אבני חפץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אבני חפץ
אין תמונה חופשית
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית שומרון
גובה ממוצע[1] ‎191 מטר
תאריך ייסוד 1990
תנועה מיישבת אמנה
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 1,923 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.5% בשנה עד סוף 2019

אַבְנֵי חֵפֶץ היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בשומרון הממוקמת כקילומטר צפונית לכפר שופא, כ-4 ק"מ מדרום מזרח לטולכרם, ליד גבעת דיר רבן. מקור השם סמלי ומבוסס על הפסוק "וכל גבולך לאבני חפץ" (ספר ישעיהו, פרק נ"ד, פסוק י"ב). בנוסף מצפון ליישוב קיים מקום הנקרא "חירבת אל- חפס'ה" שנתן את שם היישוב. היישוב משתייך לארגון יישובי אמנה ומתגוררות בו כ-500 משפחות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם ביוזמה עסקית פרטית של חברה בשם "הקרן לגאולת קרקע תכנון ופיתוח יישובים בע"מ" על 400 דונם שרכשה במקום[2]. הקמת היישוב אושרה על ידי ועדת השרים להתיישבות ב-22 ביולי 1984[3]. אולם בעיות ברישום הבעלות על הקרקע מנעו את הקמת היישוב, לאחר שהתברר שמסמכי הרכישה זויפו[4][5]. היישוב הוקם לבסוף בשנת 1990[6], על ידי גרעין תלמידי ישיבת ההסדר בקרני שומרון, לאחר שקיבל הקצאה של 1,500 דונם של קרקעות שהוכרזו כאדמות מדינה. תחילה הוקמו בו 180 יחידות דיור. בשנת 2000 החלה הקמתם של 125 יחידות דיור נוספות[7].

אופי היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבני חפץ מורכבת ממספר שכונות.

ביישוב תשעה בתי כנסת, בית ספר יסודי, וגני ילדים כולל גן חינוך מיוחד.

באבני חפץ פעילות תרבות מפותחת, חוגים לילדים, נוער ומבוגרים במגוון רחב של תחומים. היישוב משקיע רבות בפעילות עם הנוער באמצעות רכזי הנוער המפעילים את הנוער כל יום בשעות אחה"צ והערב. באבני חפץ פועל אשכול תרבות מרווח בחסות מועצה אזורית שומרון.

באבני חפץ ממוקמת עמדת הזנקה של מד"א, וגם תחנת הזנקה של כיבוי אש אשר מופעלות על ידי מתנדבים מהיישוב.

סמוך ליישוב מוקמת שכונה חדשה בהיקף של 900 יחידות דיור. המיזם נקרא "קדם" תחת פרויקט של 'הרי זהב'[8]. בנוסף, ישנה בסמוך ליישוב חווה חקלאית אשר נועדה לשמור על הקרקעות של היישוב מחוץ לגבולות הגדר.

אירועים ביטחוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשבת ה־3 באפריל 2004 סמוך לשעה 1:00 בלילה, חדר מחבל ליישוב, רצח את יעקב זאגא תושב היישוב, ופצע את בתו. המחבל, רמזי פחרי, שביצע את הפיגוע, שוחרר ארבעה ימים קודם לכן ממתקן צבאי, שבו נכלא בגלל מעורבות בפעילות חבלנית. בצוואתו כתב שהשב"כ הציע לו להיות משתף פעולה, והפיגוע היה תשובתו[9].

ביום רביעי ה־9 בדצמבר 2015, במהלך חג החנוכה, נורו בני זוג בשעה שהיו במכוניתם בכניסה ליישוב[10].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]