פלוטארכוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דמותו של פלוטארכוס כפי שהוצגה באיור למהדורה הצרפתית של כתביו, המאה ה-16

פּלוּטַארכוֹסיוונית: Πλούταρχος; בערך 46127 לספירה) היה פילוסוף, היסטוריון ומסאי יווני.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלוטארכוס נולד בכירונאה, בחבל בויאוטיה ביוון העתיקה, כנראה בתקופת שלטונו של הקיסר קלאודיוס. הוא נסע רבות באגן הים התיכון, ולימים הרצה ברומא תקופה ממושכת ורכש ידידים רבי-השפעה, שלהם הקדיש חלק מכתביו המאוחרים. בשובו לכירונאה, הוכנס בסוד טקסי המסתורין של האל אפולו. לימים כיהן כאחד משני כוהני אפולו באורקל אשר בדלפי, אך לא הקדיש לכך זמן רב. פלוטארכוס ניהל חיים ציבורים ואזרחיים פעלתניים, והוציא מתחת ידיו כמות ניכרת של כתבים, שחלק גדול מהם שרד עד ימינו.

בנוסף לכהונתו בדלפי, כיהן פלוטארכוס גם כפקיד שלטון בכירונאה, ובצעירותו ייצג את עירו במשימות שונות במדינות זרות. ידידו לוקיוס מסטריוס פלורוס, קונסול ברומא, ערב לו כדי שיקבל אזרחות רומית, ובערוב ימיו, מינה אותו הקיסר טריאנוס, ככל הנראה, לתפקיד מושל (פרוקוראטור) אכייה.

יצירתו המפורסמת ביותר היא חיי אישים – סדרה של ביוגרפיות של אישים מפורסמים מתולדות יוון ורומא העתיקה, מסודרות בזוגות כדי להאיר את מידותיהם המשותפות ואת מומיהם המשותפים של האישים המושווים. שרדו 23 זוגות כאלו, ובכל אחד ביוגרפיה של יווני לצד ביוגרפיה של רומאי. כמו כן שרדו ארבע ביוגרפיות ללא בנות-זוגן. היו היסטוריונים מאוחרים יותר שזלזלו בפלוטארכוס, אך עיקר עניינו לא היה בהיסטוריה אלא בבחינת השפעת האופי על חייהם וגורלם של אישים.

חיבורו על חיי אלכסנדר הגדול הוא אחד מחמישה מקורות שלישוניים על אודות הכובש המקדוני, ויש בו אנקדוטות ופרטים שלא מופיעים בשום מקור אחר. גם בתיאורו את נומה פומפיליוס, מלכה השני של רומא, יש פרטים מיוחדים לחיבור זה אודות לוח השנה הרומאי.

שאר חיבוריו ששרדו קובצו תחת השם "מוראליה" (ענייני מוסר). זהו אוסף של 78 מאמרים ונאומים, שכוללים דיון בדת מצרית, בהיסטוריון הקדום הרודוטוס, בשקיעת האורקל, ועוד. את חיבורי ה"מוראליה" כתב פלוטארכוס לפני שהתמסר לכתיבת הביוגרפיות.

לכתבי פלוטארכוס נודעה השפעה עצומה על הספרות האנגלית ועל הספרות הצרפתית. שייקספיר במחזותיו ציטט שוב ושוב מתרגומו האנגלי של תומאס נורת' לביוגרפיות של פלוטארכוס, ואף חיבר פראפראזות לסצינות שלמות משם. ראלף וולדו אמרסון הושפע מאוד מן ה"מוראליה". עם מעריציו נמנים גם ג'יימס בוזוול, בן ג'ונסון, ג'ון דריידן, ג'ון מילטון, פרנסיס בייקון, תומאס הובס, רוברט בראונינג, ומישל דה מונטן (אשר שאב השראה ורעיונות מן ה"מוראליה" בכתיבת מסותיו). במסה "על ספרים" (ספר 2 פרק 10) כתב מישל דה מונטן: "פלוטארכוס אחיד ויציב, מחזיק בדעות אפלטוניות נעימות ונוחות לחברה... חופשי כולו, משביע את רצונך ומשלם לך היטב".

יצירותיו בתרגום עברי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פלוטארכוס, גדולי יוון ורומא. תרגם י"ל ברוך. תל אביב, הוצאת אמנות, תרצ"ב. 2 כרכים. העתק דיגיטלי, במאגר הספרים הסרוקים של הספרייה הלאומית
  • פלוטארכוס. חייהם של גדולי יוון ורומי. עברית: שלמה שמואלביץ, יעקב אורנשטיין, בעריכת עמנואל כץ. ספרי זהב, מהדורה שנייה תש"ד. 2 כרכים.
  • פלוטארכוס. חיי אישים - אנשי יוון. תרגם מיוונית והוסיף הערות: א"א הלוי. ירושלים, מוסד ביאליק, תשל"א.
  • פלוטארכוס. חיי אישים - אנשי רומי. תרגם מהמקור היווני והוסיף מבוא והערות: יוסף ליבס. ירושלים, מוסד ביאליק, תשי"ד, תשכ"ב.
  • פלוטארכוס. חיי אישים - אנשי יוון ורומי. תרגם מן המקור היווני והוסיף הערות: א"א הלוי. ירושלים, מוסד ביאליק, 1973.
  • פלוטרך איש חרונאה (יוון). מוראליה. תרגם מגרמנית והוסיף דברי מבוא והערות: יוסף האובן (נבו). תל אביב, הוצאת ירון גולן, תשנ"ט-1999.
  • פלוטרכוס. ספרטה - אמרות ומנהגים. תרגמה מיוונית והוסיפה מבוא ופירוש: דבורה גילולה. ירושלים, הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס, האוניברסיטה העברית, תשע"א.
  • פלוטרכוס. על שלוות הנפש, תרגם מיוונית עתיקה והוסיף הערות: אברהם ארואטי, נהר ספרים, 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירותיו בתרגום לאנגלית: