ויקיפדיה:מזנון/ארכיון 369

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של דיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.האם שימוש בעברית בוויקיפדיה העברית הוא נושא להצבעת מחלוקת או בסיס לקביעת מדיניות?[עריכת קוד מקור]

בשיחת קטגוריה:אנמיות שמתמס דם עלתה טענה (שהופרכה) שמדובר במינוח עילג. מאז התפתח הדיון וכרגע לפי הבנתי הטענה המרכזית של מצדדת שינוי השם היא שאין מקום למונחים עבריים בויקיפדיה העברית. אני לא בטוח שמדובר בעניין שמתאים להצבעת מחלוקת ולתפיסתי מדובר בעניין מהותי הנוגע במדיניות. עברית או לועזית בוויקיפדיה העברית? יוסישיחה 18:10, 23 בפברואר 2015 (IST)

זה דחליל, ואיש לא טען שאין מקום למונחים עבריים. יש מקרים שבהם יש מקום להעדיף את המונח העברי, ויש מקרים שלא. זה אחד מהמקרים שלא. הא ותו לא. דוגמא זריזה: אפילפסיה. תחי מדינת ישראל!(שיחה)אהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 18:14, 23 בפברואר 2015 (IST)
אני הבנתי אותה אחרת ממך. בדיון שם יש טענה עקבית נגד מונחים עבריים ולא נגד המונח הנקודתי הזה. אני מניח שקראת את כל הדיון הלא ארוך שנוצר שם. אם מיישמים את התנאים שהוצגו שם (שכיחות), מקבלים בפועל הלעזה של מרבית המונחים והערכים בתחום הרפואה. לא דחליל אלא תמרור אזהרה. יוסישיחה 18:36, 23 בפברואר 2015 (IST)
ההצגה שלך של הטיעון שגויה. הוא אינו ש"אין מקום למונחים עבריים בויקיפדיה העברית", אלא "אין זה מתפקידה של ויקיפדיה העברית לחנך את הקורא, אלא להביא את המושגים כפי שהם מורגלים בפיו של הציבור שמשתמש בהם". כלומר, שאין עדיפות אוטומטית למונח עברי רק בגלל שאנחנו ויקיפדיה העברית, אלא צריך להשתמש בשם הנפוץ. זו המדיניות שלנו מאז ומעולם. אז אנחנו כותבים חיסון ותא ולא ווקסין ו-סל, אבל אנמיה ולוקמיה, ולא מיעוט דם וסרטן הדם. אין כאן אפליה בעד או נגד מונח "עברי", אלא ייצוג של המציאות. המרכאות סביב "עברי", אגב, הן כיוון שמילה המשמשת באופן נפוץ ועקבי בשפה הופכת להיות חלק ממנה, גם אם במקור הגיעה משפה אחרת, רק שלוקח לנו זמן לקבל זאת (לדוגמא, כל המילים בעברית שהגיעו מארמית). עופר קדם - שיחה 00:44, 24 בפברואר 2015 (IST)
העדפה לעברית לא מתחילה כשמגיעים למונחים שגורים ומוכרים כל כך כמו אנמיה. אלא כשמגיעים להמוליטית ולמונחים רבים אחרים שמוכרים רק או בעיקר לעוסקים במקצוע והרבה פחות לחולים עצמם. אם נטעה להפעיל את אותו סטנדרט של שימוש בציבור הרחב, לסטנדרט של שימוש על ידי ציבור קטן (למשל סטודנטים), אז נחטא לשפה העברית ולציבור הרחב. יוסי מחוץ לחשבון 10:13, 24 בפברואר 2015 (IST)
עבור כל מילה, הסטנדרט הוא באיזה מונח משתמשים דוברי העברית שמשתמשים בו, גם אם הם מעטים. ויקיפדיה תמיד משתמשת במונח הנפוץ, וזה נכון עבור מילה שמשתמשים בה מיליון איש, או מאה. אם אותם מאה אנשים משתמשים דווקא במונח לועזי, זה המונח להשתמש בו. המטרה היא רק לשקף את מציאות השימוש הקיימת, לא לשנות אותה, ולא לנסות להטות את הכף לטובת מונחי האקדמיה דווקא. העקרון הוא אותו עקרון, ללא תלות במספר הדוברים.
אם אני מבין אותך נכון, נראה שהמחשבה שמנחה אותך היא שכאשר יש מונח לועזי שמשמש רק קבוצה קטנה, ויקיפדיה משחקת תפקיד מסוים בחינוך הציבור באשר למושג, ויש לה הזדמנות לבחור איזה מונח להפוך לפופולרי יותר, בניגוד למצב בו רוב הציבור כבר יודע את המילה בצורתה הלועזית. אם זו גישתך, אני מבין אותה, אבל לא מסכים איתה. אני לא רואה הצדקה להעדיף מונח רק כי האקדמיה הציעה אותו, או כי הוא "עברי" לכאורה.
השפה יודעת לספוג מילים זרות, והיא עושה זאת כל הזמן. השפה המצליחה בעולם, אנגלית, היא מלכת הספיגה וההטמעה, והיא רק עשירה ושמישה יותר בזכות זאת. עופר קדם - שיחה 10:40, 24 בפברואר 2015 (IST)
מדד מסת גוף? קרע במסובבי הכתף? תמס שריר? גלישת חוליה? מחלת חיסון עצמי? זאבת? דלקת מפרקים זיהומית? תת פעילות של בלוטת התריס? זפקת? והרשימה עוד ארוכה מאד. כל המונחים הללו לא שייכים לאותה הגמוניה של לוחשי סוד ומסתור שהציבור הרחב סבור לרוב ששפת אמו היא סינית: BMI, קרע ברוטטור כף, ראבדומיוליזיס, ספונדילוליסטזיס, אוטואימיוני, לופוס, ספטיק ארטריטיס, היפותירואידיזם, גויטר. ויקיפדיה מנגישה מידע לציבור. חלק מהנגשת המידע הוא תרגומו לעברית. אתה מוזמן לעיין גם בכתב העת של הסתדרות הרופאים בישראל הרפואה. בברכה, יוסישיחה 15:27, 24 בפברואר 2015 (IST)
יוסי, התגובה שלך בכלל לא לעניין. בדיון בדף השיחה התייחסת באופן לא ענייני לדברי הכותבת, כאילו היא מתנגדת בכלל למונחים עבריים, ועכשיו אתה עושה אותו דבר לי. במקום לענות לעניין, אתה זורק רשימה בלתי נגמרת של מושגים. מה אתה מנסה להראות בכך, אין לי מושג. אחזור שוב, ואנא, התייחס לדברי - המדיניות בויקיפדיה, מאז ומעולם, היא להשתמש בשם הנפוץ יותר. נפוץ - אצל מי שמשתמש בשם - בין אם אלה מיליוני אנשים, או רק כמה מאות אנשי מקצוע. אז אם יש מילה עברית, והיא נפוצה יותר מהלועזית, נשתמש בה. אבל אם רוב השימוש (שוב, בקרב הציבור ובעלי המקצוע כאחד) הוא במושג הלועזי, הוא יהיה השם השימושי והמועיל ביותר לערך. בכל מקרה, בתחילת הערך מציינים גם שם נוסף, אם יש. עופר קדם - שיחה 15:38, 24 בפברואר 2015 (IST)
כנראה שלא הבנתי מה העניין. כי להבנתי העניין הוא שבמידה ונחיל את הכלל שאתה מציג, אז כל המונחים שרשמתי בעברית ושקיימים היום בוויקיפדיה, ישתנו למונחים הלועזיים שרשמתי. זה בדיוק העניין. אם העניין הוא אחר, אנא הסבר לי אותו. יוסישיחה 18:17, 24 בפברואר 2015 (IST)
יוסי, אני מרגיש שאנחנו מדברים באורכי גל שונים. אתה אומר שלא הבנת את העניין - ואני לא מבין מה לא הבנת...
קבוצת המבחן היא דוברי העברית, ואלה כוללים גם את הציבור הרחב, וגם את המומחים (כמו רופאים, סטודנטים וכו'). המבחן הוא איזו מילה, העברית או הלועזית, נפוצה יותר בקרב כל המשתמשים - כולל המומחים, אך כולל גם את הציבור. לא מעדיפים אוטומטית את המונח הלועזי, אבל גם לא מתעלמים מהשימוש של המומחים. המומחים אינם הכל, אבל גם אינם נחותים לציבור הרחב. גם אלה וגם אלה חשובים, והשאלה היא בסך הכל איזה מונח נפוץ יותר אצל כל המשתמשים. אם רק מומחים משתמשים במושג, אז השימוש שלהם יקבע - אין טעם להשתמש דווקא במילה עברית שאיש אינו מכיר.
לגבי הרשימה שלך - חלק מהמונחים העבריים שם נפוצים, כמו מדד מסת גוף וזאבת (אולי רופאים אומרים "לופוס", לא יודע, אבל השימוש הנרחב הוא ב"זאבת"). אך דווקא "אוטואימוני", לדוגמא, נראה לי נפוץ הרבה יותר (בעיתונות הפופולרית) מ"מחלת חיסון עצמי". לגבי האחרים איני יודע, אבל ניתן לבדוק (לפחות בעזרת מבחן גוגל). עופר קדם - שיחה 18:52, 24 בפברואר 2015 (IST)
מה שעופר קדם וברוקולי אומרים זה מה שנהוג וזה גם סביר לגמרי, ואני לא מצליח להבין על מה הדיון.
יש תחום אפור כשלא ברור לגמרי מה נפוץ יותר. נדמה לי שמה שנהוג אצלנו בפועל הוא שכשלא ברור לגמרי מה נפוץ יותר, מעדיפים מונח עברי. גם זה סביר לגמרי ולא צריך לעשות מדיניות מוצקה יותר, וגם אי־אפשר. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 16:00, 24 בפברואר 2015 (IST)
אתה מתאר מדיניות סבירה. ולדעתי בקרב הציבור הרחב רוב המונחים הרפואיים לא נפוצים ולכן העדפה למונח עברי. השאלה היא האם אפשר להשתמש בציבור הקטן של סטודנטים לביולוגיה ולרפואה וכדומה, ששפת הלימוד שלהם (מבחינת מונחים) היא אנגלית. האם אפשר להשתמש בציבור הקטן הזה כמייצג את הציבור כולו? יוסישיחה 18:15, 24 בפברואר 2015 (IST)
כמובן שלא צריך להתחשב רק בסטודנטים. ולְמה אתה מתכוון כשאתה אומר ש„שפת הלימוד שלהם (מבחינת מונחים) היא אנגלית”? רוב הספרים שלהם כנראה באנגלית, אבל האם המרצים לא מכניסים גם מונחים עבריים? והאם הם לא משתמשים במונחים עבריים כשהם מתחילים לעבוד כרופאים? והאם התכנות בקופות החולים ובבתי החולים לא מתורגמות לפחות חלקית לעברית? (אני יודע שהרבה שם באנגלית ובלטינית, אבל נדמה לי שלפחות חלק מזה מתורגם.)
בקיצור, צריך להתחשב בכל העולמות – שפת הדיבור, שפת העיתונות, שפת המרצים, שפת ספרי הלימוד, שפת התכנוֹת, שפת הפורומים בנושא רפואה באינטרנט, וכו׳. לכולם צריך להיות אפשרות למצוא את המידע ולקרוא את המידע. אם מוחקים לגמרי מונח אנגלי שיש אנשים שרגילים להשתמש בו, זה לא טוב כי הם לא יוכלו למצוא אותו, אז ראוי לפחות להזכיר אותו או ליצור הפניה. מה המונח העיקרי שצריך לשמש ומה צריך להיות שם הערך – כל מקרה לגופו. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 11:18, 25 בפברואר 2015 (IST)
נכון, צריך להתחשב בכל העולמות ולשמחתנו באנצילופדיה מקוונת עסקינן וניתן ליצור הפניה מכל מונח כך שכל אחד ימצא לפי חפצו. עם זאת אני מצפה ששם הערך יהיה במונח העברי, אם יש כזה, אף אם הוא לא נפוץ. ראו לדוגמא הערך חלחולת והמשפט הפותח: "החלחולת (בלטינית: rectum, רקטום, שפירושו "ישר")..." והפניה מרקטום (לגבי השימוש במושג "רקטום", "פי הטבעת" וכו', מדגדג לי לספר את הבדיחה הידועה...)שנילי - שיחה 12:18, 25 בפברואר 2015 (IST)
לא אמיר, המרצים לא מתרגמים מונחים עבור הסטודנטים. כי המרצים לא מכירים את המונחים ונוח להם להשתמש במינוח המוכר להם (זה שיוצר זרות כלפי ציבור משכיל פחות). וברור שאין צורך למחוק את המונח הלועזי, אלא לתת לו את מקומו הראוי, מתחת למונח העברי.
ודי הצטערתי לראות שבשבוע שנעדרתי מכאן הספיקו לדחוק לפינה חשוכה את המונח העברי תמס דם. אני מקווה שתוצאות האירוע הזה ישארו שוליות ולא יסמנו כיוון התקדמות מעציב. יוסישיחה 19:32, 2 במרץ 2015 (IST)

