מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי רכבת קלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דנקל
סמל הרכבת הקלה בתל אביב
Tel Aviv Red Line LRT Carriage Prototype.jpg
מדינה ישראלישראל  ישראל
עיר Emblem of Tel Aviv.svg  תל אביב-יפו , בת ים, רמת גן, בני ברק, פתח תקווה, גבעתיים, קריית אונו, אור יהודה, יהוד, גבעת שמואל, חולון, ראשון לציון, הרצליה
שם המערכת Dankal Logo.svg דנקל
מפעיל Netivei Tachbura.svg נת"ע
מידע על ההקמה
עלות הקו האדום: 14 מיליארד ש"ח
הקו הירוק: 20 מיליארד ש"ח
הקו הסגול: 8.5 מיליארד ש"ח
חברה בונה China Civil Engineering Construction Corporation (אנ')
התחלת בנייה הקו האדום: 2014
הקו הירוק: 2019
הקו הסגול: 2018
פתיחת המערכת הקו האדום: 2022 (משוער)
הקו הירוק: 2026 (משוער)
הקו הסגול: 2026 (משוער)
מידע על המערכת
אורך המערכת הקו האדום: 24 ק"מ
הקו הירוק: 39 ק"מ
הקו הסגול: 27 ק"מ
רוחב המסילה 1,435 מ"מ
מתח חשמלי 1,500 וולט זרם ישר (DC), קו עילי
דפו הקו האדום: דפו קריית אריה
הקו הירוק: דפו חולון
הקו הסגול: דפו הטייסים
צבע על המפה אדום, ירוק, סגול
מספר הקווים 3
מספר התחנות הקו האדום: 34 (כולל דיפו)
הקו הירוק: 62 (כולל דיפו)
הקו הסגול: 43 (כולל דיפו)
https://www.nta.co.il
תרשים המערכת
Tel Aviv Dankal Metro Map.jpg
מפת קווי הסעת המונים בגוש דן, המתוכננים עד 2032
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
מבט מערבה אל המת"צ (מסלול תחבורה ציבורית) של הקו האדום ברחוב ז'בוטינסקי בפתח תקווה, כפי שהוא נראה מגשר המיתרים
דגם הרכבת הקלה כפי שהוצבה בשדרות רוטשילד בתל אביב, 2017

דנקל (מוכרת בציבור בתור: הרכבת הקלה בתל אביב) היא מערכת רכבת קלה, המיועדת להיות אמצעי התחבורה הציבורי העיקרי ברחבי תל אביב-יפו, ולפעול לקישור טוב יותר בין העיר לפרבריה (רחבי גוש דן).

המערכת נדונה כבר מקום המדינה, וכללה בגלגוליה השונים תוכניות לשיטות שונות של תחבורה ציבורית, כגון: רכבת מהירה, רכבת קלה, רכבת תחתית, מערך קווי אוטובוסים וכדומה. נכון ל-2021 המערכת כוללת שלושה קווי רכבת קלה (LRT – Light Rail Transit). בנוסף נבחנת היתכנות להקמתם של עוד שלושה קווי מטרו. על תכנון ויישום המערכת מופקדת נת"ע - נתיבי תחבורה עירוניים, שהוקמה בשנת 1997.

ב-2 באוגוסט 2015 החלו העבודות להקמת תחנות הקו האדום, אם כי עבודות על חלקים עיליים ותחתיים של קו זה התבצעו אף לפני 2012. העבודות על התחנות היו צפויות להימשך שש שנים, עד לחנוכתו המתוכננת של הקו האדום כקו הרכבת הקלה הראשון באוקטובר 2021 אך החנוכה נדחתה לנובמבר 2022. אף שהיו אמורות להתחיל עד סוף שנת 2016[1], העבודות על הקו הסגול החלו בסוף 2018, והעבודות על הקו הירוק החלו בסוף 2019.

באוקטובר 2020, נחשף שם הרכבת הקלה, "דנקל" (שילוב בין דן וקל), זאת לאחר שלפי בקשת שרת התחבורה מירי רגב התבקשה חברת נת"ע להחליף את השם המתוכנן MetroTLV לשם עברי, ולהפריד את המותג מטרו המוטעה מכיוון שזו רכבת קלה. השם שהוצע על ידי נת"ע היה "דנקל" ואושר על ידי מירי רגב[2].

במאי 2021 בוצעו נסיעות מבחן של הקו האדום ברחובות אורלוב וז'בוטינסקי בפתח תקווה, ובאוקטובר 2021 בוצעה נסיעת מבחן על כל תוואי הקו מפתח תקווה ועד בת ים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקופת העות'מאנים עד לסוף שנות ה-50 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסילות הרכבת הראשונות בארץ ישראל הונחו על ידי הטורקים. לאחר מלחמת העולם הראשונה והחלת המנדט הבריטי על ארץ ישראל, המשיכו הבריטים בפיתוח רשת מסילות הברזל. העות'מאנים, והבריטים בעקבותיהם, פיתחו את רשת הרכבות מתוך שיקולים אסטרטגיים צבאיים, ואילו הדרכים שימשו רק באותם המקומות שבהם לא ניתן היה להשתמש ברכבות. עם קום המדינה השתנתה המדיניות. מערכת ההיסעים גויסה לשרת את יעד פיזור האוכלוסין לאורך הגבולות, ומכיוון שלא ניתן למתוח מסילת ברזל לכל יישוב נידח, תועדפה חלופת פיתוח רשת כבישים על פני רשת הרכבות.

