ג'ון קווינסי אדמס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון קווינסי אדמס
11 ביולי 1767; בריינטרי שבמסצ'וסטס - 23 בפברואר 1848; וושינגטון די. סי. (בגיל 80)
John Quincy Adams.jpg

ג'ון קווינסי אדמס
שם בשפת המקור John Quincy Adams
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הדמוקרטית - רפובליקנית
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-6
תקופת כהונה 4 במרץ 1825 - 3 במרץ 1829 (4 שנים)
סגן ג'ון קלהון
הקודם בתפקיד ג'יימס מונרו
הבא בתפקיד אנדרו ג'קסון
ג'ון קווינסי אדמס בשנת 1843 (דאגרוטיפ זה הוא התצלום הראשון של נשיא ארצות הברית). צלם: מת'יו בריידי
חתימתו של ג'ון קווינסי אדמס

ג'ון קווינסי אדמסאנגלית: ;‏ 11 ביולי 1767 - 23 בפברואר 1848) היה הנשיא השישי של ארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמס נולד במסצ'וסטס, הוריו היו ג'ון אדמס, הנשיא השני של ארצות הברית, ואביגייל סמית', הגברת הראשונה. הוא רכש את השכלתו המוקדמת באירופה, וב-1787 סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת הרווארד. מונה לשגריר ארצות הברית בהולנד ב-1794 ולשגריר בפורטוגל ב-1796. כמו כן, כיהן כשגריר בפרוסיה ב-1796.

אדמס נבחר לסנאט של מדינת מסצ'וסטס ב-1802, והתמודד בחוסר הצלחה על מושב בקונגרס של ארצות הברית באותה השנה. כיהן כחבר בסנאט של ארצות הברית מ-1803 עד 1808 מטעם המפלגה הפדרליסטית.

לאחר מכן כיהן כשגריר ברוסיה מ-1809 עד 1814, והיה חבר ב-1814 בוועדה לסיום הלחימה בין ארצות הברית ובריטניה (מלחמת 1812). לאחר מכן שימש כשגריר באנגליה מ-1815 עד 1817. לאחר מכן כיהן כמזכיר המדינה בקבינט של הנשיא ג'יימס מונרו מ-1817 עד 1825.

הבחירות לנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמס התמודד לנשיאות ב-1824 והפסיד הן בספירה הכללית והן בספירת קולות האלקטורים. אולם, מכיוון שאף מועמד לא זכה לרוב מבין קולות האלקטורים, הועברה בהתאם לחוקה האמריקאית ההכרעה לקונגרס, שלהפתעת רבים בחר באדמס, ולא ביריבו, אנדרו ג'קסון (שזכה ליותר קולות בבחירות עצמן), למשרה.

אדמס כיהן כנשיא מ-4 במרץ 1825 עד 3 במרץ 1829.

נשיאותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמס נכנס לבית הלבן עם תוכניות שאפתניות. הוא הציע לקונגרס תוכניות לבניית מצפה כוכבים ואוניברסיטה לאומית חדשה, פיתוח כבישים, תעלות וכיוצא באלה. אולם, התמיכה הדרושה בקונגרס על מנת להעביר את כל אלה לא הייתה בידו, שכן תומכי ג'קסון לא שכחו את אירועי מערכת הבחירות ועשו כל מאמץ לחסום את יוזמות החקיקה שהציג. למרות זאת הצליח להביא לידי ביצוע מספר פרויקטים, בעיקר חפירת תעלות במספר מקומות ברחבי הארץ.

מכסי המגן שהיו נהוגים אז בארצות הברית היו שנויים במחלוקת - גם בתוך ממשלו. מזכיר המדינה, הנרי קליי, צידד בהם, אולם סגן הנשיא, ג'ון קלהון, התנגד. אדמס עצמו לא נקט עמדה והמצב הסתבך כשב-1827 איבדה המפלגה את הרוב הבלתי יציב שהיה לה קודם לכן בקונגרס.

קליי ואדמס הקימו מפלגה חדשה, המפלגה הלאומית הרפובליקנית, אך זו לא קנתה לה אחיזה בקרב המדינות השונות ולא האריכה ימים.

הקונגרס העוין גם לא אפשר לו להגיע להישגים משמעותיים בתחום מדיניות החוץ, אף שאדמס היה מדינאי מוצלח ואביה של דוקטרינת מונרו, עוד בימיו כמזכיר המדינה. כך למשל מנע ממנו הקונגרס מלשלוח נציגים לוועידת מדינות אמריקה הלטינית.

בבחירות 1828 נחל אדמס מפלה צורבת, בידי יריבו אנדרו ג'קסון שהקים בינתיים מפלגה חדשה - המפלגה הדמוקרטית - והתכונן לקראת מערכת הבחירות כל אותן ארבע השנים שמאז הקודמת. הפעם זכה ג'קסון ברוב מוחלט בחבר האלקטורים, ואדמס וקליי לא היו יכולים לגבור עליו בשנית.

לאחר הנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הפסדו בבחירות לא פרש אדמס מפעילות פוליטית. הוא זכה במושב בקונגרס של ארצות הברית מטעם המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית, שם כיהן החל מ-4 במרץ 1831, עד ליום מותו. במהלך תפקידו כיהן כיו"ר הוועדה לתעשייה, יו"ר הוועדה לענייני אינדיאנים, ויו"ר הוועדה ליחסי חוץ. התמודד בחוסר הצלחה למשרת מושל מסצ'וסטס בשנת 1834.

הוא פעל כנגד "החלטת סתימת פיות" (gag rule) שיצאה בשנת 1836 ולמעשה מנעה את קיומן של עצומות הקשורות לעבדות. בשנת 1844 בוטל החוק.

בשנת 1841 יצג את האפריקאים המורדים מספינת העבדים הספרדית לה אמיסטאד בבית המשפט העליון של ארצות הברית. טיעונו היה שמכיוון שתפיסתם לעבדות בוצעה באופן לא חוקי, הם רשאים לחזור לאפריקה כאנשים חופשיים, ולא להיות מוחזרים לספרד, וכך אכן היה.

אדמס נפטר משבץ בבניין הקפיטול בוושינגטון ב-1848.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]