מקסנטיוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מקסנטיוס

מרקוס אורליוס ולריוס מקסנטיוס (Marcus Aurelius Valerius Maxentius) (נולד בין השנים: 276-283 לספירה, נהרג ב-312 לספירה[1]). קיסר רומא בין השנים 306 עד 312, בנו של מקסימיאנוס (האגוסטוס של המערב, ושותפו לשלטון של דיוקלטיאנוס) וחתנו של גלריוס.

עם התפטרותו של אביו מהקיסרות ב-305 לא מונה מקסנטיוס במקומו אלא קונסטנטיוס. לאחר מותו של הלה העלה משמר הפרטוריאנים והעם ברומא את מקסנטיוס לשלטון ב-28 באוקטובר 306. במקביל, בבריטניה מינו הכוחות הצבאים המוצבים שם את בנו של קונסטנטיוס, קונסטנטינוס לקיסר.

בתחילת שלטונו הסתפק מקסנטיוס בתואר פרינקפס ואף הזמין את אביו לשוב ולכהן כאגוסטוס של המערב. שלטונם המשותף לווה במלחמות עם שני האוגוסטים השניים סורוס וגלריוס על השליטה באימפריה. במהלך קרבות אלה הצליח מקסנטיוס ולנצח ולהרוג את סורוס.

בשנת 308 הסתכסך עם אביו, וזה נאלץ לעזוב את השלטון ואת איטליה, ומקסנטיוס נהפך לאגוסטוס של המערב. בשנת 307 קם לו ליקניוס בתור אוגוסטוס מתחרה.

במהלך שלטונו פרצו מרידות באפריקה, ומהומות בעיר רומא על רקע חוסר במזון.

באביב של שנת 312 פלש קונסטאנטינוס לאיטליה, כאשר הוא מביס את צבאותיו של מקסנטיוס, ולבסוף ב-28 באוקטובר של אותה שנה, הובס מקסנטיוס סופית בקרב על גשר מילוויס שעל נהר הטיבר, מקסנטיוס טבע במהלך הקרב ומת.

שלטונו של מקסנטיוס מאופיין בניסיון להחזיר את איטליה להוות מרכז האימפריה, ובבנייה מפוארת בעיר רומא (בין השאר הבזיליקה ליד הפורום, וקרקס מדרום לעיר ומקדש רומולוס לזכר בנו).

המסורת הנוצרית וקונסטנטינוס הציגו את מקסנטיוס כשליט עריץ ולא-חוקי, כדי להצדיק את המלחמה של קונסטנטינוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Mats Cullhed, Conservator Urbis Suae: Studies in the politics and propaganda of the emperor Maxentius, Skrifter utgivna av Svenska Institutet i Rom, 1994