הרעיון להקים רכבת קלה ("Electric Tramway") עלה לראשונה ב-1925 והתייחס לרכבת משותפת ליפו ותל אביב. מספר קבוצות יזמים, מאירופה, מצריים וארץ ישראל, פנו לעיריית תל אביב בבקשה לקבלת זיכיון להקים רכבת קלה שתגיע עד פתח תקווה. חלק מהתוכניות הגיעו לשלב מתקדם למדי, כולל מחקרי שטח שבהם נמדדה בשיטתיות התנועה בין מקומות שונים ביפו ותל אביב. הרעיון נפל בסופו של דבר, כנראה עקב התנאים הטכניים והכספיים שהעמידה חברת החשמל, שנהנתה ממונופול על ייצור חשמל בכל רחבי ארץ ישראל המנדטורית[3].

באמצע שנות ה-30, כאשר אוכלוסייתה של תל אביב הגיעה ל-150,000 נפש, עלה שוב הרעיון של הקמת רכבת תחתית בעיר, אך נגנז.

הצעה מחודשת, הפעם מפורטת, הוגשה באוקטובר 1959 לראש עיריית תל אביב על ידי האדריכל תיאודור מנקס. מנקס הציע להתקין רכבת חשמלית תת-קרקעית בעומק של 2.5 מטרים מתחת לפני הקרקע. הצעתו כללה חפירת תעלות מתחת למדרכות הכבישים הקיימים, וכיסויין בלוחות פריקסט(אנ') צבעוני[4].

עם קום המדינה, פנה דוד בן-גוריון לפרופסור מרכוס ריינר, וביקש ממנו להכין תוכנית תחבורה לרצועת החוף. המרכיב העיקרי בתוכנית, אשר תוכננה לרצועת חוף של 1.3 מיליון תושבים, היה רכבת מהירה, שתשמש כעמוד השדרה התחבורתי של רצועת החוף. תוכניתו של ריינר לא התקבלה על ידי אגף התכנון, בנימוק שתוכנית זו לא תשרת את יעד פיזור האוכלוסין.

חברה אמריקאית, שתכננה על פי הזמנת שר התחבורה את מסילת החוף מצומת רמז (ממערב לפרדס חנה-כרכור) לתל אביב, המליצה ביוני 1948 על הרחקת המסילה הקיימת (כיום המסילה המזרחית) מהגבול הירדני, וכי יש להעביר את קו הרכבת ממערב לנחל איילון. ההמלצה השנייה הוכשלה על ידי עיריית תל אביב, שהתנגדה לחציית העיר. בעקבות הֵלֶך מחשבה זה, פורקו מספר קווי רכבת קיימים.

בעשור הראשון לקום המדינה היו עיקר מטרות הפיתוח התחבורתי ביטחוניות ופוליטיות. חלק ממאפייני הפיתוח היה אי-הכללת התחום העירוני בסדר העדיפויות. עד תחילת שנות ה-60 מומן רוב הפיתוח של הרכבות מכספי השילומים. במסגרת תוכניות פיתוח הרכבת, שהוגשו ל"וועדת השרים לענייני השילומים", הוצגו קווי רכבת לפרברי תל אביב, כגון: נתניה, לוד, רמלה ופתח תקווה, וקווים נוספים באזור גוש דן דהיום. לאחר הגשת הדו"ח, התפרק צוות התכנון הארצי אשר הגיש אותו, ומאז ואילך, תכנון מערכת התחבורה בישראל התאפיין בחוסר תיאום בין אזורים שונים, בין רמות שונות ובין גופי התחבורה הנפרדים.

שנות השישים עד לסוף שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-60 הייתה תנופה בסלילת הכבישים, עקב תוכנית פיתוח כבישים של מע"צ. הטיפול בתחבורה באותן שנים נבע מהרצון להגביר את יעילותה ולהוריד את סכום ההשתתפות של הקופה הציבורית. חלופות תחבורתיות שונות שהוצעו נבחנו משך זמן רב, הנמדד בשנים, בגלל חוסר בכלי תכנון ובמחשבים יעילים.[דרושה הבהרה]

בשנות ה-70 החלה תוכנית תכנונית ענפה למדי, שקודמה בעיקר על ידי משרד התחבורה. הוקם גם "המכון הישראלי לתכנון ולמחקר בתחבורה". בהתאם, כבר כשנבנה מגדל שלום מאיר בתל אביב בתחילת שנות ה-60, הוא תוכנן כדי לאפשר חיבור לתחנת רכבת תת-קרקעית. בשנת 1970 הקים שמעון פרס את צוות "הסעה המונית", שמטרתו הייתה לפתח את מערכת המסילות בארץ, תוך שימת דגש על מטרופולין תל אביב. הצוות הפיק בשנת 1971 את תוכנית "מערכת הסעה המונית דן, יהודה, שרון". ב-1 באפריל 1973 הכריזה הממשלה בראשות גולדה מאיר על השקעת חמישה מיליון לירות בבדיקת הקמת רכבת תחתית בתל אביב[5], אך התוכנית לא יצאה לפועל, בעקבות מלחמת יום הכיפורים.

בשנת 1983 פרסם "צוות תוכנית אב לתחבורה במטרופולין תל אביב" את המלצותיו לטווח הארוך (עד שנת 2010), שכללו פיתוח רכבת פרברית, קלה ותחתית, ומשרד התחבורה קיבל את ההמלצות. בהמשך שנות ה-80 הוזמנו מספר מחקרים מיועצים ישראליים ובינלאומיים, בנוגע לחלופות שונות לרשתות המסילתיות הניתנות ליישום במטרופולין תל אביב. בשנת 1987 הוחלט כי קו תל אביב–פתח תקווה יהיה הראשון להקמה, והאחריות לתכנונו הועברה לחברת נתיבי איילון. לנוכח חומרת מצב התחבורה, החליטה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה במאי 1988 לתת עדיפות ראשונה לתכנון ולהקמה של מערכת הסעה המונית.

