חלקת גדולי האומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חלקת גדולי האומה היא חלקת קבורה ממלכתית בהר הרצל שיועדה לקבורת גדולי המנהיגים של מדינת ישראל: נשיאי מדינת ישראל, ראשי הממשלה, יושבי ראש הכנסת ובני זוגם.

מראה מכיוון מערב על חלקת גדולי האומה
קברם של יצחק רבין ולאה רבין
קברה של גולדה מאיר
קברו של חיים הרצוג

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקת גדולי האומה ממוקמת בצדו המערבי של הר הרצל. היא סמוכה לרחבת קבר בנימין זאב הרצל, באזור הגובל בבית הקברות הצבאי ובתחילתו של שביל הזיכרון היורד מהר הרצל אל הכניסה הראשית של יד ושם, בקרבת אנדרטת נצר אחרון וחלקת המעפילים. החלקה מגודרת עם שערים ומאובטחת באמצעות מצלמות כדי למנוע פגיעה בקברים. בצדה הדרומי של החלקה, מעברו השני של השביל המוביל אל רחבת הר הרצל, נמצאת חלקת משפחת ז'בוטינסקי. בקצה המערבי של החלקה נמצאת אנדרטת חללי פעולות האיבה לזכר קורבנות הטרור שנרצחו בארץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניסיון קודם להקים פנתאון לגדולי האומה לא צלח. מנחם אוסישקין העלה את עצמותיו של יהודה לייב פינסקר ב-1934 למערת ניקנור שבהר הצופים שבירושלים. אוסישקין עצמו נקבר גם הוא שם ב-1941. ניסיון זה נכשל בין השאר מכיוון שבין השנים 1948 ל-1967 הר הצופים היה מובלעת בתוך ירדן.

ראשון הנקברים בחלקת גדולי האומה היה שר האוצר הראשון אליעזר קפלן, שנפטר בשנת 1952 בעת שהיה סגן ראש הממשלה. באותה עת, טרם נקבע מי זכאי להיקבר בחלקה זו והוא למעשה השר היחיד הקבור בחלקה זו. חריג נוסף הוא ראש עיריית ירושלים טדי קולק ורעייתו, שאף לא היה שר.

כיום, הזכאים לקבורה מנויים בהחלטת הממשלה משנת 2004 הקרויה: "חבצלת" - עקרונות לתכנון ולביצוע לוויות ממלכתיות[1]. בשנת 2016 הגיש ח"כ מיקי רוזנטל הצעת חוק המעגנת את תקנות הממשלה כחוק ובנוסף שוללת את הזכאות לקבורה בחלקה למנהיגים שהורשעו בעבירה חמורה[2] (נכון להיום: ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט ונשיא המדינה לשעבר, משה קצב), אך ההצעה הורדה מסדר היום על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה[3].

בנובמבר 2018 אישרה הממשלה את הרחבת הר הרצל וכן את שיפוצה והרחבתה של חלקת גדולי האומה, על פי התכנון כל רחבות הקברים יעברו שיקום ושיפוץ, יותקנו מערכות הסברה למבקרים בחלקה ואף תבוצע הנגשה לבעלי מוגבליות, יקימו רחבת כניסה, מרפסת תצפית ורחבת טקסים[4]. לאור העובדה שנכון לפברואר 2021 נשארו בחלקה מקומות קבורה בודדים התוכנית גם כוללת הכשרת שטח לכ-22 קברים זוגיים[5].

באוקטובר 2021 השלים אגף משפחות, הנצחה ומורשת ואגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון את השלב הראשון בפרויקט ההרחבה של המקום[6].

הקבורים בחלקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחלקה קבורים חלק מנשיאי מדינת ישראל, ראשי הממשלה ויושבי ראש הכנסת, וליד קברם טמונות על פי רוב בנות זוגם.


חלקת גדולי האומהמנחם סבידור ורעיה סבידורתמר קולקטדי קולקאליעזר קפלן ודבורה קפלןיוסף שפרינצק וחנה שפרינצקלוי אשכולמרים אשכולגולדה מאירישראל ישעיהו-שרעבי ורינה ישעיהו-שרעבייצחק רביןלאה רביןשמעון פרסיצחק שמירשרה שולמית שמירשלמה הלל ותמימה הלליצחק ברמןשניאור זלמן שזררחל כצנלסון-שזרחיים הרצוגיצחק נבוןאופירה נבוןנחמה ריבליןמפת חלקת גדולי האומה עברית.png
זהו תרשים אינטראקטיבי, לחיצה עם העכבר על כל אחד מהקברים - תוביל לערך המתאים

זכאים להקבר ואינם קבורים בחלקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבן הסבר

על אף הממלכתיות של החלקה, מרבית האנשים הזכאים להיקבר בה העדיפו להיקבר במקום אחר:

עיצוב המצבות בחלקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל המצבות בחלקת גדולי האומה, למעט מצבת בני הזוג רבין, זהות בגודלן ובצורתן ומורכבות על במה מוגבהת מאבן טבעית שעליה מצבת בזלת שחורה ובצדיה ערוגות פרחים. הקברים סדורים כך שבת זוגו של כל מנהיג קבורה מימינו.

מצבותיהם של בני הזוג לאה ויצחק רבין עוצבו בצורה יוצאת דופן מאבני שיש ובזלת שחורה היוצרים יחד חצי עיגול כאשר ביניהם, במרכז חלקת הקבר, מוצב כן לאש תמיד. הקבר מוקף במצלמות ואמצעי אבטחה על מנת למנוע את חילולו.

חלקות קבר נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסמוך לקבר הרצל שנמצא בפסגת ההר, מצידו הצפוני, נמצאת חלקת ראשי ההסתדרות הציונית העולמית ומשפחת הרצל ובה קבריהם של נשיאי ההסתדרות הציונית העולמית, בהם דוד וולפסון, נחום סוקולוב, שמחה דיניץ ואריה דולצ'ין. ולצידם קבריהם של משפחת הרצל. בכניסה אל חלקה זו מצויה מרפסת תצפית נוף אל ירושלים.

מדרום לחלקת גדולי האומה, נמצאת חלקת משפחת ז'בוטינסקי שבה קבורים זאב ז'בוטינסקי ורעייתו יוענה וכן בנו ערי ורעייתו אביבה. החלקה צופה אל עבר נוף הרי ירושלים ונמצאים בה מספר אלמנטים המנציחים את פועלו של ז'בוטינסקי- מעין במת נאומים, המייצגת את היותו נואם בחסד עליון, גדר בצורת מנורות - סמל תנועת בית"ר שהוקמה על ידו, שני תרנים לדגלים ונר זיכרון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]