נציבות האו"ם לפליטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נציבות האו"ם לפליטים או בשמה המלא הנציבות העליונה של האומות המאוחדות לפליטים (UNHCR-United Nation High Commission for Refugees) היא גוף מרכזי של האומות המאוחדות שעוסק בשמירת זכויותיהם וביטחונם של פליטים, שמספרם ברחבי העולם הוערך ב-10.5 מיליון ב-2011[1]. הנציבות גם מטפלת במחפשי מקלט ואנשים חסרי מדינה (stateless). הנציבות, שמשרדה הראשי נמצא בז'נבה, ממלאת את תפקידה בהתאם לאמנה בדבר מעמדם של פליטים משנת 1951 והפרוטוקול שנוסף לה בשנת 1967. הנציבות זכתה בפרס נובל לשלום ב-1954 ושוב ב-1981.

בראש הנציבות עומד הנציב העליון שאותו בוחרת העצרת הכללית של האו"ם. הנציב העליון הוא אנטוניו גוטרש (António Guterres), לשעבר ראש ממשלת פורטוגל וממנהיגי המאמץ הבינלאומי במזרח טימור, שנבחר לראשונה ב-2005 ושוב ב-2010.

בשנת 2012 הגיע תקציב הנציבות ל-3.59 מיליארד דולר והיא מעסיקה 7,735 עובדים ב-126 מדינות.[2]

הסיבות להקמת הנציבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נציבות האו"ם לפליטים נוסדה ב-14 בדצמבר 1950, מתוקף החלטה של עצרת האו"ם והיא החליפה את ארגון הפליטים הבינלאומי (אנ') שהוקם ב-1946 לפתרון בעיית פליטי מלחמת העולם השנייה.

מטרות הנציבות נגזרות מהאמנה לזכויות הפליט שנחתמה באותה שנה ומפרוטוקול שנחתם בשנת 1967[3], המרחיב את האמנה לקבוצות חדשות של פליטים. נציבות האו"ם לפליטים אינה מטפלת בבעיית הפליטים הפלסטינים, עבורה הוקם גוף נפרד של האו"ם - אונר"א.

ישראל ונציבות הפליטים של האו"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל חתומה על האמנה בדבר מעמדם של פליטים של האו"ם משנת 1951 ועל הפרוטוקול משנת 1967[1]. נציגות של נציבות הפליטים פועלת בישראל והיא מתמקדת בסוגיית דורשי מקלט מדיני בישראל. נציג הנציבות בישראל הוא מיקי בבלי, שכיהן בעבר כסמנכ"ל משרד החוץ ושגריר ישראל בהאג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.