זאכרי טיילור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
זאכרי טיילור
24 בנובמבר 1784; וושינגטון הבירה - 9 ביולי 1850; וושינגטון די. סי. (בגיל 65)
Zachary Taylor half plate daguerreotype c1843-45-color crop.png
זאכרי טיילור
שם בשפת המקור Zachary Taylor
מדינה ארצות הברית
מקום קבורה בית הקברות של הקונגרס
מפלגה המפלגה הוויגית
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-12
תקופת כהונה 5 במרץ 1849 - 9 ביולי 1850 (שנה ו-18 שבועות)
סגן מילרד פילמור
הקודם בתפקיד ג'יימס נוקס פולק
הבא בתפקיד מילרד פילמור

זאכרי טיילוראנגלית: Zachary Taylor‏; 24 בנובמבר 1784 - 9 ביולי 1850) היה נשיאה ה־12 של ארצות הברית (1849 - 1850).

קריירה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיילור נולד בוירג'יניה ב-1784 לריצ'רד טיילור ושרה סטרופר.

ב-1808 התמנה לסגן בצבא האמריקאי. לחם במלחמת 1812 (נגד הבריטים), מלחמת בלאק הוק ב-1832 (נגד האינדיאנים), ובמלחמת סמינול השנייה מ-1835 עד 1842 (שוב נגד שבטים אינדיאנים).

ב-1846 שלח הנשיא ג'יימס פולק כוח צבא בפיקודו לנהר הריו גראנדה. חיילים מקסיקנים תקפו את הכוח וטיילור הביסם, אף על פי שהיה בנחיתות מספרית של 1 ל־4. במלחמת ארצות הברית מקסיקו, שפרצה לאחר אירוע זה, הוביל טיילור סדרה של ניצחונות חשובים והפך לגיבור לאומי.

הנשיא פולק, שהיה מודאג מסגנון פיקודו הלא־רשמי של טיילור, ואולי גם מזיהויו עם המפלגה הוויגית המתחרה לו, שלח את טיילור להילחם בצפון מקסיקו, ואת גנרל וינפילד סקוט שלח למשימת כיבוש מקסיקו סיטי, שהייתה בעלת חשיבות גדולה יותר. מהלך זה הכעיס את טיילור, שחש כי ניצחונותיו המוקדמים הם אלו שאפשרו לגנרל סקוט לזכות בתהילה.

הבחירות לנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיילור קיבל את מינוי המפלגה הוויגית לנשיאות ב־1848, אף שלא היה משויך מפלגתית ואף לא ניצל את זכותו להצביע בבחירות קודמות, ואפילו לא במערכת הבחירות בה התמודד. בעת מינויו היו לו נכסים פוליטיים רבים: הוא הקפיד להתרחק מסוגיות שנויות במחלוקת, הקריירה הצבאית המכובדת שלו קסמה למצביעים צפוניים, והעובדה שהיה בעל עבדים משכה מצביעים דרומיים.

יריבו הדמוקרטי היה לואיס קאס, שבסוגיה השנויה במחלוקת של התרת העבדות בטריטוריות (שלא קיבלו עדיין מעמד של מדינה), סבר שתושבי כל טריטוריה רשאים להחליט בעצמם האם הם מעוניינים בהתרת עבדות. לאור עמדה זו, ולאור העובדה שטיילור היה בעל עבדים בעצמו, מצאו עצמם צפוניים רבים, שהתנגדו להתרת עבדות בטריטוריות, ללא מועמד שייצג את עמדותיהם. בעקבות כך הקימו מפלגה חדשה: "מפלגת הארץ החופשית", ומינו את הנשיא לשעבר מרטין ואן ביורן לעמוד בראשם.

הפיצול במחנה מתנגדי העבדות פגע בסיכוייו של קאס, והבטיח את בחירתו של טיילור בבחירות הצמודות, למרות יתרונם המספרי של אנשי הצפון שהתנגדו לעבדות.

הנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום השבעתו המיועד של טיילור, 4 במרץ 1849, היה יום ראשון, וטיילור סירב להישבע לתפקיד ביום זה. סגנו, מילרד פילמור, הושבע גם הוא לתפקידו רק למחרת. עובדה זו הובילה אנשים מסוימים לטעון כי נשיא הסנאט הקודם, דייוויד רייס אטצ'יסון, היה נשיא בפועל באותו היום, והוא למעשה הנשיא ה־12, אבל עמדה זו אינה מקובלת כמעט על אף אחד ממפרשי החוקה, כיוון שהשבעתו המאוחרת של טיילור לא מנעה את כניסתו לתפקיד.

אף על פי שהיה מחויב לעקרונותיה של המפלגה הוויגית לגבי חשיבותו של בית המחוקקים, לא נהג טיילור כבובה בידיהם של מנהיגי המפלגה, ולעתים נהג כאילו הוא מעל מחלוקות פוליטיות או עמדות מפלגתיות. עמדה זו באה לידי ביטוי במחלוקת סביב העבדות בטריטוריות החדשות. טיילור האיץ במחוקקים בטריטוריות בניו מקסיקו ובקליפורניה לאמץ חוקה ולהחליט בעצמם על הנושא, ובכך להיהפך למדינות ולעקוף את המחלוקת. הדרומיים כעסו כיוון שלא נראה היה שהחוקה החדשה במדינות אלו תכלול התרת עבדות, וחברי הקונגרס היו המומים מכיוון שנראה היה שטיילור גוזל מהם את הסמכות להחליט בעצמם בנושא. בנוסף פתרונו של טיילור התעלם ממספר נושאים נוספים, כגון שוק העבדים שפעל בוושינגטון, ודרישתם של הדרומיים לחוקים חריפים יותר בנוגע להשבת עבדים נמלטים.

ב־1850 ערך טיילור ועידה סוערת, בהשתתפותם של מנהיגים דרומיים, וכשאיימו אלו בפרישה מהאיחוד, הודיע כי הוא בעצמו ינהיג את הצבא נגד ניסיונות פרישה מהאיחוד, אם יידרש לכך, וכן שיתלה את מי שישתתף במרד נגד האיחוד, "בפחות הסתייגות משהייתה לו כשתלה עריקים ומרגלים במקסיקו".

ב־9 ביולי 1850 מת טיילור, ככל הנראה כתוצאה מסיבוכים של בעיות במערכת העיכול. בעקבות השערה כי הורעל בארסן ונרצח, הוצאו ב-1991 שרידי גופתו מקברם, ועברו בדיקה במעבדה, בה נקבע שלא נמצאו שרידי רעל בכמות מספקת לגרום למותו. ההשערה היא כי מותו נגרם מכיוון ששהה יותר מדי זמן בשמש בארבעה ביולי ולקה במכת שמש. הוא גם שתה מים ישירות מן הקנקן ומיץ דובדבנים, דבר שכנראה גרם לזיהום במעיו. בכך היה טיילור לנשיא השני שמת בעודו מכהן. הוא נקבר בלואיוויל, קנטאקי, וסגנו מילרד פילמור מונה לנשיא במקומו.

בנו של טיילור, ריצ'רד טיילור, היה גנרל בצבא הקונפדרציה במלחמת האזרחים, ובתו הייתה נשואה למנהיג הקונפדרציה ג'פרסון דייוויס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתימת זאכרי טיילור
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זאכרי טיילור בוויקישיתוף