יש בעיה עם תמונות?[עריכת קוד מקור]

אתמול והיום משום מה לא עולות לי תמונות בערכים. יש בעיה? קלונימוס - שיחה 17:27, 24 בפברואר 2015 (IST)

בסלולרי? בכרום? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:07, 24 בפברואר 2015 (IST)
כרום. קלונימוס - שיחה 18:26, 24 בפברואר 2015 (IST)
אני משתמש בכרום תחת וינדוס 7 ואין לי בעיה. דוד שי - שיחה 18:39, 24 בפברואר 2015 (IST)
גם אני משתמש בכרום בחלונות 7, ומשום מה התמונות לא עולות. קלונימוס - שיחה 18:43, 24 בפברואר 2015 (IST)
אפילו הסמליל של ויקיפדיה לא עולה. קלונימוס - שיחה 18:44, 24 בפברואר 2015 (IST)
גם אצלי יש בעייה כזאת! בכרום. בשני המחשבים. ‏עמיחישיחה 22:58, 24 בפברואר 2015 (IST)
זו כנראה אינה בעיה בדפדפן. אני בחלונות 8 וכרום. הכל מתפקד יופי. ביקורת - שיחה 23:14, 24 בפברואר 2015 (IST)
אז מי מטפל בעניין? ‏עמיחישיחה 08:56, 25 בפברואר 2015 (IST)
אני. מתניה שיחה 09:58, 25 בפברואר 2015 (IST)
תודה מתניה. מה גילית? ‏עמיחישיחה 14:13, 27 בפברואר 2015 (IST)
אני אצטט את אחד הסיסאדמינים: someone owns you. If you're lucky, it's hackers מתניה שיחה 14:33, 27 בפברואר 2015 (IST)
אני נתקל בתופעה לעתים כשאני גולש דרך אינטרנט רימון. מעבר לרשת הסלולרית פותרת לי את הבעיה. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 10:30, 28 בפברואר 2015 (IST)
נראה שהעניין הסתדר. עשית משהו מתניה? ‏עמיחישיחה 22:25, 2 במרץ 2015 (IST)
לא. אולי הספק שלך עשה. מתניה שיחה 23:03, 2 במרץ 2015 (IST)

אתרים פרסומיים מוסווים של מטפלים[עריכת קוד מקור]

עבר לשיחת ויקיפדיה:קישורים חיצוניים‎. גילגמש שיחה 06:02, 17 במרץ 2015 (IST)

ביכורי מרץ[עריכת קוד מקור]

סימנים ראשונים של אביב ובמדור ביכורים כבר מתארחים ויקיפדים חדשים! החודש מתארחת דןוג, המספרת על תחילת דרכה ועל כתיבת ערכים העוסקים בנשים ולהט"ב וקרלוס הגדול, שמספר גם הוא על תחילת הדרך בתחום התעופה וממשיך ומהלל מספר ויקיפדים. בואו לקרוא! אופק כחול - ביבר הזכוכית 00:03, 1 במרץ 2015 (IST)

מה קרה לויקיפדיה, למתנדביה?[עריכת קוד מקור]

כל אחד עושה בה כרצונו? ישבתי וכתבתי ערך.עוברת שעה והוא נמחק ממרחב הערכים. משתמש בשם עוזיאל הואיל להשאיר לי הודעה/תבנית סתומה שאינה מחמדת דבר על הבעייה שהוא מצא בערך שבגינה אחת דינה להישמד ממרחב הערכים. פשוט בושה. ככה מעודדים כתיבת ערכים? אנא עזרתכם כי לי לא מתאפשר להחזיר את הערך. https://he.wikipedia.org/wiki/משתמש:WIO778/לייזר_לויד

לכל מתנדב יש את הפרשנות שלו לסף מהו ערך סביר. חלר מחמירים וחלק מקלים. לטעמי עוזיאל שגה פה. הערך בהחלט סביר לגרסה ראשונית במרחב הערכים ובטוחני שעורכים אחרים ישפרו אותו שם, וגם אתה יכול. הוא ארוך מספיק, מכיל אינפורמציה עניינית וגם משלב הלשון סביר. כיוון שפתחת פה דיון לא אעשה עמו דבר כדי שגם אחרים יגיבו. צר לי שזו קבלת הפנים שזכית לה. בורה בורה - שיחה 00:57, 13 במרץ 2015 (IST)
אותו עוזיאל החליט למחוק קישורים שפתחתי ב"ראו גם" בערכים של פול סיימון, ארט גרפונקל, ג'ון לנון ורינגו סטאר לחיות שקרויות על שמם, דבר שנהוג לעשות בלא מעט ערכים (לא אני המצאתי את זה). כתוצאה מכך הערך אבלנשורוס חזר להיות ערך יתום. אני משנה את זה בחזרה, בתקווה שלא ניכנס למלחמת עריכה, עליה לא אתעקש. GHA - שיחה 01:03, 13 במרץ 2015 (IST)
אני שמח שמתנהל דיון לגבי בלי לפנות אלי בדף השיחה או לתייג אותי. ציינתי בתקציר העריכה לגבי העברת הערך למרחב המשתמש: "אין מקורות". אשמח לשמוע לפי איזה סטנדרט אין צורך במקורות לערכים. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 01:26, 13 במרץ 2015 (IST)
היי עוזיאל. התכוונתי לפנות אליך במידה ותערוך שינוי נוסף בערכים שמהם הורדת את ההתייחסות למין הקרוי על שם האמן. אין לי כוח להיכנס למלחמת עריכה, אבל המידע הזה בהחלט רלוונטי לערכים שמהם מחקת אותו. אודה לך אם לא תמחק אותו. GHA - שיחה 01:37, 13 במרץ 2015 (IST)
רלוונטי כן, מתאים להופיע כפיסקת ראו גם - לא. ניתן להקדיש משפט או פיסקה על הנצחת הזמרים הנ"ל. כשאדם מסיים את קריאת הערך המכובד על ג'ון לנון ומסתקרן מהו המידע המשלים שמופיע כפסקת ראו גם, הוא יגלה להפתעתו שמדובר בקצרמר על סוג שנכחד ואחד ממיניו נקרא על שם לנון, כשלמעשה דברים רבים נעשו להנצחתו ונקראו על שמו (למשל נמל התעופה ליברפול ג'ון לנון). לזה אני קורא קשר קלוש שלא מצדיק את פיסקת ראו גם. לא מאוד קשה להוסיף לערך משפט כגון "מין של פרוקי רגליים פרה היסטוריים מהסוג אבלנשורוס נקרא על שם לנון." זה מכיל את כל המידע מהערך אבלנשורוס שרלוונטי ללנון. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 02:05, 13 במרץ 2015 (IST)
אני מסכים עם Uziel302 ביחס למיקום הנאות למידע. פעלתי כדבריו. דוד שי - שיחה 08:01, 13 במרץ 2015 (IST)
בורה בורה, תודה על דבריך. אשמח אם תפעל להחזרתו. הדבר אינו מתאפשר לי. עוזיאל, הדיון אינו לגביך אלא על כך שערכים מוסרים באופן הזה. אין לי מה לפנות אליך, אינני עובד אצלך, ואל תצפה ליחס טוב יותר מזה שאתה נותן לזולתך. לא פנית אלי, לא התייחסת אלי בתור בן אדם, בתור כותב, בתור אדם שהשקיע שלש שעות בערך. אין טעם להתדיין עם מי שאינו מגלה טיפת הערכה לזמן ואנרגיה של משתמשים אחרים, ומעלים ערך בלי לספק הסבר, או פשוט לבקש לשפר. ולא, תקציר חבוי ותבנית גנרית אינם פנייה, זו יריקה בפרצוף. לגבי המקורות, זו אינה סיבה להורדת ערך ממרחב הערכים. מה גם שגיגול בן 2 שניות, הרבה פחות מהזמן שהשקעת בהרס הערך והמוטיבציה לכתוב, היה מעלה שלל מקורות. WIO778 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום
אין מקום לביקורת על פעולתו של עוזיאל. ערך במצב הזה צריך להיות מועבר למרחב הפרטי, והוא לא צריך לשקוד ולנסח הודעה פרטית בשבילך או לחפש מקורות ולהוסיף. עוזיאל עובר על הערכים החדשים הרבה ויש להודות לו על כך. יואב נכטיילרשיחה 09:47, 13 במרץ 2015 (IST)
הוספתי לאחר התנגשות עריכה: מה רע שערכים מועברים למרחב המשתמש והוא מוזמן להחזירם למרחב הראשי לאחר שיפורם? זה פסול לגבי כל ערך בכל מצב?
הדיון פה הוא לגמרי נקודתי, האם העברת הערך המדובר הייתה שגויה. זהו לא דיון עקרוני על מה קרה לוויקיפדיה ולעורכיה אלא מה קרה לי.
לגבי מקורות, גיגול אכן מוצא מקורות על נשוא הערך אבל לא בקלות ניתן למצוא את המקורות של הערך. ניתן לבדוק טענה טענה מול המקורות השונים ברשת, אבל יותר פשוט שכותב הערך יציין את מקורותיו.
לא ביקשתי יחס טוב, רק פנייה גנרית. אפשר לפתוח דיון לגבי קטגוריה:תבניות פנייה למשתמשים אם הן יריקה בפרצוף. כל עוד הן בשימוש רחב, אני לא רואה צורך להימנע מהן. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 10:06, 13 במרץ 2015 (IST)
מחזק את ידי עוזיאל, ומצפה מכולם ליתר לויאליות למנטרים. מי שרץ למזנון לפני דיון בסיסי, טעון ככל שיהיה, מול בר הפלוגתא שלו, שלא יצפה ליחס מכבד. אנחנו מצטערים בצערך, אבל זו לא צורה. סלח לי. ביקורת - שיחה 10:14, 13 במרץ 2015 (IST)
גם אני מחזק את ידי עוזיאל. ברמת העיקרון, לדעתי ערך שנראה כך[1] יכול להישאר במרחב הערכים. לטעמי השאלה אינה האם הוא עומד בסטנדרטים המקובלים, אלא האם הוא מזיק יותר משהוא מועיל. והוא לא. וגם במקרים גבוליים, עדיין יש להימנע מלהעבירו, גם כדי למנוע פגיעה בכותב, וגם בגלל שאם הוא יישאר, גדלים הסיכויים שמישהו ישפר אותו. בברכה, גנדלף - 10:49, 13/03/15
אני מציע לארכב את הדיון ולפתוח דיון חדש אם רוצים, כזה שלא יערב אמוציות והאשמות ספציפיות. המזנון הוא לא מקום לדיון פרטיקולרי. העניין אבל כן דורש דיון כזה כי לדעתי. אליסף · שיחה 11:14, 13 במרץ 2015 (IST)

