אנטיכריסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערכים בנצרות
נצרות
P christ2.png
פורטל נצרות
מושגים בנצרות
השילוש הקדוש:
האבהבןרוח הקודש
זרמים עיקריים
נצרות קתוליתנצרות פרוטסטנטית (לותרניזםקלוויניזםאדוונטיזםבפטיזםמתודיזםאוונגליקליזם) • הכנסייה האנגליקניתנצרות אורתודוקסיתנצרות אוריינטליתהכנסייה האשורית ("נסטוריאנית")


היסטוריה של הנצרות

הוועידות האקומניות • האיקונוקלאזם
פילוג הכנסייה הנוצריתמסעי הצלב
הפילוג המערביהרפורמציה
המיסיוןהיסטוריה של המיסיון הנוצרי

חגים נוצרים

ליטורגיהחג המולדחג הפסחאהלוח הגרגוריאניהלוח היוליאניחגי קדושים נוצרייםחגים ניידיםהתענית

אישים מרכזיים

הבתולהיוחנן המטבילהשליחיםפאולוספטרוסאתנסיוסאוגוסטינוסאבות הנצרותתומאס מאקווינסלותרקלווין

תאולוגיה נוצרית

מונותאיזםהשילוש הקדושהקרדולוגוס
כריסטולוגיהאינקרנציההלידה הבתולית
צליבת, תחיית ועליית ישוהביאה השנייה
החטא הקדמוןכפרהחסדגאולהאנטיכריסט

הפולחן הנוצרי

הסקרמנטיםטבילהוידויסעודת האדון
צלבאיקוניןתפילהקדושיםסקרמנטליםמזבחהצטלבות (נצרות)

כתבים נוצריים

הברית הישנההברית החדשה
הבשורותהספרים החיצוניים

ההיררכיה הכנסייתית

אפיפיורפטריארךחשמןארכיבישוף
בישוףכומרדיאקוןנזיר

מבנים

אדריכלות כנסיותכנסייהמנזראגן טבילהבפטיסטריוםקתדרלהמאוזוליאוםקפלהבזיליקה

ראו גם

נצרות ואנטישמיות
עדי יהוהיהדות משיחיתמשפט קאנוני

בתאולוגיה הנוצרית, אנטיכריסט או אנטיכריסטוס הוא אדם (או מהות) המייצג את הרוע המוחלט ומהווה את אויבו של ישו. מקור המילה הוא מיוונית (αντίχριστος) ופירושה המקורי "במקום המשיח". המונח העברי הוא צורר המשיח (צר המשיח) או שׂוֹטֵן המשיח. אנטיכריסט מתואר כדמות של משיח שקר שמהווה את הנגטיב של ישו ומתנגד וכופר במשיחיותו,[1] ואף מעמיד לו אלטרנטיבה שקרית. הדמות נוצרה בהשראת נבואת דניאל (פרק ז') בחזיון ארבע החיות, ומתוארת בהרחבה בברית החדשה בחזון יוחנן, באיגרת השנייה אל הקורינתים (יא, ד), ובאיגרת אל הגלטים (א', ו-ז). דמות זו לקוחה מהחיות שבחזיון דניאל, ולכן היא מכונה במסורת הנוצרית גם "החיה".

כשם שבמסורת הנוצרית למשיח ישנן שתי ביאות, כך כנגדו לצר המשיח ישנן שתי ביאות. בתקופתו של יוחנן צר המשיח נתפס כמלכות רומי שצלבה את ישו ההיסטורי. בתקופה המודרנית היא נתפסת כמלכות רומא המתחדשת, קואליציה של עשר מדינות המכונה "בבל הגדולה" או "הזונה הגדולה" - שסממניה פאר ושחיתות, שמובילות תרבות דתית שקרית, שכופרת במשיחיותו של ישו. הדמות העומדת בראש המלכות מוצגת כדמות ממלכתית בעלת חזות נורמטיבית ועם זאת דמונית ובעל כוחות מטפיזיים, ששואבת את כוחה מהשטן[2] ומייצגת את הרוע הצרוף עלי אדמות, שאמורה להופיע באחרית הימים,[3] לאחר כינון ממלכה יהודית ובית מקדש בתוכה.