שנות התשעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות כל זאת, מיזם הרכבת התחתית בתל אביב לא התקדם עד לשנות ה-90. במסע הבחירות לראשות עיריית תל אביב-יפו בשנת 1993, הבטיח רוני מילוא להתחיל בתוכניות. בעקבות היבחרו לראשות העיר, באפריל 1994 הוקמה מנהלת בתוך אגף ההנדסה בעירייה, בשם "מינהלת מטרופולין ת"א-יפו למערכת הסעת המונים"[6]. מנהלת זו הכינה תוכנית מפורטת, אבל לא הוציאה אותה אל הפועל, משתי סיבות עיקריות: התנגדות משרד האוצר, בטענה כי הפרויקט יקר מדי ולא כלכלי בהשוואה לרכבת קלה עילית, וחוסר המעורבות הפורמלי של העיריות מסביב[7]. במקביל, החל תהליך יישום תכנוני הֶעָבָר, לא מעט בזכות מיזוג רכבת ישראל עם רשות הנמלים והרכבות בראשית העשור. תהליך היישום כלל בניית מסילה כפולה בערוץ האיילון, הכפלת המסילה בקו תל אביב–נתניה, הקמת תחנה חדשה בתל אביב ורכישת ציוד חדיש. בשנת 1991 השלימה חברת "דן-דותן" תכנון מערכת עורקית לתחבורה במטרופולין תל אביב, שבחנה חלופות שונות לשינויים יסודיים במערך התחבורה הציבורית במטרופולין. עבודת החברה הוזמנה על ידי עיריית תל אביב וקואופרטיב "דן". מסקנותיה הציעו חלופות של רכבת קלה (קרי חשמלית) ורשת בלעדית של נתיבי תחבורה ציבורית לאוטובוסים מפרקיים. בעקבות מגמות אלו, שררו אופטימיות וציפיות גבוהות, בעיקר בנוגע למשך הזמן הצפוי עד ליישום התוכנית – סוף שנות ה-80 וראשית שנות ה-90, אולם עם אי-התקדמות משמעותית, גוועו התקוות.

בנובמבר 1994 החליטה הממשלה לאמץ את "תוכנית פיתוח רכבת ישראל לשנות ה-2000", שהציע שר התחבורה, וקבעה כי יש להניח מסילת רכבת לכיוון כפר סבא. הנושא נבדק על ידי רשות הנמלים והרכבות, אולם לא היה בידה תקציב מספק. בשנת 1995 נאמדה ההשקעה הדרושה בקווי מטרופולין תל אביב ב-1.7 מיליארד שקל (במחירי 1995).

בשנת 1995 הושלמה הכנת תוכנית פיתוח רב-שנתית של רשות הנמלים והרכבות. אחד מנדבכי התוכנית היה תוכנית "רכבת 2000", שפירטה תוכנית אופרטיבית עד שנת 2000, והתמקדה בפיתוח קווי מטרופולין תל אביב. התוכנית התבססה על התוואי הקיים: שילוב בין קווים בין-עירוניים לקווים פרבריים, מעבר להפעלה חשמלית ויישום בשלבים. כמו כן, עודכנה תוכנית המתאר הארצית למסילות ברזל, תמ"א 23[8], אשר תוכננה לראשונה בשנת 1986.

בשנת 1996 הקים משרד האוצר את חברת נת"ע – נתיבי תחבורה עירוניים[9], תפקידה הראשוני של החברה היה לבצע סקר היתכנות ולבחון תוואים פוטנציאלים שונים להקמת מערכת הסעת המונים במטרופולין תל אביב[10]. לאחר עבודה של שנתיים, באוקטובר 1998, אושרה תוכנית מערכתית כוללת (תוכנית תמ"א/23/א) על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שאושרה בממשלה, אבל לא תוקצבה[11]. עלות התוכנית כולה הוערכה אז בשבעה מיליארד דולר, אך משרד האוצר התנגד להקצות את התקציב הדרוש, ונת"ע נאלצה להגיש תוכנית ביצוע ראשונית בעלות של שני מיליארד דולר בלבד. שני הקווים הראשונים שהוצעו בתוכנית היו: "הקו האדום" - מפתח-תקווה לתל אביב ומשם לבת-ים, שכולו בנוי במנהרות כרכבת תחתית, ו"הקו הירוק" - מתל אביב לחולון וראשון-לציון, כרכבת עילית קלה. אך משרד האוצר מנע את אישור התוכנית בגלל עלות המנהור לאורך תוואי של כ-18 ק"מ והתחנות התת-קרקעיות של קו רכבת התחתית. לפיכך העלתה נת"ע הצעה נוספת: רק ב-11 ק"מ מתוואי "הקו האדום" תפעל רכבת תחתית, בקטע מרחוב ז'בוטינסקי עד לתחנת אלנבי, ואילו ביתר הקו, תהיה רכבת עילית קלה[10].

בינואר 1999, פרסמה נת"ע את מכרז לתכנון שני תוואי הרכבת הקלה[12], ובמאי 1999 הקימו משרדי האוצר והתחבורה צוות בדיקה כלכלית לתוכנית נת"ע להסעת המונים, בראשות הפרופסור ראובן גרונאו. הצוות בחן את כל ההצעות של נת"ע, ומסקנותיו היו שיש כדאיות כלכלית לתוכנית בתקציב המוצע[13].

