אלן פינקלקראוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלן פינקלקראוט ,2013.
אלן פינקלקראוט
תאריך לידה 30 ביוני 1949 (בן 65)
זרם היסטוריה של הרעיונות
תחומי עניין פילוסופיה של המוסר, פילוסופיה פוליטית
הושפע מ לוינס, ארנדט

אלן פינקלקראוט (צרפתית: Alain Finkielkraut) (נולד ב- 30 ביוני 1949) הוא פילוסוף יהודי צרפתי ממוצא פולני, בן יחיד להורים ניצולי שואה. פינקלקראוט הוא מבין האינטלקטואלים הבולטים בצרפת, ובהופעותיו הציבוריות הרבות נודע כבעל השקפה הומניסטית. כתב ספרים רבים מאוד, חלקם עוסקים בנושאי ספרות, אהבה, מודרניזם, לאומיות, יהדות, קולוניאליזם, הוא מגן על מורשות התרבות בעולם, על המסורת, ומכבד את כלל האנושות. הוא מדגיש את משמעות הטרגי בחיי אדם. הוא מכנה עצמו קלאסי ורומנטי בעת ובעונה אחת. ספריו מבטאים התנגדות לאנטישמיות ולגזענות. מטיח ביקורת על שיטת החינוך בבתי הספר בצרפת.

כפי שפינקלקראוט חוזר ומציין, עולמו הפילוסופי מושפע מהגותם של עמנואל לוינס ושל חנה ארנדט. בדומה לשניהם, הוא עוסק רבות בשאלות הפילוסופיה של המוסר, ואף מתייחס לעולם המוסר היהודי. הגותו מחדשת את הזהות היהודית באירופה שלאחר השואה. מאמריו שזורים גם בשאלות סוציולוגיות ופוליטיות, והוא מרבה לחוות את דעתו בעניינים אקטואליים.

בהקשר הישראלי התפרסם פינקלקראוט בפרסומיו על האנטישמיות החדשה ומקורותיה. טענתו המרכזית היא שהכחשת השואה איננה עוד ביטוי של אידאולוגיה ימנית-פאשיסטית, אלא דווקא תוצר של אידאולוגיות שמאל רדיקליות. בראיון שנתן לדרור משעני בעיתון 'הארץ' התייחס בביטויי גנאי כלפי הערבים באירופה, וחולל סערה רבתי בצרפת. לטענת פינקלקראוט המהומות לא היו רק ביטוי למצוקה ועוני אלא בעלות אופי אתנו-דתי, הקשור בעמידה הלעומתית של האסלאם מול המערב. בעקבות התגובות הסוערות הוא התנצל בפומבי על הדברים שיוחסו לו והתנער מהם. פינקלקראוט מנחה תוכנית קבועה ברדיו פראנס קולטור (תחנה שעוסקת בתחומי תרבות מגוונים) מזה מספר שנים. הוא מביע את עמדותיו ללא כל סייג והודות להכרה הרבה לה הוא זוכה, במגזרים רבים בצרפת.

פינקלקראוט נבחר לחבר האקדמיה הצרפתית בשנת 2014 (מושב 21).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.