קרדיט צנוע בעמוד הראשי לקידום ערכים דלים/שטרם נוצרו[עריכת קוד מקור]

יש ערכים בסיסיים בכל מיני תחומים שטרם נכתבו, שרמתם ירודה, או שהם קצרים בצורה בלתי מתקבלת על הדעת. לפעמים נראה שערכים אלה היו צריכים להיכתב מזמן, אך מדובר בעבודה רבה, שלא נעשית וחבל. מה שאני מציע הוא מקום קטן (אולי בתחתית העמוד הראשי) של קרדיט שניתן למשתמש (קבוע או שלא קבוע) עבור ערך שוויקיפדיה ביקשה אותו בדחיפות. בתחום התרמודינמיקה, אני רואה הערך תהליך תרמודינמי הוא בסיס בצורה מביישת, יחד עם כל הערכים האדומים. באופן זה נוכל להחליט על ערך או כמה שחייבים להיכתב - והם אכן ייכתבו. את הערך שאנחנו דורשים, נוכל להפיץ במייל לחוגים הרלוונטיים באוניברסיטאות, ומשם לסטודנטים ולמרצים.

אני חושב שקרדיט קטן מעין זה לא נוגד את עקרונות ויקיפדיה, מדובר בקרדיט מידתי מאוד, שמאוד קל לתת. לא תהיה השפעה משמעותית על העמוד הראשי, רק ציון שם הכותב לכמה ימים (ואולי המוסד הרלוונטי, אם יש כזה). בברכה, אביעד‏ • שיחה 10:09, 24 בפברואר 2015 (IST)

זה רעיון מעניין. אגב, בעמוד הראשי בשנים הראשונות של ויקיפדיה (דוגמה: עמוד ראשי) הייתה התמקדות הרבה יותר גדולה בקהילה/עורכים שבהמשך הוחלפה ביותר פינות תוכן בעמוד הראשי. אני חושב שאפשר להוסיף בתחתית העמוד הראשי פינה בסגנון "המלצת היום" שהייתה בעבר - כל משתמש יוכל להוסיף לרשימה (בגודל קבוע) ערך חדש ומעניין או חשוב (ובתנאי שהוא לא הכותב שלו) ואולי גם להוסיף קישור קטן ליד למשתמש שכתב את הערך. ערן - שיחה 12:22, 27 בפברואר 2015 (IST)
העמוד הראשי כיום מיועד להמוני הקוראים. לקהילה יש מרכזים אחרים, למשל פה, בכיכר העיר ובדף השינויים האחרונים, ובהם מפנים לדפים כגון תבנית:לטיפול דחוף וויקיפדיה:ביכורים.
ההנחה שקרדיט ייצור מצב ש"ערכים שחייבים להיכתב אכן ייכתבו" מופרכת בעיני. גם אם חלום חיי היה להופיע למספר ימים בתחתית העמוד הראשי של ויקיפדיה, לא הייתי יכול להרחיב את תהליך תרמודינמי ולהכחיל את הקישורים בו.
לגבי מיילים לאוניברסיטאות, כל סטודנט או איש סגל מקבל עשרות מיילים, הכנסתם לרשימת תפוצה נוספת המבקשת תרומה ללא תמורה, תיחשב בעיני רובם דואר זבל.
מה כן יכול לשכנע סטודנטים עסוקים לפנות מזמנם לוויקיפדיה? נקודות זכות או פרסים. כנגד זה הוקמו ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות ותחרויות כגון פיזיוויקי. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 09:59, 28 בפברואר 2015 (IST)
דבר ראשון, העובדה שאתה ספציפית לא תכתוב את הערך "תהליך תרמודינמי" לא מייצגת את המצב הרצוי. המצב הרצוי הוא שאדם שיש לו ידע בנושא מסוים יכתוב את הערך, כמו שקורה עם כתיבה בוויקיפדיה בכלל. אני בעצמי סטודנט, ואני חושב שסטודנטים לא באמת נחשפים לכתיבה בוויקיפדיה כפי שהם יכולים להיחשף. נכון, לפיזיוויקי ולעבודות ויקימדיות יש משמעות (אני מקדם בעצמי עבודות כאלה ופרויקטים כאלה), אבל לא מדובר במשהו שפעיל כל הזמן.
באשר לעניין דואר הזבל. רשימת התפוצה לא תהיה לכלל הסטודנטים. הערכים שיוצגו בעמוד הראשי יהיו ערכים מנושאים שונים. אם פעם בכמה שבועות יעלה ערך במתמטיקה, אז ישלחו את המייל למזכירויות של החוגים למתמטיקה, ואז המיילים לא יהיו תדירים כל כך. יהיו כאלה שיבחרו להעבירם לדואר הזבל, אבל יהיו אנשים נוספים שייחשפו לכתיבה שלהם.
רוב האנשים אולי לא מעוניינים לתת ללא תמורה, אבל יש סטודנטים רבים שעושים את זה. הם סורקים סיכומים בשביל אחרים, כותבים סיכומים ומשתפים, מתחזקים אתרי למידה ללא תמורה - אפשר לחשוף אותם לכתיבה בוויקיפדיה, שמשרתת גם אותם כסטודנטים. מובן שבלי קשר לזה, יש גם לקדם עבודות ויקיפדיות ומיזמים. אביעד‏ • שיחה 17:21, 2 במרץ 2015 (IST)
אני חושב שזה רעיון טוב. גילגמש שיחה 17:27, 2 במרץ 2015 (IST)
אני מסכים, זה רעיון טוב.NoyaRoyYacov - שיחה 19:02, 7 במרץ 2015 (IST)
אשמח לתגובות נוספות. אולי כדאי לנסות פיילוט של חודש, למשל באפריל? אביעד‏ • שיחה 00:26, 11 במרץ 2015 (IST)

סיכום פעילות OTRS - שנת 2014[עריכת קוד מקור]

לכל מי שמתעניין להלן קישור לAnnual Report | 2014 דוח פעילות לשנת 2014. להלן תמצות של מספר נתונים:

  • מספר כרטיסים כולל שטופלו 37,273
  • מתנדבי permissions-commons-he + info-he כלומר המערכת בעברית, טיפלו ב-1,190 פניות. בשנת 2013 טופלו 1,338 פניות. לכאורה ירידה של של 11%. אבל בשנת 2013 לא השתמשתי באפשרות מיזוג פניות. התחלתי לעשות זאת בשנת 2014. כך שבפועל היו בשנת 2014 הרבה יותר פניות.
  • מתנדבי info-en +permissions-en - טיפלו ב- 24,108 פניות עם 218 מתנדבים
  • מתנדבי info-de + permissions-commons-de - טיפלו ב- 6,603 פניות עם 45 מתנדבים

נראה שביחס לגדול הוויקיפדיה העברית, המערכת בעברית מאד פעילה. אתם מוזמנים להיכנס ולדלות מידע נוסף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:52, 25 בפברואר 2015 (IST)

תודה על טיפולך המסור. יואב ר. - שיחה 11:48, 1 במרץ 2015 (IST)
מצטרף ליואב ר. גילגמש שיחה 17:33, 2 במרץ 2015 (IST)
מצטרף להערכה על עבודתך. תודה. Danny-wשיחה 16:37, 7 במרץ 2015 (IST)

בקשת ערכים בנושא מחול מודרני[עריכת קוד מקור]

בימים אלה אני כותבת ערך לאמיל ז'ק-דלקרוז, ממציא שיטת דלקרוז ליוריתמיקה, ושמתי לב, שלאיש מן הרקדנים בתחום המחול המודרני שמוזכרים שם אין ערך, בהם למשל מרי ויגמן, רקדנית מפורסמת ופורצת דרך בתחומה. בקטגוריה יש ערכים לכמה רקדנים מפורסמים, כמו איזדורה דנקן, מרתה גרהם ועוד, אבל הרבה חסר. כיון שאין פורטל מחול, היכן אפשר לבקש ערך ומי עוסק בתחום המחול המודרני אצלנו? אם יש כזה, אשמח אם ייכנס לערך אמיל ז'אק-דלקרוז ויוסיף את הערכים החסרים. תודה,שלומית קדם - שיחה 11:21, 26 בפברואר 2015 (IST)

