איימליאנוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מַרְקוּס אֵיימֶלִיוּס אֵיימֶלִיָאנוּסלטינית: Marcus Aemilius Aemilianus‏; 207253) היה קיסר של רומא לתקופה של שלושה חודשים לערך בשנת 253.

איימליאנוס נולד למשפחה שמוצאה לא ברור בפרובינקיה אפריקה הרומית, פרטים נוספים על תחילת חייו לא ידועים, חוץ מהעובדה שהיה נשוי לאישה בשם קרוניליה סופרה.

בשנת 251, לאחר הפיכתו של המושל של פרובינציית מואסיה העלית, טרבוניאנוס גלוס לקיסר הרומי החדש נשלח איימליאנוס להחליפו. הוא שימש בנוסף למושל של מסיה העלית, גם למושלה של מואסיה התחתית ופרובניצית פאנוניה. תפקידו העיקריים היו לאבטח את הגבול הדנובי של האימפריה מפני השבטים הגותים.

גלוס הצליח לייצב את השלטון, והגביל את המגפה שפשטה בעיר רומא, אולם הוא לא הצליח לצבור תמיכה ואהדה בצבא הרומי, וההסכמים שחתם עם הגותים בשנת 251 ופלישת פרס לסוריה הגבירו את מרירות הצבא ואת הרגשתו שהוא מוריד את כבוד האימפריה הרומית לאשפתות. איימליאנוס היה אחד ממנהיגי הצבא שהובילו את ההתמרמרות הזו וכתגובה סירב לשלם את המס למלך הגותי בשנת 253 שהקיסר התחייב אליו.

כתגובה פלשו הגותים, אל מעבר לדנובה, אולם איימליאנוס הצליח להביסם בתחילת הקיץ. הצבא שראה באיימליאנוס מחזיר הכבוד האבוד שלו, הכריז עליו כאימפרטור לאחר הניצחון. איימליאנו נטש את הפרובינצה שלו וצעד בראש צבא לעבר איטליה, בעוד גלוס ובנו ושותפו לקיסרות גייסו צבא משלהם, שתוגבר מכוחת מנהר הריין והתכוננו למאבק על השלטון.

הקרב בין השניים מעולם לא התרחש עקב הירצחות גלוס ובנו על ידי חייליהם, שחששו מתבוסה בלתי נמנעת, והכרזתם כי הם מכירים באיימליאנוס כקיסר החדש.

הסנאט הרומי מיהר לקבל את הקיסר החדש ואישר את תוארו כאוגוסטוס ואת תואר אשתו כאוגוסטה.

שלטונו של איימליאנוס לא החזיק מעמד יותר ממספר חודשים, המפקד של הצבאות על גבול הריין, ומושל הפרובינציות הגרמניות, ולרינוס צעד לרומא בראשות צבאו. כאשר הצבאות נפגשו בערך בחודש ספטמבר של שנת 253, נרצח איימליאנוס על ידי חייליו שלו שמיהרו להכריז על ולרניוס כקיסרם החדש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]