אמזונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פסל המתאר אמזונה המתכוננת לקרב

אמזונה במיתולוגיה היוונית היא אישה לוחמת, חלק משבט האמזונות שמונה נשים בלבד. על פי המיתולוגיה, מקום משכנן של האמזונות ב"ארץ האמזונות" שבקצה האויקומנה. האמזונות ראו עצמן כבנותיו של ארס, אל המלחמה.

המקור לשם ולמיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי סברה אחת, מקור השם הוא בשפה הארמנית, ופירושו המילולי הוא "אשת ירח", דבר המעלה את האפשרות שהאמזונות היו כוהנות של אלת הירח או ביצעו פולחן דתי שמתמקד בירח. לפי סברה אחרת מקור השם הוא מהשפה הפרסית, והוא גרסה של המילה "לוחמים". המילה אמזונה בגרסאות היווניות שלה מתפרשות בעברית כ"חסרות שד", אולם מלומדים רבים טוענים היום כי פירוש השם הוא דווקא "אלו שלא הניקו אותן".

כנראה מקור האגדה הוא במפגשים היוונים עם הנשים הלוחמות מקרב הסקיתים סרמטים, אולם יש סברה שמקורה הוא מזרחי יותר מאזור פרס, בשל תיאור האמזונות בלבוש פרסי. היוונים הקדמונים התפלאו בכל פעם מחדש מהיפוך התפקידים חסר התקדים ואף כינו את האמזונות ברבריות.

יש המאמינים כי קיימת אמת מסוימת באגדות הקיימות על האמזונות. בשנת 1950 מדענים אשר עבדו בחפירות מהשנה ה-4 לפנה"ס מצאו אתרי קבורה בדרום אוקראינה ושם גילו קברי נשים רבות שהכילו חרבות, חיצים ושריון.

השם "אמזונה" (αμασονεσ) מורכב משני רכיבים: α = נגד, שלילה (א), ו-μασα= חזה, שדיים (מאסא).

הפירוש העממי לשם מרמז שהאמזונות חתכו וצרבו את השד הימני באש כדי שיגליד במהירה ויאפשר להן להצטיין בלוחמת כידון, מעין ג'אוולין קדום (הנאחז ביד ימין). (DOWDEN 1996:69).

ביוונית עתיקה האמזונות כונו ανπαηειρα, ופירוש מילה זו - "קרב ראוי לגברים"; אך לרוב המשמעות הייתה "עוינות גברים". נשים אלו היו מעורבות בסקס מזדמן וזאת על מנת לשמר את גזען תוך הקפדה על סינון התינוקות הזכרים שנולדו.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המיתולוגיה היוונית, האמזונות חיו לחופיו הדרומיים והמערביים של הים השחור ולאורך נהר הדון, ולבסוף הובסו בידי צבא גברים בקרב הנודע בשם קרב האמזונאכיה, שם הן מתוארות כברבריות פראיות ונחותות לעומת אנשי הציוויליזציה היוונית המתורבתים.

מסורות מיתיות קושרות בין מלחמת האמזונות והרקולס.

האמזונות מתוארת כפרשיות מעולות, בעלות מיומנות גבוהה בקשתות, שמשלח ידן היה ביזה ושוד. לפי האגדה נהגו האמזונות לכרות את שדן הימני, כיוון שהפריע להן לירות בקשת, ולעיתים נלחמו בזמן שהן מיניקות. מלבד היותן לוחמות אמיצות ונועזות הן נחשבו גם כנשים בעלות כבוד, יושר והגינות. הן היו מוכנות לסכן את חייהן כדי להציל בשעת צרה את חברותיהן.

אורח חייהן של האמזונות כלל מלחמות, ציד וחקלאות. כל גבר אשר חי בקרב קהילה זו היה במעמד נותן שירות בלבד.

האגדות היוונית המתייחסות אליהן תיארו לרוב את יחסן אל גברים כמשפיל ואדנותי: הגברים שימשו להם כעבדים, משרתים ומרביעים. לפי האגדה כל הילדים הזכרים שנולדו לאמזונות ננטשו למוות, והבנות גודלו להיות לוחמות. לפי גרסה אחרת, לבנים שנולדו שברו האמזונות את הידיים והרגליים, על מנת למנוע מהם אפשרות להילחם או לטייל בעולם בעתיד, אולם הגרסה הנפוצה ביותר היא זו שלפיה היו האמזונות שולחות את בניהן הזכרים לגדול עם אבותיהם.