שלומית, מי כמוך יודע שבוויקיפדיה יש לקיים את דברי הלל, "בִמְקוֹם שֶׁאֵין אֲנָשִׁים, הִשְׁתַּדֵּל לִהְיוֹת אִישׁ", וכן דברי רבי טרפון: "לֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה". דוד שי - שיחה 20:43, 27 בפברואר 2015 (IST)
דוד, יודעת אני גם יודעת, אבל א. גם אם אשתדל מאד לא אהיה איש, אלא אישה, בעוונותי, ו-ב. לא עלי המלאכה לגמור את כל ערכי המוזיקה ואנטארקטיקה, ולא אני בת-חורין ליבטל ממנה, ואם אתחיל לכתוב ערכי רקדנים וציירים ובמאים וכוריאוגרפים אנה אני באה ואנה יבואו כל חוקרי אנטארקטיקה, המתנהלים בכוחות אחרונים בין בתרונים וקופאים בישימון הקרח ומצפים לי שאושיע אותם? שלומית קדם - שיחה 23:56, 27 בפברואר 2015 (IST)
הוספתי את מרי ויגמן לרשימה של ערכים שבדעתי לחבר בחודשיים הקרובים, במסגרת מעין מתקפת איכות פרטית של ערכי אישים על נשים. Ijon - שיחה 07:19, 28 בפברואר 2015 (IST)
תודה.שלומית קדם - שיחה 07:56, 28 בפברואר 2015 (IST)
יש קטגוריות רבות בהן מופיעה רשימת ערכים חסרים. בתחילת החודש יצרתי רשימה שכזו בקטגוריה:כוריאוגרפים אמריקאים. אמנם אני לא מבין בתחום, בחרתי את הערכים מהקטגוריה המקבילה באנגלית שהיו נראים לי ראויים לתרגום לפי שיקולים של אורך הערך, מספר הבינוויקי והופעת השם העברי בחיפוש בגוגל. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 10:43, 28 בפברואר 2015 (IST)
בנסיבות אלה עלי להכריז שהחגיגות לרגל סיום כתיבתה של ויקיפדיה העברית נדחות בשנה. דוד שי - שיחה 18:17, 28 בפברואר 2015 (IST)
חלילה! מה נעשה אחר כך? אני מציעה לדחות את החגיגות למאה הבאה.שלומית קדם - שיחה 16:12, 6 במרץ 2015 (IST)

רוית יצרה מקבץ מיוחד על מחול במסגרת המקבץ השבועי. יואב ר. - שיחה 21:42, 6 במרץ 2015 (IST)

כמובטח, יצרתי את מרי ויגמן. הוספתי הרבה קישוריות אדומות. :) Ijon - שיחה 22:53, 8 במרץ 2015 (IST)
עכשיו הכחלתי גם את האניה הולם, שקושרה בין היתר מאמיל ז'ק-דלקרוז לעיל. :) Ijon - שיחה 06:30, 17 במרץ 2015 (IST)
Ijon, כל הכבוד על כתיבתך הפורה! :) Ravit - שיחה 21:01, 17 במרץ 2015 (IST)

יהודית מונטיפיורי: חשבון נפש[עריכת קוד מקור]

אני עדיין בטראומה. הערך הזה נכתב רק היום??? אני מתחיל לחשוב שהפמיניסטיות עדינות איתנו. אני יודע שיש ערכים חסרים רבים על אישים חשובים ממנה, אבל אין הרבה כאלה על נשים מפורסמות ממנה. או שאני טועה. בכל זאת, אני מציע מיזם בזק קצרצר. מי שמתחייב לכתוב עד סוף מרץ 2 ערכים על נשים ידועות שמתו לפני 1950 (סתאאאם. לא קריטי), ירשום כאן את שמו, ואם יעמוד במשימה יקבל עיטור מיוחד לדף המשתמש שלו. על העיטור תבוא הודעה נפרדת, ואני מזמין מתנדבים לעצב אותו. בהצלחה. דעתכם/ן? ביקורת - שיחה 21:58, 26 בפברואר 2015 (IST)

  1. איך שכחתי. ביקורת - שיחה 21:59, 26 בפברואר 2015 (IST)
כשראיתי את הערך הזה שקלתי להניח תבנית חשיבות. היא אמנם היסטורית, אישה ויהודית אבל מה היא בעצם עשתה? היא ליוותה את בעלה ותמכה בו? הרי "מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה", האם לכל גבר בעל חשיבות אנציקלופדית נכתוב ערך על אישתו?
ויתרתי על הרעיון כשהגעתי למשפט "ביוזמתה הוקם בית החולים הראשון בירושלים "ביקור חולים"." רק חבל שבערך על בית החולים היא לא מוזכרת. מוזכרים נסיונות כושלים של בעלה. לא לגמרי ברור לי איך בית החולים הוקם ביוזמתה אבל אם זה אכן כך אני מקבל שיש חשיבות. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 10:58, 28 בפברואר 2015 (IST)
היא לא רק ליותה אותו, היא גם תיעדה אותו. אם שם הספר אינו מטעה, אז היומנים המתארים את מסעותיו נכתבו על ידה. עובדה זו בלבד מקנה לה לדעתי חשיבות אנציקלופדית. Liad Malone - שיחה 15:34, 28 בפברואר 2015 (IST)
אכן. זו העובדה שהקנתה לה את פרסומה הרב. ביקורת - שיחה 11:45, 1 במרץ 2015 (IST)
ביצעתי חלק מהתחייבותי: חוה בכרך - בת המאה ה-17. ביקורת - שיחה 22:31, 2 במרץ 2015 (IST)
והנה השנייה: מרים שפירא - ראש ישיבה באלזס במאה ה-14, אם משפחת לוריא המפורסמת. ביקורת - שיחה 01:23, 4 במרץ 2015 (IST)

עוד באשר ליחס לנשים בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

"שתי נשים מתפעלות את אניאק (צבא ארצות הברית)" זה הכיתוב המלווה תמונה בערך אניאק. כמובן שלשתי הנשים הללו יש שם, והוא מופיע בערך האנגלי בצורה גלויה וברורה. רות טייטלבאום (אנ') ממתכנתי האניאק הראשונות, לא מוזכרת כלל בערך (גם אין לה ערך בוויקיפדיה העברית, אבל זו כבר נחלת רבים). ביקורת - שיחה 12:21, 4 במרץ 2015 (IST)

כי זה היה שם התמונה בוויקישיתוף כשהערך עלה,[2] בהתאם לכיתוב בארכיון המקור.[3] בברכה, גנדלף - 13:31, 04/03/15
מן הסתם אתה צודק, כלומר במקום כלשהו מישהו בחר שלא לשאול את עצמו מי הן. ביקורת - שיחה 13:58, 4 במרץ 2015 (IST)
👍אהבתי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 14:40, 4 במרץ 2015 (IST)
המחשבים של אז היו מכונות מורכבות שדרשו צוות שלם לתפעול. לפי התמונה הן יכלו להיות עוד טכנאיות מהצוות. או שהן היו מבקרות. לא צריך לחשוד בכל עוול פוטנציאלי. לא נעים לעבוד באווירה כזו. Tzafrir - שיחה 18:52, 7 במרץ 2015 (IST)
לא הייתה לי כוונה לעורר חשד, אלא לחדד תשומת לב לנושא מוסכם. גם לי זה יכל לקרות כמובן. לגוף הדברים, אכן היו טכנאיות זוטרות, אבל בדרך כלל צילמו למזכרת את הנחשבים יותר. ביקורת - שיחה 19:54, 7 במרץ 2015 (IST)
עוד נקודה: יש התמקדות בכתיבת ערכים על נשים, אבל (לעניות דעתי) הזנחה של ערכים מסביב להם. לדוגמה, במקרה הזה, הסיבה שקבוצה כל כך גדולה של נשים הפכה להיות תוכנתניות היא שכולן (או לפחות רובן) עבדו קודם לכן כמחשבות. האם יש טעם בערך הזה? Tzafrir - שיחה 08:52, 8 במרץ 2015 (IST)

ביצוע עריכות על-ידי כותבים לא-רשומים בממשק למכשירים ניידים[עריכת קוד מקור]

MediaWiki mobile

Hi, this message is to let you know that, on domains like he.m.wikipedia.org, unregistered users cannot edit. At the Wikimedia Forum, where global configuration changes are normally discussed, a few dozens users propose to restore normal editing permissions on all mobile sites. Please read and comment!

Thanks and sorry for writing in English, Nemo 00:32, 2 במרץ 2015 (IST)

משתמשים אנונימים לא יכולים לערוך בוויקיפדיה דרך ממשק העריכה לנייד, אבל כן דרך "תצוגת מחשבים". ההחלטה הזו נעשתה על ידי הצוות הטכני וכעת הנושא נבחן מחדש ב דיון שבו מציעים להגדיר את הרשאות העריכה בנייד לזהות לאלו שבמחשבים. אם יש לכם הערות בעד או נגד אתם מוזמנים להעלותן שם.
אגב, הנושא הועלה בעבר על ידי משתמש אנונימי שהתלונן על כך במזנון, ופתחתי בעקבות זאת באג שהוביל לפתיחה של באג נוסף ע"י MZMcBride שבעקבותיו נפתח הדיון הזה. ערן - שיחה 20:11, 2 במרץ 2015 (IST)
ערן - שיחה 20:11, 2 במרץ 2015 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד. חלק גדול מההשחתות מגיע מעריכה בניידים. העובדה שצריכים להירשם מקשה עליהם. יש כאלה משועממים שיושבים באיזה מקום עם מכשיר הטלפון החכם שלהם ומחליטים לעשות "צחוקים" ולהשחית ערכים בוויקיפדיה. הצורך לעבור לתצוגת מחשבים או להירשם, הוא גורם מסנן נוסף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 04:59, 5 במרץ 2015 (IST)
ויש גם משועממים עם מחשבים. חלק משמעותי מהתרומה לוויקיפדיה מגיע מאנונימיים, אנחנו לא צריכים גורמים מסננים לתרומות שלנו, אנחנו צריכים לנטר השחתות. Botend - שיחה 08:41, 5 במרץ 2015 (IST)
חנה, את אומרת „חלק גדול”. כמה גדול? ספרת? --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 16:46, 5 במרץ 2015 (IST)
חנה צודקת. על סמך ניסיוני אנונימיים הם אומנם מקור מספר אחד להשחתות אבל ראיתי אינספור תיקונים של אנונימיים. מידי פעם רואים ערך לתפארת של אנונימי אבל העריכות החשובות באמת לטעמי הם התיקונים הקטנים ולהפעמים מבריקים של מילה, חצי מילה ואפילו אות, שעושים את הטקסטים המסורבלים שכתבתי ושכתבו אחרים ליצירה ראויה. ‏DGtal‏ - שיחה 11:25, 9 במרץ 2015 (IST)
אז חנה צודקת או לא? נדמה לי שאתה סותר את עצמך. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 12:29, 9 במרץ 2015 (IST)
צודק, טעות שלי בקריאה. העמדה שלי היא שיש לצמצם למינימום שבמינימום כל איסור עריכה על אנונימיים. ‏DGtal‏ - שיחה 12:50, 9 במרץ 2015 (IST)