לאחר אישור הפרויקט, קיבלה נת"ע את תפקיד ייצוג ממשלת ישראל מול החברות המתמודדות במכרזים להקמת הרכבת הקלה, להוציא לפועל מכרזים ולהבטיח את קיומו של ההסכם מצידה של הממשלה, דהיינו, להכשיר את תוואי הרכבת הקלה לזכיין, שכן על פי ההסכם, מדינת ישראל תמסור לזכיין את תוואי הרכבת הקלה להתחלת העבודות כאשר הוא פנוי מתשתיות אחרות (כמו כבישים, כבלי מתח, תשתיות מים וכו').

משנת 2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהרה למסילת הקו האדום באזור פתח תקווה בעת ההקמה, יוני 2018

בשנת 2001 אושרו שתי תוכניות מתאר מחוזיות לקו הרכבת הראשון (הקו האדום) במערכת הסעת ההמונים – תמ"מ 5/‏1 של מחוז תל אביב ותמ"מ 3/‏12 של מחוז המרכז (ראו קישורים בפרק לקריאה נוספת). בשנת 2005 עודכנו תוכניות מתאר אלו.

בינואר 2001, פרסמה נת"ע את המכרז למיון מוקדם להקמת הקו הראשון של הרכבת קלה - הקו האדום. מועד הגשת ההצעות למכרז שנקבע תחילה למאי 2002, נדחה לבקשת המתמודדות ליולי 2002 ולאחר מכן לאוקטובר 2002[14]. בנובמבר 2003, לאחר פרישת אחת המתמודדת, פורסם המכרז עצמו. ארבע הקבוצות המתמודדות אמורות היו להגיש את הצעותיהן עד אוגוסט 2004, והקבוצה הזוכה אמורה הייתה להיבחר בפברואר 2005 ולהשלים את הקמת הקו עד שנת 2010[15]. הקבוצה הזוכה MTS הוכרזה לבסוף ב-31 בדצמבר 2006, ההסכם עם החברה נחתם במאי 2007[16].

ב-2010 בוטל ההסכם עם הזכיינית MTS והמיזם הועבר לניהול המדינה בראשות החברה הממשלתית נת"ע. ב-21 בספטמבר 2011 החלו עבודות ההכנה לחפירה של מנהרות הקו האדום בשלושה מוקדים - הרצל 14 (בית רומנו), רכבת ארלוזורוב ופתח-תקווה.

בינואר 2012 החלו עבודות העתקת תשתיות במסלול "הקו הוורוד"[17]. וב-12 בינואר 2012 פורסם המכרז הבינלאומי לחפירת המנהרות התת-קרקעיות בקו האדום ובקו הירוק[18]. ב-1 באוגוסט 2014 החל לפעול קו אוטובוס שמספרו 1 שנוסע מבת ים לפתח תקווה, במסלול של הקו האדום[19].

ב-2 באוגוסט 2015 החלו עבודות החפירה של הרכבת הקלה עבור הקו האדום, והוכרז כי הן צפויות להמשך עד 2021, תאריך היעד לחנוכתו כקו הרכבת הקלה הראשון במטרופולין תל אביב. ב-21 באוגוסט 2015 פוצץ גשר מעריב לשם ביצוע העבודות בתחנת הרכבת התת-קרקעית קרליבך, המשותפת לקו האדום והירוק.

באוקטובר 2015 פורסם כי משרד האוצר העמיד את פרויקט הרכבת הקלה לבחינה מחודשת והגיע למסקנה שנדרשת מערכת רכבות בעלת קיבולת גדולה יותר, המתבססת על חמישה קווי רכבת תחתית, כולל קו טבעתי. מתוך חמש חלופות שהוצגו לפורום שדן בנושא, נבחרה החלופה היקרה ביותר שעלותה 250 מיליארד שקלים. לפי תוכנית זו, תעוכב כל התקדמות בקווים נוספים מעבר לקו האדום עד לאישור תוכנית חדשה בסוף שנת 2016[20].

ביוני 2021 בוצעה נסיעת מבחן ראשונית בקו האדום בין רחובות אורלוב וז'בוטינסקי שבפתח תקווה[21], ובאוקטובר 2021 בוצעה נסיעת מבחן על כל תוואי הקו מפתח תקווה ועד בת ים[22]. על פי הדיווחים של חברת נת"ע הקו האדום צפוי לפעול בנובמבר 2022.

