יחסי הרשות הפלסטינית–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי הרשות הפלסטינית–שווייץ
הרשות הפלסטיניתהרשות הפלסטינית שווייץשווייץ
State of Palestine–Switzerland Locator.svg
הרשות הפלסטינית שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
6,020 39,516
אוכלוסייה
5,101,414 8,654,622
תמ"ג (במיליוני דולרים)
21,220 523,100
תמ"ג לנפש (בדולרים)
4,160 60,442
השגרירות הפלסטינית בברן שבשווייץ

יחסי הרשות הפלסטינית–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים והדו-צדדיים בין הקונפדרציה השווייצרית לבין הרשות הפלסטינית. שווייץ לא מכירה במדינה פלסטינית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני הקמת מדינת ישראל, שווייץ יוצגה בפלשתינה (א"י) על ידי הקונסוליה בירושלים וסוכנות קונסולרית בתל אביב. מאז 1948 שווייץ תמכה באונר"א. תוכנית פיתוח הוקמה בשנת 1993 כדי להשלים את מאמצי הסיוע ההומניטרי של שווייץ. שווייץ הקימה משרד שיתוף פעולה במזרח ירושלים בשנת 1994 על רקע תהליך השלום באוסלו. מאוחר יותר פתחה את נציגותה ברמאללה בשנת 2001[1].

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים בין שווייץ לרשות הפלסטינית מושפעים מהסכסוך הישראלי-פלסטיני. שווייץ מבקשת לשמור על יחסים טובים עם שני הצדדים. בניית שלום, שיתוף פעולה בפיתוח, סיוע הומניטרי וקידום זכויות אדם ומשפט הומניטרי בינלאומי מהווים את אבני היסוד של מדיניות החוץ השווייצרית במזרח התיכון. בסוף 2018 התגוררו בשטחי הרשות הפלסטינית 120 אזרחים שווייצרים.

אף על פי ששווייץ אינה מכירה במדינה פלסטינית, היא שמרה על יחסים עם הרשות הפלסטינית מאז שנחתם הסכם אוסלו בשנת 1993. בשנת 2015 הוקמה מסגרת לשיתוף פעולה ברמה דו-צדדית המתארת ​​כמה היבטים מרכזיים בשיתוף הפעולה.

התייעצויות פוליטיות מתקיימות מדי שנה מאז 2013. הביקורים ברמת השרים הוגברו גם בשנים האחרונות. הנציגות השווייצרית ממוקמת ברמאללה והסוכנות לפיתוח ושיתוף פעולה השווייצרית מקיימת משרד שיתוף פעולה במזרח ירושלים[1].

שיתוף פעולה כלכלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים הכלכליים בין שווייץ לרשות הפלסטינית הם צנועים בהיקפם. הסכם סחר חופשי בין איגוד הסחר החופשי האירופי (EFTA) לבין ארגון השחרור הפלסטיני (אש"ף) קיים מאז 1999[1].

שיתוף פעולה בחינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוקרים ואמנים פלסטינים עשויים להגיש מועמדות למזכירות המדינה לחקר חדשנות וחינוך (SERI) לקבלת מלגות מצוינות מממשלת שווייץ[1].

שיתוף פעולה בפיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

שווייץ מעניקה סיוע לפלסטינים באמצעות מגוון ארגונים הומניטריים ויוזמות שיתוף פעולה בפיתוח, כולל קידום זכויות אדם וממשל תקין[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 5 יחסי הרשות הפלסטינית–שווייץ, באתר משרד החוץ השווייצרי