אבל אפשור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבל פרקר אפשור
17 ביוני 1790; פונגוטיג, וירג'יניה - 28 בפברואר 1844; USS פרינסטון (בגיל 53)
Abel P. Upshur SecNavy.jpg
אבל פרקר אפשור
שם בשפת המקור Abel Parker Upshur
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הוויגית
מזכיר המדינה של ארצות הברית ה-15
תקופת כהונה 24 ביולי 184328 בפברואר 1844 (31 שבועות ו-3 ימים)
הקודם בתפקיד דניאל ובסטר
הבא בתפקיד ג'ון קלהון
תחת נשיא ארצות הברית ג'ון טיילר

אבל פרקר אפשוראנגלית: Abel Parker Upshur;‏ 17 ביוני 1790 - 28 בפברואר 1844) היה עורך דין ושופט אמריקני שכיהן כמזכיר לענייני הצי האמריקני וכמזכיר המדינה של ארצות הברית תחת הנשיא ג'ון טיילר. הוא נהרג במהלך כהונתו כמזכיר המדינה לאחר שנפגע מפיצוץ שאירע על ספינת מלחמה שעל סיפונה נכח.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפשור נולד בפונגוטיג שבווירג'יניה. הוא למד באוניברסיטת פרינסטון ובאוניברסיטת ייל, ובשנת 1810 סיים לימודי משפטים והוסמך לעריכת דין. הוא עבד תקופה קצרה בתחום בולטימור, לאחר מכן הוא שב לריצ'מונד שבווירג'יניה. בשנת 1812 נבחר אפשור כציר לבית הנבחרים של וירג'יניה. הוא כיהן גם כפרקליט מטעם המדינה בריצ'מונד. לאחר מכן התמודד לבית הנבחרים של ארצות הברית ללא הצלחה ובשנת 1825 נבחר בשנית לבית הנבחרים של וירג'יניה. לאחר שהוא השתתף בכינוסים לקביעת חוקת המדינה (1829 - 1830), נבחר אפשור לבית המשפט הכללי של וירג'יניה.

במגוון התפקידים בהם החזיק היה אפשור בעל גישה שמרנית ונטה להטיב עם המדינה. בין פעולותיו אלו נמנית תמיכתו בזכות קרוליינה הצפונית לביטול חוקים שאינם מתיישבים עם חוקת המדינה, וכן תמיכתו בקיום עבדות במדינות ארצות הברית.

בשנת 1841 התמנה אפשור למזכיר לענייני הצי האמריקני בממשלו של הנשיא ג'ון טיילר. כהונתו בתפקיד נמשכה כשנה וחצי, במהלכה הושם דגש ניכר על ארגון מחדש של הצי וייעולו. בתקופתו הוחלפה מועצת נציבי הצי בלשכות המנהלה של הצי האמריקני. כמו כן הוגדל תקציב הצי והחלה בנייתן של ספינות מלחמה ואניות קיטור.

ביולי 1843 מונה אפשור כמחליפו של מזכיר המדינה הפורש דניאל ובסטר. הישגו הגדול ביותר בחודשי כהונתו היה פועלו לסיפוח טקסס למדינות המתירות עבדות בתחומן. נוסף על כך הוא פעל באופן נמרץ במשא ומתן לקביעת גבולותיה של אורגון וצירופה למדינות האיחוד. פעולה זו לא הושלמה על ידו בעקבות פטירתו.

ב-28 בפברואר 1844 התלווה אפשור לנשיא טיילר ולנכבדים אחרים להשקת אניית המלחמה פרינסטון. במהלך האירוע אירע פיצוץ באחד מתותחי האנייה ואפשור ואחרים נהרגו. הוא הובא לקבורה בבית הקברות של הקונגרס בוושינגטון הבירה.