הארגון למניעת הפצת נשק כימי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו הארגון למניעת הפצת נשק כימי

הארגון למניעת הפצת נשק כימיאנגלית: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons או בראשי תיבות: OPCW) הוא ארגון בין-ממשלתי בינלאומי המקדם ובודק את העמידה באמנת הנשק הכימי. ב-2013 זכה הארגון בפרס נובל לשלום.

הארגון נוסד ב-1997 וממוקם בהאג, הולנד. בראשו עומד אחמט אוזומצ'ו מטורקיה. בארגון חברות 189 מדינות שאשררו את חתימתן על אמנת הנשק הכימי.

הארגון בודק את העמידה של מדינות באמנת הנשק הכימי, האוסרת על השימוש בנשק כימי ודורשת את השמדתו. האימות מורכב הן מבדיקה של ההצהרות של המדינות החברות והן מבדיקות באתרים עצמם. נוסף על כך, הארגון אחראי על פירוק הנשק הכימי.

189 המדינות החברות בארגון מייצגות 98% מאוכלוסיית העולם וכן 98% מן התעשייה הכימית בעולם. בין המדינות שאינן חברות בארגון נמנות אנגולה, מיאנמר, ישראל, מצרים, דרום סודאן וקוריאה הצפונית.

פרס נובל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 זכה הארגון בפרס נובל לשלום[1]. הזכייה הייתה על בסיס פעילותו של הארגון לפינוי נשק כימי ועריכת בדיקות תקופתיות במדינות שחתמו על האמנה. בין השאר החל הארגון ב-2013 להיות פעיל בסוריה, במיוחד לאחר ההסכמה הדיפלומטית שהושגה עימה לפירוק הנשק הכימי שהופעל בה במהלך מלחמת האזרחים. פעילותו של הארגון תרמה להצלת חייהם של מאות אלפי אנשים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]