הקווים המתוכננים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דנקל - הקו האדום
Unknown route-map component "uexKBHFa"
תחנה מרכזית פתח תקווה
Unknown route-map component "uexHST"
פינסקר
Unknown route-map component "uexHST"
קרול
Unknown route-map component "uexHST"
דנקנר
Unknown route-map component "uexHST"
בילינסון
Unknown route-map component "uexHST"
שחם
Unknown route-map component "uexHST"
שנקר
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexKDSTa"
קריית אריה
Unknown route-map component "uextSTRa" Unused urban tunnel stop on track
גשר אם המושבות
Unknown route-map component "uextABZg+r" Unknown route-map component "uextSTRl"
Unused urban tunnel stop on track
אהרונוביץ'
Unused urban tunnel stop on track
בן-גוריון
Unused urban tunnel stop on track
ביאליק
Unused urban tunnel stop on track
אבא הלל
Unused urban tunnel stop on track
ארלוזורוב
Unused urban tunnel stop on track
שאול המלך
Unused urban tunnel stop on track
יהודית
Unused urban tunnel stop on track
קרליבך
Unused urban tunnel stop on track
אלנבי
Unknown route-map component "uexHST" + Unknown route-map component "PORTALg"
אליפלט
Unknown route-map component "uexHST"
שלמה
Unknown route-map component "uexHST"
אצטדיון בלומפילד
Unknown route-map component "uexHST"
ארליך
Unknown route-map component "uexHST"
איסקוב
Unknown route-map component "uexHST"
הבעש"ט
Unknown route-map component "uexHST"
מחרוזת
Unknown route-map component "uexHST"
העצמאות
Unknown route-map component "uexHST"
רוטשילד
Unknown route-map component "uexHST"
תחנת ז'בוטינסקי
Unknown route-map component "uexHST"
בלפור
Unknown route-map component "uexHST"
תחנת בנימין
Unknown route-map component "uexHST"
יוספטל
Unknown route-map component "uexHST"
כ"ט בנובמבר
Unknown route-map component "uexHST"
העמל
Unknown route-map component "uexKBHFe"
הקוממיות
דנקל - הקו הירוק
Unknown route-map component "uexKBHFa"
נווה שרת
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexKBHFa"
אבא אבן
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
דבורה הנביאה
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
החושלים
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
הנחושת
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
אלטנוילנד
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
הברזל
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
חוף התכלת צפון
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
פנחס רוזן
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
חוף התכלת דרום
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
האצטדיון
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
יוניצ'מן
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
פארק הירקון
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
מכללת לוינסקי צפון
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
גני התערוכה
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
מכללת לוינסקי דרום
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
רוזנפלד
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
שושנה פרסיץ
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
האוניברסיטה
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
אזורי חן
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
ברודצקי
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
פרופס
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
נמיר
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
הגוש הגדול
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
לוי אשכול
Unknown route-map component "uexABZg+r" Unknown route-map component "uexSTRl"
Unknown route-map component "uexHST"
איינשטיין
Unknown route-map component "uexHST"
דב
Unknown route-map component "uexHST"
רדינג
Unknown route-map component "uexHST" + Unknown route-map component "PORTALf"
נורדאו
Unused urban tunnel stop on track
ארלוזורוב מערב
Unused urban tunnel stop on track
רבין
Unused urban tunnel stop on track
קפלן
Unused urban tunnel stop on track
קרליבך
Unknown route-map component "uexHST" + Unknown route-map component "PORTALg"
לוינסקי
Unknown route-map component "uexHST"
חזקיהו
Unknown route-map component "uexHST"
קיבוץ גלויות
Unknown route-map component "uexHST"
אבו כביר
Unknown route-map component "uexHST"
גיתית
Unknown route-map component "uexHST"
צומת חולון
Unknown route-map component "uexHST"
יד לבנים
Unknown route-map component "uexABZgr" Unknown route-map component "uexSTR+l"
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
הנשיאים
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
ההסתדרות
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
קראוזה
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
גולדה
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
סרלין
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
לבון
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
גאולים
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
בגין
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
החרש
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
חיים שרון
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
המלאכה
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
לסקוב
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
מפרץ שלמה
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
ח' 500
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
המרכבה
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
סחרוב
Unknown route-map component "uexDST" Unused straight waterway
דיפו חולון
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
אבני חושן
Unknown route-map component "uexHST" Unused straight waterway
היובל
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
לישנסקי
Unknown route-map component "uexKBHFe" Unused straight waterway
הקריה החקלאית
Unknown route-map component "uexKBHFe"
מסוף דיין
דנקל - הקו הסגול
Unknown route-map component "uexKBHFa"
מסוף ארלוזורוב
Unknown route-map component "uexHST"
איכילוב
Unknown route-map component "uexHST"
אבן גבירול
Unknown route-map component "uexHST"
דיזנגוף
Unknown route-map component "uexHST"
גורדון
Unknown route-map component "uexHST"
בוגרשוב
Unknown route-map component "uexHST"
מוגרבי
Unknown route-map component "uexHST"
הכרמל
Unknown route-map component "uexHST"
מונטיפיורי
Unknown route-map component "uexHST"
יהודה הלוי
Unknown route-map component "uexHST"
העלייה
Unknown route-map component "uexHST"
הר ציון
Unknown route-map component "uexHST"
נווה שאנן
Unknown route-map component "uexHST"
ההגנה
Unknown route-map component "uexHST"
האצ"ל
Unknown route-map component "uexHST"
גבעתי
Unknown route-map component "uexHST"
משה דיין
Unknown route-map component "uexHST"
פארק וולפסון
Unknown route-map component "uexHST"
המאבק
Unknown route-map component "uexHST"
כורזין
Unknown route-map component "uexHST"
רזיאל
Unknown route-map component "uexHST"
הירדן
Unknown route-map component "uexHST"
אלוף שדה
Unknown route-map component "uexHST"
אפעל צפון
Unknown route-map component "uexABZgr" Unknown route-map component "uexSTR+l"
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
גורן
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
גני אילן
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexHST"
בר-אילן מרכז
Unused straight waterway Unknown route-map component "uexKBHFe"
בר-אילן מזרח
Unknown route-map component "uexHST"
שיבא
Unknown route-map component "uexHST"
אפעל דרום
Unknown route-map component "uexHST"
מסובים
Unknown route-map component "uexHST"
רמת פנקס
Unknown route-map component "uexHST"
קזז
Unknown route-map component "uexHST"
יגאל אלון
Unknown route-map component "uexHST"
נווה סביון
Unknown route-map component "uexHST"
צומת סביון
Unknown route-map component "uexHST"
מונוסון
Unknown route-map component "uexHST"
סביונים
Unknown route-map component "uexHST"
יהוד מערב
Unknown route-map component "uexHST"
יהוד מרכז
Unknown route-map component "uexHST"
ויצמן
Unknown route-map component "uexHST"
אלטלף
Unknown route-map component "uexKBHFe"
הטייסים
קו ראשי צבע על המפה קווי שירות
הקו האדום אדום Red Line (Tel Aviv Light Rail) R1.svg Red Line (Tel Aviv Light Rail) R2.svg Red Line (Tel Aviv Light Rail) R3.svg
הקו הירוק ירוק
הקו הסגול סגול

נכון לשנת 2021 מתוכננים במערכת שלושה קווי רכבת קלה.

