חלקת גדולי האומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מראה מכיוון מערב על חלקת גדולי האומה
קברם של יצחק רבין ולאה רבין
קברה של גולדה מאיר
קברו של חיים הרצוג

חלקת גדולי האומה היא חלקת קבורה ממלכתית בהר הרצל שיועדה לקבורת גדולי המנהיגים של מדינת ישראל: נשיאי מדינת ישראל, ראשי הממשלה, יושבי ראש הכנסת ובני זוגם.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקת גדולי האומה ממוקמת בצדו המערבי של הר הרצל. היא סמוכה לרחבת קבר בנימין זאב הרצל, באזור הגובל בבית הקברות הצבאי ובתחילתו של שביל הזיכרון היורד מהר הרצל אל הכניסה הראשית של יד ושם, בקרבת אנדרטת נצר אחרון וחלקת המעפילים. החלקה מגודרת עם שערים ומאובטחת באמצעות מצלמות כדי למנוע פגיעה בקברים. בצדה הדרומי של החלקה, מעברו השני של השביל המוביל אל רחבת הר הרצל, נמצאת חלקת משפחת ז'בוטינסקי. בקצה המערבי של החלקה נמצאת אנדרטת חללי פעולות האיבה לזכר קורבנות הטרור שנרצחו בארץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניסיון קודם להקים פנתאון לגדולי האומה לא צלח. מנחם אוסישקין העלה את עצמותיו של יהודה לייב פינסקר ב-1934 למערת ניקנור שבהר הצופים שבירושלים. אוסישקין עצמו נקבר גם הוא שם ב-1941. ניסיון זה נכשל בין השאר מכיוון שבין השנים 1948 ל-1967 הר הצופים היה מובלעת בתוך ירדן.

ראשון הנקברים בחלקת גדולי האומה היה שר האוצר הראשון אליעזר קפלן, שנפטר בשנת 1952 בעת שהיה סגן ראש הממשלה. באותה עת, טרם נקבע מי זכאי להיקבר בחלקה זו והוא למעשה השר היחיד הקבור בחלקה זו.

הקבורים בחלקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחלקה קבורים חלק מנשיאי מדינת ישראל, ראשי הממשלה ויושבי ראש הכנסת, וליד קברם טמונות על פי רוב בנות זוגם.


חלקת גדולי האומה מנחם סבידור ורעיה סבידור תמר קולק טדי קולק אליעזר קפלן ודבורה קפלן יוסף שפרינצק וחנה שפרינצק לוי אשכול מרים אשכול גולדה מאיר ישראל ישעיהו-שרעבי ורינה ישעיהו-שרעבי יצחק רבין לאה רבין שמעון פרס יצחק שמיר יזרניצקי שרה שולמית שמיר תמימה הלל יצחק ברמן שניאור זלמן שזר רחל כצנלסון-שזר חיים הרצוג יצחק נבון אופירה נבוןמפת חלקת גדולי האומה עברית.png
זהו תרשים אינטראקטיבי, לחיצה עם העכבר על כל אחד מהקברים - תוביל לערך המתאים

זכאים להקבר ואינם קבורים בחלקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבן הסבר

על אף הממלכתיות של החלקה, מרבית האנשים הזכאים להיקבר בה העדיפו להיקבר במקום אחר:

כל המצבות בחלקת גדולי האומה, למעט מצבת בני הזוג רבין, זהות בגודלן ובצורתן ומורכבות על במה מוגבהת מאבן טבעית שעליה מצבת בזלת שחורה ובצדיה ערוגות פרחים. הקברים סדורים כך שכל מנהיג קבור לצד בת זוגו. מצבותיהם של בני הזוג לאה ויצחק רבין עוצבו בצורה יוצאת דופן מאבני שיש ובזלת שחורה היוצרים יחד חצי עיגול כאשר ביניהם, במרכז חלקת הקבר, דולקת אש תמיד. העיצוב המיוחד נועד להביע את הזעזוע העמוק מהרצח. הקבר מוקף במצלמות ואמצעי אבטחה על מנת למנוע את חילולו.

חלקות קבר נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסמוך לקבר הרצל שנמצא בפסגת ההר, מצידו הצפוני, נמצאת חלקת ראשי ההסתדרות הציונית העולמית ומשפחת הרצל ובה קבריהם של נשיאי ההסתדרות הציונית העולמית בשורה אנכית, בהם דוד וולפסון, נחום סוקולוב, שמחה דיניץ ואריה דולצ'ין. ולצידם בשורה אופקית קבריהם של משפחת הרצל. בכניסה אל חלקה זו מצויה מרפסת תצפית נוף אל ירושלים.

מדרום לחלקת גדולי האומה, מעברה האחר של פסגת הר הרצל, נמצאת חלקת משפחת ז'בוטינסקי שבה קבורים זאב ז'בוטינסקי, אשתו ובנו. החלקה צופה אל עבר נוף הרי ירושלים ונמצאים בה מספר אלמנטים המנציחים את פועלו של ז'בוטינסקי- מעין במת נאומים, המייצגת את היותו נואם בחסד עליון, גדר בצורת מנורות - סמל תנועת בית"ר שהוקמה על ידו, שני תרנים לדגלים ונר זיכרון.

בסמוך אל חלקת גדולי האומה נמצא גן האומות שבו עצים שניטעו על ידי ראשי מדינות שביקרו בהר הרצל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 31°46′28.03″N 35°10′46.09″E / 31.7744528°N 35.1794694°E / 31.7744528; 35.1794694