המלכות האמזוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאמזונות היו שתי מלכות אשר חלקו יחדיו את המלוכה. האחת הייתה אחראית על ענייני חוץ כגון מלחמות והשנייה על ענייני פנים הקהילה. שתי מלכות אמזוניות מתוארות במיתולוגיה היוונית. הראשונה, היפוליטה, נהרגה על ידי הרקולס, כאשר נשלח כחלק מ-12 משימותיו להביא את חגורתה, שניתנה לה על ידי ארס. לפי המסופר במיתולוגיה, אסף הרקולס צבא של מתנדבים ונחת עימם בנמל תמיסקירה, שם פגש את היפוליטה שניאותה לתת לו את החגורה, אולם הרה אויבתו הוותיקה של הרקולס הפיצה שמועה בקרב האמזונות, כשהיא מחופשת לאחת מהן, שהרקולס וצבאו הגיעו לכבוש את ארץ האמזונות ולחטוף את מלכתן. האמזונות תקפו את צבא הרקולס ובקרב שנוצר הרקולס הרג את היפוליטה ונטל את חגורתה. הדמות השנייה, היא המלכה האמזונה פנתסיליאה שערכה דו-קרב עם הגיבור ההלני של מלחמת טרויה אכילס, והפסידה. אכילס, לאחר שהסיר את שריונה בעת שגססה, הספיק להתאהב בה לפני מותה, וזו לחשה לו "אין דבר, ניפגש במהרה אצל האדס". סיפורים מיתולוגיים על גיבורים שביקרו בשאול, מתארים את השניים מאוחדים שם. היינריך פון קלייסט כתב מחזה בשם "פנתיסליאה" על פגישתם של פנתיסליאה ואכילס. במחזה התחלפו התפקידים ופנתיסליאה היא שרוצחת את אכילס, לאחר שלקח אותה בשבי. מלכתחילה פנתיסליאה נוטה להענות לדברי האהבה והחיזור של אכילס. מאחר שהיא תחת הזיות שהפציעה שלה גרמה לה היא סבורה שהוא השבוי שלה ומרגיעה אותו שאל לו לחשוש מפניה, שכן אין לה כוונה לפגוע בו. אכילס מגלה לה שהיא הוזה ולמעשה היא השבויה, אולם מבטיח שלא יאונה לה כל רע. גאוותה של פנתיסליאה נפגעת ויחסה לאכילס הופך לעוין. אכילס שאינו מבחין בשינוי, משחרר את פנתיסליאה ומבטיח לבוא לבקרה בארץ האמזונות. אמזונה שבויה אחרת מזהירה את אכילס לגבי כוונותיה הרצחניות של פנתיסליאה, אך הוא אינו שועה לאזהרה והולך לבקר אותה בממלכתה . שם היא רוצחת אותו. בעקבות הרצח האמזונות מדיחות את פנתיסליאה מלמלוך עליהן ומוקיעות אותה כמי שרצחה אדם לא חמוש וללא כוונות זדון.

השפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי גרסאות מסוימות, הנהר הדרום אמריקאי האמזונאס קרוי על שם האמזונות. לפי אחת הגרסאות, במהלך מסע המחקר של מגלה הארצות הספרדי פרנסיסקו דה אורייאנה (Orellana), שהיה האירופאי הראשון ששט בנהר, הוא הותקף על ידי ילידים ארוכי שיער שלבשו חצאיות, וירו עליו בקשתות. הוא החליפן באמזונות האגדתיות. לפי גרסה אחרת, הכובשים הספרדיים הבחינו בלוחמות בקרב הילידים המקומיים שניסו להדוף אותם, ועל כן קראו למקום נהר האמזונאס.

התלמוד מתאר ביקור של אלכסנדר הגדול במחוז שכולו נשים, ושקל להילחם בהן. אמרו לו הנשים: אם תנצח אותנו יגידו "נשים הרג", ואם אנחנו ננצח יגידו "מלך שהרגוהו נשים".[1]

בתחילת התקופה המודרנית, המלה שמשה כדי לציין נשים עצמאיות וחזקות. המילה אמזונה משמשת גם לתיאור אישה חסרת שד. כיום ישנה קבוצת נשים פמיניסטיות הקוראות לעצמן אמזונות על שמן של הלוחמות המיתולוגיות. האמזונות של היום מתמקדות בעיקר באספקט הפיזי של המגדר. הן טוענות שאין הבדל פיזי בין גבר לאישה וכי אישה מסוגלת לעשות כל פעילות פיזית, בכל רמת קושי. בנוסף, קבוצת האמזונות של היום מאמצת את רעיון אחוות הנשים של האמזונות המיתולוגיות.

יחידת העילית שאבטחה את שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, והייתה מורכבת כולה משומרות ראש, זכתה לכינוי "האמזונות של קדאפי".

יש המשתמשים במילה אמזונות כאשר רוצים לתאר קבוצות פמיניסטיות מיליטנטיות, השואפות, על פי ארגונים גבריים האנטיפמיניסטיים, לדכא את הגברים ולהפכם למשרתים, ממש כפי שהאמזונות השתמשו בגברים שלהן כנותני שירות. בין השאר הם משתמשים בביטוי "no mam", שהוא ר"ת הפוכות של - "man against masterhood of amazons".

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה השביעית הקדישה הסדרה "על טבעי" פרק מחווה לאמזונות. בפרק זה כרתו האמזונות ברית עם הרה על-מנת לשרוד, ובמסגרת הברית הסכימו לתהליך בגרות מואץ, שלפיו יעברו ימים בודדים מרגע הלידה של אמזונה ועד הגיעה לבגרות, ובמסגרת טקס החניכה תצטרך כל אמזונה לרצוח את אביה. בפרק זה, דין (אחת הדמויות) מפותה על ידי אמזונה בוגרת, ומגלה כי בעקבות הלילה שבילה עימה הפך לאב לבת-אמזונה. במהלך המפגש בין הבת לבין דין (אביה) היא מנסה לרצוח אותו, דין שולף מולה אקדח, אולם אינו מסוגל לירות בה ביודעו שהיא הבת שלו. אחיו שנכנס באותו הרגע לחדר, הורג אותה בסופו של דבר.

הדמות הראשית בסדרת הקומיקס שעובד לסרט, וונדר וומן, מתוארת כאמזונה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]