קארינוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קארינוס על גבי מטבע רומי

מַרְקוּס אוֹרֶלְיוּס קַארִינוּסלטינית: Marcus Aurelius Carinus; ? - יולי 285) היה קיסר רומא בין השנים 283-284, במהלך שנת 283 משל במשותף עם אחיו נומריאנוס, בנו הבכור של הקיסר קארוס. הוא היה המושל של חלקה המערבי של האימפריה בין השנים 282 - 283.

בתחילת שלטונו נלחם בהצלחה בשבטים הגרמאנים על גדות נהר הריין העליון, אולם במהרה עזב את החזית לפיקדם של הלאגטים שלו, וחזר לעיר רומא, שם שקע, לפי דיווחים היסטוריונים מסוימים בחיי התהוללות והפגנת עושר רהבתנית. במהלך שהותו שם הוא ערך את החגיגות המפוארות ביותר שנערכו של חגיגות הלודי רומאני.

לאחר מות קארוס, אילץ הצבא הרומי במזרח את בנו השני נומריאנוס להפסיק את מסע המלחמה נגד פרס, ולחזור לאירופה. במהלך עצירה שעשה הצבא בעיר כלקדון (העיר שמול ביזנטיון, בצד האסייתי של מצר הבוספורוס) נרצח נומריאנוס, ודיוקלטיאנוס הוכרז כקיסר על ידי חיילי הצבא.

כשהגיע הדיווח על מותו של אחיו, ועל הכרזת דיוקלטיאנוס כקיסר, עזב קארינוס את רומא בבהילות, ויצא בראש צבא למזרח על מנת לדכא את מרידה זו במהירות. בדרכו מזרחה דיכא בהצלחה את מרידתו של הטוען לקיסרות מרקוס אורליוס גוליאנוס בפרובינציית פאנוניה. שני הצבאות נפגשו בפרובינציית מואסיה ונערכו ביניהם מספר קרבות שברובם ניצח קארינוס. הקרב העיקרי נערך על נהר מורבה, ובו זכה דיוקלטיאנוס בניצחון מוחץ, וקארינוס נהרג.

לפי דיווח אחד, נרצח קארינוס על ידי טריבון צבאי במהלך הקרב, כנקמה על כך שפיתה את אשתו של הטריבון, ובעקבות רצח זה התמוטטו צבאותיו המנצחים של קארינוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]