מקסנטיוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מקסנטיוס

מרקוס אורליוס ולריוס מקסנטיוס (Marcus Aurelius Valerius Maxentius) (תאריך לידה משוער 279 -28 באוקטובר 312). קיסר רומא בין השנים 306 עד 312, בנו של מקסימיאנוס (האגוסטוס של המערב, ושותפו לשלטון של דיוקלטיאנוס) וחתנו של גלריוס.

עם התפטרותו של אביו מהקיסרות ב-305 לא מונה מקסנטיוס במקומו אלא קונסטנטיוס. לאחר מותו של הלה העלה משמר הפרטוריאנים והעם ברומא את מקסנטיוס לשלטון ב-28 באוקטובר 306. במקביל, בבריטניה מינו הכוחות הצבאים המוצבים שם את בנו של קונסטנטיוס, קונסטנטינוס לקיסר.

בתחילת שלטונו הסתפק מקסנטיוס בתואר פרינקפס ואף הזמין את אביו לשוב ולכהן כאגוסטוס של המערב. שלטונם המשותף לווה במלחמות עם שתי האוגוסטים השניים סורוס וגלריוס על השליטה באימפריה. במהלך קרבות אלה הצליח מקסנטיוס ולנצח ולהרוג את סורוס.

בשנת 308 הסתכסך עם אביו, וזה נאלץ לעזוב את השלטון ואת איטליה, ומקסנטיוס נהפך לאגוסטוס של המערב. בשנת 307 קם לו ליקניוס בתור אוגוסטוס מתחרה.

במהלך שלטונו פרצו מרידות באפריקה, ומהומות בעיר רומא על רקע חוסר במזון.

באביב של שנת 312 פלש קונסטאנטינוס לאיטליה, כאשר הוא מביס את צבאותיו של מקסנטיוס, ולבסוף ב-28 באוקטובר של אותה שנה, הובס מקסנטיוס סופית בקרב על גשר מילוויס שעל נהר הטיבר, מקסנטיוס טבע במהלך הקרב ומת.

שלטונו של מקסנטיוס מאופיין בניסיון להחזיר את איטליה להוות מרכז האימפריה, ובבנייה מפוארת בעיר רומא (בין השאר הבזיליקה ליד הפורום, וקרקס מדרום לעיר).

המסורת הנוצרית וקונסטנטינוס הציגו את מקסנטיוס כשליט עריץ ולא-חוקי, כדי להצדיק את המלחמה של קונסטנטינוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קיסרי רומא
תקופת הפרינקיפט

אוגוסטוס קיסר · טיבריוס קיסר · קליגולה · קלאודיוס קיסר · נירון קיסר · גלבה · אותו · ויטליוס · אספסיאנוס · טיטוס · דומיטיאנוס · נרווה · טריאנוס · אדריאנוס · אנטונינוס פיוס · לוקיוס ורוס · מרקוס אורליוס · קומודוס · פרטינקס · דידיוס יוליאנוס · ספטימיוס סוורוס · קרקלה · מקרינוס · אלאגבאלוס · אלכסנדר סוורוס


תקופת משבר המאה ה-3

מקסימינוס · גורדיאנוס הראשון עם גורדיאנוס השני · פופיאנוס ובלבינוס · גורדיאנוס השלישי · פיליפוס הערבי · דקיוס עם הרניוס אטרוסקוס · טרבוניאנוס גאלוס עם הוסטיליאן · טרבוניאנוס גאלוס עם ולוסיאנוס · איימליאנוס · ולריאנוס · גליאנוס עם סלונינוס· קלאודיוס השני גותיקוס · קווינטילוס · אורליאנוס · טקיטוס · פלוריאנוס · פרובוס · קארוס · קארינוס עם נומריאנוס


תקופת הדומינט

דיוקלטיאנוס · קונסטנטיוס כלורוס · גלריוס · פלביוס ולריוס סוורוס · מקסימינוס דאיה · מקסנטיוס · ליקיניוס · קונסטנטינוס

האימפריה הרומית