מקסימינוס דאיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מקסימינוס דאיה על גבי מטבע

גאיוס ולריוס גלריוס מקסימינוס, הידוע כמקסימינוס דאיה או מקסימינוס השני (20 בנובמבר 270? - 313) היה קיסר רומא מ-305 ועד שנת 313.

דאיה נולד בדקיה. בעת שירותו בצבא הרומי הוא התבלט בזכות כישרונותיו ובזכות קשריו המשפחתיים עם גלריוס, דודו. עם פרישתו של דיוקלטיאנוס ומקסימיאנוס מהקיסרות ומהטטררכיה בשנת 305 והפיכתו של גלריוס לאוגוסטוס, מינה האחרון את דאיה לקיסר המזרח. בשנת 308 הוכתר דאיה באופן סמלי על ידי גלריוס כ"אוגוסטוס המזרח". מותו של גלריוס בשנת 311 הפך את מקסימינוס לשליט העליון של חלקה המזרחי של האימפריה.

שלטונו של מקסימינוס הסתיים בשנת 313 כאשר ליקיניוס, אוגוסטוס המערב הרשמי, פתח במסע מלחמה נגדו. במהלך קרב מכריע שנערך בסביבות העיר הטורקית המודרנית של זונגולדק הובס דאיה ונאלץ לנוס לעיר טרסוס, שם מצא את מותו מסיבות לא ברורות זמן קצר לאחר מכן.

קיסרי רומא
תקופת הפרינקיפט

אוגוסטוס קיסר · טיבריוס קיסר · קליגולה · קלאודיוס קיסר · נירון קיסר · גלבה · אותו · ויטליוס · אספסיאנוס · טיטוס · דומיטיאנוס · נרווה · טריאנוס · אדריאנוס · אנטונינוס פיוס · לוקיוס ורוס · מרקוס אורליוס · קומודוס · פרטינקס · דידיוס יוליאנוס · ספטימיוס סוורוס · קרקלה · מקרינוס · אלאגבאלוס · אלכסנדר סוורוס


תקופת משבר המאה ה-3

מקסימינוס · גורדיאנוס הראשון עם גורדיאנוס השני · פופיאנוס ובלבינוס · גורדיאנוס השלישי · פיליפוס הערבי · דקיוס עם הרניוס אטרוסקוס · טרבוניאנוס גאלוס עם הוסטיליאן · טרבוניאנוס גאלוס עם ולוסיאנוס · איימליאנוס · ולריאנוס · גליאנוס עם סלונינוס· קלאודיוס השני גותיקוס · קווינטילוס · אורליאנוס · טקיטוס · פלוריאנוס · פרובוס · קארוס · קארינוס עם נומריאנוס


תקופת הדומינט

דיוקלטיאנוס · קונסטנטיוס כלורוס · גלריוס · פלביוס ולריוס סוורוס · מקסימינוס דאיה · מקסנטיוס · ליקיניוס · קונסטנטינוס

האימפריה הרומית
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.