אוקינאווה (מחוז)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: שגיאות כתיב מרובות, תרגמת, השערות ללא אסמכתאות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אוקינאווה (מחוז)
沖縄県

Symbol of Okinawa Prefecture.svg

דגל המחוז
מדינה / טריטוריה Flag of Japan.svg  יפן
חבל ארץ קיושו
מחוז קיושו
מושל הירוקאזו נאמאימה
שטח 2,271.30 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במחוז
 ‑ צפיפות

1,416,587‏  (נכון ל-2013)
622/ק"מ (1610/ מיל' רבוע) נפש לקמ"ר (נכון ל-2013)
קואורדינטות 26°30′N 128°0′E / 26.500°N 128.000°E / 26.500; 128.000קואורדינטות: 26°30′N 128°0′E / 26.500°N 128.000°E / 26.500; 128.000
www.pref.okinawa.jp/english/
אוקינאווה ומחוזות יפן

אוקינאווהיפנית: 沖縄県) הוא מחוז בדרום מערב יפן. המחוז כולל את האי אוקינאווה, אחד מן האיים הגדולים שבשרשרת איי ריוקיו. בירתו הייתה שורי עד תקופת מייג'י ומאז בירתו היא נהה, אשר ממוקמת בדרום המחוז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העדות העתיקה ביותר לחיים אנושיים באיי ריוקיו התגלתה בנהה וביאאסה. מספר עצמות אדם גולו באזור מהתקופה הפלאוליתית, אך אין עדויות מוצקות לכלים מתקופה זאת. ההשפעה של תקופת ג'ומון על איי אוקינאווה ניכרת בבירור, ונראה כי מספר כדי חרס אשר גולו באוקינאווה דומים במיוחד לכדים אשר גולו בטאיוואן. האיזכור הראשון למילה ריוקיו הופיע בספר סואי. אוקינאווה הייתה המילה היפנית אשר הגדירה את האיים, ונראתה לראשונה בביוגראפיה של ג'אינז'ן. חברות חקלאיות החלו להתפתח באוקיאנווה במאה ה-8 עד המאה ה-12. בעקבות המיקום של האיים בים סין המזרחי קרוב ליפן, סין, ודרום-מזרח אסיה, ממלכת ריוקיו הפכה לתחנת סחר משגשגת.

מיקום אוקינאווה. כפי שניתן לראות, אוקינאווה קרובה במיודח לאיים המרכזיים של יפן, לסין ולדרום מזרח אסיה.

בנוסף, בתקופה זאת נבנו גוסוקו רבים, מבנה הדומה בתפקידו לטירה או מבצר. לממלכת ריוקיו היו קשרי מיסים עם האימפריה הסינית החל מהמאה ה-15.

שגרירות בריוקיו מתקופת אדו

ב-1609, שבט שימאצו, אשר שלט באזור הנקרא כעת מחוז קגושימה, כבש את ממלכת ריוקיו במה שנודע כהפלישה לריוקיו. ממכלת ריוקיו נהייתה מחויבת ליצור קשרי מיסים עם סצומה ושוגונות טוקוגאווה, ולהחליש את קשריהם הקודמים עם האימפריה הסינית; הקשר הושאר, למרות שבגרסה פחות משמעותית שלו, מאחר שביטול מוחלט שלו היה יוצר סכסוך עם האימפריה הסינית. שבט סצומה צבר רווח רב ממסחר עם האימפריה הסינית, בתקופה בה המסחר עם זרים היה אסור על ידי שוגונות טוקוגאווה.

למרות שסצומה השאירו השפעה ניכרת על איי ריוקיו, ממלכת ריוקיו השיגה רמה גבוהה של עצמאות פוליטית למשך כמעט 200 שנים. ארבע שנים לאחר רסטורציית מייג'י ב-1868, הממשלה היפנית ספחה באמצעות אמצעיים צבאיים את הממלכה וקראה לה האן ריוקיו. האן ריוקיו הפך ל'מחוז אוקינאווה ביפן בשנת 1879, למרות שכול שאר ההאנים הפכו למחוזות בשנת 1872. בשנת 1912 אוקינאווה זכתה בזכות לבחור נציגים לדיאט היפני, למרות שזה האחרון הוקם ב-1890.

רבע מהאוכלוסייה של מחוז אוקינאווה מתה במהלך קרב אוקינאווה שהתרחש ב-1945, אשר לאחריו אוקינאווה נכפפה לשליטה של ארצות הברית למשך 27 שנים. במהלך השליטה של ארצות הברית, ארצות הברית הקימה מספר גדול של בסיסים צבאיים על איי ריוקיו. במהלך המלחמה הקוריאנית מטוסים הפציצו גם את אוקינאווה.

בשנת 1972 ממשלת ארצות הברית החזירה את אוקינאווה לשליטה של יפן. תחת הסכם משותף בין ארצות הברית ויפן, צבא ארצות הברית השאיר נוכחות צבאית גדולה באזור. החל משנת 1960, הוסכם בין ארצות הברית ליפן כי יורשה לארצות הברית להעביר נשק גרעיני, וישנה סברה כי ישנו נשק גרעיני המאוכסן באוקינאווה.

