מוחמד יונוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוחמד יונוס

מוחמד יונוסבנגלית: মুহাম্মদ ইউনুস; נולד בצ'יטגונג, בנגלדש ב-28 ביוני 1940) הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת צ'יטגונג בבנגלדש, מקים בנק גרמין הפועל למיגור העוני בבנגלדש, וזוכה פרס נובל לשלום לשנת 2006. את תואר הדוקטור קיבל באוניברסיטת ואנדרבילט בטנסי שבארצות הברית, שלימודיו בה התאפשרו הודות למלגה שקיבל מתוכנית פולברייט.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1974 סייר יונוס עם קבוצת סטודנטים לכלכלה מאוניברסיטת צ'יטגונג בכפר נידח בבנגלדש. שם הם פגשו באישה אשר יצרה רהיטים מבמבוק. האשה סיפרה להם כיצד לוותה מעט כסף על מנת לקנות את חומרי הגלם בריבית גבוהה של כ-10% לשבוע. הסטודנטים הבינו כי לו יכלה האישה ללוות את הכסף בריבית סבירה יותר, הייתה יכולה להתפרנס מעבודת ידה. יונוס הלווה מכיסו סך של כ-17 פאונד (בריטי) ל-42 עוסקים זעירים כדוגמת האישה הזו. הלוואה זו איפשרה לאותם עוסקים זעירים לפתח את עסקיהם באופן שיוציא אותם ממעגל העוני ויאפשר להם להתפרנס מעבודתם.

בשנת 1983 הקים את בנק גרמין (Grameen) המעניק מיקרו אשראי (מיקרו קרדיט). פעולותיו למיגור העוני וליצירת שגשוג חברתי "מלמטה" (כך על פי ועדת הפרס) זיכו אותו ואת הבנק בפרס נובל לשלום לשנת 2006. היה זה מקרה חריג שבו זכה בפרס ארגון עסקי הפועל למטרות רווח.

רעיון המיקרו קרדיט: לתת הלוואות קטנות לאנשים שלא יוכלו לקבל הלוואות מבנקים גדולים. אנשים אלו הם יזמים שישקיעו את כספם ויוכלו להחזירו. יונוס ביקש לראות את המעלות של העניים: לאפשר להם באמצעות הלוואה להגיע לעצמאות כלכלית.

כיום מעניק הבנק הלוואות לכ-2.1 מיליון איש בכ-37,000 כפרים ומעסיק לשם כך כ-12,500 עובדים ב-1,084 סניפים ברחבי בנגלדש. 94% מההלוואות ניתנות לנשים ולמעלה מ-98% מההלוואות משולמות חזרה לבנק על ידי הלווים (שיעור גבוה אף מהשיעור הממוצע בבנקים מערביים "רגילים").

שיטת המיקרו קרדיט הועתקה ב-58 מדינות נוספות לרבות ארצות הברית, קנדה, צרפת, הולנד ונורווגיה.

ב-1994 זכה יונוס בפרס המזון העולמי על חלקו בצמצום העוני והרעב העולמיים.

ב-18 בפברואר 2007, הודיע יונוס כי הוא מתכוון להקים מפלגה חדשה, "נגאריק שאקטי" ("כוח האזרחים"), ולהתמודד על הנהגת בנגלדש. דבר זה נעשה על רקע חוסר ההצלחה הממושך בניהול בנגלדש מצדן של שתי המפלגות הגדולות. זמן מועט לאחר מכן ויתר על כוונתו זו, בעקבות פגישה עם ראש ממשלת המעבר באותה עת, פאחרודין אחמד.

יונוס קיבל מנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, את מדליית החירות הנשיאותית באוגוסט 2009[1][2], ואת מדליית הזהב של הקונגרס ב-2010.

בטקס פתיחת האולימפיאדה 2020 בטוקיו קיבל יונס את פרס נובל האולימפי

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מוחמד יונוס, עולם ללא עוני: היזמות העסקית שכובשת את העולם, תרגם מאנגלית: רוני אמיר. הוצאת אחוזת בית, 2009.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]