גבעות עולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מצבת קבר גדעון הסמוכה

גִבְעוֹת עוֹלָם היא חווה חקלאית והתנחלות ישראלית בשומרון. מיקומה הוא ברכס גדעונים, כ-4.5 קילומטרים מדרום-מזרח להתנחלות איתמר, בפסגת ההר שלמרגלותיו היישוב הפלסטיני יאנון.

החווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החווה הוקמה ב-1996 בידי אברי רן[1]. בין התושבים גם בניו ובנותיו של רן ובני משפחותיהם. החווה הוקמה כמאחז ויש המחשיבים אותה ל"אבי המאחזים". ב"הסכם המאחזים" של מועצת יש"ע עם ממשלת ישראל ב-2000 הוסדרה חוקיותה של החווה והיא הוגדרה בו "יישוב מוקפא"[1]. החווה שוכנת בחלקה על אדמות מדינה. לפי חוות דעת (ביניים) בנושא מאחזים בלתי מורשים של טליה ששון חלק מהחווה שוכן על קרקע פרטית פלסטינית[2].

החווה מצויה בנחלת יוסף המקראית ושמה לקוח מברכת משה לשבט יוסף: "מבורכת ה' ארצו ממגד שמים מטל ומתהום רבצת תחת וממגד תבואת שמש וממגד גרש ירחים ומראש הררי קדם וממגד גבעות עולם"[3].

החברה מוכרת מוצרים שונים, בהם יוגורט, חלקם תחת שם המותג "גבעות עולם"[4].

מבנה החווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבנה המרכזי בחווה הוא "המתומן" - מבנה עץ בסגנון כפרי המשמש כמטבח וחדר אוכל. בחווה קיימים 7 לולים לביצי חופש, וכן חקלאות אורגנית: דיר, ומחלבה המייצרת גבינות ויוגורטים. בחווה פועלת גם טחנת קמח ומאפייה המתבססת על דגנים אורגניים. כל מוצרי החווה הם תחת השגחת הבד"ץ של העדה החרדית.

קטע מגלעד יהושע בן נון

במרכז החווה הקים האמן אסף קדרון, חתנו לשעבר של אברי רן, גלעד זיכרון ליהושע בן נון, שבמרכזו רצפת פסיפס ועליה הכיתוב: "יהושע בן נון חזק ואמץ". היצירה בנויה משבעה מעגלים וסביבה נטועים שישים עצי זית המסמלים מאפיינים שונים בסיפור כיבוש יריחו על ידי יהושע.

מדרום למבנה המרכזי נמצאת מערה ובה שלושה חדרים. לאחד החדרים תקרת זכוכית המאפשרת לקרני השמש לחדור פנימה. הירידה אל המערה מוארת בחשמל.

מזרחית לחווה נמצא מצפה שלושת הימים בו ניתן לראות את הים התיכון, ים המלח והכנרת.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חגי הוברמן, כנגד כל הסיכויים - 40 שנות התיישבות ביש"ע, הוצאת ספריית נצרים, 2008.[דרושה הבהרה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גבעות עולם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]