שילוב מדיה בערכים - מצבם המוזנח של דפי התבניות הייעודיות[עריכת קוד מקור]

ניסיתי לשלב נאום של אדם, מקובץ שנמצא בוויקישיתוף, לא מצאתי הסבר ברור כיצד לעשות זאת. גם הדף עזרה:מדיה אינו מעודכן, והדף תבנית:שמע אינו מסביר פנים, אין בו הדרכה לשימוש. אנחנו מפספסים את אחת המעלות החשובות שהאינטרנט/המחשב מעניק לאנציקלופדיה של הדור החדש, בוויקיפדיות מקבילות נעשה שימוש נרחב בשילוב קבצי אודיו ווידאו בערכים, ואצלנו המצב ימשיך להיות חלש בתחום הזה, כל עוד הפונקציות תהיינה נגישות ליודעי ח"ן בלבד. מישהו יכול להסביר לי את טעותי או להרים את הכפפה? ביקורת - שיחה 10:22, 2 במרץ 2015 (IST)

אני לא יודע חן, אבל אשמח לעזור. מתניה שיחה 10:46, 2 במרץ 2015 (IST)
אשמח מאד. אני מבקש שהעזרה לא תהיה לי, כי אז הפכנו את הדיון לכזה המתאים לדלפק הייעוץ, אלא לעזרה כללית יותר. תבנית מסודרת לקבצי קול שמופיעים לצד הערך (לא כמו קבצי העזר להגייה נכונה שמופיעים בתוך השורה), ראה בערך בוריס נמצוב האנגלי, למשל. שם ישנו נאום/ראיון של נמצוב, בתבנית ייעודית שכנראה אינה נמצאת אצלנו. ביקורת - שיחה 11:30, 2 במרץ 2015 (IST)
בעיני, רוב מוחלט של התבניות האלו מיותר. הוספת קובץ רגילה מספיקה ב99% מהמקרים. ראה מה עשיתי במקרה הספציפי הזה. מתניה שיחה 12:58, 2 במרץ 2015 (IST)
תודה, זה יפה. אבל שם זה מגיע עם אייקון חמוד יותר. אבל הבעיה העיקרית שלי היא, שגם מה שעשית לא היה לי מושג שניתן לעשות כך. המידע הזה אמור להופיע היכנשהו ובמקום נגיש. זו עבודה שהרבה אנשים יהנו לעשות, היא לא דורשת למשל כישורי שפה וניסוח, ותועיל לנו לקחת את הטוב מערכים מקבילים בעולם. ביקורת - שיחה 13:26, 2 במרץ 2015 (IST)
קריינא דאיגרתא איהו להווי פרוונקא :) מתניה שיחה 14:11, 2 במרץ 2015 (IST)
הבאת אותי לפינה הזאת שבה אני באמת יכול לעשות משהו, אבל זה נושא רחב יותר, והדפים הללו טעונים עריכה מקיפה יותר. אני משאיר את הדיון כאן כ"קול קורא" ואקווה שלא יהיה כ"קול קורא במדבר": אנא התנדבו למשימה חשובה זו. ביקורת - שיחה 14:17, 2 במרץ 2015 (IST)
עזרה:מדיה אולי לא מעודכן אך הוא נועד למשתמשים הנתקלים בקושי להפעיל קבצים. אתה מדבר על שילוב קבצים בערכים. כמו שאמר מתניה הצורה הרגילה בה משלבים תמונות עובדת גם עם סוגי קבצים אחרים. אי אפשר לתלות את החוסר בקבצי שמע ווידאו בוויקיפדיה במשפט שאולי חסר במדריכים. הסיבה העיקרית היא זכויות יוצרים, רוב התוכן המוקלט והמוסרט מוגן בזכויות יוצרים. אמנם גם רוב התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אך צילום סטילס של תכנים אנציקלופדיים יותר נגיש לציבור מהקלטה של אישים. לגבי התבנית, אני השתמשתי במעוף הדבורה ב{{מדיה}}. לא ברור לי למה יש בנפרד גם תבנית שמע והאם הפורמט הברור בתבנית מדיה רלוונטי לתבנית שמע. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 20:33, 2 במרץ 2015 (IST)

יש ויש[עריכת קוד מקור]

דווקא יש שפע של קבצי מדיה במאגרי ויקישיתוף שמשוועים לשילוב בערכים אצלנו. הקושי הוא בגילויים ובשיוכם לערכים. כמזור חלקי לבעיה הזו, יצרתי כלי עזר שמספק רשימות מוצעות. הנה פלט לדוגמה שמספק רשימה של הקלטות של אישים שהופיעו בתחנת "הד מוסקבה" הרוסית שאפשר להוסיף (תוך שיקול דעת) לערכים המקבילים אצלנו. אם זה מעניין מישהו, אפשר להעתיק את הרשימה לכאן ולעבוד עליה במשותף (לסמן במה טיפלנו, וכו'). Ijon - שיחה 23:10, 8 במרץ 2015 (IST)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2015)[עריכת קוד מקור]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 23:14, 2 במרץ 2015 (IST)

Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator page.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

תבנית:הידעת? 10 באוקטובר - סדרה 1[עריכת קוד מקור]

שלום. לפי שיחת תבנית:הידעת? 10 באוקטובר - סדרה 1 וכן לפי מה שכתוב עליה ברשימת ההמתנה נראה שהיא שגויה (ולמיטב הבנתי היא אכן שגויה). מה עושים אתה? מה המקום המתאים לשאלות הללו? Tzafrir - שיחה 13:55, 3 במרץ 2015 (IST)

לאור חוסר התגובה (בכל המקומות המסודרים) אני מבין שאני צריך למחוק בעצמי. במה מומלץ להחליף? Tzafrir - שיחה 17:39, 5 במרץ 2015 (IST)

Inspire Campaign: Improving diversity, improving content[עריכת קוד מקור]

This March, we’re organizing an Inspire Campaign to encourage and support new ideas for improving gender diversity on Wikimedia projects. Less than 20% of Wikimedia contributors are women, and many important topics are still missing in our content. We invite all Wikimedians to participate. If you have an idea that could help address this problem, please get involved today! The campaign runs until March 31.

All proposals are welcome - research projects, technical solutions, community organizing and outreach initiatives, or something completely new! Funding is available from the Wikimedia Foundation for projects that need financial support. Constructive, positive feedback on ideas is appreciated, and collaboration is encouraged - your skills and experience may help bring someone else’s project to life. Join us at the Inspire Campaign and help this project better represent the world’s knowledge!

(Sorry for the English - please translate this message!) MediaWiki message delivery - שיחה 22:01, 4 במרץ 2015 (IST)

הודעות המערכת החדשות[עריכת קוד מקור]

אני לא אוהב את הודעות המערכת החדשות, לדוגמה: "עריכת הדף" במקום "עריכת" או "יצירת הדף" במקום "יצירת". אפשר לקבל הסבר למה עשיתם את השינוי המיותר הזה? לג רואיל - שיחה 14:42, 5 במרץ 2015 (IST)

לא הבנתי, איפה ראית את זה? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:45, 5 במרץ 2015 (IST)
IKhitron, רואים את זה כשיוצרים דף חדש או כשעורכים דך קיים.
לג רואיל, ההודעה היא כזאת, כי זאת יצירה או עריכה של דף ולא יצירה או עריכה של מושא הדף. ולא, זה לא מובן מאליו. כשאתה עורך את הערך מלחמה ושלום, אתה לא עורך את הספר, אלא את הדף על הספר. כשאתה יוצר את דף המשתמש שלך, הגיוני יותר שיהיה כתוב „יצירה הדף משתמש:laG roiL” ולא „יצירת משתמש:laG roiL”, כי אתה יוצר דף ולא משתמש. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 16:44, 5 במרץ 2015 (IST)
אז כנראה זה בא בהדרגה, כי אני לא רואה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:47, 5 במרץ 2015 (IST)
האם גם ההודעה המשעשעת "דוד שי הפעיל הגנה על רצועת עזה" הוחלפה ב"דוד שי הפעיל הגנה על הדף רצועת עזה"? - אילו זה כל השינוי, דייני. דוד שי - שיחה 16:58, 5 במרץ 2015 (IST)
@דוד שי: לפי מיוחד:יומנים/protect נראה שלא, אבל תוכל בקלות לתקן זאת על ידי עריכת מדיה ויקי:Protectedarticle. קיפודנחש 21:19, 5 במרץ 2015 (IST)
תודה, תיקנתי. דוד שי - שיחה 21:31, 5 במרץ 2015 (IST)
זה תוקן כבר בוויקיתרגום. כך שעוד כמה ימים, כשהשינוי יכנס לתוקף, ניתן יהיה למחוק את הדף כאן. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:18, 8 במרץ 2015 (IST)

קישור לסעיף[עריכת קוד מקור]

מי שמעיין ב"חדשות טכניות" שמתפרסמות בדלפק הייעוץ, אולי שם לב לסעיף בחדשות האחרונות:

  • ניתן יהיה לקבל קישור ישיר לפסקה בדף. [4]

(הכותרת הזו מדגימה ערפול מושגים קל שיש אצלנו בנוגע ל"פסקה" מול "סעיף) ובכן, השינוי הזה הגיע. שימו לב שהצפת העכבר מעל כותרת סעיף מציגה מימין לשם הסעיף את סימן הסעיף: §. לחיצה על הסימן הזה כמוה כלחיצה על שם הסעיף מ"תוכן העניינים", ומקפיצה את כותרת הסעיף הזה לראש הדף. אחרי הלחיצה, שורת הכתובת מקשרת ישירות לסעיף, וניתן להעתיקה אם רוצים להדביק קישור ישיר לסעיף באתר חיצוני, דוא"ל או ציוץ. (אם רוצים ליצור קישור פנימי לסעיף יש לעשות זאת באופן שונה, על ידי הוספת #<שם הסעיף> בקצה הקישור). קיפודנחש 21:08, 5 במרץ 2015 (IST)