הקו האדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - הקו האדום

זה הוא הקו הראשון ברשת ואמור לשמש כחוט השידרה של הרשת העתידית. בתחילת דרכו, חברת נת"ע הציגה תכנון של קו בודד המכונה "הקו האדום" שמחבר את בת ים דרך יפו למרכז תל אביב (על ציר רחוב מנחם בגין) ומשם דרך רמת גן (רחוב ז'בוטינסקי) ובני ברק עד פתח תקווה. בעקבות לחץ בעיקר של עיריית תל אביב הוחלט כי הקו יהיה תת-קרקעי מאזור שכונות מנשייה ונווה צדק עד למחלף גהה.

אורכו של הקו האדום כ-24 קילומטר, 10 קילומטר מתוכם יעברו במנהרה תת-קרקעית. לאורך הקו צפויות לקום 10 תחנות תת-קרקעיות ו-24 עיליות. תדירות הנסיעה בשעות השיא בחלק התת-קרקעי של הקו תהיה כל דקה וחצי ואילו בחלק העילי כשלוש דקות[23]. לפי התחזיות, יסעו בקו 70 מיליון נוסעים בשנה.

הקו האדום מתחיל בדרום בת-ים, עובר דרך מספר רחובות כולל שדרות העצמאות וממשיך בשדרות ירושלים וחוצה את יפו. מאזור זה לאורך רחוב אילת בתוואי תת-קרקעי, מתחבר התוואי לדרך בגין (דרך פתח תקווה לשעבר), דרך השוק הסיטונאי, מגדלי עזריאלי והקריה. לאחר מעבר תת-קרקעי באזור תחנת הרכבת תל אביב - סבידור מרכז של רכבת ישראל, חוצה הרכבת את נתיבי איילון אל רחוב ז'בוטינסקי (מתחם הבורסה) לכל אורכו, דרך רמת גן ובני ברק, חוצה את כביש גהה (כביש 4) ועולה חזרה אל הקרקע ומשם דרך בית חולים בלינסון, מרכז פתח תקווה ועד לתחנה המרכזית בעיר. בנוסף יש פיצול בפתח תקווה שיעבור דרך אם המושבות ועד קריית אריה, תחנה שתשמש בנוסף כתחנת דפו של הרכבת.

כל התוכניות של הקו האדום אושרו בוועדות התכנון השונות, ונכון לינואר 2012 היו העבודות בפתח תקווה, בת ים ויפו לקראת סיום והחלו עבודות חפירת המנהרות בשלושה מוקדים שונים. כמו כן ב-12 בינואר 2012 פורסם המכרז הבינ"ל לכרית המנהרות בקו האדום[18], והזוכים נבחרו בתחילת 2015[24].

בקיץ 2014, כמהלך מקדים, הופעל קו חדש שמספרו 1 על ידי חברת דן, במסלול כמעט זהה למסלול הקו האדום. הקו מופעל באמצעות אוטובוסים רבי קיבולת והתשלום מתבצע באמצעות מכונות תיקוף ותשלום באוטובוסים ולא אצל הנהג.

במאי 2014 החלו העבודות בתחנת אם המושבות בפתח תקווה והן צפויות להסתיים בשנת 2021.

בקיץ 2015, החלו העבודות על התחנות התת-קרקעיות בקו. בתל אביב החלו העבודות על תחנת אלנבי ב-2 באוגוסט, תחנת קרליבך ויהודית ב-14 באוגוסט, תחנת אבא הלל ברמת גן ב-28 באוגוסט, תחנת ארלוזורוב ב-4 בספטמבר ותחנת ביאליק ב-20 בנובמבר.

ב-20 בפברואר 2016 החלו העבודות בתחנות בן-גוריון ואהרונוביץ' בבני ברק ותחנת שאול המלך בתל אביב.

חנוכת הקו האדום צפויה להתרחש בנובמבר 2022.

הקו הירוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - הקו הירוק

במקביל עוסקת נת"ע בתכנון הקו השני שמכונה "הקו הירוק". אורך הקו 39 ק"מ. הקו יחבר את מערב ראשון לציון (באזור קניון הזהב) ומרכז חולון (רחובות ברקת, פיכמן, סוקולוב וכיכר הלוחמים) דרך מחלף חולון למרכז תל אביב (רחוב קרליבך) ומשם לצפון העיר דרך רחוב אבן גבירול עד הרצליה. לפי התחזיות, יסעו בקו זה 50 מיליון נוסעים בשנה.

