קווים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קווים
לוגו חברת קווים
סוג: חברה בע"מ
שנת הקמה: 2000
משרד ראשי: חולון, ישראל
אנשי מפתח: ציון פת (מנכ"ל)
מוצרים עיקריים: תחבורה ציבורית
עובדים: 1700 (נהגים)
http://www.kavim-t.co.il/

קווים תחבורה ציבורית בע"מ היא חברה המפעילה שירותי תחבורה ציבורית בישראל. היא הוקמה בשנת 2000 בעקבות החלטת משרד התחבורה להפסיק את המונופול של אגד ודן בהפעלת שירותי תחבורה ציבורית. בעלי החברה הם מאיר חברה למכוניות ומשאיות בע"מ (50%), הורן את ליבוביץ בע"מ (50%). חברת קווים היא החברה השנייה בגודלה בתחום התחבורה הציבורית בישראל אחרי קואופרטיב אגד.

נכון ל-2016 מעסיקה החברה כ-1700 נהגים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2003 זכתה "קווים" במכרז של משרד התחבורה להפעלת קווי תחבורה ציבורית מאזור בקעת אונו לתל אביב-יפו, פתח תקווה ותל השומר. בפברואר 2005 זכתה קווים להפעיל את אשכול עפולה, מגדל העמק ובית שאן. כעבור 10 שנים, במרץ 2015, הפסידה קווים במכרז ההפעלה לאשכול עפולה ונלקחו ממנה כל קווי האוטובוס של האשכול והועברו לחברת "סופרבוס" שזכתה במכרז. באפריל 2006 זכתה להפעיל את קווי פתח תקווה וראש העין.

החל משנת 2008 מפעילה החברה את הכרטיס החכם "רב-קו". בשנת 2009 השיקה חברת "קווים" שירות טלפוני בשם "Next Bus", המאפשר לדעת את זמן ההגעה המשוער של קו לתחנת ביניים. השירות פועל בכל קווי החברה. ב-3 ביולי 2011 התמזגה החברה עם חברת עילית קווי תחבורה בע"מ.[1]

בשנת 2012 זכתה החברה במכרז להפעלת קווי האוטובוס באזור העיר מודיעין-מכבים-רעות, שהופעלו קודם לכן על ידי ויאוליה (קונקס), ובאזור הערים מודיעין עילית, רמלה ולוד, שם פעלה חברת סופרבוס.[2] החברה החלה להפעיל את האוטובוסים בשנת 2013, תחילה את קווי לוד, ולאחר מכן את קווי רמלה ומודיעין.

בנובמבר 2012 זכתה החברה במכרז להפעלת קווי האוטובוס באזור חדרה-נתניה. החברה החלה להפעיל מספר קווים מצומצם באום אל-פחם ביולי 2013, והחלה להפעיל קווים נוספים באשכול בסוף שנת 2013. ב-28 בנובמבר 2013 החלה החברה לפעול גם באשכול כפר יונה כאשר היא מחליפה את חברת נתיב אקספרס, וכן קווים מאספים לתל אביב-יפו. בינואר 2014 החלה החברה לפעול באשכול נתניה והחליפה את חברת נתיב אקספרס. במרץ 2014 הוכר כוח לעובדים כארגון היציג ל-1,700 עובדי החברה.[3]

במרץ 2015 איבדה החברה את קווי אשכול העמקים שכולל את הערים עפולה, מגדל העמק ובית שאן לאחר הפסד קווים במכרז אשכול העמקים וקווי האוטובוס שהיו ברשותה נלקחו ממנה והועברו לחברת סופרבוס. בשנה זו, זכתה בהפעלת מכרז בקעת אונו-אלעד, אך הפסידה במכרז פתח תקווה-ראש העין (החברה לא יכלה לזכות בשני המכרזים יחדיו, ואף מנועה להשתתף במכרז שרון-חולון שטרם הוכרזה בו הזוכה).

ב-31 במאי 2016, החברה החלה להפעיל את קווי האוטובוס בעיר אלעד במקום חברת אגד תעבורה במסגרת הזכייה מחדש במכרז בקעת אונו-אלעד. בתחילת אותו חודש, סיימה להפעיל את קווי ראש העין, לאחר שחברת "אפיקים" זכתה במכרז פתח תקווה-ראש העין שנה קודם לכן. בחודש אוגוסט, העבירה גם את פעילות קוויה בפתח תקווה לידי "אפיקים", למעט מספר מצומצם של קווים, וכך, הלכה למעשה, סיימה את פעילותה באשכול זה אותו החלה להפעיל כעשור קודם לכן. החברה החלה, בהדרגה, לשדרג את מערך האוטובוסים שלה באשכול בקעת אונו, וצפויה בהמשך השנה לתגבר את קוויה ואף ולהפעיל קווים חדשים באשכול זה. בנובמבר 2016 העבירה את יתר הקווים שלה בפתח תקווה לחברת אפיקים

בשנת 2016 זכתה במכרז להפעלת קווי התחבורה הציבורית בביתר עילית, שם היא ממשיכה את ההפעלה משנים קודמות אך במכרז חדש, וכן במועצה אזורית מטה יהודה במקום חברת סופרבוס. במסגרת המכרז יופעלו יותר נסיעות, וחלק מהקווים הפנימיים בביתר יופעלו על ידי אוטובוס ארוך - מפרקי, לראשונה באופן קבוע ביהודה ושומרון, ולראשונה במכרזי התחבורה בישראל.

צי החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחברת קווים אוטובוסים עירוניים ובינעירוניים תוצרת וולוו ויוטונג ומיניבוסים תוצרת מרצדס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קווים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]