קו (תחבורה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קו הוא ביטוי המתאר מסלול נסיעה של תחבורה ציבורית, ובדרך כלל מתייחס למסלול מתחנת המוצא אל תחנת היעד.

בישראל נפוץ ביטוי זה בקרב נוסעי האוטובוסים, ובדרך כלל מזוהה עימם. אם כי, כיום נפוצים גם קווים של מוניות שירות, אשר על פי רוב נוסעות במסלולים דומים מאוד לאלה של קווי האוטובוסים השונים. שימושים נוספים לביטוי הם קווי רכבות וקווי תעופה.

אוטובוס בקו 132 בבואנוס איירס

קווי נסיעה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קו עירוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסיעה בתוך גוש ערים, בדרך כלל ללא נסיעה בנתיבי נסיעה בינעירוניים. סוג קו כזה נפוץ בגוש דן, לדוגמה, קווים המקשרים בין תל אביב לראשון לציון או בין תל אביב לפתח תקווה וכדומה ועוברים אך ורק בקטע עירוני של רחובות. קווים אלו ישולטו בדרך כלל במספר דו ספרתי, כמו קו 10 מרכבת מרכז בת"א למוזאון אגד בחולון דרך יפו ובת ים או קו 66 ממסוף כרמלית בתל אביב לתחנה המרכזית בפתח תקווה. ישנם גם קווים בעלי שלוש ספרות כמו קו 142 מתל אביב לבת ים, לאחר יישום הפעימה השנייה של הרפורמה בקווי האוטובוס בגוש דן נוצרו "קווי מזלג" בעלי שתיים או שלוש שלוחות כאשר לפחות לשלוחה אחת יש מספר בעל שלוש ספרות שהספרה הראשונה משמשת כקידומת למספר הקו, לדוגמה קו 72 ו-172 ממסוף רדינג בתל אביב אל סינימה סיטי במערב ראשון לציון וחניון תמנע בחולון בהתאמה.

קו עירוני-פנימי[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסיעה פנימית בתוך העיר. לרוב אלו קווים הנוסעים מן התחנה המרכזית אל שכונה מסוימת בעיר, או קווים הנוסעים במסלול מעגלי בעיר, דבר האופייני לערים קטנות יותר. לרוב ממוספר הקו בספרה אחת או שתיים (לדוגמה : קו 2 ברעננה הנוסע במסלול סיבובי מצומת רעננה לאזור התעשייה דרך השכונות, או קו 17 בבאר שבע הנוסע מהתחנה המרכזית לרחוב הברזל).

מחיר הנסיעה העירונית נע בין 2.30 ש"ח בטבריה ל-5.90 ש"ח בירושלים, תל אביב ובחיפה, כאשר מחירי הנסיעה בערים הגדולות גבוהים מהמחירים בערים הקטנות, בגלל המדיניות הממשלתית המכונה סבסוד צולב.

קווים בין עירוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קווים שמסלולם הוא מיישוב אחד לשני, לדוגמה: קו 845 הנוסע מקריית שמונה לתל אביב, קו 846 הנוסע מצפת לתל אביב קו קו 955 הנוסע מירושלים לנוף הגליל. מספור הקווים הוא לרוב תלת-ספרתי, אך יש יוצאי דופן, לדוגמה, קו 56 הנוסע מטבריה לכרמיאל. בעבר, היו חיילי צה"ל יכולים לנסוע חינם רק בקווים הממוספרים במספור תלת-ספרתי. ולכן, לקווים דו-ספרתיים רבים נוסף המספר 0 בהתחלה.

מחיר הנסיעה משתנה מקו לקו, הוא יקר בדרך כלל מנסיעה עירונית, ומשתנה בהתאם לאורך המסלול.

כך למשל: נסיעה בין תל אביב לנוף הגליל תעלה 34 ש"ח, נסיעה בין תל אביב לחצור הגלילית תעלה 39.50 ש"ח ונסיעה מתל אביב לקריית שמונה תעלה 42.50 ש"ח.

הקווים הבין עירוניים מזוהים גם עם רכבות, לדוגמה: קו נהרייה-מודיעין.

קווים בין לאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר פעלו בישראל קווי אוטובוס למצרים וירדן במסגרת הסכם השלום בין ישראל למצרים והסכם השלום בין ישראל לירדן. חברת אגד תיפעלה את קו 100 לקהיר ואילו קווים נוספים פעלו מחיפה ותל אביב לערים רבת עמון ואירביד שבירדן על ידי חברות האוטובוסים דן וחברת הנסיעות והתיירות נצרת[1]. בהתייחס לקווי רכבות, אפשר לציין את קו רכבת העמק ההיסטורי מחיפה לדמשק טרם קום המדינה.

חלופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלופה היא שינוי מסלול של קו מסוים בשעה מסוימת של היום, בטווח שעות מסוים או בימים מסוימים, בנוסף לנסיעות במסלול הרגיל של הקו או במקומן, על מנת לספק מענה לצורך בשעה מסוימת, לרוב של ציבור היוממים. חלופות על פי רוב מתבטאות בתחנת מוצא שונה, כאשר בנקודה מסוימת מתמזג מסלול החלופה למסלול הקו הרגיל, וממשיך לפי המסלול הרגיל, אם כי לעיתים החלופה מתבטאת בכניסה לשכונה או לאזור תעשייה מסוימים, או באי-עצירה בחלק מתחנות הביניים של הקו.

שילוט החלופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים חלופות נושאות את אותו השילוט של הקו המקורי - שיטה זו מקובלת כאשר החלופה היא יציאה משכונה כלשהי במקום מתחנת המוצא הרגילה, שכן אז אדם הרואה את הקו לאחר התמזגותו למסלול הרגיל לא צריך לדעת שתחנת המוצא הייתה שונה מהרגיל.

  1. לעיתים מוספת להן אות (לדוגמה: בעבר קו 2א היה חלופה של קו 2. שיטה זו מקובלת לחלופה שהיא כניסה לשכונה מסוימת),כגון קו 2 הנוסע מחולון לראשון לציון, כאשר 2א' היה נכנס גם לבת ים, או קו 1 שמסיים את נסיעתו בכניסה לאזור התעשייה של שדרות, אך בשעות הבוקר פועל קו 1א שעוצר בתחנות בתוך אזור התעשייה
  2. לעיתים החלופה נושאת מספר שונה אך עם קשר למספר הקו הרגיל. לדוגמה:

לקו 29 הנוסע מהרצליה לכפר סבא קו דומה שמספרו 39. קו 39 לא נוסע דרך מרכז העיר בהרצליה ולא נכנס לשכונות קפלן בכפר סבא ולנוף ים בהרצליה. לקווים אלו תחנות משותפות כגון: רחוב ויצמן בכפר סבא, מסוף רעננה, רחוב אחוזה ברעננה ותחנת הרכבת בהרצליה.

למשל: קו 531 מתל אביב לרעננה מגיע בבוקר עד למסוף צומת רעננה, בצהריים הוא מגיע ללב הפארק ברעננה ואין לו שינוי במספר הקו.

כפילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל ריבוי מפעילי התחבורה הציבורית נוצר לעיתים מצב של כפילות בו קו אחד משמש שני מפעילים שונים באותה עיר, ומוביל ליעדים שונים. כך, בחיפה קיים קו עירוני מספר 3 של אגד הנוסע בתוך העיר, וקו של המטרונית המופעלת על ידי סופרבוס, הנוסע משכונת הדר בחיפה לקריית ים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]