לפי התכנון הראשוני הקו הירוק יהיה עילי מחולון ועד הכניסה לתל אביב, משם הוא ימשיך כקו תת-קרקעי לאורך העיר ויעלה על הקרקע שוב מעט לפני הרצליה. לאורך תקופה ארוכה משרד האוצר התנגד לסלילת הרכבת כתת-קרקעית לאורך רחוב אבן גבירול וטען כי זהו בזבוז כספים עצום. בגלל המחלוקת הוחלט לבנות את הקו הירוק רק עד המפגש עם הקו האדום ברחוב קרליבך ולהשאיר את ההחלטה על המשכו לעתיד. ב-2006 הוקמה וועדת מכרזים אשר בחנה את החלופות השונות לבנייתו של הקו הירוק[25]. ב-2007 הודיע משרד התחבורה לעיריית תל אביב כי אם ברצונה לבנות את החלק באבן גבירול כתת-קרקעי היא תצטרך לממן זאת בעצמה בעלות של 1.1 מילארד שקל[26].

כאמור, חלק מן הקו הירוק אמור לעבור דרך רחוב אבן גבירול, אך בעוד מבחינה הנדסית התוואי הנבחר מהווה בחירה טובה: מדובר בציר תנועה ישר, ללא פניות ורחב יחסית, שנים רבות הייתה מחלוקת לגבי כדאיותו הכלכלית של קו תת-קרקעי בתוואי זה. מדובר בציר תנועה המורכב מבניינים נמוכים יחסית אשר משמשים למגורים ושלא בהכרח יצדיקו את הקמתה של רכבת תחתית. המצדדים בהקמת הרכבת כתת-קרקעית בתוואי זה טוענים שיהיה ניתן להוסיף קומות למבנים קיימים ולשנות את ייעודם ממגורים למסחר ומשרדים, דבר אשר לדבריהם יהפוך את הקו להגיוני יותר מבחינה כלכלית, וכמו כן הם טוענים כי הקו אמור להיות "הצפוף" ביותר מבחינת הנוסעים כך שכדאי להקימו כתת-קרקעי. בדצמבר 2011 החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו כי על קווי הפרויקט בעיר תל אביב להיות תת-קרקעיים, בין היתר גם הקו הירוק.

כאמור, לפי התכנון המקורי הקו האדום והקו הירוק היו אמורים להבנות יחד, אולם בגלל המחלוקת הכספית הארוכה הדבר לא יצא לפועל. בעוד שהקו האדום מתוכנן לפרטים, עבר את כל האישורים ועבודת פינוי התשתיות בו נמצאת בשלבי סיום, הקו הירוק נמצא רק בשלבי התכנון הסופי. ב-12 בינואר 2012 פורסם מכרז בינ"ל של נת"ע לחפירת המנהרות של הקו האדום והקו הירוק[18]. ב-9 בינואר 2017 אושרו התוכניות בוועדת השרים לתכנון ובניה והקו צפוי להתחיל לפעול בשנת 2024[27].

הקו הסגול[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - הקו הסגול

קו יהוד/אור יהודה - רמת גן/גבעתיים - תל אביב. קו עילי לכל אורכו, כ-30 קילומטר. בינואר 2012 היה בשלבי תכנון הנדסי סופיים.

צפי למספר הנוסעים בקו בשנת 2030 הוא 277,740 ביום. הקו צפוי להתחיל לפעול בשנת 2026.

הקו מתחיל בשתי זרועות במזרח -

שני הקווים מתלכדים במחלף אלוף שדה, כאשר בדרך עוברים באוניברסיטת בר-אילן ובבי"ח "שיבא". משם ממשיך הקו למסוף ארלוזורוב (מסוף 2000), דרך הרחובות אלוף שדה, ההגנה, אלנבי, בן-יהודה וארלוזורוב.

נקודות מרכזיות במסלול הקו

 • רכבת ישראל:
 1. תחנת הרכבת פתח תקווה - סגולה.
 2. תחנת הרכבת תל אביב - ההגנה.
 3. תחנת הרכבת תל אביב - סבידור מרכז (ארלוזורוב).
 • תחנות מרכזיות:
 1. התחנה המרכזית של פתח תקווה.
 2. התחנה המרכזית החדשה של תל אביב.
 • מפגש עם קווים אחרים:
 1. "קו המטרו M1 בגוש דן" - מפגש אחד סמוך לתחנת הרכבת תל אביב - ההגנה.
 2. "הקו הירוק" - מפגש אחד בצומת קרליבך (ביחד עם הקו האדום) ועוד מפגש סמוך לרחוב הר ציון בתל אביב.
 3. "הקו האדום" - מפגש אחד בתחילת הקו בתחנה המרכזית בפתח תקווה, מפגש נוסף בצומת קרליבך ומפגש אחרון בסיום הקו במסוף ארלוזורוב.

בנוסף בפתח-תקווה יעבור הקו ברחובות חיים עוזר, סלנט, ברון הירש, שטמפפר ורוטשילד. בתל אביב הוא יעבור ברחובות אצ"ל, לוינסקי, העלייה, אלנבי, בן יהודה, דיזנגוף ואבן גבירול.

קווי מטרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו

בספטמבר 2016, התברר כי המערכת המתוכננת לא תוכל לעמוד ביעדים שנדרשו לה (עקב הקיבולת הנמוכה של מערכת שרובה על קרקעית בתוואי הרחוב) והוחל בתכנון מערכת שתיתן מענה טוב יותר. חברת נת"ע פרסמה מכרז לתכנון שלשה קווי רכבת תחתיים[28]. בחודש ינואר 2017 זכתה חברת סיסטרה (אנ') הצרפתית במכרז של נת"ע לתכנון קווי המטרו בגוש דן, בתקציב של כ-30 מיליון שקל[29]. קווי המטרו נועדו להרחיב את רשת הקווים לפרברים המרוחקים יותר - כפר סבא ורעננה בצפון, ראש העין במזרח ורחובות בדרום, ולקצר משמעותית את זמני הנסיעה למרכזי התעסוקה בתל אביב. הקווים נועדו כחלופה לקווים שהוקפאו: הקו הצהוב, הקו הכחול, הקו הכתום והקו הוורוד.

