דן בדרום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל החברה

חברת דן בדרום תחבורה (2015) בע"מ, המוכרת בשמה המקוצר דן בדרום הוקמה בשנת 2015 על ידי חברת נהור, חברת בת של דן חברה לתחבורה ציבורית, על מנת להתמודד במכרזי הפריפריה בדרום הארץ, דבר שמשרד התחבורה אוסר על חברת דן, ולכן הקימה דן את חברת דן בצפון שהפעליה את המטרונית עד אוקטובר 2021 ואת דן בדרום שמפעילה קווי תחבורה ציבורית בצפון הנגב. מנכ"ל החברה הראשון היה יורי ברונשטיין אשר עבר לחברת דן באר שבע ובמקומו טל כהן מונה למנכ"ל החברה עד היום.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש מאי 2015 זכתה חברת דן בדרום במכרז להפעלת אשכול צפון הנגב הכולל בין היתר קווים באשקלון, קריית גת, נתיבות, אופקים, שדרות, קריית מלאכי וקווים בינעירוניים בבאר שבע.

ב-12 בפברואר 2016, החלה דן בדרום את פעילותה באשכול צפון הנגב והחלה לפעול בכל האשכול, למעט אשקלון, ובתחילת יולי 2016 החלה החברה להפעיל את הקווים העירוניים באשקלון. דן בדרום החליפה את המפעיל הקודם אגד תעבורה שפעל באשכול. חברת דן בדרום צפויה להפעיל את הקווים באשכול צפון הנגב למשך של כ־12 שנים.

צי החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת דן בדרום מפעילה כ-320 אוטובוסים, אשר רובם בהרכבה סינית מתוצרת "גולדן דרגון" ו"יוטונג". עם זאת, ישנם כ-60 אוטובוסים מתוצרת "וולוו" עם מרכב ישראלי, וכן כ-30 מיניבוסים מתוצרת "מרצדס" המורכבים בחברת "מרכבים". בתחילת 2018 נכנסו לשירות אוטובוסים מסוג "הייגר" המורכבים בסין כאשר חברת האם של דן בדרום, דן חברה לתחבורה ציבורית מייבאת כלים אלו באמצעות חברת בת בשם פנדן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]