דיווחים על פשעים ותאונות המבוצעים בידי אנשי-שירות מארצות הברית הנמיכו את התמיכה בבסיסים הצבאיים של ארצות הברית. בעקבות אירועים אשר עוררו סערות תקשורתיות ברחבי יפן, גדלה התמיכה בתנועה לעצמאות ריוקיו אשר התפתחה לאחר 1945. האונס של ילדה בת 12 בידי איש שירות מארצות הברית עורר מחאה גדולה באוקינאווה בשנת 1995. למרות כול האמור לעליל, לאנשי-שירות מארצות הברית ביפן יש אחוז פשיעה נמוך ביותר, יותר משל האוכלוסייה הרגילה באוקינאווה. התפישה באוקינאווה לגבי הבסיסים של צבא ארצות הברית מסובכת, וחלק מההתנגדות לבסיסים מופנית לממשלה אשר בטוקיו, אשר מואשמת בידי המתנגדים לבסיסים בהתעלמות מהצרכים והרצונות של תושביה באוקינאווה. אוקינאווה היא המחוז העני ביותר ביפן, ויש המקשרים עובדה זאת לבסיסים הצבאיים הרבים של ארצות הברית בשטחה.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיים באוקינאווה מורכבים בחלקם הגדול מאלמוגים, ומי גשם העוברים דרך האלמוגים העניקו לאיים מערות רבות. אבן נוספת המרכיבה חלק גדול מהאיים היא אבן גיר. ב-31 במרץ 2008, 19% מכלל השטח במחוז היו פארקים לאומיים.

פלורה ופאונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איריאומוטה-ג'ימה הוא אזור המחיה של אחד זני החתולים הנדירים ביותר, חתול איריאומוטה. האיים הם מקום מחיה של לפחות מין אנדמי אחד של צפע. שוניות האלמוגים אשר מססביב לאיים מספקות מקום מחיי הלחיים ימיים שופעים. צבי הים חוזרים מדי שנה לאי הדרומי ביותר באוקינאווה להטיל את ביציהם. בחודשים החמים של השנה נהוג להיזהר מכניסה למים מחשש ממדוזות רעילות. אוקינאווה מספקת כמויות גדולות של קני סוכר, אננסים, פפאיות ופירות טרופיים אחרים.

איים משמעותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיים המרכיבים את המחוז הם שני השליש הדרומיים של איי ריוקיו (ריוקיו-שוטו 琉球諸島). האיים המאוכלסים באוקינאווה לרוב מחולקים לשלוש קבוצות איים:

איי אוקינאווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיים אשר במחוז אוקינאווה

איי מיאקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

איי יָאאֵיָאמָה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפה של המחוז

במחוז אוקינאווה ישנן 11 ערים. השמות האוקינאווים לאחר המקף:

העיר אישיגאקי

שפה ותרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיסה, הכלאה בין כלב לאריה, על רעפים יפנים מסורתיים

היותם אומה נפרדת עד לשנת 1879, גרם לשפה ולתרבות של אוקינאווה להיות שונות משל יפן המרכזית. מדינות אשר השפיעו רבות על התרבות באוקינאווה הן סין, תאילנד ומדינות מדרום-מזרח אסיה. השפעות תרבותיות גדולות של אוקינאווה על שאר יפן ושאר העולם הן הקראטה והאוואמורי.

כדי אוואמורי

שפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשארו שפות ריוקיואניות רבות אשר כמעט ולא מובנות לחלוטין לדוברי יפנית, למרות שהן נחשבות לחלק ממשפחת השפות יפאניות. שפות אלו מתנוונות עם זמן, כאשר רוב הנוער באוקינאווה משתמד ביפנית. רוב השפות האלו נחשבות כניבים בידי האוכלוסייה היפנית והאוקינאווית כאחד. יפנית משומשת לרוב בסיטואציות רשמיות. בסיטואציות לא רשמיות, למעשה מדוברת בקרב בני השישים ומטה אוקינאווית המושפעת ממבטא יפני ומיפנית (אוקינאווית יפנית), אשר לפעמים מלא מובנת כהלכה ומתייחסים אליה כאוקינאווית. אוקינאווית מסורתית עדיי משומשת בפעילויות תרבותיות, כגון ריקוד מסורתי או מוזיקה ריוקיואנית, ישנה בנוסף לכך תחנת רדיו המדוברת בשפה זאת.

דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד ליפן בה הדתות הנפוצות הן השינטו והבודהיזם, באוקינאווה הדת הנפוצה היא דת ריוקיו, אשר לרוב מוגדרת באמצעות פולחן אבות וכיבוד היחסים בין המתים, החיים, האלים והרוחות של עולם הטבע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Flag of Japan.svg חבלי ארץ ביפן
הוקאידו · טוהוקו · קאנטו ·צ'ובו · קנסאי · צ'וגוקו · שיקוקו · קיושו · אוקינאווה Japan prefectures.png