קווי מערכת אוטובוסים מהירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קווים שהוקפאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכבת קלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת אוטובוסים מהירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בלעדי: עד סוף השנה הבאה שני קווים חדשים ברכבת הקלה, ynet, ‏2015-11-12
 2. ^ הרכבת הקלה בגוש דן: "נסיעת מבחן בחלק מהקו - כבר במהלך השנה הבאה", באתר ‏מאקו‏‏, ‏13 באוקטובר 2020‏
 3. ^ Stanford University Press, Current Flow: The Electrification of Palestine | Ronen Shamir, www.sup.org (באנגלית)
 4. ^ "מנקס מציע רכבת תחתית לת"א", הארץ, 15 באוקטובר 1959
 5. ^ יוסף חריף, חמישה מיליון ל"י לבדיקת תכנית הקמתה של רכבת תחתית בגוש דן, מעריב, 2 באפריל 1973
 6. ^ אהרון רוזן, ‏המצב על הפסים, באתר גלובס, 26 ביולי 2001
 7. ^ דוד חיון, ‏אחרי 30 שנה של הכל דיבורים: פשרה ושמה רכבת קלה, באתר גלובס, 23 ביולי 2000
 8. ^ תוכנית מתאר ארצית, תמ"א/23, תוכנית מתאר ארצית למסילות ברזל, 1987
 9. ^ פרטי נסח חברה נת"ע - נתיבי תחבורה עירוניים להסעת המונים בע"מ - רשם החברות
 10. ^ 1 2 הנה באה הרכבת?, באתר גלובס, 7 באפריל 1999
 11. ^ תמ"א 23 א' להקמת רשת מסילות למערכת הסעת המונים משולבת במטרופולין גוש דן, באתר מינהל התכנון
 12. ^ נת"ע פרסמה מכרז לתכנון רכבת קלה בשני תוואים, אחד מהם התוואי הרכבת התחתית, באתר גלובס, 25 בינואר 1999
 13. ^ ראובן גרונאוהשקעה בתשתיות ב-2002 - השלכות לטווח קצר וארוך, באתר הארץ, 12 בדצמבר 2001
 14. ^ ענת ג'ורג'י, דחייה נוספת במכרז להקמת רכבת קלה בתל אביב; מתגבשות ארבע קבוצות, באתר הארץ, 13 באוקטובר 2002
 15. ^ ענת ג'ורג'י, הרכבת הקלה בת"א: עלות ההקמה גדלה ב-5 מיליארד ש', באתר הארץ, 18 בדצמבר 2003
 16. ^ אבי בר-אלי, בשעה טובה: נחתם הסכם הזיכיון בין המדינה ל-MTS להקמת הרכבת הקלה בתל-אביב, באתר TheMarker‏, 28 במאי 2007
 17. ^ יעל דראל, העבודות להקמת קו הרכבת הקלה בשרון יוצאות לדרך, באתר nrg‏, 11 בדצמבר 2011
 18. ^ 1 2 3 מחר יפורסם מכרז לחפירת מנהרות הרכבת הקלה בתל אביב, באתר גלובס, 11 בינואר 2012
 19. ^ הקו האדום המקדים לרכבת הקלה (קו 1) – כל הפרטים, מתוך בלוג "תחבורה בדרך שלנו - בלוג המידע של ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל"
 20. ^ הלל פוסק, בכיר במשרד התחבורה: "פקידים עוצרים את הפרויקט", באתר ynet, 2 באוקטובר 2015
 21. ^ אחרי שנים של המתנה: הרכבת הקלה יצאה לנסיעת מבחן ראשונה בפתח תקווה, באתר וואלה!‏, 2 ביוני 2021
 22. ^ יובל שדה, צפו: הרכבת הקלה בגוש דן השלימה נסיעה מלאה מפ"ת לבת ים, באתר כלכליסט, 21 באוקטובר 2021
 23. ^ תדירות הנסיעה בקו האדום, באתר נת"ע (מתוך ארכיון האינטרנט)
  תדירות הנסיעה בקו האדום, מתוך אתר נת"ע החדש
 24. ^ עמירם ברקת, ‏7 חברות זרות יתמודדו על חפירת המנהרות לרכבת הקלה, באתר גלובס, 7 במאי 2014
 25. ^ שרון קדמי, הוקמה ועדת מכרזים לקו הרכבת הקלה השני במטרופולין תל אביב - הקו הירוק, באתר הארץ, 6 באפריל 2006
 26. ^ אבי בר-אלי, עיריית ת"א: רכבת תת-קרקעית באבן גבירול; משרד התחבורה: תשלמו 1.1 מיליארד שקל, באתר הארץ, 16 ביולי 2007
 27. ^ איתי בלומנטל, אושרו קווים נוספים לרכבת הקלה בגוש דן, באתר ynet, 9 בינואר 2017
 28. ^ אורן דורי, משרד התחבורה מציע: קווים עיליים של הרכבת הקלה בת"א יוסבו לתת־קרקעיים, באתר TheMarker‏, 27 ביולי 2016
 29. ^ נתי יפת , ‏8 מתמודדות על הפעלת הקו האדום; סיסטרה תתכנן קווי מטרו, באתר גלובס, 14 בינואר 2017
 30. ^ 1 2 תמ"מ = תוכנית מתאר מחוזית