיעה כאן וכאן (תגובה 141)
 2. ^ הדס שפר ומיה בנגל, שינוי: לוונטל הנחיל מפלה צורבת לפורז, באתר nrg‏, 13 בינואר 2006
 3. ^ אטילה שומפלבי, פורשות שינוי יוצאות לדרך חדשה, באתר ynet, 28 בינואר 2007
 4. ^ גלעד צוויק, זמן השרון, רשמית: מלי פולישוק-בלוך תתמודד על ראשות עיריית רעננה, באתר nrg‏, 25 באוגוסט 2008
 5. ^ מלי פולישוק - בלוך, תמהרו למנהר: למה נתקע פרויקט כביש 531, באתר nrg‏, 17 בינואר 2010
 6. ^ דוח הוועדה לבחינת יחסי הון-שלטון בישראל, באתר חדשות מחלקה ראשונה(הקישור אינו פעיל, 7.2.2019)
 7. ^ ח"כ לשעבר מלי פולישוק: "אני לא יכולה להתעלם מהעובדה שהסדרה היא על פוליטיקאי אהבל שלא יודע מה הוא עושה", באתר גלובס, 1 ביוני 2009
 8. ^ ערן בר-און ואטילה שומפלבי, ח"כ לשעבר פולישוק נפגעה מהסדרה "פולישוק", באתר ynet, 31 במאי 2009
 9. ^ הרשימה, באתר המפלגה
 10. ^ אנה ברסקי, ‏מבלפור לכנסת: המפגינים הקימו את המפלגה "הדמוקרטית", באתר מעריב אונליין, 4 בינואר 2021
 11. ^ אירית גרינברג-שאול, פולישוק, פולישוק, פולישוק, באתר Mynet-רעננה, 18 ביוני 2009