אבל למה בכלל קוראים לזה "סעיף"? זה לא "פרק" או "פסקה"? Liad Malone - שיחה 21:21, 5 במרץ 2015 (IST)
כאמור, יש אצלנו עמימות מסוימת במונחים. השימוש המקובל מוסבר בערכים סעיף ופסקה (שים לב במיוחד למשפט "לפסקה אין כותרת"). בגדול, "פסקה" היא קבוצת משפטים שמופיעים אחד אחרי השני, בלי שבירת שורה, כשהמרווח האנכי בין פסקאות בדרך כלל גדול במקצת מהמרווח בין שורות באותה פסקה. בטקסט מודפס, ובייחוד בספרים, פעמים רבות נהוג גם להזיח מעט את השורה הראשונה בפסקה, אך כאמור, לפסקה אין כותרת. לשאלה "פרק" או "סעיף" אין לי תשובה טובה, אבל המינוח בוויקיפדיה, לפחות ברמת הממשק הוא section, שנהוג לתרגם כ"סעיף". בהחלט יכולנו להחליט לקרוא לכותרות ברמה 2 "פרקים" ולכותרות ברמה 3 ומטה "סעיפים", אבל למען הפשטות, ומשום ש"ערך" בוויקיפדיה מקביל ל"מאמר", אנחנו בדרך כלל לא משתמשים ב"פרק" (מונח שמקובל יותר עבור ספרים) ומסתפקים ב"סעיפים". במיזמים אחרים (כמו ויקיטקסט) שבהם יש "פרקים", בדרך כלל מוקדש לכל פרק דף אחר (כלומר "פרק" שם מקביל ל"ערך" אצלנו). קיפודנחש 18:38, 6 במרץ 2015 (IST)
במילון זילברמן שלי בערך "section" אחד הפירושים הוא "פרק". "סעיף" דוקא לא מופיע שם. המילה "פרק" נובעת מהפועל "לפרק", מה שמתאים למונח האנגלי המחלק לחלקים, קוטע למקטעים או חותך לחתכים. אני חושב ש"סעיף" מאד מטעה ומתאים יותר לחלוקה הדורשת מספור כלשהו (מספרים או אותיות). גם בספרי עיון פרקים נקראים "סעיפים"? אני לא חושב שנתקלתי בזה. Liad Malone - שיחה 19:08, 6 במרץ 2015 (IST)
כמי שתרגם את הידיעה הנ"ל ותרגם לא בצורה מספיק מדויקת (אם כי אני חושב שהרוב הבינו), אני קורה לכל מי שמעוניין לסייע בתרגום הידיעות הטכנלוגיות או לפחות לסקור אותם טרם פרסומם. למי שמעוניין יש את הידיעות שיפורסמו מחר במטא ויקי, הוא יכול לתקן אותם. כמו כן לסייע בתרגום הידיעות כל שבוע. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:25, 8 במרץ 2015 (IST)

עזרה לעורכים חדשים[עריכת קוד מקור]

כשהצטרפתי לויקיפדיה לא הכרתי את כל המיזמים ומרחבים שיש בה כמו המזנון למשל אבל הכרתי כמה משתמשים נחמדים שעזרו לי הרבה בהכרת החברה אני רוצה ליצור ביחד עם כמה ויקיפדים ותיקים (אני מאוד רוצה שגם גילגמש או דוד שי ירצו לעזור ולהצטרף) מדריך מיוחד למשתמש החדש שיסביר על חיי החברה, המרחבים ועוד שיוסף קישור שלו להודעת "ברוכים הבאים" שכל משתמש מקבל אשמח לשמוע את דעתכם NoyaRoyYacov - שיחה 19:23, 7 במרץ 2015 (IST)

הצעתי את זה לפני חודשים, NoyaRoyYacov, וקיבלתי תשובה שזה כבר קיים ונקרא ויקיפדיה:צעד אחר צעד. עברתי על זה. נראה לי התחלה טובה, אבל צריך לתקן את אחת הלשוניות ולכתוב מחדש אחרת, לכל הפחות. לא כל כך היה לי זמן להגיע לזה. אם לכם יש זמן להרחיב את זה - תבורכו, אשתדל לתרום גם. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 13:59, 8 במרץ 2015 (IST)
חיי חברה, מטבעם נתונים להתרשמות בלתי אמצעית יותר מאשר להדרכה. למי שרוצה להשקיע, אני ממליץ לקרוא ברצף את כל גליונות הטילדה הרביעית, זה יכול לתת לכם מושג או שנים גם על האבולוציה של הקהילה. ביקורת - שיחה 19:02, 8 במרץ 2015 (IST)

שינוי שם: בית הורדוס[עריכת קוד מקור]

יש כמה ערכים על אישים מבית הורדוס שראויים בעיני לשמות יותר מוצלחים, יותר מדויקים. אני חושב שהסיומת "בית הורדוס" היא כללית מדי, כאילו מדובר באיזה צאצא רחוק, אחד מתוך עשרות. אני חושב שכשמדובר בקרבה משפחתית גדולה לדמות מאד בולטת, עדיף לציין את הדמות הבולטת ואת מהות הקרבה המשפחתית. מכיון שהשמות בבית הורדוס חוזרים על עצמם לאורך ולרוחב, כך ניתן לדעת מיד במי מדובר. אני מביא את ההצעה למזנון, מכיון שמדובר בדיון עקרוני על 5 ערכים כאלה. הוספתי את ההצעות שלי לשינוי השמות:

Liad Malone - שיחה 23:17, 7 במרץ 2015 (IST)

אינני חושב שזה רעיון טוב. המקובל בסוגריים כאלו בשם ערך הוא שיוך לקבוצה: "חלף עם הרוח (ספר)", להבדיל מ"חלף עם הרוח", הסרט. "יצחק כהן (שופט)" להבדיל מ"יצחק כהן (קצין)". כך, המצב הנוכחי, שבו תוכן הסוגריים מבהיר לאיזה שדה/תחום לשייך את הערך, עדיף על מצב שבו תוכן הסוגריים מפרט במדויק. Ijon - שיחה 07:34, 8 במרץ 2015 (IST)
אסף, גם ההצעה שלי לתיקון כוללת קבוצה: "בן הורדוס". התיקון שלי פשוט הרבה יותר מדויק ומבהיר מיד שמדובר ב-X בנו של הורדוס ולא בנכדו או נינו למשל. אבל אני לא מבין מה הצורך בשיוך לקבוצה ואני לא חושב שהדוגמאות שהבאת מראות את זה בהכרח. הסוגריים בשמות הערכים שהבאת בסה"כ נועדו להבדיל אותם מערך עם שם זהה, לא כדי לשייך אותם לקבוצה כלשהי. בשביל זה יש קטגוריות. אם היינו הולכים לפי השיטה הזו עד הסוף, היינו נתקלים בכפילויות: ישנם 3 "אנטיפטרוס" במשפחה (אנטיפטרוס האדומי, אנטיפטרוס בן הורדוס ואנטיפטרוס בן שלומית), 3 "הורדוס" (הורדוס הגדול, הורדוס (בן הורדוס הגדול) והורדוס אנטיפס), 2 "קיפרוס" (אמו של הורדוס ואשתו של אגריפס הראשון), 2 "שלומית" (שלומית (אחות הורדוס) ושלומית בת הרודיאס), 2 "ברניקי" (ברניקי בת שלומית וברניקי בת אגריפס) ו-2 "אגריפס" (הראשון והשני). כל אלה שייכים לקבוצה "בית הורדוס". למה לא לתת להם שמות ספציפיים וקלים לזיהוי? Liad Malone - שיחה 23:21, 8 במרץ 2015 (IST)
בעד ההצעה מנימוקי ליעד. דב ט. - שיחה 09:11, 9 במרץ 2015 (IST)
אני מעדיף שנשמר מצב קיים בספרות ונמעט בשימוש בחידושים מאולצים שלנו. האמת היא שאין לי מושג איך מקובל להבדיל בספרות העברית המחקרית בין רשימת האישים הדומים שהוזכרה לעיל, ואם יש גישה שלטת במחקר, אשמח שנאמץ אותה. אם אין הזדקקות במחקר לפתרונות בנושא הזה (מה תלוי כמובן בנושאי המחקר אותו קוראים) אני מציע שנאמץ את הגישה בספרות הרבנית של אותה תקופה, שם מרבים להשתמש בכינויי לוואי (מקצוע, "הגדול", שם מקום וכו') ובשמות אבות (במקרים נדירים משתמשים בשמות אחים או אמהות), ואז ממילא יש פתרון לרוב הערכים: אלכסנדר בן הורדוס, דורסילה בת אגריפס הראשון, אריסטובולוס בן הורדוס, פצאל אחי הורדוס וכדו'. ‏DGtal‏ - שיחה 11:16, 9 במרץ 2015 (IST)
מעולם לא נתקלתי בספרות בצירוף "X (בית הורדוס)", רק בויקיפדיה. השימוש הוא תמיד בשם הפרטי בלבד, כי מובן במי מדובר לפי ההקשר. ההגיון שלי אומר ששלומית בת הרודיאס מוכרת בשל היותה בתה של הרודיאס ולכן ראוי שכך נזהה אותה. כך גם לגבי פצאל ושלומית, הידועים רק בשל היותם אחיו של הורדוס. Liad Malone - שיחה 15:01, 9 במרץ 2015 (IST)

נו, אז יש מסקנות כלשהן מהמיני-דיון הזה? אפשר לקדם את הענין או שנשאר תקועים עם סטנדרט לא אחיד של שמות ערכים? Liad Malone - שיחה 15:12, 15 במרץ 2015 (IST)

Liad Malone, נראה שאין רוב לעמדתך. המצב באמת קצת בעייתי כי השתתפו מעט מאוד אנשים בדיון, למרות שהוא התקיים במקום מרכזי מאוד. אולי כדאי לקרוא לכמה משתתפים שמביעים עניין בעולם העתיק. אתייג פה את משתמש:בראנד ואת משתמש:גארפילד. אולי הם יתרמו משהו לדיון. כדאי שתזמין עוד כמה. דיון עם 4 משתתפים זה לא ממצא. גילגמש שיחה 06:01, 17 במרץ 2015 (IST)

