דניס מקווגי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף דניס מוקווגה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דניס מקווגי, 2009

דניס מקווגי (נולד ב-1 במרץ 1955) הוא גינקולוג קונגולזי, מומחה בטיפול בנשים שנפלו קורבן לאונס. מאז 1996 טיפל עם עמיתיו בעשרות אלפי נשים שנפגעו במהלך מלחמת קונגו השנייה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקווגי הולד בבוקוו שבקונגו הבלגית, השלישי מבין תשעה ילדים של כומר פנטקוסלי. סיים לימודי רפואה בבורונדי ב-1983. הוא התמחה בגינקולוגיה בצרפת וחזר לקונגו ב-1989. הוא עבד בבית חולים בלאמרה, והתמחה בטיפול בנשים הסובלות מפיסטולה. בית החולים נהרס במהלך מלחמת קונגו הראשונה ועשרות מהמאושפזים ואנשי הצוות נהרגו. לאחר שנמלט לקניה חזר לקונגו וב-1996 היה ממייסדי בית החולים פאנזי בבוקאבו שברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. גם בית חולים זה נהרס במלחמה וב-1998 נאלץ מוקוודה להקימו מחדש. בעקבות מלחמות האזרחים בקונגו, החל בית החולים בניהולו של מקווגי לטפל בנשים רבות שעברו אונס קבוצתי ונגרמו להן פציעות מכוונות באיבר מינן על ידי המורדים. במקביל ייסד מקווגי את קרן פאנזי לטיפול בקורבנות, שמסייעת לנשים בטיפול משפטי, פסיכולוגי וייעוץ בתחומים נוספים.

בספטמבר 2012 נשא נאום באומות המאוחדות ובו קרא להתערבות מיידית של העולם לעצירת הפשעים נגד האנושות שנעשים במזרח קונגו, לפעולה נגד המדינות שתומכות בקבוצות המורדים (כשהוא מתכוון לרואנדה שמחמשת אותם) וביקר גם את מדינתו שלא מספקת הגנה לאזרחיה.

כחודש לאחר נאומו נעשה ניסיון התנקשות בחייו כש-5 חמושים השתלטו על ביתו בבוקאבו ואיימו על ילדיו בשעה ששהה מחוץ לבית. עם הגיעו למקום תקפו אותו ורצחו את שומר ראשו. בעקבות האירוע נמלט מקווגי עם משפחתו לשבדיה ומשם לבלגיה. בינואר 2013 חזר לקונגו.

ב-2007 זכה בפרס זכויות האדם של הרפובליקה הצרפתית, ב-2008 זכה בפרס זכויות האדם של האו"ם ובפרס אולוף השבדי. ב-2009 זכה בתואר אביר לגיון הכבוד הצרפתי. ב-2010 זכה במדליית ראול ולנברג מטעם אוניברסיטת מישיגן[1], ב-2011 בפרס המלך בודואן מבלגיה, ב-2013 זכה בפרס הקיום הנכון וב-2014 זכה בפרס סחרוב לחופש המחשבה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]