לצר המשיח אמורים להיות סממנים צורניים דומים למשיח הנוצרי, ולכן הוא אמור להיות אדם כריזמטי ונואם בחסד "פום ממלל רברבן", שיכונן בתחילה תחת משטרו רב העוצמה שלום עולמי, ויאחד עמים רבים תחת חסותו, כשלצדו נביא שקר דתי. סימנו על פי אותה תפיסה המספר 666, שיחקק על מצחי וידי מאמיניו, ויאפשר להם לסחור ולקנות תחת שלטון צר המשיח. בסופו של דבר אמורה להיות מלחמה עולמית נגד כוחות צר המשיח שיובסו בידי המאמינים וישו בראשם[4]. שם המלחמה "ארמגדון", לקוח מהשם העברי "הר מגידו", אזור שהתרחשו בו מלחמות רבות וחשובות, בעולם העתיק ואף בעת החדשה. יש נוצרים הרואים באיחוד האירופי ואף באו"ם, את הדמות המכונה צר המשיח.

האפיפיורית יוהנה כאנטיכריסט (בדמות "זונת בבל"), רוכבת על "החיה" האפוקליפטית בעלת שבעת הראשים. קלף טארוט, תעמולה פרוטסטנטית אנטי-אפיפיורית

דמויות שונות לאורך ההיסטוריה, שרדפו את הכנסייה ואת המאמינים הנוצרים, הוגדרו כאנטיכריסט. בימי הביניים זיהו אנשי הנצרות אישים שונים ואף בעלי חיים עם צר המשיח וגורלם היה עינויים ואף מוות. גם בעת החדשה אנשי נצרות שונים ניסו לזהות דמויות היסטוריות עם צר המשיח, בהם נפוליאון, אדולף היטלר, בניטו מוסוליני ואפילו רונלד רייגן, שבאנגלית כל שם משמותיו מורכב משש אותיות ומהווה צירוף של המספר 666. בהשראת התפיסה הנוצרית נעשו מספר רב של סרטים העוסקים בהופעתו של צר המשיח ובמלחמת אחרית הימים.

המקבילה לדמות האנטיכריסט בדת האסלאם היא הדמות דג'אל (סופיאני). ביהדות לא קיימת דמות מקבילה לאנטיכריסט כמהות הנוגדת לחלוטין את הטוב, אם כי קיים המונח הדומה משיח שקר. כמו כן, אפשר להקביל בין דמותו של צר המשיח לדמות בספרות האסכטולוגית היהודית המכונה "ארמילוס", הרשע שאמור להופיע באחרית הימים ולהמית את משיח בן יוסף ולהיות מובס בידי משיח בן דוד, על פי נבואת דניאל[5] בפרשנות של מדרשי חז"ל[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "כִּי מַתְעִים רַבִּים בָּאוּ לָעוֹלָם אֲשֶׁר אֵינָם מוֹדִים בְּיֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הַבָּא בַבָּשָׂר זֶה הוּא הַמַּתְעֶה וְשׂוֹטֵן הַמָּשִׁיחַ" (איגרת יוחנן השנייה, פסוק 7, בתרגום פרנץ דליטש).
  2. ^ "זהו אשר יבא כשטן בעלילותיו ברב כח ובמופתים ממקור אכזב." (איגרת יוחנן השנייה, ט').
  3. ^ "אשר שמעתם כי יבא שוטן-המשיח, ואחרי אשר רבים עתה שוטני המשיח נדע בזאת כי עת קץ היא" (איגרת יוחנן הראשונה ב, יא). "באחרית הימים יתע אנשים מארחות אמונה ויזנו אחרי רוחות מתעתעים ותורות השדים" (האיגרת הראשונה אל טימותיוס ד, א).
  4. ^ "אז יגלה הפושע אשר ימיתנו האדון ישו ברוח שפתיו ובברק פניו יכחידנו." (האיגרת השנייה אל התסלוניקים ב, ח).
  5. ^ "ובאחרית מלכותם כהתם הפושעים, יעמוד מלך עז פנים וגו', והשחית עצומים ועם קדושים." (ספר דניאל, פרק ח', פסוקים כ"ג-כ"ד).
  6. ^ "ובאחרית מלכותם כהתם הפושעים יעמוד מלך עז פנים וגו', והשחית עצומים ועם קדושים" (ספר דניאל, פרק ח', פסוקים כ"ג-כ"ד), ויעשה מלחמה על עם ישראל שלשה חדשים ושמו ארמילוס ואלה סימניו... ויעלה לירושלם ויהרוג משיח בן יוסף שנאמר והביטו אלי את אשר דקרו (ספר זכריה, פרק י"ב, פסוק י'), ואחר כך יבוא משיח בן דוד בענן שנאמר וארו עם ענני שמיא כבר אנש אתה הוה (ספר דניאל, פרק ז', פסוק י"ג), וימית ארמילוס הרשע ואחר כך יקבץ הקב"ה נדחי ישראל וכו'..." (אוצר מדרשים ח"א 156-155).