מסכים עם Liad Malone. נניח שאומלל אחד יחפש מידע על אלכסנדר בן הורדוס, המסכן עלול להיתקל בעוד כמה אלכסנדרים עד שיגיע לתוצאה המבוקשת. לעומת זאת השם אלכסנדר בן הורדוס יבהיר לו במדויק שזה האיש שהוא מחפש. (בראנד - שיחה 14:42, 17 במרץ 2015 (IST))

גילגמש, אתה בודאי יודע הרבה יותר טוב ממני מי מחברינו מתענין בעולם העתיק. מהבחינה הזאת אוכל לתייג את אורי אמיתי וגם את חנה. למרות שתגובתו של משתמש:DGtal נשמעת בתחילתה כשוללת את ההצעה שלי, מהמשכה אני מבין שהיא דוקא תומכת - כי לא ידוע לי שבמחקר יש תוספת מוסכמת לשמות והצעתו לאמץ את גישת הספרות הרבנית כוללת בעצם את ההצעה שלי. אשמח אם אורי אמיתי יחוה את דעתו בקשר לנוהג במחקר האקדמי. מעבר לזה, אני לא חושב שרק מי שמתענין בעת העתיקה יכול לחוות את דעתו בדיון הזה. אם לא יהיה מי שיחלוק עלי, שאין נוהג בספרות להוסיף צירוף כלשהו לצד השם הפרטי, אני חושב שמדובר בהחלטה ויקיפדית נטו שלא מצריכה ידע היסטורי ולכן כולם יכולים להביע את דעתם. Liad Malone - שיחה 19:19, 17 במרץ 2015 (IST)
לגבי אורי אימיתי, אני מציעה לפנות אליו בדף שיחתו. הוא לא נכנס בתדירות לוויקיפדיה כך שהתיוג במקרים שלו לא עוזר. בכל אופן אפנה את תשומת ליבו בפייסבוק. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:28, 17 במרץ 2015 (IST)
בעד ההצעה של ליעד, היא עדיפה על המצב הקיים, וצריך לחתור גם לאחידות וגם להכרעות. נרו יאירשיחה • כ"ו באדר ה'תשע"ה • 19:38, 17 במרץ 2015 (IST)
נגד ההצעה במתכונתה הנוכחית. כבר מקבלים סחרחורת מכל הסוגריים שנדחפים פה השכם והערב. מה רע בפצאל אחי הורדוס, דרוסילה בת אגריפס הראשון וכו'? בורה בורה - שיחה 19:45, 17 במרץ 2015 (IST)
בורה בורה, טוב שהעלית את הנקודה הזאת. ההצעה שלי במהותה לא קשורה לסוגריים. אני חושב שהסוגריים קיימים רק כי שמות אישים אלה במקורות (יוסף בן מתתיהו) אינם מופיעים בצירוף שם האב (או האח) בצורה מובנית. יכול להיות באמת שאפשר בלי, כדי להקל על החיפוש וגם על הקריאה, אבל כמו שנרו אמר, צריך לחתור לאחידות ולהכריע. Liad Malone - שיחה 19:55, 17 במרץ 2015 (IST)
שכחתי לתייג גם את אפי. Liad Malone - שיחה 20:26, 17 במרץ 2015 (IST)
אני נגד ההצעה. מקובל אצלנו בוויקיפדיה לכתוב את השם המקובל במקורות ובמחקר לדמויות היסטוריות. כפי שלא אתמוך בשינוי שם בסגנון של: אוקטביוס (אחיין יוליוס קיסר), אני לא חושב שהשינוי המוצע יסייע. להיפך, הוא לא אנציקלופדי בעליל. מה שכן ניתן לעשות, זה ליצור דפי הפניה שבהן יש ציון בסוגריים לקרבה המשפחתית להורדוס. כך אולי נוכל להקל על מי שמחפש את המידע על הדמות, ולא יודע בדיוק כיצד לחפש אותה. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 20:38, 17 במרץ 2015 (IST)

מדיניות לא ברורה לגבי "שימוש הוגן"[עריכת קוד מקור]

הצורך בדיון זה התעורר לאחר שמשתמש:דוד שי מחק תמונה של נאום בנימין נתניהו בקונגרס (2015).
אבל מתאים לדון כאן, בשאלה העקרונית שנוגעת לעשרות ערכים
.
בדף ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן, התנאי הראשון הוא "לא ניתן להשיג או ליצור תמונה חופשית זהה".
אבל אנחנו צריכים לתת קוים מנחים מה הפירוש "לא ניתן להשיג". האם במחסן של כפר נידח בטיבט יש תמונה חופשית, זה כבר שולל את היכולת להעלות תמונה מקבילה תחת "ישמוש הוגן"?! האם כשמישהו חושב שיש תמונה מקבילה חופשית, זה מספיק כדי לפסול העלאת תמונה ב"שימוש הוגן", או שצריך להציג אסמכתא כל-שהיא לעובדת קיומה של תמונה חופשית מקבילה? --בן נחום - שיחה 23:23, 7 במרץ 2015 (IST)

יש לך טעות בסיסית, והיא המחשבה שכאשר אין תמונה מקבילה חופשית, זה מצדיק אוטומטית לקיחת התמונה בשימוש הוגן. גישתך פירושה: כל תמונה שאני רוצה אני יכול להציג בוויקיפדיה: אם היא חופשית - בוודאי, ואם אינה חופשית - בשימוש הוגן. עיון בערכי ויקיפדיה, בכל השפות, מלמד אותך שלא זה המצב: יש ערכים רבים שבהם אין תמונה, אף שלכאורה אפשר היה להציג בהם תמונה בנימוק של שימוש הוגן. על מנת שתמונה תיחשב לשימוש הוגן נדרשת רלוונטיות גבוהה לתוכן הערך, הרבה יותר מזו המשתקפת ב"מתחשק לי להציג את התמונה".
יש לי רושם שכל זה ידוע לך, שהרי אתה מדבר על תמונה שנמצאת "במחסן של כפר נידח בטיבט", בזמן שהתמונה שאתה חומד נמצאת בידי הגוף הנדיב ביותר בעולם בכל הנוגע לזכויות יוצרים - הממשל האמריקאי. מתברר שאתה מעדיף לחמוד ולגזול, בזמן שביכולתך לבקש בנימוס. דוד שי - שיחה 06:27, 8 במרץ 2015 (IST)
יש מדיניות ברורה שהוסברה לך יותר מפעם אחת, אתה פשוט לא מקבל אותה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 06:54, 8 במרץ 2015 (IST)
דרך אגב, כשאדם מת, אז אי אפשר לצלם אותו ואז לכאורה "אי אפשר להשיג" למרות שפעמים רבות פנייה למשפחה פותרת את הבעיה. ראה למשל תמונתו של שמואל אוסוואלד רופאייזן. בערך זה הייתה תמונה בשימוש הוגן, יצרתי קשר עם האחיין שלו וקיבלתי תמונה חופשית, זה דרש השקעה ומאמץ. אתה מוזמן להשקיע את המאמץ להשיג את התמונה שאתה כה חפץ בה ברישיון חופשי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 06:58, 8 במרץ 2015 (IST)
עוד נקודה חשובה להבהרה באשר למדיניות השימוש ההוגן: אנשים חושבים משום מה שה"צמחונות" שלנו בכל הנוגע לתמונות בשימוש הוגן, נובעת בעיקרה ממוסרנות וכו' וכו', זה לא רק זה, במקרים רבים ההחמרות על שימוש הוגן, נועדו לגרום לקבלת רשיון חופשי, למנוע מאנשים בעלי ענין בפרסום התמונה תוך שמירת הזכויות עליה לעשות זאת. כשאדם מפרסם תמונה ולא מוותר על זכויות היוצרים בה, הוא בעצם משתמש בנו כפלטפורמת פרסום למכירת התמונה. ביקורת - שיחה 10:05, 9 במרץ 2015 (IST)
הנימוק הזה מוכר את נשמתה של ויקיפדיה בנזיד עדשים. הוא פוגע בערכים -- במוצהר! -- כדי להפעיל לחץ על בעלי נכסים מסויימים על מנת שיוותרו עליהם. עוזי ו. - שיחה 10:51, 9 במרץ 2015 (IST)
אכן. לדעתי אין להחמיר במדיניות שימוש הוגן יותר ממה שדורש החוק ומשמקובל במיזמים אחרים שאינם למטרת רווח, כגון באקדמיה. בברכה, גנדלף - 11:11, 09/03/15
ביקורת, עד כמה שהבנתי משגת, אדם לא יכול לפרסם תמונה בוויקיפדיה ולשמור באותה עת על זכויותיו בתמונה. הוא יכול כמובן לדרוש קרדיט עליה כיוצר. אילי - שיחה 11:15, 9 במרץ 2015 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: לא חיוויתי את דעתי בשאלה כמה נבונה המדיניות הזו, או בשאלה מהי נשמתה האמיתית של ויקיפדיה - האם מה שהעורכים שלה, אתם ואני, חושבים. או אולי מה שחושבים הגופים המסחריים הגדולים התורמים לה. דיברתי רק על מה שעומד לעניות דעתי מאחרי המדיניות הזו. ביקורת - שיחה 11:18, 9 במרץ 2015 (IST)
הוספתי לאחר התנגשות עריכה: אילי, על זה דיברתי: אם הוא מכניס את התמונהת תחת שימוש הוגם, הוא כן שומר על זכויותיו בתמונה. זה הפאנץ'. ביקורת - שיחה 11:18, 9 במרץ 2015 (IST)
שימוש הוגן נעשה בדרך כלל בלי לשאול את פיו של בעל זכויות היוצרים, מכוח ההרשאה שבחוק. אין טעם שבעל זכויות היוצרים יבחר בשימוש הוגן, שהרי הוא בעל הזכויות, ולכן רשאי לעשות ביצירתו שימוש כרצונו. בעל הזכויות יכול לנסות להעלות תמונה שלו ברישיון לשימוש בוויקיפדיה בלבד, ולכך ויקיפדיה מתנגדת, לא כאמצעי לחץ על בעל הזכויות, אלא כחלק מהאידאולוגיה הבסיסית של ויקיפדיה, לפיה כל מה שנמסר לה (טקסט, תמונה וכו') נמסר ברישיון חופשי לכל מטרה, כגון cc-by-sa. דוד שי - שיחה 06:51, 10 במרץ 2015 (IST)
אני מסכים עם דוד שי. מתנגשים פה שני ערכים, ולדעתי (ולדעת קרן ויקימדיה) אחד גובר על השני. נתחיל בכך ששימוש הוגן הוא משהו שמותר על פי חוק - לא צריך לשאול אף אחד. הבעיה היא שהחוק לא ברור ומשתנה ממדינה למדינה. ויקיפדיה העברית פועלת מארצות הברית, על פי דין אמריקאי, ולכן חלים בה כללי השימוש ההוגן האמריקאים (ולא הישראליים). מאידך היא גם מופיעה על מסכים ברחבי העולם, ובעת הופעה על מסך בגרמניה לדוגמא, חלים בה הכללים של גרמניה. השימוש בתמונה בשימוש הוגן הוא "הגנה" למעלה התמונה על הפרת החוק, ואם במדינה מסויימת ההגנה לא חלה, מעלה התמונה חשוף לתביעת הפרת זכויות יוצרים באותה מדינה. ולכן הנטייה היא להמעיט בשימוש הוגן. מנגד - חלים הכללים של ויקיפדיה שפועלת להנגשת ידע חופשי, וידע חופשי הוא כזה שאינו מוגן בזכויות יוצרים (מה הטעם להעלות תמונה לוויקיפדיה העברית אם המשתמש לא יכול באמת להשתמש בה). ולכן על פי רוב גובר שיקול החופשיות על שיקול האנציקלופדיות. דרור - שיחה 09:35, 17 במרץ 2015 (IST)

חובבי נומיסמטיקה?[עריכת קוד מקור]

האם יש בינינו חובבי נומיסמטיקה? לפי מצב הערך, ואיסוף מטבעות, נראה שלא כל כך. אם יש חובב/ת מטבעות רציני/ת בינינו, אשמח לדעת. ספציפית, אני שואל כי ראיתי עדכון על תרומת תוכן יפה של אוסף נומיסמטי מפלובדיב, הודות לעמיתינו הבולגרים. Ijon - שיחה 03:22, 10 במרץ 2015 (IST)

יש אוספי בולים. אולי הם מכירים גם אוספי מטבעות. גילגמש שיחה 05:58, 17 במרץ 2015 (IST)

קישור לאתר TheMarker[עריכת קוד מקור]

הקישור לאתר באמצעות תבנית לא פועל (לפחות מהאנדרואיד שלי, אתמול והיום). עוד אחד - שיחה 08:24, 10 במרץ 2015 (IST)

מישהו שינה את התוכנה באתר TheMarker, והרג רבים מהקישורים. ראו בדוגמאות בתבנית:TheMarker1. עד כה שתי הדוגמאות הראשונות היו תקינות, אבל הבוקר רק הדוגמה הראשונה מתפקדת. אני מקווה שב-TheMarker יתקנו זאת, אחרת תהיה לנו עבודה רבה של תיקון קישורים.
בנוסף, מתו 184 קישורים לאתר TheMarker בלי קשר לתבנית, אבל נמתין עם תיקונם עד שבעיית התבנית תיפתר. דוד שי - שיחה 07:19, 11 במרץ 2015 (IST)
יש לי רושם שהבעיה שפתחה דיון זה תוקנה. כעת נחוצים ויקיפדים חרוצים שיטפלו ב-184 הקישורים המתים ויסבו אותם לתבנית:TheMarker1. דוד שי - שיחה 19:15, 11 במרץ 2015 (IST)
46 שנהב כל. - שיחה 21:01, 11 במרץ 2015 (IST)
טבעת-זרם, לידיעתך.יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:33, 12 במרץ 2015 (IST)
ACK. טבעת-זרם - שיחה 10:37, 12 במרץ 2015 (IST)

SUL finalization update[עריכת קוד מקור]

Hi all,apologies for writing in English, please read this page for important information and an update involving SUL finalization, scheduled to take place in one month. Thanks. Keegan (WMF) (talk) 21:45, 13 במרץ 2015 (IST)

מצא את ההבדלים[עריכת קוד מקור]

"הידעת" של אתמול נראה כך:


פבלו פיקאסו, 1962

רבים יודעים כי כמה מציוריו של הצייר הספרדי הנודע פבלו פיקאסו, ממפתחי הקוביזם, נמכרו בעשרות מיליוני דולרים. בהם, "נער עם מקטרת" שנמכר במאי 2004 תמורת 104 מיליון דולר, הציור היקר ביותר שנמכר במכירה פומבית עד אז, ו"דורה מאר עם חתול" שנמכר במאי 2006 תמורת 95.2 מיליון דולר. פרט פחות ידוע אודות פיקאסו הוא אורך שמו המלא: פבלו דיאגו חוסה סנטיאגו פרנסיסקו דה פאולה חואן נפומוסנו מריה דה לוס רמדיוס קריספין קריספיניאנו דה לה סנטיסימה טרינידאד רואיס אי פיקאסו.

השם שמופיע הוא "פבלו דיאגו חוסה סנטיאגו פרנסיסקו דה פאולה חואן נפומוסנו מריה דה לוס רמדיוס קריספין קריספיניאנו דה לה סנטיסימה טרינידאד רואיס אי פיקאסו." (אם במסגרת מופיע שם אחר, כנראה מישהו כבר תיקן, אבל זה השם שהתנוסס בעמוד הראשי במשך כל יום אתמול).

בערך בעברית (פבלו פיקסו) ובוויקיפדיה בספרדית (es:Pablo Picasso) מופיע שמו של פיקסו במקור כך :

Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso

הערך פבלו פיקסו מתעתק את השם כך: "פבלו דייגו חוסה פרנסיסקו דה פאולה חואן נפומוסנו מריה דה לוס רמדיוס סיפריאנו דה לה סנטיסימה טרינידאד מרטיר פטריסיו רואיס אי פיקאסו".

חידה ל"מירוץ ויקיפדיה": מיצאו לפחות שישה הבדלים בין שמו של פיקסו בערך והשם ב"הידעת" (חידת בונוס: מיצאו את ההבדלים בין השם בוויקיפדיה בספרדית ובאנגלית והשם בוויקיפדיה בעברית).

"הידעת" זה מותק של דבר, אבל אם מתרשלים וכותבים "על בערך", דברים לא מדויקים או לא נכונים, עדיף כבר לוותר על "הידעת" לגמרי. עברו הימים בהם התרברבנו ב"סמוך" הישראלי (או כמו שאפרים קישון המנוח קרא לזה - פרטאצ'יה אהובתי). בעמוד הראשי של ויקיפדיה נדרש דיוק. בשביל "בערך" ו"כאילו" לא צריך ויקיפדיה - בשביל זה יש מעריב, ידיעות, גלובס, והארץ. ברור ש"אפס שגיאות בערכים" זה חזון אחרית הימים, אבל כשקטע מופיע בעמוד הראשי ועיקר עניינו שמו של פיקסו, בהחלט יש לצפות שהשם יופיע במדויק. כשהשם מופיע עם כל כך הרבה שגיאות, זה אות קלון. אנא, אמצו לכם מנהג קבוע, עיינו בויקיפדיה:עמוד ראשי/מחר בקביעות, ותפסו התחלקויות כאלו לפני ולא אחרי (כמובן שהאשמה היא גם בי - יש לי מנהג לעיין בעמוד הראשי של מחר, אבל לא יום יום, והפעם פישלתי). קיפודנחש 00:31, 14 במרץ 2015 (IST)

הערה לגבי קטע הידעת הזה והמקור שלו. השם במתכונתו התווסף לערך בוויקיפדיה העברית ב-2006 וכך הוא היה גם באותה תקופה בוויקיפדיה הספרדית והאנגלית, גם שנכתב קטע הידעת ב-2008 זה היה המצב בוויקיפדיה העברית והספרדית, אמנם באנגלית כבר תיקנו והביאו מקור. ♠ גיל כ. (שיחה) ♠ 11:49, 14 במרץ 2015 (IST)
דברי לא כוונו לשים ללעג ולבוז את מי שכתב את הקטע המקורי, אלא לבקש מהקהילה לנסות לעבור על "הידעת" שעומד להתפרסם בעמוד הראשי ולוודא שאין טעויות. לא רק "הידעת" - יש לבדוק בקפידה את תקציר הערך המומלץ של מחר, את הכיתוב מתחת לתמונה היומית, את "היום בהיסטוריה", "אירועים בלוח העברי" ואת הציטוט היומי.
כפי שהדוגמה הזו מראה, חלקם נכתבו מזמן, וצריך לבדוק אם נדרש תיקון. תקציר תשדיר השירות הוא "עשה לך מנהג קבוע - קרא את ויקיפדיה:עמוד ראשי/מחר פעמיים בשבוע". קיפודנחש 16:05, 14 במרץ 2015 (IST)
@GilCahana: הסתקרנתי ונברתי בהיסטוריה של הערך בוויקיפדיה באנגלית: עד כמה שהצלחתי לראות, ב-2006 הערך באנגלית כלל לא כלל את השם המלא. ב-2008 כבר כן, ואז אכן הופיעו שם השמות (שכרגע לא נמצאים באנגלית או ספרדית) "Martyr Patricio Clito" (שניים מהשלושה שרדו בוויקיפדיה בעברית). לעומת זאת, לא הצלחתי למצוא שום זכר בשום מקום ל"קריספין קריספיניאנו". עד כמה שהחפירות מראות, ההנפצה הזו החלה את חייה ב"הידעת" בוויקיפדיה בעברית - לא מצאתי שום מקום שאפשר להצביע עליו כמקור לגידול המוזר הזה.
ואם כבר מדברים על "הידעת" ועל העמוד הראשי: יום או יומיים לפני הקטע על פיקסו, הופיע (תבנית:הידעת? 11 במרץ 2015) קטע על מפעל המלט של "נשר" ברמלה, שמסתיים במשפט המדהים הבא:
"בניגוד למקובל לחשוב, לא שימשו כבשניו לשריפת גופתו של אדולף אייכמן, פושע המלחמה הנאצי שהוצא להורג בישראל."
מה זה ה"מקובל לחשוב" הזה? איפה "מקובל" לחשוב כך? במקרה הטוב מדובר באגדה אורבנית מליגה ז', ובמקרה הרע אין אפילו אגדה אורבנית כזו. למה להדביק זנב כל כך משונה ל"הידעת" שבכלל עוסק בעובדה שהמפעל פועל 365 ימים בשנה כולל שבתות, חגים, וצומות? יש קטע שלם בויקיפדיה:חמקמילים שמסביר למה לא צריך להשתמש בצירופים כמו "מקובל לחשוב", וה"ידעת" על נשר מדגים זאת להפליא. קיפודנחש 17:46, 16 במרץ 2015 (IST)
קיפודנחש גרסה זו מינואר 2006 באנגלית ראה בבולד בפסקה "Early Life" ווגרסה זו מאותה תקופה בספרדית בראש הערך בבולד. ♠ גיל כ. (שיחה) ♠ 19:15, 16 במרץ 2015 (IST)